نمره GPA چیست؟ نحوه محاسبه معدل GPA - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
نمره GPA چیست؟

نمره GPA چیست؟

تبدیل معدل به جی پی ای | GPA چیست؟ معدل تحصیلی که از آن تحت عنوان GPA یاد می‌شود، در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اما شاید بپرسید نمره GPA چیست؟ یا منظور از GPA چیست؟
نمره GPA چیست؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 12 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

دانش‌آموزان یا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل یا کار کردن در خارج از کشور را دارند، بارها کلمه GPA را شنیده‌اند، اما شاید ندانند که GPA چیست و به چه دلیل اهمیت دارد؟ اگر شما هم جزء این افراد هستید تا پایان با ما همراه باشید تا به ‌طور کامل با نمره GPA چیست؟ آشنا شده و نحوه تبدیل نمرات خود به آن را بیاموزید.

موسسه مهاجرتی ویزموندو مرجع معتبر تخصصی مهاجرت و سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی؛ مانند کانادا است که تمام مراحل مهاجرت شما را در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد. علاوه بر این تیم تخصصی ویزموندو در بخش پشتیبانی سایت، پاسخگوی تمامی سؤالات و ابهامات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری هستند؛ پس همین ‌امروز تماس بگیرید و گام اول را برای مهاجرت بردارید.

 

نمره GPA چیست؟

برای آشنایی بهتر با مفهوم نمره GPA چیست؟ بهتر است در ابتدا با معنی این کلمه آشنا شوید. GPA مخفف کلمه Grade Point Average به معنی معدل یا نمره تحصیلی است. این عدد با تقسیم‌کردن مجموع نمرات کسب‌شده توسط شما بر تعداد واحدهای گذرانده ‌شده به‌ دست می‌آید و معمولاً بین 0 تا 4 در نظر گرفته می‌شود. البته برخی از مدارس و دانشگاه‌ها از مقیاس 5 تا 10 بهره می‌گیرند؛ اما فرایند محاسبه و تبدیل معدل به نمره GPA در تمام موارد یکسان و مشابه است.

 

ابزار تبدیل معدل به جی پی ای

امروزه تبدیل معدل به جی پی ای توسط ابزارهای آنلاین انجام می‌شود؛ زیرا معدل GPA عدد بسیار مهمی است و برای تشخیص این امر که فرد واجد شرایط گرفتن اسکالرشیپ یا برنامه‌های مختلف شغلی و کاری هست یا نه به کار می‌رود. شما عزیزان می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان ویزموندو یا پر کردن فرم مشاوره رایگان تحصیلی ما، تبدیل معدل به جی پی ای را به کارشناسان ما واگذار کنید.

 

روش‌های نمره‌دهی در دنیا چگونه است؟

روش‌های نمره‌دهی در سراسر دنیا متفاوت است. در هر کدام از این سیستم‌های نمره‌دهی از ارقام، حروف و مقیاس‌های متفاوتی استفاده می‌شود، اما با وجود متعدد بودن روش‌های نمره‌دهی در اغلب موارد برای اینکه نمرات قابل ترجمه باشند، از سیستم نمره‌دهی GPA استفاده می‌شود. در ادامه چند روش نمره‌دهی معروف را در کشورهای متعدد بیان می‌کنیم:

 • نمره‌دهی بر اساس مقیاس ۱-۱۰ در کشورهای هلند، کلمبیا، لتونی، اسرائیل
 • نمره‌دهی بر اساس مقیاس ۱-۵ در کشورهای آلمان، اتریش، روسیه، اسلواکی، پاراگوئه
 • نمره‌دهی بر اساس مقیاس A-F در ایالات متحده، کانادا، تایلند، عربستان سعودی
 • روش نمره‌دهی درصدی در کویت، بلژیک، مجارستان، لهستان

 

سیستم نمره دهی در کانادا

بسیاری از دانشجویان و محصلانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، نگران کافی‌نبودن نمره GPA خود هستند؛ به همین دلیل لازم است تا با فرمول نمره‌دهی سیستم کانادایی آشنا شوید. برای همین منظور جدول زیر را درج کرده‌ایم تا با تبدیل نمرات ایرانی به نمرات در سیستم نمره‌دهی کانادایی بیشتر آشنا شوید:

نمره بر اساس حرف
نمره بر اساس مقیاس 4
نمره بر اساس مقیاس 20 یا همان مقیاس ایرانی
A
4
16-20
B
3
14-15.99
C
2
12-13.99
D
1
10-11.99
F
0
نمرات زیر 10

نحوه محاسبه نمره بر اساس سیستم نمره‌دهی آمریکا

برای محاسبه نمره بر اساس سیستم نمره‌دهی در آمریکا نیز با GPA چیست؟ و نحوه محاسبه آن آشنا باشید. برای تبدیل معدل خود به GPA آمریکایی نیاز است تا نمره هر درس را به GPA تبدیل کرده و سپس آن را در ضریب درس مربوطه ضرب کنید. بعد از آن لازم است تا اعداد به‌دست‌آمده را با هم جمع کرده و بر مجموع ضرایب دروس تقسیم کنید. عددی که در نهایت به دست آورید، معدل GPA شما در سیستم نمره‌دهی آمریکایی خواهد بود. جدول زیر نمرات ایرانی را در GPA آمریکا نشان می‌دهد:

نمره بر اساس مقیاس ایرانی
نمره GPA آمریکایی
16-20
4
14-15.99
3
12-13.99
2
10-11.990
1
نمرات کمتر از 10
0

محاسبه GPA کانادا

سیستم نمره‌دهی GPA در استان‌های مختلف کانادا متفاوت است؛ به همین دلیل بهتر است ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید تا بتوانید معدل GPA را بر اساس سیستم همان استان محاسبه کنید. فرمول زیر برای محاسبه GPA در کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد:

نمره GPA چیست؟

برای به‌دست‌آوردن نمره GPA خود باید در ابتدا نمرات ایرانی خود را با جدول نمره‌دهی کانادایی که در بالا ذکر کرده‌ایم، مقایسه کنید. به‌عنوان‌مثال اگر نمره دروس شما بین 16 تا 20 باشد، در سیستم نمره‌دهی کانادایی معادل 4 است. حال باید نمرات کانادایی خود را طبق فرمول بالا در واحد یا ضریب دروس ضرب کرده و در نهایت بر مجموع واحدها تقسیم کنید. به‌این‌ترتیب GPA؛ نحوه معادل سازی معدل در اپلای حاصل می‌شود.  

نحوه محاسبه GPA کانادا

برای اینکه بهتر بفهمید منظور از GPA چیست؟ مثالی واضح را بیان می‌کنیم. فرض کنید شما در درس شیمی 2 واحدی، نمره 14.5 را کسب کرده‌اید. بر اساس جدول تطبیق نمرات ایرانی با سیستم نمره‌دهی کانادایی، نمره شما در این سیستم 3 است. حال باید طبق فرمول یاد شده این نمره را در واحد آن ضرب کنید. با ضرب این دو عدد نمره GPA شما در درس شیمی به دست می‌آید. اگر می‌خواهید GPA را برای کل دروس محاسبه کنید، باید روش بالا را برای تمام درس‌های خود اجرا کرده و در نهایت نمره به‌دست‌آمده را بر تعداد واحدها تقسیم کنید.

 

محاسبه گر آنلاین GPA

استفاده از فرمول بالا برای محاسبه نمره GPA فرایندی زمان‌بر و با درصد خطای بالا است؛ به همین دلیل امروزه ابزارهای آنلاینی طراحی شده‌اند تا نمره GPA شما را تنها در عرض چند دقیقه و بدون خطای محاسباتی، محاسبه کرده و در اختیار شما قرار دهند؛ بنابراین دیگر نیازی نیست به‌صورت دستی این کار را انجام دهید. در این زمینه وب‌سایت‌های بی‌شماری وجود دارند که با یک جست‌وجوی کوتاه در اینترنت می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

 

حداقل GPA برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟

برای دانستن این موضوع در گام اول باید بدانید که حداقل GPA برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا در استان‌های مختلف این کشور، متفاوت است. همچنین این نمره بر اساس رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی نیز مختلف است. به‌طورکلی می‌توان گفت برای پذیرفته‌شدن در اغلب دانشگاه‌های کانادا باید نمره GPA شما 2.67 باشد.

بسیاری از دانشگاه‌ها در رشته‌های خاص افرادی با معدل‌های پایین را هم می‌پذیرند؛ بنابراین اگر نمره کافی در GPA را کسب نکرده‌اید، نگران نباشید. شما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان ویزموندو از فهرست این دانشگاه‌ها و شرایط پذیرفته‌شدن در آن‌ها مطلع شوید.

حداقل نمره GPA برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

 

GPA خوب در کانادا چند است؟

برای پاسخ به این سؤال به نمره GPA چیست؟ و محاسبه دقیق آن نیاز دارید. نمره‌دهی سیستم دانشگاهی کانادا در اغلب موارد از 4 آغاز می‌شود؛ یعنی افرادی که نمره GPA آن‌ها 4 است در رتبه عالی قرار دارند. البته این رتبه‌بندی ممکن است بر اساس دانشگاه و استان متفاوت باشد. در ادامه مقیاس ارزیابی نمره GPA را بیان کرده‌ایم:

نمره GPA
ارزیابی نمره
بالای 4
عالی
بالای 3.5
خیلی خوب
بالای 3
خوب
بالای 2.5
قابل قبول

در محاسبه GPA دروس عمومی تاثیر دارند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که 2 نوع GPA داریم. نوع اول که OVERAL GPA نامیده می‌شود، همان معدل شما است با احتساب تمام درس‌های عمومی و اختصاصی و پایه. تنها تفاوتی که این معدل با معدل اخذ شده در ایران دارد، این است که در OVERAL GPA تنها نمرات پاس شده محاسبه می‌شوند.

نوع دوم GPA، MAJOR GPA است که تنها مربوط به دروس اختصاصی می‌شود و در آن دروس پایه و عمومی لحاظ نمی‌شوند. توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی‌ارشد که تمامی دروس اختصاصی هستند، OVERAL GPA و MAJOR GPA با هم برابرند. لازم به ذکر است که دروس پیش‌نیاز در مقطع کارشناسی‌ارشد در نمره MAJOR GPA محاسبه نمی‌شوند.

 

چه زمانی باید GPA را در رزومه بیاوریم؟

زمانی که اقدامات لازم را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا انجام می‌دهید، در 2 حالت باید نمره GPA را در رزومه خود ذکر کنید. اولین حالت زمانی است که شما به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید؛ ولی سابقه کار شما کمتر از 3 سال است. در این صورت اگر به دنبال پیداکردن یک کار حرفه‌ای در کانادا هستید، باید نمره GPA خود را در رزومه خود ذکر کنید تا اشتیاق کارفرمایان به استخدام شما افزایش یابد. حالت دوم مربوط به زمانی است که GPA شما بین 3.5 و 4 است. کسب این نمره GPA نشان‌دهنده موفقیت تحصیلی شما است.

 

چه زمانی نباید GPA را در رزومه بیاوریم؟

در بسیاری از موارد برای تکمیل مدارک مهاجرتی نیازی به ذکرکردن نمره GPA ندارید. اولین حالت مربوط به زمانی است که نمره GPA شما کمتر از 3.5 است. این نمره برای اغلب کارفرمایان کانادایی قابل‌قبول نیست؛ بنابراین ذکرکردن آن در رزومه تأثیری در پذیرش شما نخواهد داشت.

علاوه بر این زمانی که بیش از ۳ سال از فارغ‌التحصیل شدن شما می‌گذرد نیز نیازی به ذکر این نمره در رزومه کاری نیست. اگر در طول این ۳ سال در زمینه‌های کاری مختلف سابقه دارید، بهتر است در رزومه خود از توصیف حرفه، تجربه، وظایف و بیان مهارت‌های خود استفاده کنید.

 

GPA برای کدام کشورها نیاز است؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که اکثر کشورهای دنیا برای پذیرش مهاجران تحصیلی و شغلی نمره GPA را به عنوان یک ملاک مهم سنجش قرار می‌دهند؛ اما تعداد محدودی از کشورها نیز سیستم معدل مخصوص به خود را دارند. کشورهایی که برای پذیرش مهاجر از سیستم GPA استفاده می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • ایالات متحده آمریکا
 • کانادا
 • استرالیا
 • بریتانیا

 

تفاوت CGPA با GPA چیست؟

برای اینکه بدانید معدل GPA (جی پی ای) و CGPA چیست، لازم است تا یک تعریف کلی از CGPA و نحوه محاسبه آن داشته باشیم. یکی دیگر از سیستم‌های امتیازدهی که برای تعیین نمره دانشجویان مورداستفاده قرار می‌گیرد، CGPA است که مخفف کلمه Cumulative Grade Point Average به معنی میانگین نمرات تجمعی است. در این روش ارزیابی تمام نمره‌های فرد در طول دوران تحصیل در ضریب درس ضرب شده و بر کل ضرایب تقسیم می‌شود. این عدد معدل کل دروس را نشان می‌دهد.

تفاوت CGPA با GPA این است که CGPA معدل کل دروس را در کل دوران تحصیل (به‌عنوان‌مثال 4 ساله کارشناسی) نشان می‌دهد؛ درحالی‌که GPA برای دوره‌های کوتاه‌تر تحصیلی (یک یا دو ترم یا یک‌سال) استفاده می‌شود.

تفاوت CGPA با GPA

 

نحوه تبدیل معدل به جی پی ای

فرمول محاسبه معدل به جی پی ای را در طول مقاله بیان کردیم و گفتیم که برای این کار لازم است تا در ابتدا نمرات ایرانی خود را به نمرات کانادایی که عموماً از ۰ تا ۴ در نظر گرفته شده‌اند، تبدیل کنید و پس از آن نمرات به‌دست‌آمده را در ضریب هر درس ضرب کرده و در نهایت بر مجموع ضرایب تقسیم کنید.

 

تبدیل معدل به gpa آمریکا

برای تبدیل معدل خود به GPA آمریکا نیز نمی‌توانید به‌صورت مستقیم معدل خود را به GPA تبدیل کنید؛ بلکه باید نمره تک‌تک درس‌ها را به‌صورت جداگانه به GPA آمریکایی تبدیل کرده و بعد از آن هر نمره را در ضریب درس مربوطه ضرب کنید. در نهایت اعداد به‌دست‌آمده برای هر درس را با هم جمع کرده و بر کل ضرایب تقسیم کنید.

 

تبدیل معدل به gpa کانادا

از ابتدای مقاله تا کنون روش‌های تبدیل معدل به gpa کانادا را بیان کردیم. نکته‌ بسیار مهمی که در تبدیل معدل به gpa کانادا وجود دارد، این است که با اینکه در کشور کانادا سیستم یکپارچه‌ آموزشی وجود دارد، اما سیستم‌های استانی آن به‌صورت جداگانه اداره می‌شوند؛ به همین دلیل بهتر است GPA را مطابق با استان و دانشگاه‌ موردنظر خود محاسبه کنید.

 

تبدیل معدل به gpa آنلاین

تبدیل معدل به GPA به‌صورت دستی فرایندی بسیار مشکل و با درصد خطای بالا است؛ از همین رو ماشین‌حساب‌ها و ابزارهای آنلاین گسترده‌ای طراحی شده‌اند تا این تبدیل معدل را با دقت کامل و با تفکیک کشورها انجام می‌دهند. از جمله این ابزارها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • College Board GPA Calculator
 • GPA Calculator.net
 • RapidTables GPA Calculator

پروسه مهاجرت و آماده‌کردن رزومه و مدارک موردنیاز بسیار طولانی و خسته‌کننده است و بسیاری از افراد شاغل زمان و حوصله کافی برای انجام آن را ندارند. موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه‌گذاری ویزموندو یکی از معتبرترین مؤسسات مهاجرتی فعال در کشور است که تمامی امور مربوط به مهاجرت شما را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و خدمات مشاوره‌ای رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

اخذ نمره لازم در سیستم نمره‌دهی کانادا یکی از شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور است.

این کار به متقاضیان کمک می‌کند تا از شرایط دانشگاه و حدنصاب بودن معدل خود برای پذیرفته‌شدن در آن مطلع شوند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *