شرایط و قوانین مالیات در فنلاند - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
مالیات در فنلاند

شرایط و قوانین مالیات در فنلاند

فنلاند، یک کشور در شمال اروپا است که به دلیل استانداردهای بالای‌ زندگی و عملکرد خوب دولت خود شناخته می‌شود. همچنین، فنلاند دارای یک سیستم مالیاتی منحصربه‌فرد می‌باشد که نقش مهمی در تامین مالی خدمات اجتماعی و حفظ یک جامعه عادلانه ایفا می‌کند. قوانین مالیات در فنلاند نقش مهمی در عملکرد هر اقتصادی این کشور ایفا می‌کنند.
مالیات در فنلاند
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 19 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

فنلاند، یک کشور در شمال اروپا است که به دلیل استانداردهای بالای‌ زندگی و عملکرد خوب دولت خود شناخته می‌شود. همچنین، فنلاند دارای یک سیستم مالیاتی منحصربه‌فرد می‌باشد که نقش مهمی در تامین مالی خدمات اجتماعی و حفظ یک جامعه عادلانه ایفا می‌کند. قوانین مالیات در فنلاند نقش مهمی در عملکرد هر اقتصادی این کشور ایفا می‌کنند.

سیستم مالیاتی فنلاند نسبتا مترقی است. سیستم مالیاتی فنلاند با انواع مالیات‌هایی که از افراد و مشاغل برای تأمین مالی خدمات عمومی و زیرساخت‌ها اخذ می‌کند، شناخته شده است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره رایگان ویزموندو، اطلاعات مالیاتی دقیق درباره شرایط خود را بدست آورید.

در این مقاله، قوانین مالیاتی در فنلاند را با تمرکز ویژه بر مالیات بر درآمد بررسی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید با قوانین مالیاتی در فنلاند آشنا شوید، ادامه محتوا را از دست ندهید.

 

انواع مختلف مالیات در فنلاند

شناخت انواع مختلف مالیات در فنلاند و نحوه ساختار آنها ضروری است. مالیات‌های اصلی در فنلاند را می‌توان به طور کلی به دو گروه زیر تقسیم کرد:

 1. مالیات‌های مستقیم
 2. مالیات‌های غیر مستقیم

مالیات‌های مستقیم، مالیات‌هایی هستند که بر اساس درآمد یا ثروت، از افراد و مشاغل اخذ می‌شوند. در حالی که مالیات‌های غیرمستقیم را براساس مخارج اخذ می‌کنند.

 

 • انواع مالیات مستقیم

یکی از مالیات‌های مستقیم کلیدی در فنلاند، مالیات بر درآمد شخصی است. این مالیات را بر اساس درآمد افراد که شامل دستمزد، حقوق، عایدی سرمایه و سایر منابع درآمد می‌شود، اخذ می‌کنند. سیستم مالیات بر درآمد شخصی فنلاند، مترقی است؛ به این معنی که افراد با درآمد بالاتر مشمول نرخ‌های مالیاتی بالاتری هستند. نرخ‌های مالیات برای مالیات بر درآمد شخصی می‌تواند بسته به سطح درآمد متفاوت باشد. بالاترین نرخ مالیات نهایی بیش از 50٪ برای بالاترین براکت‌های درآمد است.

علاوه بر مالیات بر درآمد شخصی، افراد در فنلاند مشمول مالیات‌های مستقیم دیگری مانند مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر ثروت نیز هستند. مالیات بر عایدی سرمایه، از سود حاصل از فروش دارایی‌هایی مانند سهام، املاک و مستغلات و اموال شخصی اخذ می‌شود. از سوی دیگر، مالیات بر ثروت، مالیاتی بر کل ثروت یک فرد، از جمله دارایی‌هایی مانند پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، املاک و مستغلات است. با این حال، مالیات بر ثروت در فنلاند به تدریج در سال‌های اخیر با هدف ساده‌سازی سیستم مالیاتی و تقویت رشد اقتصادی حذف شد.

انواع مالیات‌های فنلاند

 

 • انواع مالیات غیرمستقیم

یکی از مهم‌ترین منابع درآمد برای دولت فنلاند، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) ناشی از مالیات‌های غیرمستقیم  است. مالیات بر ارزش افزوده، مالیات مصرفی بوده که از فروش کالاها و خدمات در هر مرحله از تولید و توزیع اخذ می‌شود. در فنلاند، نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده 24 درصد است. مالیات‌های غیرمستقیم با نرخ‌های 14 درصد و 10 درصد برای برخی کالاها و خدمات، مانند غذا، حمل و نقل عمومی و رویدادهای فرهنگی اعمال می‌شوند.

درآمد مالیات بر ارزش افزوده، نقش مهمی در تامین مالی خدمات عمومی و برنامه‌های تامین اجتماعی در فنلاند ایفا می‌کند. به غیر از مالیات بر ارزش افزوده، فنلاند بر برخی محصولات مانند الکل، تنباکو و سوخت نیز عوارض غیر مستقیم اعمال می‌نماید. هدف این عوارض، جلوگیری از مصرف محصولات مضر و ایجاد درآمد اضافی برای دولت است. نرخ عوارض مالیات غیرمستقیم، بسته به نوع محصول می‌تواند متفاوت باشد.

مالیات بر درآمد

 

 • مالیات شرکت‌ها

وقتی صحبت از مالیات شرکت‌ها می‌شود، فنلاند در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته، دارای رژیم مالیاتی نسبتا رقابتی است. نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌ها در فنلاند 20 درصد می‌باشد. این نرخ، کمتر از متوسط نرخ مالیات شرکت در اتحادیه اروپا است. علاوه بر مالیات بر درآمد شرکت‌ها، مشاغل در فنلاند مشمول مالیات‌های دیگری مانند موارد زیر نیز می‌شوند:

 1. مالیات بر ارزش افزوده
 2. مشارکت‌های تامین اجتماعی کارفرما
 3. مالیات‌های محلی مختلف

به طور کلی، شرایط و قوانین مالیاتی در فنلاند برای ارتقای رفاه اجتماعی، رشد اقتصادی و پایداری مالی طراحی شده‌اند. سیستم مالیاتی فنلاند به دلیل پیشرفت و عادلانه بودن شهرت دارد؛ اما مشمول اصلاحات و تعدیل‌های مداوم برای اطمینان از اثربخشی و ارتباط با اقتصاد جهانی می‌شود. سیستم مالیات در فنلاند نقش مهمی در شکل دادن به چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی این کشور ایفا می‌کند.

 

سیستم مالیاتی فنلاند

 

بررسی سیستم مالیاتی فنلاند

سیستم مالیات در فنلاند به دلیل رویکرد مترقی و جامع خود به توزیع درآمد و رفاه اجتماعی مشهور می‌باشد. فنلاند با تأکید شدید بر انصاف و برابری، یک سیستم مالیاتی ایجاد کرده است. هدف این سیستم، حمایت از رشد اقتصادی در عین ارائه خدمات ضروری به شهروندان می‌باشد. ویژگی‌های کلیدی سیستم مالیاتی فنلاند عبارتند از:

 

 • ساختار مالیات بر درآمد مترقی

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، یکی از متمایزترین ویژگی‌های سیستم مالیات در فنلاند، ساختار تصاعدی مالیات بر درآمد آن است. افراد بر اساس کل درآمدشان، مشمول مالیات می‌شوند. از این رو، درآمدهای بالاتر مشمول نرخ‌های مالیاتی بالاتری خواهند ‌شد.

این سیستم مالیاتی تصاعدی برای کاهش نابرابری درآمد طراحی شده است. این سیستم، تضمین می‌کند که افرادی که درآمد بالاتری دارند، سهم بیشتری در تأمین بودجه خدمات عمومی و برنامه‌های رفاه اجتماعی داشته باشند. علاوه بر این، فنلاند آستانه نسبتا بالایی برای درآمد معاف از مالیات دارد. این امر، به محافظت از افراد کم درآمد در برابر بار مالیاتی بیش از حد کمک می‌کند.

 

مالیات سود سهام در فنلاند

 

 • مالیات سود سهام و دارایی

فنلاند علاوه بر مالیات بر درآمد، بر عایدی سرمایه، سود سهام و دارایی نیز مالیات وضع می‌کند. مالیات بر عایدی سرمایه، بر سود حاصل از فروش دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات اعمال می‌شود. درآمد سود سهام با نرخ ثابتی مشمول مالیات است و بسته به سطح درآمد افراد متفاوت می‌باشد. مالیات بر دارایی از ارزش املاک و مستغلات از جمله املاک مسکونی و تجاری اخذ می‌شود.

این مالیات‌های اضافی به تنوع بخشیدن به منابع درآمدی دولت کمک می‌کنند. این قوانین مالیاتی در فنلاند تضمین می‌نمایند که افراد از همه گروه‌های درآمدی باعث بهبود مالی عمومی می‌شوند.

 

 • سیستم جامع تامین اجتماعی

یکی دیگر از جنبه‌های کلیدی سیستم مالیات در فنلاند، مشارکت‌های تامین اجتماعی آن است. کارمندان و کارفرمایان ملزم به پرداخت مالیات به سیستم تامین اجتماعی هستند. سیستم تامین اجتماعی، بازنشستگی، مراقبت‌های بهداشتی، مزایای بیکاری و سایر برنامه‌های رفاه اجتماعی را تامین می‌کند. این کمک‌ها بر اساس درآمد افراد محاسبه می‌شوند.

هزینه‌های مربوط به خدمات اجتماعی برای اطمینان از دسترسی همه شهروندان به خدمات ضروری در مواقع الزامی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم تامین اجتماعی در فنلاند به دلیل کارایی و اثربخشی خود در ارائه پوشش جامع به همه ساکنان، شهرت دارد.

 

کسری‌های مالیاتی برای فنلاند

 

 • کسر مالیاتی برای تشویق شهروندان

فنلاند چندین مشوق و کسر مالیاتی را برای تشویق شهروندان به سرمایه‌گذاری‌های خاص اعمال می‌کند. به عنوان مثال، افراد می‌توانند هزینه‌های مربوط به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های خیریه را از درآمد مشمول مالیات خود کسر کنند. علاوه بر این، برای افرادی که در انرژی‌های تجدیدپذیر، شرکت‌های نوپا و فعالیت‌های تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند، معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

این مشوق‌ها به تحریک رشد اقتصادی و نوآوری کمک کرده و در عین حال پایداری اجتماعی و زیست محیطی را نیز ارتقا می‌دهند.

 

 • منصفانه، شفاف و کارآمد

سیستم مالیات در فنلاند به طور گسترده‌ای منصفانه، شفاف و کارآمد در نظر گرفته می‌شود. این سیستم، به تعادلی بین تأمین مالی خدمات عمومی ضروری و حمایت از رشد اقتصادی دست یافته است. در عین حال رفاه اجتماعی و برابری را نیز ارتقا می‌دهد. یکی از انتقادات رایج، پیچیدگی کد مالیاتی است که می‌تواند شناخت تعهدات مالیاتی و استفاده از کسرها و مشوق‌های موجود برای افراد را دشوار سازد. ساده‌سازی کد مالیاتی و افزایش آگاهی عمومی از سیاست‌های مالیاتی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

 

رعایت قوانین مالیاتی در فنلاند

 

 • اجرای انطباق مالیاتی

یکی دیگر از زمینه‌های نیازمند بهبود، اجرای انطباق مالیاتی است. فنلاند در مقایسه با سایر کشورها دارای سطح نسبتا بالایی از رعایت مالیات می‌باشد؛ اما همچنان مواردی از فرار مالیاتی وجود دارند که می‌توانند یکپارچگی سیستم مالیاتی را تضعیف کنند. تقویت اقدامات اجرایی و افزایش مجازات‌ها برای عدم رعایت قوانین مالیاتی، می‌تواند به جلوگیری از فرار مالیاتی کمک کند. این کار تضمین می‌کند که همه افراد سهم عادلانه خود را در امور مالی عمومی اجرا می‌کنند.

در نتیجه، سیستم مالیات در فنلاند ابزاری موثر برای دستیابی به اهداف اجتماعی و ارتقای رشد اقتصادی است. فنلاند، سیستم مالیاتی ایجاد کرده که نیازهای افراد، مشاغل و دولت را برطرف می‌کند.

 

قوانین مالیاتی در فنلاند

فنلاند دارای سیستم مالیاتی توسعه یافته‌ای است که انواع مختلفی از مالیات‌ها، از جمله موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر ارزش افزوده (VAT)
 • مالیات شرکت‌ها
 • مشارکت‌های تامین اجتماعی

همچنین نرخ‌های مالیات ملی کشور فنلاند در سال 2023، قابل اعمال بر درآمد کسب شده، به شرح زیر هستند:

مالیات بر مازاد (%)
مالیات ستون 1 (یورو)
درآمد مشمول مالیات (یورو) / تمام نشده
درآمد مشمول مالیات (یورو) / تمام شده
12.64
0
19,900
0
19.00
2,515
29,700
19,900
30.25
4,377
49,000
29,700
34.00
10,215
85,800
49,000
44.00
22,727
-
85,800

درآمد سرمایه‌گذاری مشمول نرخ‌های مالیاتی 30% و 34% می‌باشد و زمانی که درآمد سرمایه مشمول مالیات، سالانه بیش از 30000 یورو شود، قابل اعمال است. بر عایدی سرمایه با نرخ 30% نیز مالیات تعلق می‌گیرد که در صورت بیشتر بودن درآمد سرمایه مشمول مالیات سالانه از 30000 یورو، به 34% افزایش می‌یابد.

در زیر سایر قوانین ذکر نشده مالیات در فنلاند را ذکر کرده‌ایم:

 

مالیات بر درآمد محلی

 

 • مالیات بر درآمد محلی

مالیات بر درآمد محلی در فنلاند به دلیل اصلاحات تامین اجتماعی، در سال 2023 کاهش 12.64 درصدی داشته است. مالیات‌های شهرداری با نرخ‌های ثابت و بر اساس درآمد مشمول مالیات اخذ می‌شوند که بسته به هر شهرداری، از 4.36٪ تا 10.86٪ متغیر می‌باشد. متوسط نرخ مالیات شهرداری برای ساکنان غیر مالیاتی، تحت مالیات تصاعدی، 7.40٪ است.

 

 • مالیات کلیسا

مالیات کلیسا برای اعضای کلیساهای انجیلی لوتری، ارتدوکس و فنلاندی اجباری است. نرخ‌های این نوع مالیات ثابت بوده و بسته به محله، بین 1٪ و 2.10٪ متغیر هستند.

 

 • مالیات پخش عمومی

مالیات پخش عمومی بر درآمد مشمولین مالیات در فنلاند اعمال می‌شود. این نرخ برای درآمدهای سالانه بیش از 14000 یورو، 2.5 درصد تعیین شده و سقف آن 163 یورو است. افرادی با درآمد سالانه 14000 یورو یا کمتر، افراد زیر 18 سال یا ساکنان استان آلند، از این مالیات معاف هستند.

 

 • رژیم مالیاتی متخصصین خارجی

رژیم مالیاتی متخصص خارجی برای کارمندان خارجی با دانش تخصصی که در فنلاند مشغول به کار هستند، تعیین شده است. نرخ مالیات ثابت برای این گروه 32% بر حقوق دریافتی می‌باشد. واجدین شرایط این نوع مالیات باید حداقل حقوق نقدی ماهانه 5800 یورو در طول مدت کار خود دریافت کنند. با این حال، افرادی که در پنج سال گذشته ساکن فنلاند بوده‌اند یا تابعیت فنلاند را دارند، واجد شرایط این نوع مالیات نیستند.

رژیم مالیاتی متخصص خارجی حداکثر تا 48 ماه از زمان شروع کار در فنلاند ادامه دارد. پس از این دوره، قوانین مالیاتی عادی برای فرد اعمال می‌شوند. برای واجد شرایط بودن این رژیم، باید درخواست خود را ظرف 90 روز پس از شروع کار در فنلاند، ارسال کنید.

 

مالیات برای غیرمقیمان

 

مالیات بر درآمد در قوانین مالیاتی فنلاند

مالیات بر درآمد، جزء اصلی سیستم مالیات در فنلاند است. مفهوم درآمد مشمول مالیات در تعیین میزان مالیات بر درآمد بدهی بسیار مهم می‌باشد. کسورات و اعتبارات نقش کلیدی در کاهش بار مالیاتی دارند. در فنلاند، مالیات بر درآمد به صورت تصاعدی وضع می‌شود و با افزایش سطح درآمد، نرخ مالیات افزایش می‌یابد. نرخ‌های مالیاتی به چند دسته تقسیم می‌شوند که هر براکت، مشمول نرخ متفاوتی از مالیات است.

هدف از این سیستم مترقی، افزایش سهم مالیات افرادی با درآمد بالاتر می‌باشد. این سیستم، به توزیع مجدد ثروت و کاهش نابرابری درآمد کمک می‌کند. افراد، ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی سالانه به اداره مالیات فنلاند هستند. آنها باید در اظهارنامه مالیاتی سالانه، درآمد و هزینه‌های خود را در سال ذکر ‌کنند. اظهارنامه مالیاتی باید در یک مهلت مشخص، معمولا در بهار پس از پایان سال مالیاتی، ارائه شود. کارفرمایان موظفند درآمد کارکنان خود و مالیات کسر شده را از طریق سامانه حقوق و دستمزد گزارش دهند.

کسورات و اعتبارات برای افراد جهت کاهش درآمد مشمول مالیات و کاهش بدهی مالیاتی کلی آنها در دسترس هستند. کسورات رایج شامل هزینه‌های مربوط به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های خیریه می‌باشند. اعتبار مالیاتی نیز برای شرایط خاص مانند داشتن فرزند یا مستمری بگیر بودن در دسترس است.

 

نرخ مالیات برای مشاغل مختلف

 

 • نرخ مالیات بر درآمد شخصی برای افراد غیر مقیم

افراد غیر مقیم که گهگاه در فنلاند کار می‌کنند، در صورت کسب درآمد از این کشور، مشمول نرخ مالیات 35 درصد بر درآمد شغلی و 30 درصد بر سود سهام، بهره و حق امتیاز می‌شوند. به طور کلی هیچ کسر جزئی در مالیات این افراد مجاز نیست. البته کسری‌های متعددی برای این افراد در دسترس هستند. از جمله آنها می‌توان به کسری 510 یورو در هر ماه کامل یا 17 یورو در روز برای دوره‌های کمتر از یک ماه، با حداکثر کسر معادل مبلغ درآمد، اشاره کرد.

افراد غیر مقیم اگر در منطقه اقتصادی اروپا زندگی می‌کنند یا وضعیت پژوهشی دارند، می‌توانند مالیات تصاعدی را به جای مالیات ثابت در مبدا درخواست کنند. مسئولیت‌های گزارش دهی و کسر مالیات بر عهده واحدی است که درآمد را برای افراد غیر مقیم مشمول مالیات پرداخت می‌کند.

هنرمندان و ورزشکاران مشمول 15 درصد نرخ مالیات بر دستمزد هستند. سایر درآمدها با نرخ‌های عادی مشمول مالیات می‌شوند مگر اینکه در معاهدات مالیاتی، مبلغ دیگری مشخص شده باشد. این استثناها شامل درآمد اجاره نیز می‌شوند که 30٪ یا 34٪ مالیات دارد.

 

کسری مالیات برای نگهداری از کودک

 

فرآیند ارائه اظهارنامه طبق قوانین مالیاتی در فنلاند

فرآیند ارسال اظهارنامه طبق قوانین مالیاتی در فنلاند، یک مسئولیت مهم برای افراد و مشاغلی است که در آن کشور فعالیت می‌کنند. هدف سیستم مالیاتی جامع فنلاند، جمع‌آوری درآمد برای دولت جهت تامین مالی خدمات عمومی و زیرساخت‌ها می‌باشد. شناخت قوانین و مقررات مالیاتی برای اطمینان از انطباق و اجتناب از مجازات بسیار مهم است.

در فنلاند، سال مالیاتی از اول ژانویه تا 31 دسامبر می‌باشد. افراد مقیم و غیر مقیمی که در فنلاند، درآمد کسب می‌کنند، ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات فنلاند، معروف به Verohallinto هستند. اظهارنامه مالیاتی به ارائه درآمد، کسورات و سایر اطلاعات مالی مرتبط برای سال مالیاتی می‌پردازد. سیستم مالیاتی فنلاند مبتنی بر اصل خود ارزیابی است؛ به این معنی که مالیات‌دهندگان مسئول گزارش دقیق درآمد خود هستند.

فرآیند ارسال اظهارنامه مالیاتی در فنلاند با جمع‌آوری تمام اسناد مالی مربوطه مانند صورت درآمد، رسید و سوابق سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود. افراد و مشاغل باید اطلاعات دقیق و کاملی برای گزارش درآمد خود ارائه دهند. همچنین، هرگونه کسر یا اعتبار واجد شرایط را درخواست کنند. نگهداری سوابق دقیق در طول سال برای راحت‌تر شدن فرآیند تشکیل پرونده مالیاتی، مهم است.

هنگامی که مالیات‌دهنده تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کرد، می‌تواند اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره مالیات فنلاند ارسال کند. روش‌های مختلفی برای ارائه اظهارنامه مالیاتی در فنلاند وجود دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشکیل پرونده آنلاین
 • فرم‌های کاغذی و حضوری در ادارات مالیاتی

 

تشکیل پرونده آنلاین

 

 • تشکیل پرونده آنلاین

تشکیل پرونده آنلاین، راحت‌ترین و کارآمدترین گزینه است؛ زیرا به مودیان اجازه می‌دهد تا اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی از طریق وب‌سایت سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

هنگام ارسال اظهارنامه مالیاتی به صورت آنلاین، مودیان مالیاتی باید از شماره شناسایی شخصی (henkilötunnus) و کد دسترسی ارائه شده توسط اداره مالیات استفاده نمایند. سیستم آنلاین، مودیان مالیاتی را در فرآیند تکمیل اظهارنامه مالیاتی از جمله وارد کردن درآمد، کسورات و سایر اطلاعات مربوطه راهنمایی می‌کند. مودیان مالیاتی می‌توانند پیشرفت خود را ذخیره کرده و در صورت نیاز، برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی در زمان بعدی مراجعه کنند.

پس از ارائه اظهارنامه مالیاتی، اداره مالیات فنلاند، اطلاعات ارائه شده را پردازش کرده و بدهی مالیاتی یا بازپرداخت مالیات‌دهندگان را محاسبه می‌کند. در صورت وجود مغایرت یا اشتباه در اظهارنامه مالیاتی، مقامات مالیاتی می‌توانند اسناد یا توضیحات تکمیلی از افراد درخواست کنند. بررسی دقیق ارزیابی مالیاتی و پاسخ سریع به هرگونه استعلام از اداره مالیات، مهم است.

 

 • مهلت ارسال اظهارنامه

در فنلاند، مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی، بسته به شرایط فردی مالیات‌دهندگان، متفاوت است. افراد و کارمندان عموما تا پایان ماه می‌(اواسط خرداد ماه)‌ فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه دهند؛ در حالی که افراد خوداشتغال و مشاغل تا پایان آوریل (اواسط اردیبهشت ماه) فرصت دارند. شما نیز وظیفه دارید مهلت خاصی را که برای وضعیت شما قابل اجرا است، بررسی کنید تا از جریمه‌های تأخیر تشکیل پرونده جلوگیری نمایید.

مودیان مالیاتی که نمی‌توانند مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی خود را رعایت کنند، می‌توانند از اداره مالیات فنلاند درخواست تمدید نمایند. تمدیدها به صورت موردی اعطا می‌شوند و باید با دلیل معتبری مانند بیماری یا سایر شرایط توجیه شوند. در صورت نیاز به تمدید، ضروری است در اسرع وقت با اداره مالیات تماس بگیرید.

 

اخذ کارت مالیاتی

 

قوانین مالیاتی در فنلاند در خصوص کارت مالیاتی

قوانین مالیاتی فنلاند در مورد کارت‌های مالیاتی، بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم مالیاتی این کشور است. کارت مالیاتی، یک سند کلیدی در این سیستم بوده و نقش مهمی در تعیین بدهی مالیاتی افراد و اطمینان از رعایت قانون دارد.

کارت مالیات فنلاند یا به زبان فنلاندی «verokortti» سندی است که توسط اداره مالیات فنلاند (Vero) صادر می‌شود. این کارت، شامل اطلاعات مهمی مانند مشخصات شخصی افراد، منابع درآمد، کسر مالیات و اعتبارات مالیاتی می‌باشد. هدف از کارت مالیاتی این است که کارفرمایان اطلاعات دقیقی در مورد الزامات کسر مالیات کارمندان ارائه دهند. از طریق کارت مالیاتی اطمینان حاصل می‌شود که در هر ماه، مبلغ صحیح مالیات از حقوق آنها کسر می‌شود.

 

 • اخذ کارت مالیاتی

اخذ کارت مالیاتی در فنلاند برای افراد مقیم و غیرمقیم، یک فرآیند ساده است. ساکنان فنلاند ملزم به درخواست کارت مالیاتی سالانه هستند. در حالی که افراد غیر مقیم، در صورت کسب درآمد در فنلاند می‌توانند برای کارت مالیات درخواست دهند. درخواست کارت مالیاتی را می‌توان به صورت آنلاین از طریق سایت سازمان امور مالیاتی یا حضوری در اداره مالیات انجام داد. متقاضیان باید جزئیات مربوط به منابع درآمد، کسورات و اعتبارات خود را ارائه دهند تا کارت مالیاتی، به طور دقیق وضعیت مالیاتی آنها را منعکس کند.

کارت مالیاتی به افراد کمک می‌کند تا کل بدهی مالیاتی خود را با در نظر گرفتن تمام منابع درآمد، کسورات و اعتبارات قابل اعمال محاسبه کنند. قوانین مالیاتی فنلاند در مورد کارت‌های مالیاتی شامل مقرراتی برای کسر مالیات و اعتبارات است. این قوانین می‌توانند به افراد کمک نمایند تا بدهی مالیاتی خود را کاهش دهند. کسر مالیات، هزینه‌هایی هستند که افراد می‌توانند از درآمد مشمول مالیات خود کم کنند. برخی از این هزینه‌ها که باعث کسر مالیات می‌شوند، عبارتند از:

 • پرداخت سود وام مسکن
 • کمک‌های خیریه
 • هزینه‌های مربوط به کار

از سوی دیگر، بدهی مالیاتی می‌تواند برای اهداف خاصی مانند هزینه‌های مراقبت از کودک یا هزینه‌های تحصیل مطالبه شود.

 

مشاوره با ویزموندو

 

 • مزایای سیستم مالیات در فنلاند

یکی از مزایای کلیدی سیستم مالیاتی فنلاند، شفافیت و کارایی آن است. کارت مالیاتی به افراد یک دید کلی از وضعیت مالیاتی خود ارائه می‌دهد و درک تعهدات مالیاتی آنها را آسان‌تر می‌کند. همچنین، اداره مالیات فنلاند خدمات آنلاینی را ارائه می‌نماید که به افراد امکان می‌دهد تا پرداخت‌های مالیاتی خود را پیگیری کنند. به علاوه، اطلاعات خود را به روز کرده و اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی ارسال نمایند.

کارت مالیاتی با ارائه اطلاعات دقیق درباره وضعیت مالیاتی افراد و کمک به محاسبه صحیح میزان مالیات پرداختی، نقش تعیین‌کننده‌ای در سیستم مالیاتی فنلاند دارد. با پیروی از مقررات و دستورالعمل‌های تعیین شده توسط اداره مالیات فنلاند، افراد می‌توانند تعهدات مالیاتی خود را انجام دهند. برای رفع هر گونه ابهام یا سوال درباره قوانین مالیاتی فنلاند، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت موسسه مهاجرتی ویزموندو تماس بگیرید.

 

جمع بندی

روند ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق قوانین مالیاتی در فنلاند یک جنبه حیاتی از امور مالی شخصی و تجاری است. مودیان می‌توانند با درک الزامات، جمع‌آوری اطلاعات دقیق و ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی، از رعایت قانون اطمینان حاصل کرده و از جریمه جلوگیری کنند.

سیستم مالیاتی فنلاند بر خود ارزیابی، شفافیت و همکاری بین مالیات‌دهندگان و اداره مالیات برای حفظ یک سیستم مالیاتی موثر و عادلانه متکی است. اگر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی به کمک یا مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از کارشناسان ویزموندو کمک بگیرید. ما با آگاهی از اصول مالیاتی این کشور، می‌توانیم به شما در ارسال اظهارنامه کمک کنیم و مانع از جریمه‌های مالیاتی شویم.

سوالات متداول

متوسط نرخ مالیات در فنلاند حدود 30 درصد است.

مهلت ثبت نام مالیات در فنلاند معمولا در اردیبهشت ماه است.

بله، در فنلاند یک آستانه معاف از مالیات وجود دارد که بسته به درآمد شما متفاوت است.

بله، سود سرمایه در فنلاند مشمول مالیات است.

بله، می‌توانید مالیات خود را به صورت آنلاین در فنلاند از طریق وب‌سایت اداره مالیات ثبت کنید.

در فنلاند، حق بیمه تامین اجتماعی مشمول مالیات نمی‌باشد.

می‌توانید با تماس با اداره امور مالیاتی، برای اخذ مالیات در فنلاند ثبت نام کنید. همچنین، می‌توانید برای راهنمایی گرفتن در این باره، از خدمات رایگان موسسه ویزموندو بهره ببرید.

بله، فنلاند برای جلوگیری از مالیات مضاعف، با بسیاری از کشورها معاهده مالیاتی دارد.

بله، اگر مالیات بیشتری پرداخت کرده باشید، می‌توانید درخواست بازپرداخت مالیات بدهید.

افراد خوداشتغال در فنلاند مشمول قوانین مالیاتی متفاوتی هستند. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از کارشناسان ویزموندو کمک بگیرید.

خیر، در فنلاند مالیات بر ثروت وجود ندارد.

بله، ارث در فنلاند مشمول مالیات می‌شود.

بله، می‌توانید هزینه‌های مراقبت از کودک را از مالیات خود در فنلاند کسر کنید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *