موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ برای اطلاع از شرایط و نحوه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان به این صفحه مراجعه نمایید.
تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

آیا به دنبال فرصتی برای توسعه علمی و فرهنگی خود در یکی از محیط‌های آموزشی حرفه‌ای جهان هستید؟ آیا تحصیل در کانادا همیشه رویای شما بوده است؟ آیا برای تحصیل در کانادا نگران مهارت زبان خود و نداشتن مدرک زبان معتبر هستید؟ این نگرانی رایج بسیاری از افرادی‌ست که قصد مهاجرت تحصیلی دارند اما شرایط اخذ مدرک زبان معتبر یا نمره کافی در آزمون‌های زبان را ندارند.

اگر شما هم به دنبال تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان هستید، خبر خوب این است که این مسئله غیرممکن نیست. دانشجویان زیادی هستند که با این چالش روبرو شده و توانسته‌اند تحصیلات خود را بدون مدرک زبان در کانادا ادامه دهند. اما باید بدانید که به‌طور کلی در مسیر تحصیل بدون مدرک، با دشواری‌های زیادی مواجه می‌شوید. در این صفحه به بررسی این موضوع پرداخته شده است تا فرآیند تحصیل بدون مدرک زبان برایتان شفاف شود.

شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

مهاجرت تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان غیرممکن نیست، ولی بدون داشتن مدرک زبان، شانس پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و با رتبه علمی بالا، خیلی کم است. حتی برای پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان در سایر دانشگاه‌های کانادا نیز بهبود مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی می‌تواند شانس موفقیت شما را در این مسیر افزایش ‌دهد.

شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان به گونه‌ای‌ست که اگر مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر دریافت کرده و رزومه تحصیلی مناسبی داشته باشید، درصد موفقیتتان بیشتر خواهد بود. داشتن سوابق تحصیلی معتبر نشان‌دهنده سطح مهارت زبان شماست. این مسئله می‌تواند موفقیت شما را این مسیر تسهیل کند.

به طور کلی شرایط و روش‌های تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان به شرح زیر است:

اثبات مهارت زبانی از طریق سابقه تحصیل در موسسات آموزشی معتبر

اگر تحصیلات قبلی خود را به زبان انگلیسی انجام داده باشید، می‌توانید یک گواهی از کالج یا دانشگاهی که رفته‌اید ارائه کنید که نشان دهد در گذشته در آنجا تحصیل کرده‌اید. بهتر است این گواهی شامل شاخص یا نمره‌ای باشد که تسلط شما به زبان انگلیسی را ثابت کند. از این مدرک می‌توانید برای درخواست‌تان به دانشگاه‌های کانادا استفاده کنید تا صلاحیت شما در زبان انگلیسی را نشان دهد.

شرکت در دوره‌های فشرده یادگیری زبان، بعد از اخذ پذیرش و پیش از شروع کلاس‌های دانشگاه

شما می‌توانید برای ادامه تحصیل اقدام کنید، اما به شرطی که ابتدا دوره یادگیری زبان انگلیسی یا برنامه ESL را بگذرانید و سپس کلاس‌های دانشگاه را آغاز کنید. برنامه ESL یا برنامه انگلیسی به عنوان زبان دوم، یک دوره‌ 1 تا 5 ترمی است. درخواست برای شرکت در برنامه ESL را باید هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا، ارائه کنید. اگر نمره قابل قبول در ESL بگیرید، می‌توانید در کلاس‌های دانشگاه شرکت کنید.

پذیرش در دانشگاه‌هایی که نیازی به ارائه مدرک زبان معتبر ندارند

برخی از دانشگاه‌ها امکان تحصیل بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم ساخته‌اند و با برآورده ساختن شرایط خاصی، دانشجو می‌پذیرند. در ادامه به معرفی لیست دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان پرداخته شده است.

دانشگاه وینیپگ (University of Winnipeg)

در دانشگاه وینیپگ، تسلط بر زبان انگلیسی اهمیت دارد، اما این دانشگاه اجبار نمی‌کند که دانشجویان مدرک IELTS داشته باشند. شما صرفا لازم است که دارای یک مدرک زبان انگلیسی با نمره مجاز باشید. حتی مدرک دولینگو (Dulingo) هم قابل قبول است. همچنین این دانشگاه برنامه‌ زبان انگلیسی خود را دارد که با نام ELP شناخته می‌شود و شما می‌توانید قبل از درخواست پذیرش یا در حین تحصیل در این برنامه شرکت کنند.

دانشگاه براک (Brock University)

برای ادامه تحصیل می‌توانید روی پذیرش دانشگاه براک حساب کنید. این دانشگاه جایگزین‌های متعددی را برای مدرک آیلتس در نظر می‌گیرد و برای افرادی که نمی‌توانند نمره‌های مورد نیاز را در سایر آزمون‌های زبان رسمی کسب کنند، برنامه زبان انگلیسی متمرکز یا به‌اختصار IELP را ارائه کرده است. همچنین، اگر یک مدرک دانشگاهی بین‌المللی به زبان انگلیسی دارید، معافیت از آزمون زبان، شامل حال شما خواهد شد. در دانشگاه براک، علاوه بر مدرک IELTS، مدارک TOEFL، PTE، CAEL (مدرک ارزیابی زبان انگلیسی کانادا)، MELAB و YELT نیز پذیرفته می‌شود.

دانشگاه ساسکاچوآن (University of Saskatchewan)

در دانشگاه ساسکاچوآن نیز مدرک آیلتس لازم نیست. شما می‌توانید در دیگر برنامه‌های جایگزین این دانشگاه شرکت کرده و مهارت زبان خود را اثبات کنید؛ برنامه‌ها شامل TOEFL، CanTest، آزمون زبان دولینگو و CAEL هستند. درضمن، پیش از شروع ترم در هر رشته، دوره‌ای در مرکز زبان دانشگاه ساسکاچوآن برگزار می‌شود و مخصوص افرادی‌ست که نمی‌توانند به اندازه کافی تسلط خود را در زبان انگلیسی ثابت کنند. نام این برنامه U-PREP است.

دانشگاه یادبود نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)

برای ورود به دانشگاه نیوفاندلند، باید توانایی زبان انگلیسی خود را با ارسال نمرات چهار سال آخر تحصیلتان اثبات کنید. اما اگر رشته تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اید، از این الزام معاف می‌شوید، البته باید این مسئله را به دانشگاه اطلاع دهید. دانشگاه نیوفاندلند مدرک TOEFL با حداقل نمره 90 را قبول می‌کند. همچنین مدرک CanTEST با حداقل نمره 13 و مدرک زبان CAEL با حداقل نمره 70 نیز مورد تایید این دانشگاه است.

دانشگاه کارلتون (Carleton University)

دانشگاه کارلتون یکی دیگر از دانشگاه‌های کاناداست که برای ورود به آن نیازی به مدرک آیلتس ندارید. شما باید ریزنمرات سه سال گذشته دبیرستان، کالج یا دانشگاه خود را به زبان انگلیسی ترجمه و ارائه دهید. این ریزنمرات باید اثبات کننده تسلط شما به زبان انگلیسی باشند. علاوه بر آن، دانشگاه کارلتون مدارک دیگری را نیز به‌عنوان جایگزین می‌پذیرد. برای مثال، مدرک CAEL با حداقل نمره 70، مدرک TOEFL با حداقل نمره 86 و آزمون زبان انگلیسی پیرسون با حداقل نمره 60 قابل قبول هستند. با داشتن هر یک از این مدارک، می‌توانید برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در دانشگاه کارلتون درخواست پذیرش دهید.

دانشگاه رجینا (University of Regina)

اگرچه یکی از مدارک زبانی که در این دانشگاه پذیرفته می‌شود، مدرک آیلتس است؛ اما جایگزین‌هایی که مورد تایید دانشگاه باشد وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • امتیاز 525 در آزمون TOEFL Paper-based یا امتیاز 70 در آزمون TOEFL iBT
 • امتیاز 95 تا 105 در آزمون زبان انگلیسی Duolingo
 • امتیاز 50 در آزمون Canadian Academic English Language یا به اختصار CAEL

با داشتن هر یک از این مدارک، می‌توانید بدون نیاز به مدرک آیلتس در دانشگاه رجینا درخواست پذیرش دهید و درس بخوانید.

دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

دانشگاه کنکوردیا، زبان اصلی تدریس خود را انگلیسی در نظر می‌گیرد، بنابراین اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، باید یکی از شرایط پیش‌نیاز زیر را برآورده کنید تا الزامی برای حضور در آزمون صلاحیت زبان انگلیسی نداشته باشید:

 • باید حداقل سه سال کامل از تحصیلات کارشناسی یا کارشناسی ارشدتان را در یکی از دانشگاه‌های معتبر گذرانده باشید.
 • اگر دوره‌های تخصصی مدرسه کسب‌وکار جان مولسون (John Molson Business School) را مد نظر دارید، باید حداقل پنج سال در یک محیط انگلیسی به صورت تمام‌وقت کار کرده باشید.
 • باید دیپلم مطالعات آکادمیک کبک (DEC) را گرفته باشید و همچنین مدرک آکادمیک یکی از دانشگاه‌های کبک را ارائه دهید.

با برآورده کردن یکی از این شرایط فوق، می‌توانید بدون نیاز به حضور در آزمون صلاحیت زبان انگلیسی، در دانشگاه کنکوردیا درس بخوانید و تحصیل در کانادا را تجربه کنید.

سایر دانشگاه‌های کانادا که بدون مدرک زبان، در رشته‌های خاصی تحت شرایط خاص دانشجو می‌پذیرند عبارت‌اند از: دانشگاه متروپلیتن، دانشگاه تورنتو، دانشگاه ویندسور، دانشگاه شربروک، دانشگاه نیو برونزویک و دانشگاه مانیتوبا. توجه داشته باشید الزامات هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد، بنابراین حتما پیش از هرگونه اقدام جدی با ما در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم را به شما ارائه دهیم.

تحصیل دکترا در کانادا بدون مدرک زبان

فرآیند تحصیل دکترا در کانادا بدون مدرک زبان کمی دشوارتر خواهد بود. در برخی موارد، تائیدیه یک استاد راهنما و همچنین داشتن یک سوپروایزر از شرایط ضروری محسوب می‌شود. همچنین، داشتن سابقه نوشتن مقالات ISI و دریافت مدرک آیلتس با نمره هفت نیز الزامی است؛ اما دانشجویانی که نمره آیلتس آن‌ها پایین‌تر است، در صورت داشتن تمام مدارک و رعایت سایر شرایط، می‌توانند مهارت زبان خود را در کانادا بهبود دهند و به نمره مورد نظر دست یابند. سپس می‌توانند درخواست ورود به دانشگاه را ارائه دهند. به طور کلی، شرایط تحصیل دکترا در کانادا بدون مدرک زبان، ممکن است حداکثر تا ۵ سال زمان ببرد.

درست است که بیشتر دانشگاه‌ها در کانادا برای پذیرش در برنامه‌های دکتری از داوطلبان مدرک زبان معتبر درخواست می‌کنند و برای مدرک زبان از آزمون‌هایی مانند آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) استفاده می‌شود؛ اما برخی دانشگاه‌ها ممکن است این الزام را نداشته باشند. برای مثال، از بهترین دانشگاه‌هایی که برای تحصیل در آن‌ها به مدرک IELTS نیاز نیست می‌توان دانشگاه وینیپگ، دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه براک را نام برد. همچنین، اگر به توانایی زبان انگلیسی خود مطمئن هستید، می‌توانید در دانشگاه‌هایی که دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی را برگزار می‌کنند درخواست دهید و با شرکت در مصاحبه‌ها یا آزمون‌های زبان داخلی آنها، قدرت زبانی خود را اثبات کنید و مسیر تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان را برای خود هموارتر سازید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بدون مدرک زبان

افرادی که چهار سال در مقطع لیسانس تحصیل کرده‌اند، می‌توانند برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بدون مدرک زبان پذیرش شوند. در حالت عادی دانشجویان باید نمره آیلتس 6.5 داشته باشند؛ اما دانشگاه‌ها و کالج‌هایی در کانادا وجود دارند که بدون نیاز به مدرک زبان معتبر، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می‌کنند. بنابراین می‌توان بدون داشتن مدرک زبان در این مقطع تحصیل کرد؛ ولی باید بدانید که حتی اگر مدرک زبان نداشته باشید، باید مهارت زبانی مناسبی داشته باشید و این مسئله را اثبات کنید؛ زیرا داشتن حداقل مهارت زبان انگلیسی برای پذیرش و گذراندن دوره کارشناسی ارشد در کانادا کاملا الزامی است. به‌ویژه در دوره‌های کارشناسی ارشد که تزمحور هستند، باید حتما صلاحیت زبان انگلیسی خود را در با شرکت در آزمون داخلی دانشگاه مورد نظرتان به اثبات برسانید تا شانستان برای پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان افزایش یابد.

تحصیل کارشناسی در کانادا بدون مدرک زبان

امکان تحصیل کارشناسی در کانادا بدون مدرک زبان نیز برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است. این دانشجویان در حالت عادی باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6 داشته باشند تا بتوانند در دانشگاه‌های این کشور پذیرش شوند. با این حال، مشابه مقطع دکترا، برخی دانشگاه‌ها هستند که بدون ارائه مدرک آیلتس و با جایگزینی مدرک زبان دیگر یا با شرکت در دوره‌های تخصصی دانشگاه، امکان تحصیل بدون مدرک زبان را فراهم می‌کنند. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در این مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تا ۳۰ هزار دلار کانادا نیز می‌رسد، که هزینه شرکت در برخی از دوره‌های زبان برای بهبود مهارت زبانی نیز به این هزینه اضافه خواهد شد. بنابراین دانشجویان باید پیش از اقدام، برنامه‌ریزی مالی و کاری دقیقی برای طی کردن این مسیر داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان، ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • مدرک زبان انگلیسی جایگزین: شما باید یک نمره آزمون زبان انگلیسی جایگزین برای آیلتس ارائه دهید. می‌توانید آزمون های TOEFL، CAEL، Duolingo، PTE، CPE، CAE و موارد دیگر را مد نظر قرار دهید.
 • اثبات هویت فردی: شما باید یک پاسپورت معتبر و مدارک مرتبط به آن را داشته باشید. همچنین بیانیه هدف و انگیزه‌نامه نیز لازم است.
 • تاییدیه پذیرش: شما باید مدارکی که اثبات شود موفق به اخذ پذیرش در کالج یا دانشگاه مدنظرتان شده‌اید را ارائه دهید. توجه کنید این دانشگاه باید در لیستی باشد که دانشجویان بین‌المللی را بدون مدرک آیلتس می‌پذیرد.
 • اثبات تمکن مالی: شما باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد از حمایت مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی خود در هنگام درخواست مجوز تحصیل در کانادا برخوردار هستید. به‌ویژه در این حالت، هزینه‌های دوره‌های زبانی که باید شرکت کنید نیز در نظر گرفته خواهد شد.

مدرک زبان جایگزین برای تحصیل در کانادا

در این قسمت برخی مدارک برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بررسی شد. بسته به شرایط شما و الزامات دانشگاه مورد نظرتان ممکن است اسناد و مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد؛ برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در این مورد می‌توانید با ما تماس بگیرید.

برای اینکه بتوانید بدون مدرک آیلتس هم برای پذیرش تحصیلی در کانادا اقدام کنید، مدارک زبان جایگزینی وجود دارند که بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی‌تان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فهرست مدرک زبان جایگزین برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان به شرح زیر است:

 • آزمون ارزیابی CAEL (Canadian Academic English Language Assessment)
 • آزمون زبان تافل (Test of English as Foreign Language – TOEFL)
 • آزمون زبان انگلیسی Duolingo
 • آزمون زبان CanTEST
 • آزمون زبان PTE (Pearson Test of English)
 • آزمون زبان انگلیسی CPE (Cambridge English: Proficiency)
 • آزمون‌های انگلیسی Cambridge

گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

به طور کلی برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان، مراحل و مسیرهای زیر پیش‌روی شماست:

 • شرکت در آزمون داخلی دانشگاه: برخی دانشگاه‌های کانادا ممکن است آزمون داخلی زبان خود را برگزار کنند. این آزمون برای ارزیابی مهارت زبانی شماست و در صورت قبول شدن در آن، می‌توانید پذیرش بگیرید.
 • شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های زبان: برخی دانشگاه‌ها دوره‌های زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کنند. شرکت در این دوره‌ها و تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت زبانی خود را بهبود ببخشید و در نهایت پذیرش بگیرید.
 • تجربه کاری مرتبط: در برخی موارد، از تجربه کاری مرتبط در حوزه تحصیلی‌تان می‌توانید به عنوان جایگزینی برای مدرک زبان، استفاده کنید. مواردی شامل سوابق کاری، پروژه‌های تحقیقاتی یا مقالات مرتبط می‌توانند شانس اثبات مهارت زبانی شما و احتمال پذیرش‌تان را افزایش دهند.
 • مصاحبه شفاهی: برخی دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند در مصاحبه شفاهی شرکت کنید تا مهارت زبانی خود را نشان دهید. این مصاحبه می‌تواند به عنوان جایگزینی برای مدرک زبان استفاده شود.
 • تصویب استثنا توسط دانشگاه: برخی از دانشگاه‌های کانادا می‌توانند در موارد استثنایی، به دانشجویانی که مدرک زبان رسمی ندارند؛ ولی سایر شرایط مورد نیاز را دارند، پذیرش دهند. این حالت، کاملا به دانشگاه مدنظرتان بستگی دارد که بتواند این استثنا را تصویب کند.

مشاوره جهت تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان با موسسه ویزموندو

در نهایت، کاملا واضح است که برای تحصیل بدون مدرک زبان، مسیر سختی را در پیش دارید. از یک طرف، باید به فکر بهبود مهارت زبان خود باشید و ممکن است تا مدت‌ها در فهم دروس و حتی تعاملات اجتماعی مشکل داشته باشید. از طرف دیگر، شرایط و الزامات دانشگاه‌های کانادا درباره پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان، متنوع و مختلف است و مواجه شدن با ریجکتی در این فرآیند، اتفاقی رایج است. اما نگران نباشید؛ موسسه ویزموندو در کنار شماست تا بتوانید این مسیر سخت و پیچیده را به بهترین نحو طی کنید و با موفقیت، مشغول به ادامه تحصیل شوید. ویزموندو با کادری متشکل از مشاورین مجرب و کارآزموده، راهنمایی‌ها و مشاوره رایگان در این زمینه را به شما ارائه می‌کند. با ما تماس بگیرید و درمورد کمک گرفتن از متخصصین در این مسیر درنگ نکنید.

سوالات متداول | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

در انتها به برخی سوالات پرتکرار در زمینه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان پاسخ می‌دهیم:

آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

به طور کلی بله؛ ممکن است شرایط سخت‌تری برای پذیرش داشته باشید؛ اما بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا شرایط خاصی برای پذیرش دانشجوی خارجی بدون مدرک زبان ارائه می‌کنند.

آیا همه دانشگاه های کانادا تحصیل بدون مدرک زبان را قبول می کنند؟

خیر، دانشگاه‌های مشخصی در کانادا چنین امکانی را فراهم کرده‌اند که عبارت‌اند از:
دانشگاه کنکوردیا
دانشگاه مموریال فاوندلند
دانشگاه رجینا
دانشگاه وینپگ
دانشگاه کارلتون
دانشگاه براک
دانشگاه ساسکاچوان

آیا ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟

بله کاملا. به طور کلی فرآیند اخذ پذیرش تحصلی در کانادا بدون مدرک زبان، فرآیند دشوارتری‌ست و بسته به شرایط شما، مهارت زبانی‌ و دانشگاه مدنظرتان، کاملا محتمل است که با ریجکتی روبرو شوید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *