موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
ویزای موقت کانادا چیست؟ چه شرایطی دارد؟

ویزای موقت کانادا چیست؟ چه شرایطی دارد؟

ویزای موقت کانادا (TRV) سندی است که دولت کانادا آن را برای امور مهاجرتی صادر می‌کند. این ویزا، به‌صورت برچسبی (صفحه الحاقی) که در یکی از صفحات گذرنامه شما الصاق می‌شود، صادر می‌گردد. این سند، به شما امکان سفر به کانادا و بررسی برای ورود به این کشور را می‌دهد. داشتن ویزا، به منزله تضمین حق ورود نیست؛ زیرا افسر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) قابلیت رد ورود افرادی را که غیرقابل‌پذیرش هستند، دارد. هدف ما در این مقاله، آشنایی با مجوز اقامت موقت کانادا است.
ویزای موقت کانادا چیست؟ چه شرایطی دارد؟
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

منظور از اقامت موقت یا TRV چیست؟

TRV کانادا چیست؟ ویزای موقت کانادا (TRV)که با نام «ویزای بازدیدکننده» یا «ویزای ورود» نیز شناخته می‌شود، سندی مسافرتی است که در گذرنامه شما قرار می‌گیرد و برای ورود یا ورود مجدد به کانادا به‌کار می‌رود. این ویزا، به شما هیچ موقعیتی (قانونی) در داخل کانادا اعطا نمی‌کند و معمولا برای مدت‌زمان مشابه مجوز تحصیل یا کار، صادر خواهد شد.

ویزای TRV، برای شما امکان سفر به کانادا (رسیدن به مرز) را فراهم می‌کند؛ درحالی‌که مجوز تحصیل، اجازه می‌دهد در کانادا اقامت داشته باشید و تحصیل کنید. مجوز تحصیل، سندی است که وضعیت شما را در داخل کانادا نشان می‌دهد؛ اما اگر شهروند کشوری هستید که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارد، باید یک ویزای TRV معتبر داشته باشید.

منظور از اقامت موقت یا TRV چیست؟

 

انواع ویزای موقت کانادا

کانادا، کشوری پهناور با فرصت‌های بی‌نظیر برای زندگی، تحصیل و کار است؛ اما قبل از بستن چمدان‌های خود، به ویزای موقت کانادا (TRV) نیاز خواهید داشت. بااین‌حال، همه TRVها یکسان نیستند! صرف‌نظر از نوع TRV انتخابی، اطمینان حاصل کنید که تمام معیارهای واجدشرایط‌بودن را دارید و برای فرآیند درخواست بی‌دردسر، مدارک لازم را آماده کنید. انواع مختلفی از ویزاهای موقت کانادا وجود دارد که برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. انتخاب نوع ویزا، اولین قدم در سفر شما به کانادا است. انواع ویزای موقت کانادا، عبارت‌اند از:

ویزای تک ورودی TRV: مناسب برای بازدیدهای یک‌باره‌

ویزای تک ورودی TRV، به شما امکان می‌دهد تنها یک‌بار در طول مدت اعتبار ویزا وارد کانادا شوید. هنگامی که کانادا را ترک می‌کنید (به جز سفرهای کوتاه به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون)، برای ورود مجدد به کانادا به یک TRV جدید نیاز خواهید داشت. این گزینه، برای مسافرانی با یک سفر خاص و مشخص به کانادا ایده‌آل است. این سفر، می‌تواند بازدید یک‌باره برای دیدن خانواده، شرکت در یک کنفرانس یا کاوش در کشور برای دوره تعطیلات مشخص باشد.

ویزای چند ورودی TRV: بلیط شما برای بازدیدهای متعدد

ویزای چند ورودی TRV، همان‌طور که از نامش پیداست، به شما امکان می‌دهد در طول دوره اعتبار آن، چندین بار به کانادا وارد و از آن خارج شوید. این ویزا، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌کند و برای مسافرانی با ویژگی‌های زیر مناسب خواهد بود:

 • برنامه‌ریزی برای چند سفر به کانادا در طول اعتبار ویزا دارد.
 • آزادی سفرهای جانبی ناگهانی به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون را می‌خواهند.
 • درباره تعداد دقیق دفعات ورود مورد نیاز خود مطمئن نیستند.

این ویزا، انعطاف‌پذیری بیشتری را برای برنامه‌های سفر و ماجراجویی‌های ناگهانی ارائه می‌دهد. در مقایسه با درخواست ویزای تک‌ورودی، این نوع ویزا در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند. بااین‌حال، فرآیند درخواست ممکن است کمی پیچیده‌تر از ویزای تک ورودی TRV باشد.

هنگام انتخاب بین ویزای تک‌ورودی و چندورودی، برنامه سفر و نیازهای خود را درنظر بگیرید. اگر هدف مشخص و یک‌باره‌ای برای سفر خود دارید، ویزای تک‌ورودی ممکن است گزینه ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد. بااین‌حال، اگر خواهان انعطاف‌پذیری هستید یا سفرهای متعدد به کانادا را پیش‌بینی می‌کنید، ویزای چندورودی TRV، در درازمدت راحتی و ارزش بیشتری را ارائه می‌دهد.

شرایط دریافت ویزای موقت کانادا

 

شرایط دریافت ویزای موقت کانادا

برای اخذ ویزای موقت کانادا، الزامی‌ست که شرایط معینی داشته باشید و مسئول بررسی پرونده‌ خود را قانع کنید. ضمن این‌که، باید اطمینان دهید که پس از پایان مهلت اقامت، از کشور خارج خواهید شد. ضروری است که توانایی مالی خود را به اثبات برسانید تا بتوانید هزینه‌های زندگی در کانادا را تامین کنید. علاوه‌براین، نباید سوابق کیفری منفی داشته باشید و در صورت لزوم، باید آزمایشات پزشکی را انجام دهید. همچنین هدف اقامت در کانادا را مشخص کنید و درخواست ویزای خود را از محل تولد یا کشوری که در آن زندگی می‌کنید، ارائه دهید.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای موقت کانادا

برای درخواست ویزای موقت کانادا، متقاضی باید مدارک خاصی را بدون هیچ نقص یا تقلبی ارائه دهد. شرایط و مدارک لازم اخذ اقامت موقت کانادا، عبارت‌اند از:

 • حداقل سن 18 سال
 • ارائه پاسپورت معتبر دارای حداقل یک صفحه خالی
 • نداشتن سوابق کیفری
 • داشتن توانایی مالی کافی
 • ارائه مدارک شناسایی معتبر
 • ذکر دلیل دقیق برای اقامت در کانادا
  در اغلب موارد، مدارک مورد نیاز براساس نوع ویزای درخواستی شما متفاوت خواهد بود. برای مثال، درصورت درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:
 • ریزنمرات تحصیلی
 •  آخرین مدرک تحصیلی
 • مدارک شناسایی معتبر
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه

همچنین، باید اسنادی ارائه شود که نشان دهد متقاضی پس از پایان مدت ویزای موقت کانادا، این کشور را ترک خواهد کرد. تمامی مدارک و اسناد، باید به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شده باشند.

 

تمدید اقامت موقت کانادا

شما می‌توانید برای دریافت ویزای موقت کانادا (TRV) از خارج از کانادا، با یک نسخه دیجیتال از مجوز تحصیل یا کار خود درخواست دهید. حتما هر گونه مدرک اضافی مورد نیاز دفتر ویزای خود را نیز ضمیمه کنید. برای یافتن دستورالعمل‌های دفتر ویزای خود، به صفحه TRV اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) بروید، کشور خود را در بخش درخواست روی کاغذ انتخاب کنید، سپس دستورالعمل‌های دفتر ویزای خود را در قالب PDF مورد بررسی قرار دهید.

نامه‌ای برای شرح وضعیت خود بنویسید و به‌صراحت اعلام کنید که برای دریافت TRV جهت بازگشت به کانادا برای ادامه تحصیل یا کار درخواست می‌دهید. هر گونه مدرک اضافی مورد نیاز دفتر ویزای خود را به‌همراه نامه توضیحی در بخش اطلاعات مشتری، زیر گزینه اسناد اختیاری در درخواست آنلاین خود قرار دهید.

 

شرایط تبدیل اقامت موقت کانادا به اقامت دائم کانادا

کانادا، با چشم‌اندازهای خیره‌کننده، شهرهای پرجنب‌وجوش و فرهنگ مهمان‌نواز، برای بسیاری به‌عنوان یک مقصد رویایی شناخته می‌شود؛ اما برای برخی، این رویا فراتر از یک بازدید و به‌معنای ساختن یک زندگی است. اگر در حال حاضر دارای وضعیت اقامت موقت در کانادا هستید، ممکن است بپرسید آیا می‌توانم به مقیم دائم این کشور تبدیل شوم؟ پاسخ مثبت است! مسیرهای مختلفی برای ساکنان موقت واجد شرایط برای انتقال به اقامت دائم در کانادا وجود دارد.

گذر از ویزای موقت کانادا به اقامت دائم، فرصت‌های زیادی را به روی شما باز می‌کند. شما قادر خواهید بود در هر کجای کانادا به کار و زندگی بپردازید، به مزایای اجتماعی دسترسی داشته باشید و درنهایت برای شهروندی کانادا درخواست دهید. با برنامه‌ریزی و آمادگی دقیق، می‌توانید اقامت موقت خود در کانادا را به یک مسیر دائمی برای تحقق رویای کانادایی خود تبدیل کنید.

شرایط تبدیل اقامت موقت کانادا به اقامت دائم کانادا

 

شرایط اخذ ویزای کاری موقت کانادا برای ایرانیان در 2024

درحالی‌که الزامات خاص، بسته به برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است، برخی شرایط کلی برای اکثر مسیرهای اقامت دائم برای ساکنان موقت اعمال می‌شود:

 •  برآورده‌کردن حداقل الزامات اقامت: شما باید ثابت کنید که مدت‌زمان مشخصی را با وضعیت اقامت موقت معتبر در کانادا گذرانده‌اید. این مدت، معمولا از یک تا سه سال متغیر است.
 • گذراندن معاینات پزشکی: اطمینان از سلامتی برای اهداف مهاجرتی ضروری است.
 • برآورده‌کردن الزامات مهارت‌های زبانی: کانادا، دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی. شما باید مهارت خود را در حداقل یکی از زبان‌ها از طریق آزمون‌های استاندارد نشان دهید.
 • مجاز بودن برای ورود به کانادا: این مورد، شامل گذراندن بررسی‌های سوابق کیفری و امنیتی است.

 

مسیرهای محبوب برای ساکنان موقت

برنامه‌های مهاجرتی متعددی به‌طور خاص برای ساکنان موقت که به‌دنبال اقامت دائم هستند، درنظر گرفته شده است. این برنامه‌ها، عبارت‌اند از:

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC): این برنامه، برای کارگران ماهری که تجربه کاری در کانادا دارند، ایده‌آل است. امتیاز براساس عواملی مانند تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبان و سن اعطا می‌شود.
 • برنامه‌های نامزدی استانی (PNP): بسیاری از استان‌های کانادا، برنامه‌های مهاجرتی خاص خود را برای جذب کارگران ماهر و تامین نیازهای خاص بازار کار طراحی کرده‌اند. این برنامه‌ها، اغلب نسبت به برنامه‌های فدرال زمان پردازش درخواست کمتری دارند.
 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP): این برنامه، برای کارگران ماهری باتجربه خارجی که معیارهای خاصی را برآورده می‌کنند، باز است و انتخاب براساس امتیاز صورت می‌گیرد. داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی امتیاز شما را افزایش دهد.

توجه داشته باشید که هر برنامه الزامات خاصی برای مدارک دارد. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد و مدارک لازم را به‌راحتی در دسترس دارید. قوانین مهاجرت، می‌تواند پیچیده باشد. با یک وکیل یا مشاوران مهاجرتی ویزموندو، مشورت کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید و مناسب‌ترین مسیر را برای شرایط خود انتخاب می‌کنید.

 

ویزای اقامت موقت پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ

برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ و مادربزرگ کانادا که به‌عنوان PGP نیز شناخته می‌شود، به شهروندان کانادایی و مقیمان دائم این امکان را می‌دهد که برای مهاجرت والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود به کانادا از آن‌ها حمایت مالی کنند. این برنامه، به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ اقامت دائم کانادا را اعطا می‌کند و می‌توانند برای شهروندی کانادا درخواست دهند. شرایط برای واجدشرایط‌بودن در PGP، شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم اسپانسرشیپ در وب‌سایت اداره مهاجرت
 • اسپانسر باید شهروند کانادا، مقیم دائم یا بومی کانادا باشد
 • سن ۱۸ سال به بالا
 • زندگی در کانادا (ارائه مدارک اثبات‌کننده)
 • درآمد اسپانسر، باید از حداقل میزان لازم بیشتر باشد (می‌توان مجموع درآمد اسپانسر و همسرش را درنظر گرفت).
 • تعهد به اسپانسر‌ماندن به مدت ۲۰ سال (از زمانی که افراد تحت حمایت ساکن دائمی می‌شوند) و بازپرداخت هرگونه مزایای کمک اجتماعی پرداخت‌شده به افراد تحت حمایت (درصورت وجود) به مدت ۲۰ سال.
 • اگر اسپانسر در کبک اقامت دارد، یک تعهد اضافی باید با استان کبک امضا شود.

ویزای اقامت موقت پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ

 

آیا تمام مسافران کشور کانادا باید ویزای اقامت موقت داشته باشند؟

پاسخ این سوال خیر است. همه مسافران کانادا، به ویزای موقت کانادا (TRV) نیاز ندارند. اگر جزو یکی از گروه‌های زیر هستید، به ویزای اقامت موقت کانادا نیاز خواهید داشت:

 • اتباع اکثر کشورها، برای ورود به کانادا به TRV نیاز دارند.
 •  افراد بدون تابعیت، باید TRV داشته باشند.
 • پناهندگان به TRV نیاز دارند.

کسانی به TRV نیاز ندارند، شامل موارد زیر هستند:

 • شهروندان کانادا و مقیمان دائم
 • دارندگان مجوز سفر الکترونیکی (eTA) از کشورهای معاف از ویزا
 • مسافران زمینی از کشورهای معاف از ویزا (به‌شرطی که بیش از 180 روز در کانادا نمانند)

همچنین اگر پاسپورت یکی از کشورهای زیر دارید، از TRV معاف خواهید شد:

 • ایالات متحده آمریکا
 • استرالیا
 • مکزیک
 •  اتحادیه اروپا (به‌استثنای رومانی، بلغارستان و قبرس)
 • برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی
 • برخی از کشورهای آسیایی

قوانین مربوط به ویزای موقت کانادا و اقامت دائم دائما در حال تغییر است. قبل از سفر به کانادا، حتما از وب‌سایت IRCC اطلاعات به‌روز را دریافت کنید.

 

نکات طلایی در خصوص اقامت موقت کانادا

انتخاب روش مناسب برای اخذ ویزای موقت کانادا، به شرایط و نیازهای هر فرد بستگی دارد. تنوع روش‌ها در این زمینه، این امکان را به‌وجود می‌آورد که هر فرد با بررسی دقیق شرایط خود، بهترین مسیر را برای مهاجرت به کانادا انتخاب کند. باتوجه‌به پیچیدگی قوانین مهاجرتی و تنوع روش‌های موجود، کمک‌گرفتن از افراد متخصص و باتجربه در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

قبل از انتخاب روش مهاجرت، باید شرایط و نیازهای خود را به‌طور کامل بررسی کنید. عواملی مانند سن، تحصیلات، سابقه کار، مهارت‌های زبانی، تمکن مالی و اهداف مهاجرتی در انتخاب روش مناسب نقش دارند. در برخی موارد، ممکن است درخواست اقامت موقت به دلایل مختلفی مانند نقص مدارک، عدم تطابق شرایط با الزامات برنامه یا ارائه اطلاعات نادرست رد شود.

ردشدن درخواست ویزای موقت کانادا به معنای پایان کار نیست. شما می‌توانید با رفع ایرادات و نواقص پرونده خود، مجددا برای اخذ اقامت موقت کانادا اقدام کنید. برای دریافت مشاوره رایگان ویزموندو، می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های زیر اقدام نمایید. همکاران ما در ویزموندو، با بررسی دقیق شرایط، بهترین روش را برای اخذ اقامت موقت کانادا به شما پیشنهاد می‌کنند.

 

جمع‌بندی

ویزای موقت کانادا، یکی از مهم‌ترین مجوزهای ورود به این کشور برای اقامت موقت است. این ویزا، به افراد اجازه می‌دهد تا در مدت معینی در کانادا حضور داشته باشند و از منابع طبیعی، فرهنگ و اقتصاد این کشور بهره‌مند شوند؛ اما دریافت ویزای موقت شرایط خاصی دارد. شرایطی مانند داشتن پاسپورت معتبر و دلیل مشخص برای اقامت در کانادا، تمکن مالی و عدم داشتن سوابق کیفری، ازجمله مواردی هستند که برای درخواست این ویزا باید مدنظر قرار گیرد.

سوالات متداول

ویزای اقامت موقت (TRV) سندی است که توسط دولت کانادا صادر می‌شود و به شما اجازه می‌دهد به یک گذرگاه مرزی کانادا سفر کنید و برای ورود به‌عنوان یک مقیم موقت مورد بررسی قرار بگیرید.

شهروندان اکثر کشورها برای بازدید، کار یا تحصیل در کانادا به TRV نیاز دارند. استثناهایی وجود دارد، مانند شهروندان ایالات متحده، مکزیک و برخی کشورهای دیگر.

انواع مختلفی از TRV، بسته به هدف سفر شما وجود دارد: ویزای تک‌ورودی و چندورودی

پاسپورت معتبر، ارائه اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های اقامت در کانادا، برآورده‌کردن الزامات مهارت زبان و مجازبودن برای ورود به کانادا (بدون‌سابقه کیفری، مسائل امنیتی).

درخواست‌ها، معمولا به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت IRCC ارسال می‌شوند.

زمان پردازش، می‌تواند بسته به شرایط شما و حجم کاری در دفتر ویزا متفاوت باشد. به‌طورکلی، توصیه می‌شود مدت‌ها قبل از تاریخ سفر موردنظر خود درخواست دهید.

شما می‌توانید با تکمیل مدارک و مشاوره با وکلای مجرب مهاجرتی دوباره درخواست TRV بدهید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *