موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

برنامه تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی

کانادا که به‌خاطر جامعه مهاجرپذیر و متنوع خود شناخته‌شده است، از طریق برنامه تجربه کانادایی (CEC) مسیر منحصربه‌فردی را برای مهاجران ارائه می‌دهد. این برنامه به‌عنوان یک چراغ‌راهنما برای مهاجرانی است که به دنبال اقامت دائم هستند. برخلاف سایر مسیرهای مهاجرت، CEC، افراد با تجربه کاری کانادا را در اولویت قرار می‌دهد و آن را به گزینه‌ای جذاب برای کسانی تبدیل می‌کند که در حال‌حاضر به نیروی کار این کشور کمک می‌کنند.
برنامه تجربه کانادایی
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا از روش تجربه کانادایی (CEC)

برنامه تجربه کانادایی (CEC) یک برنامه مهاجرتی برای افرادی خواهد بود که در کانادا کار کرده‌اند و می‌خواهند اقامت کاری خود را به اقامت دائم تبدیل کنند. CEC یکی از سه برنامه‌ای است که تحت سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می‌شود.

اکسپرس اینتری یک سیستم الکترونیکی برای مدیریت برنامه‌های کاربردی کارگران ماهر برای سه برنامه از جمله برنامه تجربه کانادایی است. اگر قبلا در کانادا زندگی کرده‌اید و تجربه کاری واجد شرایط را در این کشور به‌دست آورده‌اید، احتمال دارد کاندیدای قوی برای CEC باشید. علاوه‌بر این، احتمال دارد برای برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) واجد شرایط باشید و اگر سابقه تجارت دارید، برنامه فدرال اسکیل گزینه بهتری خواهد بود.

شرایط درخواست برنامه تجربه کانادایی

برای ارتقا به برنامه تجربه کانادایی، شما باید حداقل ۱۲ ماه سابقه کار در کانادا داشته باشید که معادل حداقل ۱۵۶۰ ساعت است. این سابقه کار باید در حداکثر ۳ سال قبل از زمان درخواست شما برای ارتقا به‌دست‌آمده باشد. این‌کار باید به‌صورت تمام‌وقت یا معادل آن به‌صورت نیمه‌وقت انجام شده باشد. یک سال سابقه کار می‌تواند به‌طور تمام‌وقت در یک یا چند شغل یا به‌صورت پاره‌وقت در چند شغل باشد.

نحوه درخواست برای برنامه تجربه کانادایی

اگر شما نیز به‌دنبال یک فرصت مناسب برای ارتقا به برنامه تجربه کانادایی هستید، تیم ویزموندو آماده است تا شما را در این سفر بی‌نظیر یاری رساند. ما باتوجه‌به شرایط الزامی و نیازهای برنامه، به‌عنوان یک مشاور متخصص در زمینه مهاجرت به کانادا از شما حمایت می‌کنیم و بهترین راهکارها را برای تطابق با این شرایط ارائه می‌دهیم. از ایجاد پروفایل تا ارسال درخواست شما، ما با اطلاعات و تحلیل دقیق در کنارتان خواهیم بود تا امکان موفقیت شما در این مراحل را افزایش دهیم.

 

 • مرحله یک – ایجاد پروفایل

برای درخواست اقامت از طریق برنامه تجربه کانادایی، ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید. برای ایجاد پروفایل، شما باید مدارک زبان و گواهی ارزیابی تحصیلات خود (درصورتی‌که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید) را در دسترس داشته باشید تا اطلاعات مربوط به آن‌ها را در سامانه وارد کنید. درصورتی‌که در کانادا تحصیل کرده‌اید، نیازی به گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی ندارید.

برای ایجاد پروفایل، شما باید به وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید و پروفایل خود را بسازید. در این مرحله، اطلاعات اولیه مربوط به سوابق کاری و سطح شغلی، اطلاعات تحصیلی و گواهی ارزیابی مدرک، اطلاعات شخصی و میزان تسلط مالی خود را باید وارد کنید.

 • مرحله دو – درخواست دعوت‌نامه

بر اساس اقدامات متعددی از جمله سن، سابقه کار، مدرک زبان، تحصیلات و عوامل دیگر، پرونده شما ارزیابی و امتیازدهی می‌شود. این سیستم امتیازدهی که به نام سیستم جامع امتیازبندی یا CRS شناخته خواهد شد، ویژه سیستم اکسپرس انتری است. امتیاز کلی شما در بازه ۰ تا ۱۲۰۰ قرار خواهد گرفت.

 • مرحله سه – ثبت درخواست

پس از دریافت دعوت‌نامه، شما این امکان را دارید تا ظرف مدت ۶۰ روز، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود آپلود و اطلاعات مرتبط را تکمیل سازید. سپس باید هزینه‌های مربوطه را پرداخت و درخواست خود را ثبت کنید.

تا ۲۴ ساعت پس از ثبت درخواست، یک نامه به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) به شما ارسال خواهد شد. این رسید تایید‌کننده‌ دریافت مدارک شما توسط اداره مهاجرت است و ثبت موفقیت‌آمیز درخواست شما را نشان می‌دهد.

 • مرحله چهار- فرایند انگشت‌نگاری

در این مرحله، فرایند بررسی پرونده آغاز خواهد شد. در طول تمام مراحل، شما می‌توانید به پروفایل خود مراجعه کنید و وضعیت پرونده خود را پیگیر باشید. آفیسر پرونده مدارک را مورد بررسی می‌دهد تا مطمئن می‌شود که همگی کامل و مطابق با چک‌لیست برنامه هستند. اگر مدارک برنامه تجربه کانادایی ناقص باشند، آفیسر هزینه بررسی مدارک را اعلام می‌کند و درخواست را برمی‌گرداند.

معمولا این مرحله در بازه‌ای میان یک تا دو ماه انجام می‌شود. در پایان این مرحله، نامه معاینات پزشکی تأیید خواهد شد. نامه انگشت‌نگاری یا Biometric letter صادر می‌گردد. افرادی که بر اساس قوانین کانادا نیاز به انجام انگشت‌نگاری دارند، پس از دریافت نامه انگشت‌نگاری باید به ادارات ویزا در دیگر کشورها مراجعه کنند و اقدامات لازم در این خصوص را به انجام برسانند.

 • مرحله پنج – بررسی صلاحیت

در مرحله بررسی صلاحیت یا Eligibility Review، تمامی مدارک با دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند تا تأیید شود که آیا شما مطابق با شرایط برنامه موردنظر هستید یا خیر. این مرحله به‌دلیل بررسی اعتبار و صحت مدارک و تطابق با الزامات برنامه تجربه کانادایی طولانی می‌کشد. معمولا این مرحله تا پنج ماه پس از مرحله قبلی به اتمام می‌رسد.

در این مرحله، اطلاعات مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، سوابق کاری، پیشنهاد کار، سوابق ریجکت ویزا و… مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر آفیسر نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد، احتمالا از شما درخواست مدارک اضافی کند.

 • مرحله شش – بررسی سوابق

مرحله بررسی سوابق یا Background check از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. بررسی سابقه جنایی (criminality)
  بررسی سوابق امنیتی (security)
  اشتراک‌گذاری اطلاعات (Info sharing)

تمام این بخش‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیت کانادا انجام می‌شود. این مرحله معمولا بین یک تا دو ماه طول می‌کشد، اما در موارد نادر که سوابق فرد مشکوک به‌نظر برسد، احتمالا تا یک سال هم طول بکشد.

 • مرحله هفت(نهایی) – تاییدیه اقامت دائم

در پایان پروسه و پس از تایید پرونده برنامه تجربه کانادایی، شما تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) را دریافت خواهید کرد. در این مرحله، پیغام درخواست پاسپورت (PPR) به شما اطلاع داده می‌شود و شما باید پاسپورت خود را جهت دریافت ویزا به اداره ویزای کانادا در نزدیک‌ترین محل زندگی خود ارسال کنید.

مدت زمانی که برای ورود به کانادا مهلت دارید، تا زمان انقضا پاسپورت یا تا زمان اتمام اعتبار معاینات پزشکی ادامه خواهد داشت (هر کدام زودتر منقضی شود).

مدارک لازم برای درخواست برنامه تجربه کانادایی

اما در برنامه تجربه کانادایی (CEC)، مدارک و شرایط اقامت با آن چیست؟

 • مدارک شناسایی (پاسپورت، متقاضی و همراهان، سند ازدواج در صورت تاهل، مدارک فرزندان، عکس برای متقاضی و همراهان)
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق کاری
 • اطلاعات مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • نتایج معاینات پزشکی
 • مدارک زبان خارجی

مزایا و معایب برنامه تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی، کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین‌المللی بیشتری را تشویق می‌کند تا زندگی خود را در کانادا بسازند. کارگران ماهر و دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند تا:

 • در هر کجای کانادا بمانند، کار و زندگی کنند.
 • از خانواده آنها در کانادا حمایت مالی داشته باشند، همسر آنها می‌تواند به‌طور قانونی در هر کجای کانادا کار کند.
 • پس از گذراندن سه سال در کانادا و دریافت پاسپورت کانادایی، برای شهروندی کانادا اقدامات لازم را انجام دهند.
 • از مزایای مشابه سایر مقیمان یا شهروندان کانادایی، از جمله مزایای پزشکی برخوردار باشند.
 • در صورت تمایل خود یا فرزندانشان در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند.

بااین‌حال، حتی اگر واجد شرایط درخواست در برنامه تجربه کانادایی باشید، هیچ تضمینی برای دریافت دعوت‌نامه برای درخواست وجود ندارد. اگر امتیاز CRS شما کمتر از حد موردنیاز برای دریافت دعوت‌نامه است، با تیم ما در مورد نحوه افزایش امتیاز CRS خود مشورت کنید.

تحصیلات در برنامه تجربه کانادایی

هیچ نیازی به مدرک تحصیلی برای برنامه تجربه کانادایی وجود ندارد. البته اگر می‌خواهید امتیاز CRS خود را افزایش دهید، می‌توانید این کار را با تجربه آموزشی خود با این دو گزینه انجام دهید:

 1. اگر در کانادا به مدرسه رفته‌اید، این امکان را دارید تا برای گواهی، دیپلم یا مدرک از دانشگاه‌های کانادا یا مؤسسه‌ای بعد از دوره متوسطه امتیاز بگیرید.
 2. اگر تحصیلات خارجی دارید، می‌توانید برای یک مدرک خارجی تکمیل شده یا یک گزارش EAC امتیاز بگیرید.

مدرک زبان در برنامه تجربه کار کانادایی

در خصوص مدرک زبان برای برنامه تجربه کانادایی، شما باید سطوح زبان مورد نیاز برای شغل خود را برای هر چهار مهارت زبانی (گفتاری، شنیداری، نوشتن و خواندن) برآورده کنید. حداقل سطح زبان، نمره 7 (با معیار زبان مورد قبول کانادا) برای مشاغل NOC سطح صفر یا OR، نمره 5 برای مشاغل NOC B قابل‌قبول است. آزمون‌های زبان شما دو سال پس از تاریخ نتیجه آزمون معتبر هستند و باید در روزی که برای CEC درخواست می‌کنید، معتبر باشند.

زبان انگلیسی

 • مدرک سلپیپ جنرال (CELPIP Program)، توجه داشته باشید که مدرک سلپیپ General-LS قابل‌قبول نیست.
 • مدرک آیلتس جنرال (General IELTS)

زبان فرانسه

 • مدرک TEF Canada (Test d’évaluation de français)
 • مدرک TCF Canada (Test de connaissance du français)

 

سابقه کار در برنامه تجربه کار کانادایی

شما باید حداقل یک سال سابقه کار ماهر در کانادا در سه سال گذشته قبل از درخواست برای تجربه کار کانادایی (CEC) داشته باشید. سابقه کار باید تمام‌وقت یا به میزان مساوی به‌صورت پاره‌وقت باشد. شما حتما باید تجربه کاری خود را با کار قانونی در کانادا به‌دست آورده باشید.

تمکن مالی برای برنامه تجربه کانادایی

متقاضیان برنامه تجربه کانادایی و متقاضیان مهاجرت که مجاز به کار در کانادا هستند و یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی دارند، نیازی به ارائه مدرک مبنی بر وجوه (تمکن مالی) نخواهند داشت. این امر حتی برای متقاضیان FSWP و FSTP که دارای این شرایط هستند نیز صدق می‌کند.

مشاوره با ویزموندو

اگر به‌دنبال یک راهنمای حرفه‌ای و کامل برای موفقیت در مسیر مهاجرت به کانادا به‌خصوص برنامه تجربه کانادایی هستید، مشاوره با تیم ویزموندو را پیشنهاد می‌کنیم. تیم ما از مشاوران ماهر و متخصص، با دانش فنی و تجربه کاری بالا تشکیل شده است که با دقت به تمام جنبه‌های مربوط به مهاجرت شما توجه خواهند کرد.

ما اطمینان می‌دهیم که اطلاعات شما با حفظ حریم شخصی کامل و با دقت بررسی خواهد شد. با تیم ویزموندو، مراحل پیچیده مهاجرت به کانادا را به‌سادگی و بهینه طی کنید و به دستاوردهای مثبت در زندگی جدید خود نزدیک‌تر شوید.


جمع‌بندی

برنامه تجربه کانادایی گواهی بر تعهد کانادا به شناسایی و استقبال از کارگران ماهر است. این برنامه یک مسیر منحصربه‌فرد برای اقامت دائم کانادا ارائه می‌دهد و از کمک‌های ارزشمند افرادی که قبلا به‌عنوان نیروی کار کانادا مشغول بوده‌اند، قدردانی می‌کند.

برای کسانی که برنامه CEC را در نظر می‌گیرند، این مسیر می‌تواند چالش‌هایی را به همراه داشته باشد، اما پاداش آن قابل‌توجه است. با عزم، آمادگی و درک روشن از روند، برنامه CEC دروازه‌ای به‌سوی آینده‌ای پربار و موفق در کانادا خواهد بود.

 

سوالات متداول

بله زمانی که مجموع ساعات کار به ۱۵۶۰ ساعت که معادل یک سال است، برسد، امکان شروع به فرایند درخواست در این برنامه فراهم می‌شود.

بله شما باید حداقل نمره موردنیاز در یکی از آزمون‌های تایید شده انگلیسی یا فرانسوی را کسب کنید.

خیر، میزان سابقه کار ذکرشده برای این برنامه، از بعد از اتمام تحصیل متقاضی شروع می‌شود.

خیر، اما اگر قصد اخذ امتیاز از تحصیلات را دارید، باید دارای مدرک تحصیلی باشید.

شما باید هر هفته حداقل ۳۰ ساعت در کانادا کار کنید و این کار را به مدت یک سال انجام دهید تا جمع تعداد ساعات شما به ۱۵۶۰ ساعت برسد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *