موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

سیستم جامع رتبه ‎بندی (CRS)

سیستم جامع رتبه ‎بندی (CRS)

امروزه بسیاری از افراد به‎دلایل مختلف تحصیلی، کاری و... قصد مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند. یکی از کشورهایی که مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است، کشور کانادا است. این کشور از مزایای بسیاری مانند امنیت بالا، پذیرش مهاجران واجد شرایط، بازار کار و فرصت‌های کاری متعدد، رفاه اجتماعی، بیمه خدمات درمانی رایگان، سیستم آموزشی عالی و... برخوردار است. درواقع این کشور به‏دلیل هزینه‌های مناسب تحصیلی، امکان دریافت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت، به یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد مهاجرتی تبدیل شده است. یکی از برنامه‌ها و طرح‌هایی که هرساله متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا برای آن اقدام می‌کنند، شرکت در برنامه سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) است.
سیستم جامع رتبه ‎بندی (CRS)
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

 از سال 2015، کشور کانادا از اکسپرس اینتری برای مدیریت برنامه‏های کاربردی استفاده کرده که یک سیستم پویا است. در این روش فقط کاندیداهایی که امتیاز بالایی را کسب کرده‏اند از طرف دولت کانادا برای مهاجرت دعوت می‏شوند. در نتیجه دولت کانادا از سیستم رتبه‏بندی جامع (CRS) استفاده می‏کند. CRS هر کاندیدا را براساس سرمایه انسانی آن‎ها ارزیابی خواهند کرد. معیارهای امتیازبندی اکسپرس اینتری CRS با توجه به سن، تحصیلات، مهارت‎های انگلیسی، تجربه کاری و سایر معیارها صورت می‏گیرد. هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می‎کند و اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه CRS برای افرادی که بالاترین امتیاز را دارند، ارسال می‎شود. اگر می‏خواهید اطلاعاتی درباره وضعیت سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) در سال 2024 کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

CRS چیست؟

شاید برای شما نیز سؤال باشد که کانادا CRS چیست؟ یا بخواهید اطلاعاتی درباره سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) کسب کنید. CRS  مخفف عبارتComprehensive Ranking System ‌  است که به‏معنی سیستم جامع رتبه‌بندی است. این سیستم جامع رتبه‎بندی مبتنی بر امتیاز برای مقایسه، ارزیابی و رتبه‌بندی پروفایل افراد در اکسپرس اینتری کانادا است. با توجه به امتیازی که شما به‏دست می‎آورید، مشخص می‌شود که آیا دعوتنامه درخواست اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد یا خیر.

 بنابراین کشور‌ کانادا برای مهاجران متقاضی، یک سیستم امتیاز‌بندی باتوجه به شایستگی هر فردی ایجاد کرده است و به هر شخص یک امتیاز می‌دهد. این سیستم امتیازدهی، سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) نام دارد و به امتیازی که به هر متقاضی داده می‌شود، امتیاز CRS گفته می‎شود. متقاضیان با استفاده از سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) رتبه‌بندی می‌شوند و درنهایت افرادی که امتیاز بالاتری را دریافت می‏کنند،‌ دعوتنامه درخواست برای اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند.

امتیاز CRS چگونه محاسبه می‎شود؟

عملکرد سیستم جامع رتبه‎بندی CRS در کانادا به این صورت است که امتیاز مورد نیاز در هر دوره در سیستم اکسپرس انتری، تغییر خواهد کرد. در نتیجه این امکان وجود ندارد که به‎طور دقیق یک امتیاز مشخصی را برای مهاجرت به ‎کانادا بیان کرد. در حالت کل متقاضیان باید به‏دنبال کسب بالاترین امتیاز باشند و از تکنیک‏های افزایش امتیاز CRS استفاده کنند. زیرا هر چه متقاضی امتیاز بیشتری را کسب کند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن در این قرعه‌کشی را دارد. نحوه امتیازدهی CRSبراساس سن، سطح تحصیلات، مهارت‌ها و سوابق کاری، مهارت زبان اول و دوم، تجربه‌های کانادایی مانند سابقه کار در این کشور محاسبه می‎شود.

سیستم جامع رتبه ‎بندی و امتیاز CRS

قوانین دولت کانادا به این صورت است که هر متقاضی که برای خود یک پروفایل و حساب کاربری ایجاد کند و به مرحله pool کاندیدای سیستم اکسپرس‌اینتری ارسال کند، براساس شرایطی که دارد 1200امتیاز را کسب خواهد کرد. همانطور که بیان کردیم هر 2 هفته یکبار این قرعه‌کشی بااستفاده از سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) صورت می‏گیرد و در هر قرعه‌کشی هر متقاضی امتیازی را براساس شرایطی که دارد دریافت می‎کند، که همان امتیاز CRS  است. بعد از امتیازدهی متقاضیانی که بالاترین امتیاز و کمترین رتبه را کسب کنند، دعوت‌نامه درخواست یا (ITA) برای اقامت دائم کانادا را دریافت خواهند کرد. زمانی‌که یک متقاضی دعوت‌نامه ITA را دریافت ‌کند، 60 روز مهلت دارد تا درخواست رسمی خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال کند.

سیستم جامع رتبه ‎بندی و امتیاز CRS

حداقل امتیاز CRS برای دریافت دعوتنامه اکسپرس اینتری کانادا

حداقل امتیاز CRS برای شرکت در برنامه‌های اکسپرس اینتری را نمی‌توان به‌طور دقیق بیان کرد. زیرا این موضوع به فاکتورهای مختلفی مانند نوع برنامه، تعداد دعوتنامه‌ها و دفعات برگزاری قرعه‌کشی بستگی دارد. شما باید به این نکته توجه کنید که باافزایش تعداد دعوت‌نامه برای درخواست ITA برای ویزای اقامت دائم، حداقل امتیاز مورد پذیرش کاهش پیدا خواهد کرد. به‏عنوان مثال در قرعه‌کشی 23 نوامبر 2022، حداقل امتیاز 491 بود. طوری‎که به‎دلیل وقفه بیشتر از یک ماه، باتوجه به تعداد بالای نامزدها، این حداقل امتیاز افزایش یافت. درحالی‎که حداقل امتیاز در اولین قرعه‌کشی سال جدید در 11 ژانویه 2023، 507 بود اما در قرعه‌کشی دوم این حداقل امتیاز به 490 کاهش یافت. درنتیجه نمی‏توان یک حداقل امتیازی را برای متقاضیان به‎طور دقیق بیان کرد.

چطور امتیاز CRS خود را افزایش دهیم؟

با افزایش امتیاز شما می‎توانید شانستان را برای دریافت اقامت دائم کانادا افزایش دهید. تکنیک‏های افزایش امتیاز CRS بسیاری وجود دارد. برخی از این تکنیک‏ها که بااستفاده از آن‏ها می‌توانید امتیاز CRS خود را در اکسپرس اینتری افزایش دهید، به‎شرح زیر است:

  • آزمون مجدد زبان برای بهبود نمره زبان

یکی از فاکتورهای مهم در سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS)، مهارت زبان است که در امتیازدهی متقاضیان تاثیر بسیاری دارد. در نتیجه نمره‌های آزمون زبان می‌تواند نمره CRS  شما را به‎میزان قابل ‌توجهی افزایش دهد. شما باید این دو نکته را در نظر داشته باشید که برای اخذ اقامت دائم کانادا فقط دو آزمون زبان انگلیسی آیلتس و سلپیپ مورد تایید دولت کانادا است و همچنین دو آزمون زبان فرانسوی TEF و TCF مورد تایید کشور کاناد است. شما می‌توانید برای کسب امتیاز بالاتر در آزمون زبان آیلتس یا سایر آزمون‌ها مجدد شرکت کنید تا نمره بالاتری را کسب کنید و شانس خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا افزایش دهید.

  • سابقه کار یا تحصیل

یکی دیگر از روش‎های افزایش CRS بالا بودن سطح تحصیلات و یا سابقه کار است. هرچه تحصیلات متقاضی بالاتر باشد، امتیاز CRS بالاتری را کسب خواهد کرد. بنابراین امتیاز مدرک دکتری بالاتر از مدرک فوق‌لیسانس و امتیاز کارشناسی‌ارشد بالاتر از لیسانس است. همچنین، باتوجه به اینکه سابقه کار در ایران مانند تجربه کار کانادایی در سیستم اکسپرس اینتری ارزشمند نیست؛ اما افزایش سابقه کار در امتیاز دهی بی‎تاثیر نیست. 

  • آشنایی با زبان فرانسه

متقاضیانی که علاوه‎بر زبان انگلیسی با زبان فرانسه آشنایی داشته باشند، شانس خود را برای اخذ دعوتنامه اقامت دائم افزایش می‏دهند. درواقع متقاضیانی که سطح فرانسوی آن‌ها بالا باشد، شانس بیشتری خواهند داشت. بنابراین شما می‌توانید با یادگیری زبان فرانسه در اکسپرس اینتری، امتیاز CRS خود را تا 50 امتیاز افزایش دهید.

  • دریافت پیشنهاد شغلی از کانادا

اگر شما پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، نمره CRS شما تا 200 امتیاز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر برای مهارت شما در کانادا تقاضا وجود دارد، پیشنهاد می‏کنیم درخواست کار در این کشور را مدنظر قرار دهید. شما باید به این نکته توجه کنید که این پیشنهاد باید به‌صورت کتبی ارائه شود. همچنین راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار در کانادا تاثیر بسیاری در امتیاز CRS شما دارد.

  • تحصیل در کشور کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی از روش‌های بهبود نمره  CRSاست. تحصیل در این کشور و داشتن یک مدرک معتبر از دانشگاه کانادا باعث بالارفتن امتیاز متقاضیان می‏شود. بسیاری از داوطلبان قبل از اقدام برای اخذ اقامت دائم، برای ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند. شما با تحصیل در کشور کانادا می‌توانید 15 تا 30 امتیاز را باتوجه به‎مدرکی که دارید، دریافت کنید.

  • دریافت نامینیشن استانی

یکی دیگر از بهترین روش‎ها برای افزایش امتیاز CRS دریافت نامینیشن استانی است. بنابراین اگر شما شرایط مورد‌نیاز در یک استان کانادا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای کاندیدای استانی کانادا اقدام کنید. هر استان برنامه نامزدی استانی و مشاغل مورد‌تقاضای خاص خود را دارد که بهتر است از آن‏ها مطلع باشید. درصورت دریافت نامزدی استانی شما 600امتیاز کسب خواهید کرد که امتیاز بسیار بالایی برای متقاضیان است.

چطور امتیاز CRS خود را افزایش دهیم؟

تعریف کلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا

در سال 2015، کشور کانادا سیستمی به‏نام اکسپرس اینتری را برای رسیدگی به درخواست‌های برنامه‌های مهاجرت کاری و اقتصادی فدرال معرفی کرد. در این سیستم متقاضیان بایکدیگر مقایسه و هریک براساس امتیازی که دارند، رتبه‎بندی می‏شوند و درنهایت برترین کاندیداها برای اقامت دائم کانادا انتخاب و به اصطلاح نامزد می‌شوند. برای رتبه‌بندی متقاضیان مهاجرت کاری کانادا، دولت کانادا یک سیستم امتیازدهی را معرفی کرده است که به هر یک از کاندیداهای شرکت‌کننده در برنامه اکسپرس اینتری و مرحله pool، امتیازی اختصاص داده می‎شود. به این سیستم امتیازدهی دولت فدرال، سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) گفته می‎شود. این امتیاز به شرکت‌کنندگان 3 زیرگروه اصلی اکسپرس اینتری که شامل نیروی کار ماهر فدرال، تاجران ماهر فدرال و کلاس تجربه کانادایی تعلق می‎گیرد.

فاکتورهای دریافت امتیاز در سیستم CRS اکسپرس اینتری کانادا

فاکتورهای امتیازدهی در سیستم CRS اکسپرس اینتری کانادا باتوجه به‌شرایط مختلف، متفاوت است. شرایط ایده آل یک داوطلب برای اکسپرس اینتری اول از همه سن متقاضی است که بهتر است کمتر از 30 سال باشد. حداقل مدرک متقاضی کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد، دارای سطح متوسط ​​و بالای زبان انگليسی و فرانسوی باشد. حداقل سه سال سابقه کار داشته باشد، یک برادر یا خواهر کانادایی که در حال حاضر در کانادا اقامت دارند، داشته باشد. یک پیشنهاد اشتغال از یک شرکت کانادایی داشته باشد و دریافت نامزدی استانی باشد.

مراحل شروع فرآیند اکسپرس اینتری

اگر شما قصد مهاجرت به‎کشور کانادا بااستفاده از روش اکسپرس اینتری را دارید، باید بدانید که مهاجرت به این روش پیچیدگی زیادی مانند سایر روش‎ها را ندارد. برای شروع این فرآیند شما باید ابتدا در سایت اداره مهاجرت کانادا، پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید و مراحل ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا را به ترتیب انجام دهید. درمرحله اول شرایط و رزومه بررسی می‎شود و باتوجه به‎شرایطی که دارید  بهترین برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری به شما پیشنهاد می‌شود. در مرحله دوم اگر شما واجد شرایط یک یا چند برنامه از اکسپرس اینتری باشید، امتیاز شما در اکسپرس انتری از طریق سیستم جامع CRS رتبه‌بندی خواهد شد.

این نکته را درنظر داشته باشید که حداقل امتیاز در مرحله اول 67 است که اگر این امتیاز را کسب کنید، دعوت می‌شوید. در صورت کسب نکردن امتیاز در این مرحله پروفایل شما 12 ماه در سیستم باقی خواهد ماند. در مرحله سوم اگر شما قصد دارید پروفایل خود را کامل کنید نیاز به اسنادی مانند نتایج آزمون زبان دارید تا با ارائه این مدارک نشان دهید که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید. در مرحله چهارم اگر واجد شرایط هستید، در مجموعه کاندیداها قرار خواهید گرفت و یک امتیاز CRS به شما اختصاص داده می‎شود. آخرین مرحله نیز دریافت دعوتنامه است که برای داوطلبانی که بالاترین امتیاز را دارند، دعوت‌نامه ارسال می‌شود. در این صورت شما 60 روز مهلت دارید تا درخواست خود را ارسال کنید.

چرا کانادا از سیستم رتبه ‎بندی جامع (CRS) استفاده می‏کند؟

کشور کانادا از سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS)  برای انتخاب نیروی کار ماهر استفاده می‏کند. بااستفاده از این روش متقاضیان مهاجرت شانس خود را برای موفقیت در بازار کار امتحان می‎کنند که برای کانادا و مهاجران بسیار مفید است. از این روش دقیق برای امتیازدهی و رتبه‌بندی مهاجران استفاده می‎شود و متقاضیان بایکدیگر مقایسه می‎شوند و درنهایت شایسه‏ترین افراد انتخاب می‎شوند، طوری‏که دولت کانادا ثابت کرده است که مهاجران جدیدی که در سنین جوانی و میانسالی وارد این کشور می‌شوند، بسیار باتجربه، متخصص و از سطح بالایی از تحصیلات برخوردار هستند.

چرا کانادا از سیستم رتبه ‎بندی جامع (CRS) استفاده می‏کند؟

تفکیک امتیازات سیستم رتبه ‎بندی جامع

سیستم رتبه بندی جامع (CRS) شامل سه عامل، عوامل اصلی سرمایه انسانی، عوامل انتقال مهارت و فاکتورهای دیگری مانند پیشنهاد شغلی، تجربه و تحصیلات، داشتن خواهر یا برادر در کانادا، مسلط بودن به زبان فرانسه و… است. که در مجموع 1200 امتیاز در سیستم رتبه بندی جامع وجود دارد. به‏عنوان مثال برای متقاضیان مجرد بدون همسر یا شریک قانونی به این صورت است که حداکثر 500 امتیاز برای عوامل اصلی مربوط به سرمایه انسانی، از جمله سن، سطح تحصیلات، توانایی زبان و سابقه کاری کانادایی، حداکثر 100 امتیاز برای عوامل قابلیت انتقال مهارت و حداکثر 600 امتیاز برای سایر عوامل مانند نامزدی استانی، پیشنهاد شغلی، تجربه تحصیل در کانادا، آشنایی با زبان فرانسه و سکونت خواهر و برادر در کانادا است.

همچنین امتیازدهی برای متقاضیان دارای همسر یا شریک قانونی همراه به این صورت است که حداکثر 460 امتیاز برای عوامل اصلی مربوط به سرمایه انسانی متقاضی اصلی، حداکثر 40 امتیاز برای عوامل اصلی سرمایه انسانی همسر یا شریک قانونی، حداکثر 100 امتیاز برای عوامل قابلیت انتقال مهارت و حداکثر 600 امتیاز برای سایر عوامل تعلق می‎گیرد. براساس این برنامه‌ریزی برای سطوح مهاجرتی در سال‌های 2022 تا 2024 در کانادا، تعداد افراد پذیرفته‌شده از طریق سیستم اکسپرس اینتری برای دریافت اقامت دائم هر ساله افزایش چشم‎گیری داشته است. طوری‎که این تعداد از 56 هزار نفر در سال 2022، به 77هزار نفر در سال 2023 و 111 هزار  در سال 2024 افزایش پیدا کرده است.

سیستم جامع رتبه ‎بندی (CRS)

همانطور که بیان کردیم تحصیلات و تجربه کاری در سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) تاثیر بسزایی دارد. درواقع برنامه تجربه کانادایی یکی از برنامه‌هایی است که برای جذب نیروی متخصص در کشور کانادا طراحی شده است. این برنامه توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود که به ‎صورت امتیازبندی است. در این روش درخواست‌های متقاضیان امتیازدهی می‌شود و هر متقاضی که امتیاز بالاتری را کسب کند، اقامت دائم کانادا را دریافت خواهد کرد. مهم‌ترین شرط روش تجربه کانادایی داشتن حداقل یک سال تجربه کار در کانادا است. تحصیلات نیز مانند تجربه کاری برای امتیاز و رتبه‎بندی از اهمیت بسیاری برخوردار است، طوری‏که هر چه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد امتیاز بیشتری را کسب خواهید کرد.

سوالات متداول

آیا سن در سیستم جامع رتبه‎ بندی کانادا تاثیر دارد؟

بله، سن یکی از فاکتورهای مهم در مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری محسوب می‌شود و از 30 سالگی به بعد و با افزایش سن امتیاز شما کاهش پیدا خواهد کرد.

چگونه می‏توانیم امتیاز CRS کانادا خود را افزایش دهیم؟‌

تکنیک‏های بسیاری برای افزایش امتیاز متقاضیان وجود دارد. به‏عنوان مثال بالابودن نمرات آزمون زبان، افزایش سابقه کار و بهبود شرایط تحصیلی، پیشنهاد شغلی تایید شده از کانادا، اقدام با همسری که شرایط مطلوبی دارد و… از روش‌های افزایش امتیاز CRS است.

برای موفقیت در قرعه کشی اکسپرس انتری حداقل به چه امتیازی نیاز داریم؟

حداقل امتیاز در هر دوره قرعه کشی در سیستم اکسپرس انتری، تغییر می‌کند. درنتیجه نمی‌توان یک امتیاز مشخص را به ‎طور دقیق بیان کرد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *