سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا (شرح کامل انواع روش‌ها)
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا

سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا (شرح کامل انواع روش‌ها)

آیا قصد دارید برای آینده‌ای روشن‌تر به کانادا مهاجرت کنید؟ در این صورت، ایجاد امنیت مالی، گامی مهم برای اقامت در این کشور است. بازار سهام کانادا می‌تواند ابزار قدرتمندی برای تازه‌واردان جهت خلق ثروت باشد؛ اما در ابتدا سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. از این رو در این آموزش جامع شما را با سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا (شرح کامل انواع روش‌ها) آشنا خواهیم کرد.
سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

در این راهنما، ما شرایط پیچیده سرمایه‌گذاری را به زبانی واضح و قابل فهم توضیح می‌دهیم. با توضیحات ساده‌ این مقاله، شما می‌توانید نحوه سرمایه‌گذاری در بورس کانادا؛ خرید سهام و اخذ اقامت را یاد بگیرید. با نکات ارزشمند ما می‌توانید از کاهش ریسک و به حداکثر رساندن بازده سرمایه‌گذاری خود برخوردار شوید. همچنین، ثروت خود را بدون هیچ نگرانی، رشد دهید. با ما همراه باشید تا گامی بزرگ در جهت مهاجرت خود به کانادا بردارید.

معرفی بازار بورس و سهام کانادا

کانادا دارای یک بازار سهام توسعه یافته و پایدار است. سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای کسانی که به دنبال ایجاد ثروت بلندمدت هستند، ارائه می‌دهد. بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX) صرافی اصلی این کشور است که در بین بزرگترین بورس‌های جهان قرار دارد. این بورس، بستری را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا با فروش سهام، سرمایه خود را افزایش دهند. همچنین، سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام مالکیت آن مشاغل را خریداری کنند.

با شرکت در بازار سهام، می‌توانید از طریق افزایش قیمت سهام و پرداخت سود سهام، از رشد شرکت بهره‌مند شوید.

مفاهیم بنیادی سرمایه‌گذاری در کانادا

سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا شامل خرید ابزارهای مالی است که نشان‌دهنده مالکیت یا سهام یک شرکت می‌باشند. این ابزارها عمدتا سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) هستند. داشتن سهام به شما ادعای مالکیت جزئی در یک شرکت، با پتانسیل افزایش ارزش سرمایه‌گذاری شما با عملکرد خوب شرکت را می‌دهد. البته، کاهش ارزش یک شرکت می‌تواند ارزش سرمایه‌گذاری شما را کاهش دهد.

ETF‌ها مجموعه‌ای از سهام هستند که در یک اوراق بهادار منفرد جمع شده‌اند. به این معنی که سرمایه‌گذاری شما در چندین شرکت پخش می‌شود و ریسک را کاهش می‌دهد. درک مفاهیم کلیدی مانند تحمل ریسک و چارچوب‌های زمانی سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. سرمایه‌گذارانی که تحمل ریسک پایین‌تری دارند، باید سرمایه‌گذاری‌های مطمئن‌تری مانند اوراق قرضه را در اولویت قرار دهند. در حالی که سرمایه‌گذار‌هایی که افق سرمایه‌گذاری طولانی‌تری دارند، می‌توانند برخی ریسک‌های مرتبط با سهام برای بازده بالاتر را تحمل کنند.

شیوه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام کانادا

اگر نمی‌دانید که سرمایه‌گذاری در بورس کانادا چگونه ممکن است، پس باید با راه‌های مختلف آن آشنا شوید:

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم

این سرمایه‌گذاری شامل خرید و فروش سهام فردی از طریق یک حساب کارگزاری آنلاین است. این روش، کنترل بیشتری بر پورتفولیوی شما ارائه می‌دهد، اما به تحقیق و مدیریت فعال نیاز دارد.

 1. صندوق‌های متقابل

این روش، وجوه را با مدیریت حرفه‌ای چندین سرمایه‌گذار برای خرید سهام یا سایر اوراق بهادار متنوع جمع‌آوری می‌کند. این روش، راه مناسبی برای قرار گرفتن در معرض بازار بدون انتخاب فعال سهام ارائه می‌دهد.

 1. مشاوران روبو

این پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری خودکار، برای ایجاد و مدیریت پورتفولیوی شما بر اساس میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری شما، از الگوریتم استفاده می‌کنند. این روش، یک راه کم هزینه برای سرمایه‌گذاران جدید است.

مزایای بازار سهام کانادا
مزایای بازار سهام کانادا

حساب‌های سرمایه‌گذاری در کانادا

کانادا حساب‌های سرمایه‌گذاری مختلفی را ارائه می‌دهد که اهداف مالی و مزایای مالیاتی متفاوتی را برآورده می‌کنند. برخی از این حساب‌های سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا عبارتند از:

 1. حساب پس انداز بدون مالیات (TFSA)

این حساب محبوب به شما امکان می‌دهد تا پول خود را سرمایه‌گذاری کنید و هرگونه رشد (سود سرمایه و سود سهام) را بدون مالیات برداشت نمایید. این حساب برای اهداف کوتاه مدت و میان مدت مناسب است.

 1. طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP)

کمک به RRSP، درآمد مشمول مالیات شما را کاهش می‌دهد. طبق این طرح، سرمایه‌گذاری شما با مالیات معوق انباشته می‌شود. در این حالت، برداشت از حساب در دوران بازنشستگی به عنوان درآمد مشمول مالیات امکان‌پذیر است. این حساب برای پس انداز بازنشستگی بلند مدت ایده‌آل می‌باشد.

 1. حساب ثبت نشده

در این حساب سرمایه‌گذاری استاندارد، هر گونه عایدی سرمایه در هنگام تحقق (بعد از فروش سرمایه‌گذاری)، مشمول مالیات می‌شود. در نتیجه، سود سهام به عنوان درآمد، مشمول مالیات خواهد شد. این حساب برای سرمایه‌گذاری بدون محدودیت، دارای انعطاف‌پذیری است؛ اما در مقایسه با حساب‌های ثبت شده، رفتار مالیاتی مطلوب‌تری دارد.

بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در سهام در کانادا

بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا به اهداف مالی فردی، تحمل ریسک و دانش سرمایه‌گذاری بستگی دارد. هنگام سرمایه‌گذاری در سهام کانادا فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 1. بازه زمانی سرمایه‌گذاری

برای اهداف کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری‌های مطمئن‌تر با بازده کمتر را در اولویت قرار دهید. اهداف بلند مدت امکان تحمل ریسک بیشتر را فراهم می‌کنند.

 1. تجربه سرمایه‌گذاری

اگر مبتدی هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل با مدیریت حرفه‌ای یا مشاوران رباتیک را برای رویکردی ساده‌تر در نظر بگیرید. سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام فردی، نیاز به تحقیق بیشتر و مدیریت فعال دارد.

 1. تحمل ریسک

آیا با ضررهای احتمالی در ازای بازده بالاتر راحت هستید؟ تحمل ریسک کمتر ممکن است به نفع اوراق قرضه یا سرمایه‌گذاری‌های درآمدزا مانند سود سهام باشد.

اقامت کانادا از طریق خرید سهام
اقامت کانادا از طریق خرید سهام

اقامت کانادا از طریق خرید سهام

در حال حاضر، هیچ برنامه سرمایه‌گذاری مستقیمی در کانادا وجود ندارد که اقامت دائم را صرفا از طریق خرید سهام اعطا کند. با این حال، ایجاد یک شغل موفق و ثبات مالی در کانادا می‌تواند برنامه‌های مهاجرتی شما را از طریق مسیرهای مختلف آسان سازد. مشاوران مهاجرتی ویزموندو می‌توانند شما را در مسیرهای زیر راهنمایی کنند:

 1. برنامه‌های کارگران ماهر

این برنامه‌ها، افراد ماهر با تجربه کاری ارزشمند را که می‌توانند به اقتصاد کانادا کمک کنند، در اولویت قرار می‌دهند. نشان دادن ثبات مالی از طریق سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا می‌تواند یک عامل مثبت در درخواست شما باشد.

 1. برنامه‌های نامزد استانی (PNP)

هر استان کانادا، PNP مخصوص به خود با الزامات خاص دارد. برخی PNP‌ها ممکن است عواملی مانند سرمایه‌گذاری در مشاغل داخل استان را در نظر بگیرند.

مزایا خرید سهام در کانادا

سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا چندین مزیت را برای تازه‌واردانی که به دنبال ایجاد ثروت در کانادا هستند، ارائه می‌دهد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. پتانسیل رشد نسبت به تورم
 2. درآمد از سود سهام
 3. تنوع شرکت‌ها و سهام‌ها
 4. مزایای مالیاتی
 5. ایجاد دانش سرمایه‌گذاری
معایب خرید سهام کانادا
معایب خرید سهام کانادا

معایب خرید سهام در کانادا

در حالی که بازار سهام کانادا فرصت‌های هیجان انگیزی را ارائه می‌دهد؛ اما معایب‌ سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا را نیز باید در نظر بگیرید که عبارتند از:

 1. نوسانات بازار و در نتیجه زیان‌های کوچک
 2. احتمال ضرر
 3. هزینه‌های سرمایه‌گذاری
 4. مدیریت زمان برای سود بیشتر
 5. پیامدهای مالیاتی برای عایدی سرمایه حاصل از فروش سهام در حساب‌های ثبت نشده

شرایط و مدارک مورد نیاز سرمایه‌گذاری در بورس کانادا

سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا برای اکثر تازه واردان با مدارک مناسب قابل دسترسی است. شرایط کلی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در بورس عبارتند از:

 1. واجد شرایط بودن

برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام؛ به شهروندی یا اقامت دائم کانادا نیازی ندارید. با این حال، برخی از حساب‌های سرمایه‌گذاری ممکن است، این شرایط را در نظر داشته باشند.

 1. شماره بیمه اجتماعی (SIN)

SIN یک شناسه منحصربه‌فرد است که برای مقاصد مالیاتی در کانادا استفاده می‌شود. اگرچه SIN همیشه اجباری نیست؛ اما وجود آن، فرآیند سرمایه‌گذاری و گزارش مالیاتی را ساده می‌کند.

 1. اثبات آدرس

برای افتتاح حساب کارگزاری به آدرس کانادایی معتبر نیاز خواهید داشت.

 1. اطلاعات مالی

شرکت‌های کارگزاری ممکن است اطلاعات مالی اولیه مانند جزئیات استخدام و تأیید درآمد را درخواست کنند. این کار به آنها کمک می‌کند تا مناسب بودن سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما را ارزیابی نمایند.

 1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مهمترین مورد، داشتن وجوه در دسترس برای سرمایه‌گذاری است.

 1. حساب کارگزاری

برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام، به یک حساب کارگزاری در یک موسسه مالی معتبر نیاز دارید. موسسات مالی معتبر، شما را از طریق فرآیند افتتاح حساب، راهنمایی می‌کنند.

چگونه در بازار بورس و سهام کانادا سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا، مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. یک کارگزاری آنلاین معتبر را انتخاب نمایید که با نیازهای سرمایه‌گذاری و سطح تجربه شما مطابقت داشته باشد. درباره کارمزدها، انواع حساب‌ها و محصولات سرمایه‌گذاری موجود تحقیق کنید.
 2. مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری را از حساب بانکی کانادایی خود به حساب کارگزاری خود انتقال دهید.
 3. در مورد استراتژی سرمایه‌گذاری خود تصمیم بگیرید. آیا مستقیما در سهام فردی سرمایه‌گذاری خواهید کرد یا رویکردی غیرمستقیم‌تر را با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا مشاوران روبو انتخاب می‌کنید؟ بر اساس میزان تحمل ریسک و اهداف مالی خود، در مورد سرمایه‌گذاری‌ها تحقیق کنید.
 4. هنگامی که سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کردید، از پلتفرم حساب کارگزاری خود برای سفارش خرید استفاده کنید.
 5. به طور منظم بر عملکرد نمونه کارها نظارت کنید. دارایی‌های خود را در صورت نیاز تنظیم نمایید. از آنجایی که شرایط بازار تغییر می‌کند، تعادل مجدد دوره‌ای سبد سهام شما برای حفظ تخصیص دارایی مورد نظر در پرتفوی شما ضروری است. بدین صورت، پروفایل ریسک شما حفظ می­شود.
 6. با میزان سرمایه‌گذاری قابل مدیریت شروع کنید. در این صورت، قبل از انجام مبالغ بزرگتر، تجربه و اعتماد به نفس کسب می­نمایید.
 7. روی شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری نمایید که آنها را می‌شناسید و به چشم انداز آینده آنها اعتقاد دارید. از منابع مالی و ابزارهای تجزیه و تحلیل ارائه شده توسط کارگزاری یا وب‌سایت‌های مالی معتبر خود استفاده کنید.
 8. مشورت کردن با یک مشاور مالی را در نظر بگیرید. مشاور مالی می‌تواند به ایجاد یک برنامه سرمایه‌گذاری شخصی بر اساس شرایط و اهداف شما کمک کند.
دریافت مشاوره برای سرمایه گذاری
دریافت مشاوره برای سرمایه گذاری

چرا سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام کانادا پیشنهاد می‌شود؟

سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا برای تازه‌واردان در کانادا می‌تواند تصمیم درستی باشد. برای این امر، چندین دلیل قانع‌کننده وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 1. بازار سهام کانادا دارای سابقه رشد بلندمدت است و پتانسیل افزایش قابل توجه ثروت شما را در طول زمان ارائه می‌دهد.
 2. کانادا دارای یک اقتصاد باثبات با چارچوب‌های نظارتی قوی است که از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند. این ثبات، ریسک را در مقایسه با برخی از بازارهای نوظهور به حداقل می‌رساند.
 3. کانادا حساب‌های پس انداز بدون مالیات (TFSA) و طرح‌های پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) را ارائه می‌دهد. این حساب‌ها، مزایای مالیاتی قابل توجهی برای رشد سرمایه‌گذاری دارند و می‌توانند به میزان قابل توجهی بازده شما را افزایش دهند.
 4. سرمایه‌گذاری نشان‌دهنده مسئولیت مالی است که می‌تواند یک عامل مثبت در هنگام درخواست وام، مسکن یا درخواست‌های مهاجرتی آینده باشد.

بهترین پلتفرم‌ها برای خرید آنلاین سهام در کانادا

انتخاب بهترین پلتفرم کارگزاری آنلاین به نیازهای فردی و تجربه سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. چند پلتفرم محبوب در کانادا عبارتند از:

 1. کارگزاری‌های تخفیف (Discount Brokerages)

این پلتفرم‌ها، کارمزدهای پایین و رابط کاربرپسندی را برای سرمایه‌گذاران خودگردان ارائه می‌دهند. آنها دسترسی به طیف گسترده‌ای از محصولات سرمایه‌گذاری را فراهم می‌نمایند؛ اما کمترین میزان مشاوره سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کنند. انتخاب‌های محبوب Discount Brokerages عبارتند از: Questrade، Wealthsimple Trade و Interactive Brokers.

 1. مشاوران روبو (Robo-advisors)

این پلتفرم‌های خودکار از الگوریتم‌هایی برای ایجاد و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری شما بر اساس میزان تحمل ریسک و اهداف شما استفاده می‌کنند. آنها یک نقطه ورود کم هزینه برای سرمایه‌گذاران جدید با دانش سرمایه‌گذاری محدود ارائه می‌دهند. مشاوران روبو محبوب در کانادا عبارتند از: Wealthsimple Invest، Nest Wealth و مشاوران Robo ارائه شده توسط بانک‌های بزرگ.

 1. کارگزاری با خدمات کامل (Full-Service Brokerages)

این کارگزاری‌های سنتی، توسط متخصصان مالی، مشاوره سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا شخصی ارائه می‌دهند. آنها خدمات برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری جامعی را ارائه می‌کنند؛ اما در مقایسه با کارگزاری‌های تخفیف یا مشاوران ربو، کارمزد بیشتری دارند. معمولا بانک‌های بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حساب‌های کارگزاری کامل را ارائه می‌دهند.

چند فاکتور که باید هنگام انتخاب پلتفرم در نظر بگیرید، عبارتند از:

 1. کارمزد
 2. گزینه‌های سرمایه‌گذاری
 3. حداقل‌های افتتاح حساب
 4. ابزارهای تحقیقاتی و پیش بینی بازار

خرید سهام در کانادا به چه صورت است؟

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا را گرد آورده‌ایم:

 1. یک حساب کارگزاری باز کنید

یک کارگزاری آنلاین معتبر را انتخاب نمایید که با نیازها و سطح تجربه شما همسو باشد. درباره کارمزدها، انواع حساب‌ها و محصولات سرمایه‌گذاری موجود تحقیق کنید. گزینه‌های محبوب شامل موارد زیر هستند:

 • کارگزاری‌های تخفیف مانند Questrade یا Wealthsimple Trade
 • مشاوران روبو مانند Wealthsimple Invest
 • کارگزاری‌های خدمات کامل ارائه شده توسط بانک‌های بزرگ
 1. حساب خود را تامین کنید

مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری را از حساب بانکی کانادایی خود به حساب کارگزاری خود انتقال دهید. حداقل میزان سپرده، بسته به پلتفرم متفاوت است.

 1. استراتژی سرمایه‌گذاری خود را توسعه دهید

شما باید موارد زیر را تعیین کنید:

 • اهداف سرمایه‌گذاری خود (کوتاه مدت در مقابل بلندمدت)
 • تحمل ریسک (راحتی با ضررهای احتمالی)
 • سبک سرمایه‌گذاری (انتخاب سهام فعال در مقابل گزینه‌های غیرفعال)
 1. سرمایه‌گذاری‌های خود را انتخاب کنید

در مورد سهام خاص، ETF‌ها (صندوق‌هایی که سبدی از سهام را ردیابی می‌کنند) یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکی که می‌خواهید در آنها سرمایه‌گذاری کنید، تصمیم بگیرید. از ابزارهای تحقیقاتی کارگزاری خود و منابع اخبار مالی استفاده نمایید. همچنین، با یک مشاور مالی مشورت کنید.

 1. سفارشات خود را ثبت نمایید

هنگامی که سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کردید، از پلتفرم کارگزاری خود برای سفارش خرید استفاده کنید. این سفارشات، مقدار سهام و قیمتی را که مایل به پرداخت آن هستید مشخص می‌کنند.

 1. بر عملکرد سهام نظارت کنید

به طور منظم بر عملکرد سهام خود نظارت نمایید. قیمت سهام و اخباری را که بر سرمایه‌گذاری‌هایتان تأثیر می‌گذارند، ردیابی کنید. سبد خود را در طول زمان، مجددا متعادل نمایید. بدین صورت، پروفایل ریسک مورد نظر خود را حفظ خواهید کرد.

 1. سرمایه‌گذاری منظم انجام دهید

مبلغ ثابتی را برای سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا به صورت دوره‌ای (هفتگی یا ماهانه) در نظر بگیرید. بدین صورت، از میانگین هزینه دلاری بهره‌مند خواهید شد و تأثیر نوسانات بازار بر سهام خود را کاهش می‌دهید.

آیا مهاجران می‌توانند در بازار بورس کانادا سرمایه‌گذاری کنند؟

عموما مهاجران می‌توانند در بورس کانادا سرمایه‌گذاری کنند. اقامت یا شهروندی کانادا پیش نیاز اکثر حساب‌های سرمایه‌گذاری نیست. با این حال، برخی از حساب‌های سرمایه‌گذاری، مانند RRSP‌های خاص (طرح‌های پس انداز بازنشستگی ثبت شده)، ممکن است دارای شرایط اقامت باشند. بسیاری از حساب‌های سرمایه‌گذاری استاندارد و TFSA (حساب‌های پس انداز بدون مالیات) برای مهاجران قابل دسترسی هستند.

شما می‌توانید بدون شماره بیمه اجتماعی (SIN) سرمایه‌گذاری کنید، اما نیازمند کاغذبازی اضافی خواهد بود. SIN فرآیند سرمایه‌گذاری و گزارش مالیاتی را ساده می‌کند. همچنین، برای افتتاح حساب کارگزاری به آدرس کانادایی معتبر نیاز است.

نحوه سرمایه‌گذاری با بودجه کم

حتی با بودجه محدود، می‌توانید سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا را آغاز کرده و شروع به ساختن ثروت خود کنید. شما باید با مقدار قابل کنترلی، سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید تا به راحتی بتوانید بدون تأثیر بر هزینه‌های ضروری خود سرمایه‌گذاری نمایید. سرمایه‌گذاری‌های کوچک و منظم می‌توانند در طول زمان رشد قابل توجهی داشته باشند.

برخی کارگزاری‌ها به شما امکان می‌دهند تا سهام کسری از سهام گران قیمت را خریداری کنید. بدین صورت در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنید که فقط با بودجه زیاد در دسترس هستند. صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) نشان‌دهنده سبدهای سهام می‌باشند. این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری شما را در شرکت‌های متعدد پخش می‌کنند و ریسک را به حداقل می‌رسانند. بسیاری از ETFها در مقایسه با سهام منفرد به سرمایه‌گذاری کمتری نیاز دارند.

Robo-Avisors به مقدار سرمایه‌گذاری پایینی نیاز دارد. این سرویس، یک گزینه عالی برای مبتدیانی است که سرمایه محدودی دارند.

برخی از شرکت‌ها به شما امکان می‌دهند که به طور خودکار سود سهام خود را در سهام اضافی سرمایه‌گذاری کنید. در نتیجه، از طریق ترکیب کردن سهام‌های خود به وسیله طرح‌های سرمایه‌گذاری مجدد سود سهام (DRIP)، می‌توانید رشد پرتفوی خود را سریع‌تر نمایید.

سرمایه‌گذاری و خرید سهام در کانادا برای مبتدیان: نکات و ترفندها

بازار سهام کانادا می‌تواند فرصتی هیجان انگیز برای تازه واردان جهت ایجاد ثروت باشد. چند نکته و ترفند برای هدایت و رشد مبتدیان عبارتند از:

 1. با اصول اولیه و آشنایی با اصطلاحات بازار سهام شروع نمایید
 2. یک حساب دارای مزیت مالیاتی باز کنید
 3. متوسط ​​هزینه را در نظر بگیرید
 4. به جای پرداخت مبلغ به صورت یک جا، مبلغ ثابتی را به طور منظم (هفتگی یا ماهانه) سرمایه‌گذاری کنید. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا زمانی که قیمت‌ها پایین است، سهام بیشتری بخرید.
 5. در برابر تمایل به خرید سهام بی‌ثبات بر اساس تبلیغات یا ترندهای کوتاه مدت مقاومت نمایید.
 6. پرتفوی خود را متنوع کنید
 7. رکود بازار اجتناب ناپذیر است. به برنامه سرمایه‌گذاری خود پایبند باشید و از فروش احساسی خودداری کنید.
 8. مشورت با یک مشاور مالی را در نظر بگیرید.

پیامدهای مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مهاجر

درک مفاهیم مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مهاجر در کانادا بسیار مهم است. برای آگاه شدن از پیامدهای مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مهاجر، به موارد زیر توجه کنید:

 1. وضعیت اقامت

وضعیت اقامت شما، تعیین‌کننده نحوه مالیات بر درآمد سرمایه‌گذاری شما است. ساکنان معمولا براساس درآمد جهانی مالیات می‌پردازند، در حالی که افراد غیر مقیم فقط براساس درآمد کانادا مالیات پرداخت می‌کنند.

 1. حساب‌های مشمول مالیات

عایدی سرمایه‌ای که از فروش سهام در حساب‌های ثبت نشده به دست می‌آید، با نرخ سود سرمایه، مشمول مالیات می‌شود. سود سهام دریافتی از شرکت‌های کانادایی مشمول مالیات تکلیفی است؛ اما ساکنان می‌توانند برای کاهش یا حذف آن، یک اعتبار مالیاتی درخواست کنند.

 1. حساب‌های دارای مزیت مالیاتی

 TFSA‌ها رشد بدون مالیات بر درآمد سرمایه‌گذاری و برداشت را ارائه می‌دهند. RRSP، درآمد مشمول مالیات شما را کاهش می‌دهد و رشد سرمایه‌گذاری با مالیات معوق تا زمان بازنشستگی ادامه می‌یابد.

 1. معاهدات مالیاتی

کانادا با بسیاری از کشورها معاهده مالیاتی دارد. بدین ترتیب، کانادا مالیات مضاعف بر درآمد ساکنان آن کشورها که در کانادا به دست می‌آورند را کاهش داده یا حذف می‌کند.

سه صنعت کلیدی در بازار سهام کانادا کدامند؟

بازار سهام کانادا دارای طیف متنوعی از صنایع است، اما سه بخش به طور مداوم در بازار سهام، نقش کلیدی دارند:

 1. امور مالی شامل بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های مدیریت ثروت و سایر موسسات مالی
 2. شرکت‌های معدنی، تولیدکنندگان نفت و گاز و شرکت‌های جنگلداری بزرگی
 3. شرکت‌های ارائه کالاها و خدمات ضروری مانند خواربار، نوشیدنی‌ها، محصولات خانگی و آب و برق

در حالی که این سه بخش در بازار سهام کانادا برجسته هستند؛ اما بازار کانادا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف، از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهد:

 1. فناوری
 2. مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی
 3. املاک و مستغلات
 4. صنایع

تفاوت بین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری فعال و غیرفعال در بازار سهام کانادا چیست

بازار سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا دو رویکرد اصلی سرمایه‌گذاری فعال و غیرفعال را ارائه می‌دهد. شناخت تفاوت‌های کلیدی این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی مطابق با اهداف و سبک سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنید. تفاوت بین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری فعال و غیرفعال در بازار سهام کانادا به شرح زیر است:

 1. سرمایه‌گذاری فعال

هدف این رویکرد، عملکرد بهتر از بازار با انتخاب فعال و مدیریت سهام فردی یا مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها است. سرمایه‌گذاران فعال، زمان قابل توجهی را صرف تحقیق در مورد شرکت‌ها، تجزیه و تحلیل روندهای بازار و ایجاد تعدیل‌های مکرر در دارایی‌های خود می‌کنند. این استراتژی می‌تواند بازده بالاتری ایجاد کند؛ اما نیاز به دانش سرمایه‌گذاری قابل توجه، تلاش و خطر بیشتری دارد.

 1. سرمایه‌گذاری غیرفعال

این رویکرد بر تطبیق عملکرد کلی بازار از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌های دارای شاخص گسترده یا صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) تمرکز دارد. این صندوق‌ها به طور غیر فعال یک شاخص اساسی مانند شاخص ترکیبی S&P/TSX را دنبال می‌کنند که نشان‌دهنده سبدی از سهام کانادا است. سرمایه‌گذاری غیرفعال به تحقیق و مدیریت کمتر نیاز دارد. این ویژگی‌ها، آن را به یک رویکرد ساده‌تر و با زمان کارآمدتر تبدیل می‌کنند.

در حالی که بازدهی این استراتژی به میانگین بازار نزدیک‌تر می‌باشد؛ اما در مقایسه با انتخاب فعال سهام فردی، دارای تنوع بیشتر و ریسک کمتر است.

جمع‌بندی

موسسه مهاجرت ویزموندو می‌تواند در سرمایه‌گذاری در بورس و سهام کانادا و مهاجرت به کانادا به شما کمک کند. ما می‌توانیم با بهره گرفتن از مشاوران مالی معتبر و متخصصان ویزموندو به شما مشاوره دهیم. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک استراتژی سرمایه‌گذاری شخصی هماهنگ با میزان تحمل ریسک و اهداف مالی خود ایجاد کنید.

مشاوران مهاجرتی ما می‌توانند به شما در بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن وضعیت مهاجرتی شما، راهنمایی دهند. ما به صورت کاملا رایگان به سوالات شما در مورد مسیرهای مهاجرتی کانادا پاسخ می‌دهیم. برای رزرو وقت مشاوره و اطلاعات بیشتر راجع به سرمایه گذاری در بورس و سهام کانادا (شرح کامل انواع روش ها) با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

خیر، برای اکثر حساب‌های سرمایه‌گذاری نیازی به شهروندی نیست.

سهام، نشان‌دهنده مالکیت در یک شرکت واحد است، در حالی که یک ETF سبدی از سهام را نشان می‌دهد.

گزینه‌های رایج عبارتند از: حساب‌های مشمول مالیات، TFSA (حساب‌های پس انداز بدون مالیات) و RRSP (طرح‌های پس انداز بازنشستگی ثبت شده).

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *