CLB چیست و چگونه آن را معادل‌سازی کنیم؟ - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
CLB چیست و چگونه آن را معادل‌سازی کنیم؟

CLB چیست و چگونه آن را معادل‌سازی کنیم؟

امروزه، ارتباط مؤثر بین زبان‌های مختلف، بسیار مهم است. مهارت زبان برای رشد شخصی، فرصت‌های شغلی یا شناخت فرهنگ‌ها، یک دارایی ارزشمند می‌باشد. یکی از راه‌های رایج برای ارزیابی مهارت‌های زبانی، استفاده از سیستم معیارهای زبان کانادایی (CLB) است.
CLB چیست و چگونه آن را معادل‌سازی کنیم؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 14 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

مدرک CLB چیست و نحوه معادل سازی آن به آیلتس

امروزه، ارتباط مؤثر بین زبان‌های مختلف، بسیار مهم است. مهارت زبان برای رشد شخصی، فرصت‌های شغلی یا شناخت فرهنگ‌ها، یک دارایی ارزشمند می‌باشد. یکی از راه‌های رایج برای ارزیابی مهارت‌های زبانی، استفاده از سیستم معیارهای زبان کانادایی (CLB) است.

فرآیند معادل‌سازی مهارت زبان، شامل مقایسه و تبدیل نتایج آزمون زبان از یک مقیاس به مقیاس دیگر می‌باشد. زمانی معادل‌سازی زبان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند که افراد باید بر اساس یک معیار مشترک، مانند CLB، ارزیابی شوند. معادل‌سازی، امکان ارزیابی منصفانه و دقیق را فراهم می‌آورد. معادل‌سازی زبان با CLB چندین مزیت دارد.

معادل‌سازی نتایج آزمون با CLB به مقامات مهاجرتی اجازه می‌دهد تا مهارت‌های زبانی متقاضیان را به طور مؤثر مقایسه کنند. این امر، به تصمیم‌گیری در مورد واجد شرایط بودن متقاضیان برای برنامه‌های مهاجرت، الزامات زبانی و حضور در جامعه کانادا کمک می‌کند. ویزموندو می‌تواند با ارائه مشاوره رایگان به معادل‌سازی این مدرک با آیلتس کمک کند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که CLB  چیست و چگونه آن را معادل‌سازی کنیم،  ادامه محتوا را از دست ندهید.

آزمون CLB چیست؟

آزمون CLB چیست؟

در پاسخ به سؤال آزمون CLB چیست، باید گفت که آزمون CLB به عنوان آزمون معیارهای زبان کانادایی نیز شناخته می‌شود. این آزمون، یک ابزار ارزیابی می‌باشد که برای سنجش میزان مهارت افراد در زبان انگلیسی یا فرانسوی به کار می‌رود. این برنامه برای ارزیابی مهارت‌های زبانی در زمینه‌های مختلف مانند صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن طراحی شده است.

آزمون CLB به طور گسترده توسط سازمان‌ها، موسسات و مقامات مهاجرتی مختلف در کانادا پذیرفته و استفاده می‌شود. آزمون CLB مهارت یک فرد در زبان انگلیسی یا فرانسوی، دو زبان رسمی کانادا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون به تعیین سطح مهارت زبان شما که یک عامل مهم در روند مهاجرت است، کمک می‌کند.

چه افرادی به CLB نیاز پیدا می‌کنند؟

ممکن است، افراد مختلف، بسته به شرایط خود، نیاز به شرکت در آزمون CLB داشته باشند. به عنوان مثال، افرادی که مایل هستند به کانادا مهاجرت کنند، باید با کسب نمره مشخص در آزمون CLB، مهارت زبان خود را نشان دهند. علاوه بر این، برخی از موسسات آموزشی از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که نتایج آزمون CLB را به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش خود ارائه دهند.

آزمون معیارهای زبان کانادایی (CLB) معمولا برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند؛ به ویژه تحت برنامه‌های مهاجرتی خاصی مانند برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) یا کلاس تجربه کانادایی (CEC) مورد نیاز است.

چرا مدرک CLB برای اخذ اقامت دائم کانادا لازم است؟‌

مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس برای اخذ اقامت دائم کانادا به چند دلیل ضروری است. کانادا تاکید زیادی بر این دارد که مهاجران بتوانند به طور مؤثر به یک یا هر دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی ارتباط برقرار کنند؛ زیرا این زبان‌ها به تازه واردان کمک می‌کنند تا در جامعه کانادا پذیرفته شوند. گواهی CLB، تضمین می‌کند که افراد، مهارت‌های زبانی لازم برای مسیریابی در زندگی روزمره، یافتن شغل و برقراری ارتباط با سایرین در جامعه را دارند.

سطوح CLB از مبتدی تا پیشرفته

سطوح CLB، چارچوبی برای توصیف سطوح مهارت زبان فراهم می‌کنند. سطح CLB، از مبتدی (CLB 1-4) که در آن افراد دارای توانایی محدود یا بدون توانایی برای برقراری ارتباط هستند، شروع می‌شود. در سطح پیشرفته (CLB 9-12)، افراد، دارای مهارت‌های زبانی کاملا مسلط یا بومی هستند. سطوح CLB به چهار دسته تقسیم می‌شوند: صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن. هر سطح، وظایف و شایستگی‌های زبانی خاصی را مشخص می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که مهارت‌های زبانی شما در چه سطحی قرار دارند، به دسته‌بندی‌های زیر توجه کنید:

 • سطوح مبتدی (CLB 1-4): در این سطح، افراد می‌توانند واژگان پایه و جملات ساده را درک کنند. همچنین، در مکالمات کوتاه درباره موضوعات آشنا شرکت نمایند.
 • سطوح متوسط (CLB 5-8): افراد در این سطوح می‌توانند جملات خود را روان‌تر بیان کرده و تعاملات اجتماعی معمولی را درک کنند. به علاوه، متون با پیچیدگی متوسط را متوجه شوند و نظرات خود را ارائه دهند.
 • سطوح پیشرفته (CLB 9-12): در این مرحله، افراد از مهارت بالایی برخوردار هستند و می‌توانند به طور مؤثر در طیف وسیعی از زمینه‌ها ارتباط برقرار کنند. آنها می‌توانند متون پیچیده را درک کرده و منظور خود را به صورت روان شرح دهند. به علاوه، در بحث‌های حرفه‌ای و آکادمیک شرکت کنند.

مدارک زبان مورد تایید کانادا

کانادا به منظور ارزیابی مهارت زبان، مدارک زبان خاصی را به عنوان شواهدی دال بر توانایی‌های متقاضی می‌پذیرد. این اسناد باید قابل اعتماد بوده و توسط مقامات کانادا، تایید شده باشند. برای مهارت زبان انگلیسی، مدارکی مانند سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) یا برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) به طور گسترده‌ای شناخته شده هستند.

برای مهارت زبان فرانسه، Test d’Évaluation de Français (TEF) یا Test de connaissance du français (TCF) معمولا پذیرفته می‌شوند. این آزمون‌ها، مهارت‌های زبانی را در حوزه‌های مختلف ارزیابی می‌کنند و معیار قابل اعتمادی از توانایی‌های زبانی افراد ارائه می‌دهند.

توجه کنید که الزامات زبان، ممکن است بسته به برنامه تحصیلی یا موسسه مهاجرتی در کانادا متفاوت باشند. آزمون CLB و مدارک زبان تایید شده به عنوان ابزاری برای ارزیابی و نشان دادن مهارت زبان متقاضی عمل می‌کنند. این مدارک تضمین می‌نمایند که افراد، مهارت‌های لازم را برای کمک به جامعه کانادا و پیشرفت در خانه جدید خود دارند.

جدول تبدیل CLB به آیلتس (مدرک CLB چیست + جدول تبدیل CLB به آیلتس 2024)

جدول تبدیل CLB به IELTS یک منبع ارزشمند برای افرادی است که در آزمون CLB شرکت کرده‌اند. همچنین افرادی که می‌خواهند نمرات خود را با سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) مقایسه کنند، به این جدول نیاز خواهند داشت. جدول تبدیل، به تعیین امتیاز آیلتس، بر اساس سطح CLB کمک می‌کند. اگر می‌دانید که مدرک CLB چیست و نحوه معادل سازی آن به آیلتس را می‌خواهید بدانید، می‌توانید به جدول تبدیل زیر مراجعه کنید:

سطح CLB
سطح آیلتس
CLB 4-5
4.0-4.5
CLB 6
5.0
CLB 7
5.5
CLB 8
6.0
CLB 9
6.5
CLB 10
7.0
CLB 11
8.0
CLB 12
9.0

تبدیل مدرک زبان CLB و معادلسازی با آیلتس

مدرک زبان CLB چیست؟ نحوه معادل سازی CLB به آیلتس چگونه است؟ تبدیل گواهینامه‌های زبان CLB (معیارهای زبان کانادایی) به معادل‌های آیلتس (آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی)، بسته به نمرات کسب شده در آزمون‌های CLB می‌تواند متفاوت باشد. معادل‌سازی CLB با آیلتس، به ایجاد یک روش استاندارد جهت ارزیابی مهارت زبان برای اهداف مهاجرت، تحصیل و اشتغال کمک می‌کند. با معادل‌سازی CLB با آیلتس، افراد می‌توانند به راحتی مهارت‌های زبان انگلیسی خود را با مدرکی شناخته شده نشان دهند.

برای معادل‌سازی نمرات CLB و IELTS، می‌توانید از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنید:

 • CLB 3/4 مربوط به نمره باند آیلتس در حدود 2-3 است. در این سطح، افراد، مهارت محدودی دارند و در ارتباطات اولیه، با چالش‌هایی روبرو می‌شوند.
 • CLB 5/6 مربوط به نمره باند آیلتس در حدود 4-5 است. در این سطح، افراد می‌توانند در اکثر موقعیت‌های روزمره به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند؛ اما همچنان با مکالمه‌های پیچیده و تخصصی، دست و پنجه نرم می‌کنند.
 • CLB 7/8 مربوط به نمره باند آیلتس در حدود 6-7 است. در این سطح، افراد می‌توانند بیشتر مکالمات را انجام دهند و در موقعیت‌های آشنا و ناآشنا، با کمترین خطا، ارتباط برقرار کنند.
 • CLB 9 مربوط به نمره باند آیلتس در حدود 8 است. در این سطح، افراد، تسلط بسیار خوبی بر زبان دارند.

توجه کنید که این تبدیل‌ها، تقریبی هستند. این تبدیل‌ها، بسته به نسخه آزمون CLB یا IELTS و مهارت‌های مورد ارزیابی (خواندن، نوشتن، صحبت کردن، شنیدن) می‌توانند متفاوت باشند. برای تبدیل‌های رسمی، توصیه می‌شود با کارشناسان موسسه ویزموندو یا مراکز آزمون زبان تماس بگیرید. موسسه ما می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد نحوه معادل‌سازی نمرات CLB با مقیاس آیلتس ارائه دهد.

نحوه معادل‌سازی مدرک CLB به مدارک دیگر

نحوه معادل‌سازی مدرک CLB به مدارک دیگر

CLB ممکن است مستقیما با درجات تحصیلی خاصی مطابقت نداشته باشد. با این حال، می‌توان آن را برای ارائه صلاحیت زبان، معادل‌سازی کرد. به عنوان مثال، CLB سطح 9، معادل مدرک دانشگاهی در نظر گرفته می‌شود. CLB سطح 7 ممکن است با دیپلم کالج قابل مقایسه باشد. معادل‌سازی مدرک CLB با سایر درجات، بر اساس الزامات خاص مؤسسات آموزشی یا کارفرمایان متفاوت خواهد بود.

چگونه سطح CLB خود را محاسبه کنیم؟‌

برای محاسبه سطح CLB خود، باید مهارت زبان خود را در چهار زمینه کلیدی ارزیابی کنید: گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن. به هر حوزه، نمره‌ای از 0 تا 9 داده می‌شود. پس از ارزیابی مهارت خود در این زمینه‌ها، می‌توانید سطح کلی CLB خود را بر اساس کمترین امتیاز از بین چهار مورد تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر امتیاز شما در شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن به ترتیب 8، 7، 9 و 7 باشد، سطح CLB شما 7 خواهد بود.

حداقل نمره CLB مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا، یک سیستم مهاجرتی می‌باشد. این سیستم، برای انتخاب کارگران ماهر خارجی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند، طراحی شده است. یکی از الزامات اکسپرس انتری، تسلط به زبان است که با استفاده از سیستم CLB ارزیابی می‌شود. حداقل امتیاز CLB مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا بستگی به برنامه‌ای دارد که برای آن درخواست می‌کنید. به طور کلی، حداقل نمره CLB مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا، CLB سطح 7 است.

نمره CLB چگونه بر امتیاز CRS اکسپرس اینتری کانادا تاثیر می‌گذارد؟

سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) برای رتبه‌بندی داوطلبان در اکسپرس اینتری، بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری و مهارت زبان استفاده می‌شود. امتیاز CLB تأثیر قابل توجهی بر امتیاز CRS دارد. نمره بالاتر CLB می‌تواند منجر به امتیاز CRS بالاتر شود. در نتیجه، شانس شما را برای دریافت دعوت نامه جهت درخواست (ITA) اقامت دائم کانادا افزایش می‌دهد.

حداقل نمره آیلتس و CLB مناسب چقدر است؟

برای تعیین حداقل نمراتی که برای آیلتس و CLB نیاز دارید، باید هدف آزمون یا دسته مهاجرتی که برای آن درخواست می‌دهید را مشخص کنید. به عنوان مثال، برنامه‌های مهاجرتی کانادا، برای کارگران ماهر (skilled workers)، مهاجران تجاری (business) و سایر گروه‌ها، الزامات مهارت زبانی متفاوتی دارند. حداقل نمره آیلتس برای قبولی در برنامه‌های مهاجرتی 5 و برای CLB، 7 است.

مدرک زبان CLB و نمرات مختلف

مدرک زبان CLB و نمرات مختلف

گواهی زبان CLB برای افرادی صادر می‌شود که بر اساس معیارهای زبان کانادایی، ارزیابی مهارت زبان را انجام داده‌اند. آزمون CLB نمرات 1 تا 12 را ارائه می‌کند که هر سطح، طیف خاصی از توانایی‌ها را نشان می‌دهد. این نمرات، بر اساس عملکرد فرد در وظایف مختلف زبان مربوط به ارتباطات روزمره، محیط‌های حرفه‌ای و زمینه‌های تحصیلی هستند. دسته‌بندی این نمرات به شرح زیر است:

CLB 1-2

در این سطح، افراد دارای مهارت‌های زبانی اولیه هستند. آنها می‌توانند مجموعه محدودی از کلمات رایج و عبارات ساده را بفهمند و استفاده کنند.

CLB 3-4

افراد در این سطح، توانایی خوبی در درک و تولید جملات ساده از خود نشان می‌دهند. آنها می‌توانند کارهای روزمره و تعاملات اجتماعی را انجام دهند، اما همچنان چالش‌هایی دارند.

CLB 5-6

در این سطح، افراد قادر هستند که طیف وسیع‌تری از موضوعات، اعم از عینی و کنایی را متوجه شوند. آنها می‌توانند بحث‌ها را درک کرده و در آن شرکت کنند.

CLB 7-8

افراد در این سطح، مهارت‌های زبانی پیشرفته‌ای دارند. آنها می‌توانند متون پیچیده را درک کنند و در گفتگوهای گسترده شرکت نمایند. همچنین بر واژگان و دستور زبان تسلط قوی دارند.

CLB 9-10

طرز صحبت کردن این افراد، نزدیک به مادری است. استفاده از واژگان و گرامر آنها، بسیار پیشرفته و با حداقل خطا می‌باشد.

CLB 11-12

در این سطح، افراد، دارای واژگان گسترده، گرامر دقیق و تلفظ بی‌عیب‌ونقص هستند.

راه‌های دریافت مدرک زبان CLB با نمره بالا

حال که دانستید مدرک زبان CLB چیست، باید برای دستیابی به نمره بالا در ارزیابی گواهینامه زبان CLB، جهت بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی خود، زمان و تلاش بسیاری صرف کنید. در اینجا چند راه برای افزایش شانس خود جهت دریافت مدرک زبان CLB با امتیاز بالا را ذکر کرده‌ایم:

 • در برنامه‌های آموزش زبان ثبت‌نام کنید. به دوره‌های زبان انگلیسی که بر تقویت مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن تمرکز دارند بپیوندید.
 • به طور منظم تمرین کنید. تمرین مداوم، می‌تواند شامل خواندن کتاب‌های انگلیسی، تماشای فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی به زبان انگلیسی یا مکالمه با انگلیسی زبانان باشد.
 • با کارشناسان زبان یا مربیان واجد شرایطی که می‌توانند راهنمایی شخصی متناسب با نیازهای شما ارائه دهند، مشورت کنید.
 • در شرایط شبیه‌سازی شده، تست‌های آزمایشی بدهید تا با قالب و محدودیت‌های زمانی آزمون آشنا شوید.

مدرک زبان CLB و میزان تسلط به انگلیسی

ارزیابی CLB، برای افراد انگلیسی زبان و افراد غیر بومی که می‌خواهند سطح مهارت خود را در زبان انگلیسی ارزیابی کنند، قابل استفاده است. این ارزیابی به طور گسترده توسط موسسات آموزشی مختلف کانادا، کارفرمایان، مقامات مهاجرت و سازمان‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چارچوب CLB از 12 سطح تشکیل شده که شامل CLB 1 (پایین‌ترین) تا CLB 12 (بالاترین) می‌با‌شد. کارفرمایان در کانادا اغلب از متقاضیان کار می‌خواهند مدارکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهند. داشتن مدرک زبان CLB می‌تواند فرصت‌های شغلی را تا حد زیادی افزایش دهد؛ زیرا نشان‌دهنده توانایی یک فرد برای برقراری ارتباط مؤثر به زبان انگلیسی در یک محیط حرفه‌ای است.

کسب نمره بالا در این آزمون نیاز به حداقل میزان تسلط نسبی بر زبان انگلیسی دارد. دایره لغات شما باید گسترده بوده و بتوانید مکالمات روزمره و در حوزه کار و تحصیل خود را به خوبی صحبت کنید. همچنین باید در درک و شنوایی آنها مهارت بالایی داشته باشید. این میزان از تسلط تضمین می‌کند که در حین کار، تحصیل یا زندگی خود به مشکل نخواهید خورد.

جدول تبدیل CLB به TEF

اگر به دنبال تبدیل نمرات CLB خود به امتیازات TEF (Test d’évaluation de français) هستید، می‌توانید به جدول تبدیل زیر مراجعه کنید:

سطح CLB
سطح TEF
CLB 4-5
TEFaQ 4
CLB 6-7
TEFaQ 5
CLB 8
TEFaQ 6
CLB 9
TEFaQ 7
CLB 10
TEFaQ 7-8
CLB 11
TEFaQ 8
CLB 12
TEFaQ 9

جدول تبدیل مدرک CLB به TCF CANADA

اگر می‌خواهید نمرات CLB را به امتیازات TCF Canada (Test de connaissance du français pour le Canada) تبدیل کنید، می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید:

سطح CLB
سطح TCF کانادا
CLB 4-6
TCF-Quebec B1
CLB 7-8
TCF-Quebec B2
CLB 9-10
TCF-Quebec C1
CLB 11-12
TCF-Quebec C2

نکات تکمیلی در رابطه با مدرک CLB

 • معیار زبان کانادایی (CLB) به طور گسترده در کانادا برای اهداف ارزیابی زبان شناخته شده و استفاده می‌شود.
 • سطوح CLB از 1 تا 12 متغیر است که هر سطح، نشان‌دهنده مجموعه خاصی از مهارت‌ها و توانایی‌های زبانی است.
 • مدرک CLB معیاری عینی از مهارت زبان یک فرد در زمینه مهاجرت، تحصیل و اشتغال به کانادا ارائه می‌دهد.
 • دستیابی به سطوح بالاتر CLB نشان‌دهنده مهارت‌های زبانی قوی‌تر است و برای فرصت‌های مختلف در کانادا مفید می‌باشد.
 • افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، برای نشان دادن مهارت زبان خود تحت ارزیابی CLB قرار می‌گیرند.
 • بخش خواندن، شامل درک انواع متون، مانند مقالات، ادبیات، مقالات دانشگاهی یا اسناد مربوط به محل کار است.
 • صحبت کردن، شامل مهارت‌های مکالمه، تلفظ روان، استفاده از واژگان و دقت گرامری می‌باشد.
 • گوش دادن، توانایی فرد را برای درک گفتاری انگلیسی ارزیابی می‌کند. این بخش، شامل درک مکالمات روزمره، سخنرانی‌ها و ضبط‌های صوتی است.
 • نوشتن، توانایی فرد را برای تولید نوشتار انگلیسی ارزیابی می‌کند. این بخش، شامل نوشتن جملات، پاراگراف‌ها و مقاله‌های منسجم و در عین رعایت دستور زبان و واژگان است.

 

مدرک CLB مورد تائید کدام کشورهاست؟

گواهینامه CLB در درجه اول در داخل کانادا به رسمیت شناخته شده و تایید شده است. این مدرک، به طور گسترده توسط مقامات مهاجرتی کانادا، مؤسسات آموزشی و کارفرمایان به عنوان معیاری قابل اعتماد برای سنجش مهارت زبان پذیرفته می‌شود. با این حال، در کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند نیز معتبر می‌باشد.

 

مشاوره با ویزموندو

اگر می‌خواهید در آزمون CLB بیشترین نمره را کسب کرده یا برای تبدیل آن نیز به راهنمایی دارید، با کارشناسان ویزموندو تماس بگیرید. ما سریعترین راه‌های آمادگی به این آزمون را معرفی کرده و شیوه تبدیل آن را به شما خواهیم گفت. همچنین در انجام سایر امور مهاجرتی به شما کمک خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

سطوح CLB را می‌توان با امتحاناتی مانند IELTS، TEF و TCF Canada برابر دانست و معادل سازی کرد.

خیر، CLB مهارت زبان انگلیسی و فرانسه را ارزیابی می‌کند و برای هر کدام معیارهای جداگانه‌ای ارائه می‌دهد.

بله؛ برای ثبت نام در این آزمون باید هزینه پرداخت کنید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *