پی آر کانادا چیست؟ چرا باید کارت پی آر کانادا بگیریم؟ - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
پی آر کانادا چیست

پی آر کانادا چیست؟ چرا باید کارت پی آر کانادا بگیریم؟

اگر نمی‌دانید پی آر کانادا چیست، باید بگوییم که پی آر کانادا در واقع یک کارت مهاجرتی و به معنای اقامت دائم است. در پاسخ به سؤال چرا باید پی آر کانادا بگیریم، باید بدانید که برای دریافت اقامت دائم قطعا به پی آر نیاز پیدا خواهید کرد. با دریافت کارت اقامت دائم کانادا می‌توانید به راحتی در این کشور اقامت داشته باشید. در زمان مهاجرت به کانادا باید همه چیز درباره پی آر (PR) کانادا را بدانید تا در مسیر مهاجرت با مشکل روبرو نشوید.
پی آر کانادا چیست
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

اگر نمی‌دانید پی آر کانادا چیست، باید بگوییم که پی آر کانادا در واقع یک کارت مهاجرتی و به معنای اقامت دائم است. در پاسخ به سؤال چرا باید پی آر کانادا بگیریم، باید بدانید که برای دریافت اقامت دائم قطعا به پی آر نیاز پیدا خواهید کرد. با دریافت کارت اقامت دائم کانادا می‌توانید به راحتی در این کشور اقامت داشته باشید. در زمان مهاجرت به کانادا باید همه چیز درباره پی آر (PR) کانادا را بدانید تا در مسیر مهاجرت با مشکل روبرو نشوید.

بعد از دریافت ویزا و اقامت موقت در کانادا باید به فکر دریافت اقامت دائم و زندگی در این کشور باشید. در صورت پذیرش درخواست شما می‌توانید از تمام خدمات ارائه شده برای شهروندان کانادایی بهره‌مند شوید. ویزموندو به عنوان یک موسسه مهاجرتی فعال با کارنامه موفق در طی سال‌های اخیر، می‌تواند بهترین مشاور برای شما باشد. ما در ویزموندو از بهترین کارشناسان با تجربه و آگاه در زمینه مهاجرتی کمک گرفته‌ایم. برای اطلاع از اینکه پی آر کانادا (PR) چیست؟ | بررسی شرایط، مدارک و هزینه‌ها در ادامه با ویزموندو همراه باشید.

اقامت پی آر کانادا چیست؟

آیا می‌دانید اقامت پی آر کانادا چیست؟ اقامت پی آر به معنای اقامت دائم در کشور کانادا است. کسانی که به دنبال مهاجرت به این کشور جذاب هستند، باید بعد از اقامت موقت نسبت به دریافت پی آر اقدام کنند. در ابتدا باید بررسی کنیم که پی آر pr کانادا چیست و با چه هدفی اخذ می‌شود؟ اقامت دائمی در یک کشور پیشرفته مانند کانادا آرزوی افراد خیلی زیادی است. کسانی که اقامت دائم را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا هر زمانی که بخواهند در کانادا بمانند و از تمام خدمات این کشور بهره‌مند خواهند شد. افراد دارای پی آر به عنوان مهاجران کشور‌های مختلف جهان شناخته می‌شوند که اکنون اقامت دائم کانادا را دارند.

کسانی که برای تحصیل و کار به کانادا سفر کرده‌اند دارای اقامت موقت بوده و شهروند کانادا محسوب نمی‌شوند. این افراد با طی کردن مراحل قانونی و ارسال درخواست، در صورت ‌پذیرش می­توانند پی آر را دریافت کنند. حروف pr مخفف عبارت  permanent residence  هستند که همان کارت اقامت دائم کانادا است. مهاجران کشور‌های مختلف جهان از جمله ایران می‌توانند نسبت به دریافت این کارت اقدام کنند. پی آر کانادا معمولاً در ابتدا با اعتبار ۵ ساله صادر شده؛ اما در برخی مواقع به صورت اعتبار یک ساله هم خواهد بود. بعد از اتمام زمان ۵ ساله پی آر در صورت گذراندن ۷۳۰ روز در کانادا امکان تمدید آن را دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که پی آر با شهروندی تفاوت‌هایی دارد و مراحل شهروندی متفاوت است.

Canada PR

مزایا و امتیازات پی آر کانادا

مهم‌ترین امتیازات پی آر کانادا چیست؟ بعد از دریافت پی آر کانادا می‌توانید از مزایا و امتیازات ویژه‌ای در این زمینه بهره ببرید. این مزایا شامل:

 • بهره بردن از بیمه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف
 • امکان زندگی در هر منطقه دلخواه
 • امکان کار و تحصیل در این کشور برای خود و خانواده
 • داشتن شرایط اولیه برای گرفتن شهروندی کانادا
 • امکان دریافت وام دانشجویی برای ادامه تحصیل و پرداخت مخارج زندگی
 • قرار گرفتن تحت پوشش کشور کانادا از نظر قانونی و منشور کانادا
 • امکان ارائه درخواست تابعیت کانادا
 • دسترسی به مزایای رایگان دولتی در بخش‌های مختلف
 • امکان افتتاح حساب بانکی و شرکت در خرید و فروش‌های بین‌المللی
 • آزادی حرکت و سفر به کل دنیا و سفر بدون ویزا به کره جنوبی، مکزیک و انگلستان
 • امکان اخذ اقامت دائم برای خانواده درجه یک
 • کم شدن هزینه‌های تحصیلی

کارت PR کانادا و تفاوت آن با سیتیزنشیپ شدن

چگونه اقامت دائم کانادا (PR) بگیریم؟ {فرق اقامت دائم و شهروندی}، با توجه به شناخت پی آر کانادا می‌دانید که به معنای اقامت دائم است اما چه تفاوتی با سیتیزنشیپ دارد؟ عبارت سیتیزنشیپ به معنای شهروندی کشور کانادا است و به شهروندان این کشور اطلاق می‌شود. تفاوت کارت PR کانادا با سیتیزنشیپ شدن شامل:

 1. شرایط دریافت پاسپورت: امکان درخواست پاسپورت تنها برای افرادی که به عنوان شهروند شناخته می‌شوند، قابل انجام است. با پی آر کانادا نمی‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد.
 2. حق رای مهاجران: با ارائه درخواست سیتسزنشیپ می‌توانید در رای‌گیری‌های کشور کانادا شرکت کنید. کسانی که تنها اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشند اجازه شرکت در رای‌گیری را نخواهند داشت.
 3. الزامات اقامتی: اقامت دائم در صورتی که در کانادا نباشید، باطل خواهد شد. در واقع کارت پی آر اعتبار چند ساله دارد و اگر از مدت زمان مشخص روز‌های کمتری در کانادا بوده‌اید، این کارت باطل می‌شود. شهروندی یا سیتیزنشیپ شدن به عنوان شهروند مادام­العمر شناخته شده و باطل نخواهد شد. شما می‌توانید با دریافت شهروندی در مدت زمان دلخواه به کشور‌های دیگر سفر کنید.
 4. انتقال تابعیت: در سیتیزنشیپ شدن شما می‌توانید تابعیت خود را به فرزندانتان انتقال بدهید. در اقامت دائم تنها با شرایط و اثبات صلاحیت فرزندان این کار امکان‌پذیر است.

Canada PR and citizen

شرایط دریافت کارت PR کانادا

آیا می‌دانید با چه شرایطی و چگونه اقامت دائم کانادا (PR) بگیریم؟ همه افراد امکان دریافت پی آر کانادا را ندارند و برخی ممکن است شرایط دریافت کارت را نداشته باشند. مهم‌ترین شرایط برای اخذ کارت پی آر کانادا شامل:

 • مقیم کشور کانادا باشد
 • حضور فیزیکی در کانادا از طریق دریافت ویزا
 • داشتن ویزای اقامت کانادا
 • شهروند نبودن در کانادا
 • نداشتن سو سابقه در زمینه سواستفاده از کارت پی آر
 • درخواست خروج برای فرد صادر نشده باشد

افرادی که با فرد کانادایی ازدواج کرده‌اند و کسانی که از طریق روش‌های مختلف مهاجرتی اقامت دائم کانادا را دریافت کنند، می توانند پی آر بگیرند. کودکانی که پدر و مادر خارجی داشته و در کانادا به دنیا آمده‌اند و پناهندگان دارای تأیید پناهندگی امکان درخواست کارت پی آر را دارند. دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کانادا سفر کرده‌اند، با درخواست اقامت دائم و پذیرش آن، کارت پی آر دریافت می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید شرایط خود را برای دریافت کارت پی آر کانادا به طور دقیق‌تر بررسی کنید با مشاوران ما تماس گرفته تا حرفه‌ای‌تر شما را راهنمایی کنند.

مدت زمان گرفتن کارت PR کانادا

بعد از ورود به خاک کانادا اولین سؤالی که ذهن شما را به خود درگیر می‌کند این است که چرا باید کارت پی آر کانادا بگیریم؟ دریافت کارت پی آر کانادا مزایای خیلی زیادی برای شما دارد. مدت زمان مشخصی برای دریافت کارت پی آر وجود ندارد؛ اما به صورت تخمینی می‌توان این مدت زمان را مشخص کرد. بعد از ارائه درخواست به مراجع مربوطه حدود ۴۵ تا ۹۵ روز زمان می‌برد تا درخواست بررسی شده و کارت پی آر برای متقاضی صادر شود. فرد بعد از ورود به کانادا باید در بازه ۳ تا ۶ ماهه اول نسبت به ارائه درخواست پی آر اقدام کند. طبیعتا اگر این کار را عقب بیاندازید، فرآیند طولانی‌تر شده و کارت دیرتر به دست شما می‌رسد.

time to get Canada PR

هزینه PR کانادا چند تومان است؟

هزینه دریافت پی آر و عوامل مؤثر بر هزینه‌های پی ار کانادا چیست؟ در وبسایت رسمی مهاجرتی کانادا با سرچ عبارت Fee list می‌توانید به لیست تمام هزینه مهاجرتی و همچنین هزینه دریافت کارت پی آر دسترسی پیدا کنید. طبق اعلام اداره مهاجرت کانادا هزینه حق اقامت دائم در کانادا حدود ۵۱۵ دلار و همچنین هزینه صدور کارت پی آر برای فرد ۵۰ دلار کانادایی است.

با توجه به نرخ روز دلار کانادایی در ایران مجموع هزینه اقامت و پی آر ۵۶۵ دلار کانادایی معادل ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (با احتساب دلار کانادایی ۴۵ هزار تومان) است. بنابراین با هزینه ۲۵ میلیون تومان می‌توانید اقامت دائم و کارت پی آر کانادایی خود را دریافت کنید. در صورت کمک گرفتن از وکیل، این هزینه افزایش پیدا خواهد کرد. روند دریافت اقامت و کارت پی آر گاهی خسته‌کننده و زمان بر است که با کمک مشاوران ویزموندو می‌توانید این مسیر را هموار کنید.

مدارک لازم برای دریافت PR کارت کانادا

با بررسی مدارک لازم برای دریافت پی آر می‌توانید بفهمید که مهم­ترین مدارک پی آر کانادا چیست و چه مدارکی را آماده کنید. قبل از ارسال درخواست پی آر کانادا باید تمامی مدارک مورد نیاز را آماده‌سازی کنید. در صورت نداشتن این مدارک یا ناقص بودن آن‌ها درخواست دریافت کارت پی آر رد خواهد شد. مدارک تهیه شده باید جمع‌آوری و ترجمه شده و به سفارت کانادا تحویل داده شوند. این مدارک شامل:

 • گواهی سلامت پزشکی
 • فرم درخواست اقامت دائم و کارت پی آر کانادا
 • پرداخت هزینه درخواست پی آر
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک مرتبط با زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • اصل و کپی تمام مدارک تحصیلی، هویتی، دیپلم مهارت، نامه اسپانسرشیپ و غیره
 • ارائه مدارک مرتبط با شغل مانند فیش حقوقی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار

این مدارک به صورت کلی باید ارائه شوند؛ اما با توجه به نوع درخواست می‌توان مدارک دیگری را هم ارائه کرد. مثلا افرادی که به دلیل مهاجرت تحصیلی به کانادا رفته‌اند، باید نمرات و توانایی خود در رشته مورد نظر دانشگاه کانادایی را مشخص کنند.

چگونه PR کانادا بگیریم؟

تا چه حد با نحوه دریافت کار پی آر آشنایی دارید و مراحل دریافت کارت پی آر کانادا چیست؟ در صورت انتخاب هر یک از روش‌ها باید مدارک به همراه فرم را تحویل داده و هزنیه‌های دریافت کارت پی آر را پرداخت کنید. در صورت نیاز از شما برای مصاحبه دعوت می‌شود و در نهایت می‌توانید کارت پی آر خود را دریافت کنید. به دلیل هزینه‌هایی که برای دریافت کارت وجود دارد، ابتدا شرایط خود را بررسی کنید. مشاوران ویزموندو می­توانند میزان قبولی درخواست شما را بررسی کرده و شرایط مناسب و روش‌های بهتر را به شما پیشنهاد دهند.

محدودیت ‌های اقامت PR کانادا

برخی از محدودیت‌ها برای افراد دارای کارت پی آر کانادا در نظر گرفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها عدم امکان حضور در انتخابات مختلف است. فرد دارای کارت پی آر کانادا اجازه رای دادن نخواهد داشت. محدودیت­های دیگری هم برای تمدید کارت پی ار در نظر گرفته شده است. فردی که اقامت پی آر را دریافت می‌کند باید حداقل ۷۳۰ روز در کانادا حضور داشته باشد؛ بنابراین محدودیت سفر‌های خارجی برای افراد دارای پی آر در نظر گرفته می‌شود.

limits of Canada PR

برای گرفتن PR کانادا، اول ویزا بگیرید!

روش‌های بسیار مختلفی برای دریافت ویزا و بعد از آن کارت پی آر کانادا وجود دارد و هر فرد با توجه به شرایط خود می‌تواند بهترین روش را انتخاب کند. این روش‌ها شامل:

 1. اکسپرس اینتری Express Entry: در این روش فرد به دلیل مهارت‌های کاری و از طریق ویزای کاری وارد کانادا می‌شود. با توجه به میزان مهارت کاری از این طریق برای دریافت پی آر اقدام می‌کند.
 2. برنامه نامزدی استانی Provincial Nominee Programs: در صورت داشتن تحصیلات خاص یا برنامه برای کمک به یک استان این روش انتخاب بهتری است.
 3. نیروی متخصص کبک: افرادی که سابقه کاری خوب یا مهارت خاصی دارند، می‌توانند در صورت تسلط به زبان فرانسه به این استان بروند.
 4. سرمایه‌گذاری: مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه اولیه و ‌ایده‌های خوب دارد. در صورت رعایت قوانین و ارائه برنامه‌های مشخص کارت پی آر برای شخص سرمایه‌گذار صادر می‌شود.
 5. اسپانسرشیپ: افراد مقیم قانونی کانادا می‌توانند اعضای درجه یک خانواده خود را به کانادا دعوت و برای آن‌ها کارت پی آر بگیرند.

تمدید کارت PR کانادا

بعد از دریافت کارت پی آر کانادا متوجه خواهید شد که ‌این کارت اعتبار ۵ ساله یا کمتر دارد. در صورت تمام شدن اعتبار کارت پی آر طی شرایط خاص امکان تمدید آن وجود دارد. زمانی که ۹ ماه از تاریخ انقضای کارت شما گذشته، می‌توانید برای صدور کارت جدید اقدام کنید. برای این کار باید فرم‌های مربوطه را پر کرده و به مراکز مرتبط ارسال کنید. در صورت تأیید شرایط، کارت برای شما صدور و تمدید می­شود.

چگونه می‌توان برای کارت جدید PR کانادا درخواست داد؟

در صوت اتمام زمان کارت پی آر، باید درخواست خود را برای سازمان CIC بفرستید تا کارت جدید صادر شود. اطلاعات کامل ۵ سال استفاده از کارت به طور کامل باید ذکر شود. افسر مهاجرتی با توجه به مدارک موجود، درخواست شما را بررسی خواهد کرد. در صورت تأیید باید به دفتر مهاجرت کانادا مراجعه و کارت خود را دریافت کنید. برخی مواقع از شما خواسته می‌شود تا کارت قدیمی خود را همراه آورده و آن را تحویل بدهید.

request Canada PR

ابطال کارت PR کانادا

شرایط ابطال کارت پی آر کانادا چیست؟ این شرایط شامل:

 • اقامت در کانادا کمتر از ۷۳۰ روز در ۵ سال گذشته
 • ترک کانادا به دلایل امنیتی
 • انصراف شخص از اقامت دائم
 • تشخیص افسر اداره مهاجرت مبنی بر ابطال کارت
 • نقض قوانین کشور کانادا

در صورت رخ داد هر یک از این موارد، کارت ابطال خواهد شد. در زمان ارسال درخواست باید شرایط را به طور کامل بررسی کنید؛ مشاوران مهاجرتی حرفه‌ای می‌توانند با تهیه مدارک، کارت پی آر شما را دریافت کنند. برای مشاوره با کارشناسان خبره ویزموندو تماس بگیرید. ما اقامت راحت و بدون دردسر شما در کانادا را فراهم می‌کنیم.

سخن پایانی

پی آر کانادا یک کارت مهاجرتی و به معنای اقامت دائم است. شما می‌توانید با دریافت این کارت برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. با دریافت کارت پی آر می‌توانید از مزایای زیادی بهره‌مند شده و اقامت بهتری در کانادا داشته باشید. در مسیر دریافت کارت، چالش‌های زیادی برای شما به وجود می‌آید. در صورت هرگونه ابهام یا سوال در این مورد می‌توانید از مشاوران حرفه‌ای ویزموندو کمک بگیرید. مشاوران ما به دلیل سابقه طولانی در امر مهاجرت با روش‌ها و حل مشکلات دریافت کارت پی آر آشنایی دارند. شما می‌توانید از طریق شماره تماس‌های درج شده در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

خیر، افراد دارای اقامت دائم شهروند محسوب نشده و مراحل شهروند شدن متفاوت است.

بله، اما فقط امکان سفر بدون ویزا به ۲۵ کشور دنیا فراهم شده است.

بله، اما باید حداقل ۷۳۰ روز در کانادا باشد.

این کارت دارای اعتبار ۵ ساله و در برخی مواقع یک ساله است.

دریافت کارت پی آر به طور معمول حدود ۸۰ روز زمان می‌برد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *