تولد فرزند در کانادا: چرا بعضی در کانادا زایمان می‌کنند؟
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تولد فرزند در کانادا: چرا بعضی در کانادا زایمان می‌کنند؟

تولد فرزند در کانادا: چرا بعضی در کانادا زایمان می‌کنند؟

تولد فرزند در کانادا یکی از مسیرهای مهاجرت به کانادا محسوب میشود؛ چراکه، دولت این کشور برای نوزادان تازه متولد شده اقامت دائم صادر میکند. این مسئله بدان معنا است که هر شخصی که در خاک کانادا متولد شود، به طور خودکار شهروند این کشور محسوب میشود. البته تولد فرزند در کانادا و شرایط و قوانین زایمان در کانادا از قاعده مشخصی تبعیت میکند که میبایست از آن آگاه باشید. با ویزموندو همراه باشید تا از همه چیز درباره تولد فرزند در کانادا + (شرایط زایمان) اطلاعات لازم را کسب کنید.
تولد فرزند در کانادا: چرا بعضی در کانادا زایمان می‌کنند؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

مهم ترین مزایای تولد فرزند در کانادا

تمامی کودکان متولد شده در خاک کانادا، از تمامی حقوق و امتیازات شهروندی این کشور برخوردار بوده و مزایای بی شماری شامل حال آن ها می شود. برخی از مزایای تولید فرزند در این کشور به شرح زیر هستند:
1.حق زندگی و اقامت در خاک کانادا
2.امکان سفر به کانادا در هر زمان و بدون نیاز به ویزا
3.استفاده از امکانات آموزشی و بهداشتی رایگان
4.مزایای اجتماعی رایگان
 

آمار تولد فرزندان افراد خارجی در کانادا

بر طبق داده های آماری موجود، در کشور کانادا سالانه حدود 380 هزار نوزاد متولد شده که حدود 0.1% تا 1.0% آن ها را فرزندان افراد غیرمقیم تشکیل میدهند. با این احتساب، سالانه حدود 3500 نوزاد متعلق به افراد خارجی در این کشور متولد می شوند.

 

 آشنایی با قانون تولد فرزند در کاناد
طبق قوانین کانادا، تمامی افرادی که در خاک این کشور متولد می شوند، بدون توجه به وضعیت والدینشان شهروند کانادا محسوب می شوند؛ البته این مسئله در رابطه با فرزندان دیپلمات ها صدق نمی کند. علیرغم تعدد مزایای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند، زایمان در کانادا، این اقدام از یک پروسه مشخصی پیروی میکند. نخستین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی برای دریافت ویزای توریستی این کشور، به ارائه گواهی تمکن مالی نیازمند خواهید بود. حتی یک سفر کوتاه به این کشور نیاز به آمادگی دقیق و رعایت بسیاری از شرایط دارد که می بایست از آن آگاه باشید.
 
آشنایی با قانون تولد فرزند در کانادا

چگونگی اقامت والدین به واسطه تولد فرزند در کانادا

برای مادرانی که تصمیم دارند فرزند خود را در کانادا به دنیا آورند، ویزا صادر می شود. ویزای صادر شده برای مادر نوزاد از نوع موقت TRV و توریستی بوده و این ویزا معمولا 6 ماه اعتبار دارد. به وسیله این ویزا فرد قادر خواهد بود تا برای سفر یا برای دیدار با خانواده یا دوستان خود به کانادا وارد شود؛ اما در عین حال می بایست در این بازه زمانی به بیمارستان های کانادایی مراجعه کرده و برای زایمان کمک دریافت شود. 

 

شرایط دریافت اقامت دائم از طریق تولد فرزند 

برای سفر بانوان باردار به کشور کانادا و همچنین تولد فرزندان آن ها مانع خاصی وجود ندارد. چراکه، با تولد نوزاد در این کشور هیچ قانونی نقض نمی شود؛ اما این مسئله به معنای دریافت اقامت دائم کشور کانادا نخواهد بود. به بیان ساده، به واسطه تولد فرزند ویزای شهروندی کشور کانادا را دریافت نمی کنید. دریافت این نوع از اقامت تنها زمانی ممکن خواهد بود که فرزند شما به 18 سالگی رسیده باشد. در این هنگام می توانید به عنوان حامی فرزند خود برای اقامت دائم درخواست دهید.

 

روند اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در کاناد

پس از تولد فرزند در کانادا می توانید مراحل قانونی دریافت شهروندی وی را دنبال کنید. همچنین تا سن 18 سالگی فرزند خود قادر خواهید بود تا با کمک ویزاهای کاری و توریستی به کشور کانادا سفر کنید. در این هنگام کودک شما می تواند در خارج از خاک کانادا زندگی کرده و تابعیت کانادایی خود را حفظ کند. هنگامی که فرزند شما به سن 18 سالگی رسید، می تواند از طریق اسپانسر شدن برای شما، موجبات دریافت اقامت دائم این کشور را فراهم آورد.

 

اسپانسرشیپ والدین چیست و شامل چه مراحلی می شود؟

فردی که توسط والدین غیرمقیم در کانادا متولد می شود، می تواند در سن 18 سالگی اسپانسر پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود شود. بدین‌ وسیله والدین وی قادر خواهند بود تا اقامت دائم کانادا را کسب کنند. در این هنگام، شخص مذکور می بایست اثبات کند که والدین تحت تکفل وی بوده و قادر است تا هزینه زندگی آن ها را در کشور کانادا حمایت کند. بدیهی است که در چنین سنی، فرزند شما قادر به حمایت مالی نیست؛ اما قوانینی در کشور کانادا وجود دارند که به واسطه آن ها می توان این مسئله را اثبات کرد. برای این منظور می بایست از تجارب مؤسسات مهاجرتی با سابقه نظیر ویزموندو بهره جویی کرده و شانس خود را به حداکثر برسانید.
 

هزینه زایمان در کانادا چقدر است؟

شهروندان کانادایی از مراقبت های پزشکی رایگان بهرهمند هستند؛ این در حالی است که تولد فرزند در کانادا توسط افراد غیرمقیم می تواند هزینه هایی را در پی داشته باشد. برای این منظور، افراد غیرمقیم که به این کشور سفر می کنند می بایست بودجه لازم جهت پوشش خدمات پزشکی را در اختیار داشته باشند. علاوه بر هزینه  خدمات پزشکی، می بایست مواردی نظیر هزینه اقامت، هزینه سفر و سایر هزینه ها را نیز مدنظر داشت. بنا بر موارد مذکور می بایست مبلغی در حدود 12000 تا 40000 دلار را در نظر داشته باشید. این هزینه در صورت تولد فرزندان چندقلو تا 40 درصد افزایش می یابد.

 

هزینه تولد فرزند در کانادا در یک نگاه

عنوان میانگین هزینه
1 دستمزد پزشک ماما 1500 دلار
2 اقامت در بیمارستان (24 ساعت) 2800 دلار
3 بیهوشی (اختیاری) 590 دلار
4 خدمات اطفال 2000 دلار
5 ویزیت پیش از زایمان 118 دلار
6 آزمایشات پزشکی 450 دلار
7 خدمات جراحی (در صورت لزوم) 395 دلار
8 تولد در منزل با ماما 2500 دلار
ضمن موارد ذکر شده، می بایست هزینه های احتمالی نظیر خدمات پزشکی، دارو، سزارین، لباس و وسایل مورد نیاز نوزاد را نیز مدنظر قرار داد.
 

شرایط دریافت ویزای تولد فرزند در کانادا

تولد فرزند در کانادا با کمک ویزای توریستی قابل پیگیری است. شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق تولد فرزند را در ادامه خواهید خواند:
1.حداقل 18 سال سن (برای مادر باردار)
2.برخورداری از پاسپورت معتبر
3.عدم سابقه کیفری
4.پرداخت تعرفه های درخواست و بررسی ویزا
5.تمکن مالی کافی برای هزینه اقامت موقت
6.بودجه لازم برای پرداخت هزینه بیمارستان و زایمان
7.در اختیار داشتن اطلاعات بیومتریک
8.انجام معاینات پزشکی (در صورت درخواست اداره مهاجرت)
9.اثبات قصد بازگشت به کشور مبدأ
 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تولد فرزند در کانادا

 مدارکی که برای این منظور می بایست آماده کنید، به شرح زیر هستند:
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و سند ازدواج
 • مدارک شغلی و قراردادهای کاری
 • مدارک تمکن مالی 
 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کانادا
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)
 • نامه هدف از سفر و زایمان در کانادا
 • 1 قطعه عکس 3.5*4.5
 • مدارک ساپورتر نظیر مدارک هویتی و مدارک مالی وی
 • مدارک اثبات کننده وابستگی به کشور مبدأ
 • ترجمه مدارک مذکور به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 

مراحل دریافت ویزای توریستی برای تولد فرزند

برای این اقدام می بایست مدارک لازم برای ویزای توریستی را فراهم ساخته و در سایت اداره مهاجرت کانادا اکانت بسازید. سپس به سؤالات اپلیکیشن پاسخ داده و از میان انواع ویزا، نوع Visitor Visa را انتخاب کنید. در مرحله بعد از شما خواسته می شود تا هزینه های مربوط به اپلیکیشن و انگشت‌نگاری را پرداخت کرده و از سفارت کانادا برای انگشت‌نگاری وقت دریافت کنید. در مرحله آخر نیز می بایست پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا پیک آپ کنید.

 
مراحل اخذ ویزای توریستی برای تولد فرزند
 

 دریافت ویزای تولد فرزند در کانادا چقدر زمان می برد؟

مدت‌زمان دریافت ویزای تولد فرزند در کانادا ارتباط مستقیمی با حجم کاری اداره مهاجرت کانادا دارد. بسته به حجم کاری این اداره ممکن است 1 الی 6 هفته برای دریافت پاسخ منتظر بمانید. اداره مهاجرتی کانادا پس از بازه زمانی مذکور به شما اطلاع خواهد داد که آیا برای دریافت ویزا واجد شرایط هستید یا خیر. از آنجایی که هدف شما فرزندآوری در خاک این کشور است؛ بهتر است که بازه زمانی طولانی تری را برای دریافت پاسخ خود در نظر گرفته تا در این مسیر با مشکلی مواجه نشوید. ضمنا به خاطر داشته باشید که تنها تا ماه هفتم بارداری مجاز به پرواز هستید.
 

مراحل دریافت پاسپورت برای فرزند متولد شده در کانادا

هریک از استان های کانادا پروسه و قوانین خاص خود را برای تولد فرزند افراد غیرمقیم دنبال می کنند. شما می توانید اطلاعات قوانین استان های مختلف را از مقامات محلی آن ها دریافت کنید. به طور مثال، در انتاریو مشخصات نوزاد متولد شده می بایست ظرف 30 روز ثبت شود. بعد از ثبت تولد و مشخصات نوزاد و دریافت گواهی تولد، می توانید برای دریافت پاسپورت کانادایی کودک اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از این مراحل عبارتند از:
 • پر کردن فرم مخصوص دریافت پاسپورت
 • ارائه شناسنامه نوزاد
 • 2 قطعه عکس برای پاسپورت
 • تعیین یک نماینده (این فرد می تواند پزشکی باشد که نوزاد را پس از تولد مشاهده کرده است)
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • ارسال مدارک به اداره پاسپورت کانادا
 

آشنایی با بهترین کشور برای به دنیا آوردن فرزند

لیست کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می دهند به کانادا و آمریکا خلاصه نمی شود. امروزه کشورهای دیگری نیز همانند برزیل، آرژانتین، باربادوس، کوبا، شیلی، فیجی، اکوادور، گواتمالا، هندوراس، گویان، گرنادا، جامائیکا، مکزیک، سنت لوئیس، سنت وینسنت، لسوتو، نیکاراگوئه، پاراگوئه، پاناما، پرو، ترینیداد و توباگو، تووالو و اروگوئه نیز برای تولد فرزند افراد غیرمقیم در خاکشان اقامت صادر می کنند.

بر اساس تجربیات موجود می توان گفت که کشورهای کانادا و آمریکا بهترین مقاصد برای دریافت اقامت دائم از طریق تولد فرزند هستند. اطلاعات تکمیلی این مسیر را می توانید از کارشناسان ویزموندو دریافت کنید. شایان ذکر است که هیچ کشور اروپایی، این نوع از اقامت را ارائه نمی دهد.

 

زایمان در کانادا با کمک ویزای تحصیلی یا ویزای کار

چنانچه با کمک ویزای تحصیلی و ویزای کاری در کانادا سکونت داشته باشید، برای تولد فرزند در کانادا از برخی امکانات ویژه برخوردار خواهید بود. البته قوانین برخی از استان های کانادا می تواند در این زمینه متفاوت باشد؛ اما بیشتر استان های این کشور برای ویزاهای مذکور پوشش پزشکی صادر کرده و با کمک این پوشش قادر خواهید بود تا فرزند خود را به صورت رایگان به دنیا آورید. همچنین برای والدین نوزاد متولد شده مرخصی تحصیلی و مرخصی کاری تا مدت 1 سال صادر می شود. هر دو والدین می توانند از امتیازات این مرخصی بهره جویی کنند.

 

هماهنگی با محل تحصیل برای تولد فرزند

چنانچه با کمک ویزای تحصیلی قصد دارید برای تولد فرزند اقدام کنید، می بایست به چند نکته مهم توجه داشته باشید. برخی از این نکات به قرار زیر هستند:
1.فرد دانشجو می بایست به محض اطلاع از تاریخ زایمان، مشاور تحصیلی خود را در دانشگاه مقصد مطلع سازد.
2.در قدم بعدی باید برای پر کردن فرم مرخصی زایمان اقدام صورت گیرد.
3.در اکثر دانشگاه های کانادایی، تنها 1 بار امکان دریافت این مرخصی وجود دارد.

4.چنانچه فرد مذکور پیش از پایان دوره 1 ساله مرخصی به محل تحصیل بازگردد، تنها کافی است فرم جدیدی را برای ثبت‌نام در کلاس‌ها پر کند.

 

هماهنگی با محل اشتغال برای تولد فرزند

بانوان بارداری که با ویزای کاری در خاک کانادا حضور دارند، می بایست کارفرمای خود را در بازه زمانی مناسبی آگاه سازند تا کارفرما فرصت کافی برای برنامه ریزی و جایگزینی متصدی دیگری را داشته باشد. این مسئله برای آقایانی که برای همراهی همسر خود قصد دریافت مرخصی دارند نیز صدق می کند.

 

هزینه تولد فرزند برای شهروندان کشور کانادا

خبر خوب آن است که هزینه تولد نوزاد در مراکز دولتی کانادا کاملا رایگان است. سیستم مراقبت های بهداشتی این کشور به گونه ای تنظیم شده است که هزینه های زایمان را به طور کامل پوشش دهد. البته برای تولد فرزند در بخش های خصوصی می بایست حداقل هزینه 200 دلار را در نظر داشته باشید.
 

کمک هزینه حمایتی فرزندان برای والدین مقیم کانادا

کمک هزینه حمایتی فرزندان یا همان CCB) Canada Child Benefit) طرحی است که از سال 2016 به روی کار آمد. به موجب این طرح مقرر شد که ماهانه مبلغی برای تأمین هزینه های پرورش فرزندان زیر 18 سال به والدین واجد شرایط پرداخت شود. مبلغ کمک هزینه پرداختی می تواند برای فرزندان دارای معلولیت افزایش یابد.  طرح مذکور معاف از مالیات بوده و این مبلغ به صورت 12 ماهه از جولای تا جوئن سال بعد پرداخت می گردد.

 

مبلغ کمک هزینه حمایتی CCB

بنا بر اطلاعات موجود، حداکثر مبلغ کمک هزینه سالانه برای کودکان زیر 6 سال برابر با 6,639 دلار و برای کودکان بالای 6 سال 5,602 دلار است. چنانچه مجموع درآمد خالص سالانه خانواده بالاتر از 30000 دلار باشد، این مبلغ به صورت تدریجی کاهش مییابد. جدول کاهش تدریجی کمک هزینه CCB به شرح زیر است:
تعداد فرزندان واجد شرایطمیزان درآمد 30 هزار تا 65 هزار دلارمیزان درآمد بالاتر از 65 هزار دلار
1 یک فرزند 7% 3.2%
2 دو فرزند 13.5% 5.7%
3 سه فرزند 19% 8%
4 چهار فرزند یا بیشتر 23% 9.5%
 

نحوه استفاده هوشمندانه از کمک هزینه حمایتی فرزند در کانادا

متقاضیان کمک هزینه حمایتی CCB می توانند برای دریافت این کمک هزینه با مشاورین و وکلای مجرب موسسه مهاجرتی ویزموندو در ارتباط بوده و با کمک تجارب این مجموعه شانس موفقیت خود را افزایش دهند. در صورت قرار گرفتن در این طرح، مبلغ مورد نظر به صورت چک یا مستقیم به حساب بانکی شما واریز می شود. بسته به مبلغی که دریافت می کنید، می توانید یک برنامه ریزی ایجاد کرده و از آن به بهترین شکل بهره جویی کنید. لازم به ذکر است که حتی اگر در حال حاضر به این کمک هزینه احتیاجی نداشته باشید، پس انداز آن می تواند به برنامه های آتی فرزند شما کمک شایانی کند. به طور مثال این پس انداز را می توانید به عنوان کمک هزینه تحصیل یا اشتغال فرزند خود در نظر داشته باشید.

 

دریافت شهروندی کانادایی برای فرزندان متولد شده در خارج از کانادا

چنانچه فرزندان افراد مقیم کانادا در خارج از خاک این کشور متولد شوند، هویت کانادایی خود را مانند ژن به ارث می برند. البته یک شرط مهم برای این مسئله وجود دارد؛ برای دریافت این حق، یکی از والدین کودک می بایست به صورت قانونی یا بیولوژیکی کانادایی باشد. چنانچه شهروندی و تابعیت دائم شما به ثبت رسیده باشد، فرزندان شما از مزایای بی شمار هویت کانادایی بهره مند خواهند بود.
 

هزینه لقاح مصنوعی IVF در کانادا

هزینه این روش درمانی در کشور کانادا می تواند به نوع ویزای فرد متقاضی بستگی داشته باشد. افرادی که با ویزای توریستی برای این روش درمانی اقدام می کنند شامل هیچ تخفیف و کمک هزینه‌ای نمی شوند؛ این در حالی است که دارندگان بیمه سلامت این کشور، از مزیت های متعددی برخوردار هستند. در ادامه جدول هزینه لقاح مصنوعی را ملاحظه خواهید کرد:
پروسه لقاح مصنوعی میانگین قیمت (دلار کانادا)
1 پروسه IVF (هزینه کلی) 7750 تا 25000 دلار
2 داروهای مربوطه 2500 تا 7000 دلار
3 تزریق اسپرم درون‌سلولی 200 تا 1500 دلار
4 انتقال جنین منجمد (FET) 100 تا 1500 دلار
5 ذخیره جنین به صورت سالانه 150 تا 300 دلار
 

کلام آخر

چنانچه فرزند شما در کانادا متولد شود، بنا بر اصل حق خاک شهروند رسمی این کشور شناخته خواهد شد. تولد فرزند در کانادا می تواند مزایای متعددی از جمله دریافت شهروندی فرزند، دریافت اقامت دائم والدین و در برخی از شرایط دریافت کمک هزینه حمایتی را به دنبال داشته باشد. البته برای دریافت هریک از این مزایا می بایست از مسیرهای آن ها اطلاعات لازم را کسب کرده و از تجربیات وکلای مؤسسات مهاجرتی معتبر نظیر ویزموندو بهره جویی کنید. با تولد فرزند خود در خاک این کشور و با یک برنامه ریزی مناسب می توانید آینده درخشانی را به فرزند خود هدیه دهید.

سوالات متداول

بله، پس از تولد کودک در کانادا به وی حقوق شهروندی کامل اعطا میگردد. هنگامی که کودک به 18 سالگی برسد، میتواند اسپانسر والدین خود قرار گرفته و برای دریافت اقامت آنها نیز اقدام کند.

بسته به شرایط فرد متقاضی، این اقدام می تواند در حدود 12000 تا 4000 دلار هزینه در پی داشته باشد.

شما می توانید از طریق ویزای توریستی، ویزای کار و ویزای تحصیلی کشور کانادا برای تولد فرزند خود در خاک این کشور اقدام کرده و از مزایای بی شمار آن  بهره مند شوید.

بله؛ البته هر یک از اعضای خانواده می بایست به صورت جداگانه ویزای توریستی دریافت کنند.

بله، در هنگام پر کردن درخواست ویزای خود می بایست هدف از زایمان خود را در خاک این کشور مطرح کنید.

خیر، باردار بودن بانوان به خودی خود نمی تواند موجبات رد شدن درخواست ویزا را فراهم سازد؛ اما چنانچه قصد دارید فرزند خود را در کانادا متولد سازید می بایست قصد خود را در هنگام درخواست ویزا اعلام کنید.

طبق قوانین موجود، معاینه پزشکی می بایست در موارد خاص درخواست شود. به طور مثال، هنگامی که اطلاعات معاینه پزشکی برای ارزیابی درخواست ویزای توریستی واجب باشد، این درخواست صورت می گیرد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *