موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

افتتاح حساب بانکی در کانادا

افتتاح حساب بانکی در کانادا

در صورتی‌که در حال اخذ ویزای اقامت دائم یا موقت در کانادا هستید یا اینکه به تازگی در این کشور سکونت کرده‌اید، از نخستین کارهایی که باید در روزهای اول ورود به این کشور انجام دهید افتتاح حساب بانکی در کانادا است. شرایط افتتاح حساب بانکی در کانادا از بانکی به بانک دیگر کاملا متفاوت بوده و باید پیش از مهاجرت با شرایط، مزایا و تسهیلات هر بانک آشنا باشید، تا در روزهای نخست اقامت در این کشور به راحتی امور مالی خود را در دست بگیرید.‌ اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، برای آگاهی از نحوه افتتاح حساب بانکی در کانادا برای خارجی ها 2023 با مشاورین موسسه مهاجرتی ویزموندو به طور رایگان مشورت کنید.
افتتاح حساب بانکی در کانادا
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

چگونگی افتتاح حساب بانکی در کانادا

نخستین گام برای افتتاح حساب بانکی در کانادا تایید هویت بر اساس اسناد و مدارک ارسال شده است، پس از عبور از این مرحله می‌توان برای افتتاح حساب در موسسات مالی یا بانک‌ها اقدام کرد.
 
افتتاح حساب هیچ‌گونه ارتباطی با میزان سرمایه شما ندارد و حتی در شرایطی که بی‌پول هستید یا در دوران بیکاری یا ورشکستگی به سر می‌برید، یکی از حقوق شهروندی شماست که هیچ‌گونه مانعی برای دریافت این حق پیش‌روی مهاجرین نیست. افتتاح حساب در بانک‌های کشور کانادا را می‌توانید هم به صورت حضوری و هم آنلاین انجام دهید.‌
 
برای افتتاح حساب آنلاین حتما باید با بانک یا موسسه مالی مدنظرتان تماس بگیرید و از شرایط و قوانین بانک مطلع شوید. آسان‌ترین کار برای اطلاعات از تسهیلات و نحوه سپرده گذاری در بانک‌های مختلف کانادا کمک گرفتن از مشاورین موسسه مهاجرتی ویزموندو است.
 
کارشناسان ما به صورت رایگان تمام راهنمایی‌های لازم را در خصوص آموزش افتتاح حساب بانکی در کانادا به شما خواهند داد.‌

انواع مختلف حساب بانکی در کانادا

در کانادا به طور کلی سه نوع حساب بانکی تحت عنوان حساب چکینگ، حساب پس انداز و حساب برون مرزی وجود دارد و کسانی که تازگی وارد این کشور شده‌اند نیز باید با توجه به شرایط خود در زمان افتتاح حساب بانکی در کانادا یکی از این سه نوع حساب را انتخاب کنند:
 
 • حساب چکینگ

حساب چکینگ یا حساب جاری نوعی سپرده بانکی بوده که  خدمات بانکی روزمره، پرداخت قبض‌ها و خرید کالا با آن امکان‌پذیر است. با این نوع حساب در هر زمان که نیاز داشته باشید امکان واریز و برداشت پول وجود دارد. ایراد این حساب این است که هیچ‌گونه سود بانکی به این سپرده تعلق نمی‌گیرد.
 
 • حساب پس‌انداز

 
حساب پس‌انداز نوعی حساب است که امکان سپرده‌گذاری بلند مدت دلار آمریکا و کانادا در آن وجود دارد. مزیت این حساب تعلق سود بانکی با توجه به میزان سرمایه است. همچنین در صورت لزوم می‌توانید سپرده خود را برداشت کنید.‌ این حساب بهترین حساب برای واریز حقوق است، علاوه بر سپرده گذاری امکان دسترسی به سپرده‌تان نیز وجود دارد.  
 
 • حساب برون مرزی

حساب برون مرزی نوع دیگر حساب است که خدمات مالی برون مرزی را با توجه به پلتفرم‌های گوناگون ارائه می‌دهد. این پلتفرم‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند، پس پیش از انتخاب هر پلتفرم به خوبی راجع به آن تحقیق کنید.‌
 

نکاتی برای قبل از افتتاح حساب بانکی در کانادا

اگر شما به تازگی وارد کشور کانادا شده‌اید یا چندین سال است که در این کشور اقامت دارید، با به کارگیری چندین نکته می‌توانید به بهترین نحو افتتاح حساب بانکی در کانادا را انجام دهید.‌ این نکات عبارتند از: 
 
 •  انتخاب یک بانک
نخستین کار تحقیق در مورد بانک‌های مختلف این کشور است تا بسته به شرایط خود از بهترین تسهیلات بهره‌مند شوید. در زمان انتخاب بانک به مسائلی مانند نوع حساب، هزینه‌ها، خدمات و … توجه کنید. 
 
 •  ارسال درخواست حضوری یا آنلاین در بانک
نکته بعدی درخواست افتتاح حساب به صورت حضوری یا آنلاین است. خوشبختانه امروزه اغلب بانک‌های معتبر بیشتر خدمات خود از جمله افتتاح حساب را به صورت آنلاین هم ارائه می‌دهند.
 
 • جمع آوری اسناد مورد نیاز 
نکته بعدی جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در کشور کانادا است. این مدارک اغلب شامل پاسپورت اقامت، مدارک شناسایی عکس‌دار، آدرس و .. می‌شود.
 
 • سپرده اولیه
اغلب بانک‌ها برای افتتاح حساب نیاز به مقداری سپرده نیاز دارند، پس در زمان افتتاح حساب مبلغی پول برای این کار کنار بگذارید. میزان سپرده با توجه به نوع بانک و حساب متفاوت است. 
 

معیارهای واجد شرایط بودن برای افتتاح حساب بانکی در کانادا

امکان افتتاح حساب بانکی در کانادا برای تمام افرادی که ویزای اقامت این کشور را در دست دارند، امکان‌پذیر است. معیارهای افتتاح حساب در این کشور تایید مدارک هویتی و داشتن سن بالاتر از ۱۸ سال است. اگر سن فرد زیر این سن قانونی باشد، باید یک قیم قانونی برای او حساب افتتاح کند.
 
اگر شما بیکار یا ورشکسته هستید و حتی پولی برای باز کردن حساب ندارید، می‌توانید مطابق با قوانین این کشور صاحب یک حساب بانکی شوید. حتی اگر هنوز اقامت دایم این کشور را دریافت نکرده‌اید، امکان افتتاح حساب بانکی تا دریافت مدارک و اسناد وجود دارد. البته برای این گروه افراد گاهی مشکلاتی پیش می‌آید.
 
به عنوان مثال این گروه مهاجرین شماره بیمه تامین اجتماعی ندارند، بر اساس قانون مالیات این کشور این شماره برای افتتاح حساب ضروری است. البته در این شرایط می‌توانید از طریق مجوز کار به همراه پاسپورت خود برای گرفتن این شماره اقدام کنید. 

دلایل افتتاح حساب بانکی در کانادا

دلایل زیادی برای افتتاح حساب بانکی در کانادا وجود دارد، مهمترین دلیل آن عدم حمل پول نقد زیاد است و یک دلیل دیگر اخذ سود از میزان سپرده‌ای است که به بانک‌های کانادا می‌سپارید، همینطور اگر در این کشور مشغول به کار شوید برای دریافت حقوق خود باید یک شماره حساب به کارفرمای خود معرفی کنید.
 
همچنین پرداخت بسیاری از خدمات در این کشور مانند پرداخت قبوض تنها با کارت اعتباری امکان‌پذیر است.  البته دلایل دیگری مانند محدودیت حمل پول نقد، احتمال سرقت و تحریم کشور ایران برای افتتاح حساب در این کشور وجود دارد. 
 

شرایط افتتاح حساب بانکی در کانادا

برای افتتاح حساب بانکی در کانادا باید مدارک مورد نیاز را در اختیار بانک با موسسه مالی مورد نظر بگذارید و حداقل شرایط سنی که ۱۸ سال است را داشته باشید.
 
هر بانک شرایط و مدارک مورد نیاز خود را درخواست می‌کند که باید در زمان مراجعه حضوری یا آنلاین این مدارک را بررسی و گردآوری کنید، سپس به بانک مربوطه تحویل دهید. این مدارک اغلب شامل ویزای تحصیلی، کار، توریستی و دایم در کانادا می‌شود. 

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در کشور کانادا

برای باز کردن حساب بانکی در کشور کانادا باید حتما مدارک معتبری را به بانک مربوطه تحویل دهید تا پس از بررسی مدارک با افتتاح حساب شما موافقت شود.
 
این مدارک شامل پاسپورت، کارت بیمه، کارت اقامت، کارت بیمه تامین اجتماعی، جواز تحصیل، گواهی نامه رانندگی می‌شود. برای باز کردن حساب به همراه داشتن حداکثر دو مدرک از مدارک نامبرده کفایت می‌کند.‌ 
 

شرایط سنی برای بازکردن حساب بانکی در کانادا

یکی از  شرایط افتتاح حساب در کانادا به شرایط سنی مربوط می‌شود. افرادی که قصد باز کردن حساب را دارند باید کمتر از ۱۸ سال سن نداشته باشند، اگر سن آنها کمتر از ۱۸ سال است باید زیر نظر قیم قانونی خود افتتاح حساب کنند.
 

هزینه های همراه با افتتاح حساب

هزینه‌های همراه افتتاح حساب در کشور کانادا از بانکی به بانک دیگر تفاوت دارد. برای آگاهی از این هزینه باید در زمان انتخاب بانک به خوبی شرایط هر بانک را بررسی کنید.
 
به طور کلی این هزینه‌ها برای اکثر بانک‌ها شامل هزینه ماهیانه، هزینه تراکنش، هزینه‌های برداشت از ATM، هزینه انتقالات بین‌المللی می‌شود که مبلغ هر یک از این موارد از بانکی به بانک دیگر و با توجه به شرایط اقامت فرد متفاوت است. 
 

مدت زمان افتتاح حساب در کانادا

افتتاح حساب در کانادا مدت زمان زیادی به طول نمی‌انجامد. پس از ارائه مدارک و سپری کردن مراحل به صورت آنلاین یا حضوری افتتاح حساب شما از چند ساعت یا نهایت چند روز طول می‌کشد. البته دبیت کارت شما ممکن است چند روز پس از درخواست فعال شود.‌
 

مالیات حساب بانکی در کانادا

کانادا از کشورهایی است که قوانین مالیاتی در آن برای تمام افرادی که به صورت دایم یا موقت در این کشور اقامت دارند، به سختی اجرا می‌شود. افتتاح حساب بانکی در این کشور نیز مشمول قانون مالیات می‌شود. با توجه به نوع حساب با تراکنش بانکی در طول ماه، مقداری از حساب افراد تحت عنوان مالیات از حساب آنها کم می‌شود. 
 

نرخ سود بانک‌های کانادا

از آنجایی‌که نرخ سود بانکی در کشور کانادا بسیار پایین است، اگر شما قصد درآمدزایی با سپرده‌گذاری دارید، باید گفت که این مبلغ بسیار ناچیز بوده و از ۲ درصد کمتر بوده و کسب درآمد از این راه نامعقول است و سود زیادی نصیب شما نخواهد شد.
 

بهره بانک‌های کانادا

اگر قصد گرفتن وام و تسهیلات بانکی را در این کشور دارید، حتما میزان بهره بانکی برایتان اهمیت دارد. میزان بهره به شرایط مختلفی مانند نوع پرداخت حساب، اعتبار فرد، نوع اقامت، تاریخ افتتاح حساب بستگی دارد. به طور کلی مقدار بهره تسهیلات بانکی در این کشور بین ۵ تا ۱۵ درصد است.‌ 
 

حقوق و مسئولیت های شما هنگام افتتاح حساب بانکی در کانادا

پس از افتتاح حساب بانکی در کانادا نسبت به بانک یا موسسه مالی مربوطه تعهداتی خواهید داشت.‌ این تعهدات شامل موارد زیر می شود: 

 

 • اطلاعاتی مانند میزان نرخ بهره، نحوه محاسبه هر نوع بهره از حساب‌تان، کپی از قراداد افتتاح حساب، فهرستی از کارمزدها و جزئیات مرتبط به همه‌ی کارمزدهای مرتبط به حساب، اطلاعاتی در ارتباط با نحوه تماس با شما در رابطه با افزایش کارمزدهای پیشین و یا افزوده شدن کارمزد جدید، اطلاعاتی در مورد نحوه رسیدگی به شکایات را باید در زمان افتتاح حساب بانکی در کانادا دریافت کنید. این اطلاعات و کپی قرارداد را می‌توان به صورت حضوری یا آنلاین دریافت کرد. اگر قصد بستن حساب خود را دارید، فقط دو هفته پس از تاریخ افتتاح حساب بانکی در کانادا فرصت انجام این کار را ‌دارید. برای این کار با بانک تماس تلفنی بگیرید تا بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای حساب خود را مسدود کنید.‌
 • بانک باید به مشتریان خود در خصوص افزایش کارمزد یا کارمزد جدید جزییات روشنی در صورت‌حساب‌های مالی بدهد.‌ این اطلاعات را به صورت حضوری یا آنلاین حدود یک ماه پیش از ایجاد تغییرات به دست مشتری می‌رسانند. 
 

بانک های معروف کانادا برای افتتاح حساب بانکی در کانادا

کشور کانادا بانک‌های معتبر و معروف بسیاری برای افتتاح حساب بانکی خارجی‌ها دارد. از بهترین بانک‌های این کشور بانک‌های زیر هستند:‌

 

 • رویال بانک کانادا (RBC)  خدمات خود را به خارجیان با بیشتر از دویست زبان ارائه می‌دهد.‌ 
 • بانک تی دی مخفف تورنتو-دومینیون (Toronto-Dominion Bank) در رتبه دوم بانک‌هایی بر اساس میزان ارزش بازار سرمایه در کانادا قرار دارد و یک موقعیت عالی برای افتتاح حساب مهاجرین است.   
 • بانک اسکوشیا در رده پنجم بهترین بانک‌های این کشور قرار دارد و حدود چهار هزار دستگاه خود پرداز در ایالت مختلف کانادا دارد که مشتریان این بانک به راحتی می‌توانند کارهای بانکی خود را از طریق این خودپردازها انجام دهند.‌
 • بانک مونترال (BMO) از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بانک‌های این کشور است که حدود نهصد شعبه در ایالات مختلف کشور کانادا دارد.‌
 • بانک تجارت امپریال (CIBC) یکی از پنج بانک معتبر کشور کاناداست که پس از ادغام دو بانک تجارت و امپریال کانادا به وجود آمده و تمام ویژگی‌های این دو بانک را ارائه می‌دهد. 

حساب های بانکی بین المللی

افتتاح حساب بانکی در کانادا در بانک‌های بین‌المللی از قبیل BNP Paribas، Citibank و HSBC برای مهاجرین وجود دارد. این بانک‌ها با تمام خدمات خود در کشور کانادا فعالیت می‌کنند و به آسانی می‌توانید در کشور مبدا پیش از سفر به کانادا در این بانک‌ها افتتاح حساب کنید و از خدمات آن در کشور کانادا بهره بگیرید. 
 

بهترین بانک کانادا برای ایرانیان

کانادا یکی از کشورهایی است که بهترین بانک‌های آن به مهاجرین خدمات خود را ارائه می‌دهند. هر یک از این بانک‌ها با توجه به کشور و شرایط فرد متقاضی تسهیلات مختلفی دارند که انتخاب بانک را برای افراد دشوار می‌کند.
 
مشاورین موسسه مهاجرتی ویزموندو شما را در انتخاب بهترین بانک راهنمایی خواهند کرد. بر اساس تجارب مشاورین این موسسه و افرادی که به تازگی مهاجرت کرده‌اند، بهترین بانک برای ایرانی‌ها بانک TD bank است؛ زیرا این بانک دارای شعبه‌ها و خودپردازهای زیادی در ایالات مختلف کانادا بوده و همچنین از بانکداری آنلاین پشتیبانی می‌کند و انجام خدمات بسیاری برای مشتریان به صورت آنلاین امکان‌پذیر است. 
 

کارمزد بانکی و حداقل سپرده برای افتتاح حساب بانکی در کانادا

در کشور کانادا نیز همانند سایر کشورها در ازای ارائه خدمات بانکی به صورت حضوری یا آنلاین کارمزد دریافت می‌کنند. به طور کلی مبلغ کارمزد خدمات حدود ۳ تا ۴ دلار بوده که با توجه به نوع خدمات گاهی ۲۰ تا ۳۰ دلار است این کارمزد  از مشتریان به صورت ماهیانه دریافت می‌شود.‌
 

افتتاح حساب بانکی در کانادا از ایران

اگر هنوز وارد کشور کانادا نشده‌اید، امکان افتتاح حساب بانکی در کانادا در ایران نیز وجود دارد. برای اینکار از کارشناسان موسسه مهاجرتی ویزموندو راهنمایی رایگان بگیرید. کارشناسان این موسسه به شما در انتخاب بانک، مدارک مورد نیاز، انتخاب نوع سپرده و ارسال مدارک گردآوری شده کمک خواهند کرد. این پروسه اغلب حدود چند روز طول می‌کشد.
 

افتتاح حساب بانکی در کانادا به صورت آنلاین

برخی از بانک‌های کانادا امکان افتتاح حساب آنلاین را نیز برای مهاجرین فراهم کرده‌اند، حتما از قبل بررسی کنید که آیا بانک مورد نظر شما این قابلیت را دارد یا خیر. پس از اطمینان مدارک مورد نظر را بررسی کنید. این مدارک شامل پاسپورت، مدارک اقامت، ویزای تحصیلی، شغلی و … می‌شود. تمام این مدارک باید در سایت بانک منتخب ارسال شود. 
 

افتتاح حساب بانکی در کانادا با ویزای توریستی

در صورتی‌که با ویزای توریستی قصد سفر به این کشور را دارید، نگرانی بابت افتتاح حساب بانکی در طول سفر نداشته باشید؛ زیرا امکان افتتاح حساب بانکی در کانادا با ویزای توریستی برای افراد ورشکسته، بیکار، بی پول و … وجود دارد. اگر مدارک و هویت افراد تایید شود، می‌توانید در کانادا حساب بانکی داشته باشید. 
 

حساب بدون مرزی Transferwise برای کسب و کارهای بدون مرزی

حساب‌های بدون مرزی مدرن که تحت عنوان حساب‌های Transferwise  شناخته می‌شوند دردسرهای حساب‌های بدون مرز قدیمی را ندارند که پول فقط با یک ارز در بانک ذخیره شود و برای تبدیل آن مجبور به پرداخت هزینه زیادی می‌شدید. با اقامت در کانادا امکان افتتاح حساب بدون مرزی مدرن وجود دارد و بدون صرف هزینه زیاد به پول‌های خود دسترسی دارید.‌
 
اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به این نوع حساب‌های بین‌المللی هستید با کارشناسان موسسه مهاجرتی ویزموندو به صورت رایگان مشورت کنید.‌ 

برخی از دلایل باز نکردن حساب بانکی در کانادا

گاهی اوقات به دلایل مختلف بانک‌های کانادا از افتتاح حساب برای شما امتناع می‌کنند، این دلایل شامل موارد زیر می‌شوند: 
 
 • استفاده غیر قانونی یا کلاهبرداری از حساب بانکی
 • داشتن سابقه تخلف و غیرقانونی در زمینه مالی در طی هفت سال گذشته
 •  ارائه اطلاعات نادرست به عمد 
 • وارد کردن صدمه بدنی به کارمندان یا مشتریان بانک
 • عدم اجازه به متصدیان بانک برای احراز هویت 
 
در صورتی‌که به یکی از این دلایل بانک مورد نظر از افتتاح حساب بانکی در کانادا برای شما خودداری کند، باید دلیل عدم موافقت با افتتاح حساب را به صورت کتبی به شما گزارش داده؛ همچنین اطلاعات تماس شرکت مصرف‌کننده مالی را برای کمک به شما بدهد.‌ 
 

نحوه شکایت کردن از موسسات مالی کانادا

اگر به هر دلیلی مانند اجتناب از افتتاح حساب در کانادا از بانک یا موسسه مالی شکایت دارید، کافی است این چند کار را به ترتیب انجام دهید تا به شکایت شما رسیدگی شود. نخست از نماینده خود در بانک به صورت آنلاین یا حضوری کمک بخواهید تا شما را از جزییات شرایط قطع نامه پیشنهادی و تنظیم شکایت آگاه سازد.
 
سپس در بخش رسیدگی به شکایات موسسه رفته و شکایت خود را مطرح کنید. اگر به شکایات شما بی‌توجهی شد، با مقام ارشد رسیدگی به شکایات تماس برقرار کنید. در نهایت اگر باز هم به شکایت شما رسیدگی نشد، نزد نهاد شکایات خارج از موسسه مالی شکایت خود را مطرح کنید.‌
 

افتتاح حساب در کانادا با ویزموندو

اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، نخستین کار برای ساماندهی به امور مالی خود افتتاح حساب بانکی است. چنانچه هنوز راجع به این موضوع ابهامات زیادی دارید، به سایت موسسه مهاجرتی ویزموندو مراجعه کنید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید، تا به صورت رایگان راهنمایی‌های لازم را به شما دهند.
 
همچنین اگر نیاز به کمک حضوری کارشناسان ما برای افتتاح حساب نیز دارید، مشاورین شرکت مهاجرتی ویزموندو در تمام مراحل در کنار شما هستند و از شما در انجام این پروسه پشتیبانی می‌کنند.

سوالات متداول

در کشور کانادا دو نوع حساب جاری و سپرده وجود دارد.

بله. اگر مدارک هویتی مهاجرین تایید شود، امکان افتتاح حساب در این کشور برای آنها وجود دارد.

برای افتتاح حساب در کانادا به مدارکی مانند پاسپورت، اثبات آدرس و مدارک سکونت، ویزای اقامت دایم یا موقت، شماره بیمه تامین اجتماعی و کارت شناسایی عکس دار کارمندی صادره از کشور کانادا نیاز دارید.‌

بله برخی از بانک‌های کانادا این امکان را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

بانک‌های  CIBC، RBC HSBC، Scotiabank، TD Canada Trust و National Bank of Canada  بهترین خدمات را به ایرانیان تازه وارد ارائه می‌دهند.

این حساب فعالیت‌های مالی برون مرزی را پشتیبانی می‌کند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *