اقامت پس از تحصیل در کانادا؛ شرایط و روش ها
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا

اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا و گرفتن ویزای کار بعد از تحصیل با موسسه ویزموندو؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید.
اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 16 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

به دلیل سیاست‌های مهاجرتی انعطاف‌پذیر و فرصت‌های شغلی پویا، کانادا به یکی از مقاصد محبوب برای اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل تبدیل شده است. با فراهم آوردن محیطی پذیرا و گرم برای مردم سراسر دنیا، کانادا به مهاجران جوان فرصتی می‌دهد تا زندگی جدیدی را در این سرزمین شگفت‌انگیز آغاز کنند.

اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا برای دریافت‌کننده آن، مزایای فراوانی دارد. این مزیت‌ها شامل دسترسی به بازار کار گسترده و تنوع‌پذیر، سیستم بهداشتی و درمانی عالی، آموزش عالی و منابع طبیعی فراوان است. علاوه بر این، اقامت دائم در کانادا به شما امکان می‌دهد تا در کانادا به صورت آزادانه فعالیت شغلی داشته باشید و شهروندی این کشور را دریافت کنید. در این صفحه به بررسی شرایط، روش‌ها و نحوه دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا پرداخته شده است و نکات کلیدی و راهنمایی‌های مهمی برای رسیدن به این مهم ارائه شده است تا با مطالعه آن بتوانید با اطمینان و آگاهی کامل به رویای اقامت در کانادا نزدیک شوید.

شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا

دانشجویانی بین‌المللی که مشغول تحصیل در کانادا هستند، می‌توانند گزینه‌های مختلفی را برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کاناداو در نهایت شهروندی این کشور مدنظر قرار دهند. هر روش یا برنامه اقامتی خاص، شرایط و مراحل مربوط به خود را دارد؛ اما بهتر است در ابتدا نگاهی به شرایط کلی و پیش‌نیازهای اخذ اقامت بیندازیم:

 • باید دوره تحصیلی رسمی خود را در یکی از موسسات آموزش عالی کانادا به پایان برسانید. این دوره می‌تواند شامل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری باشد.
 • با شرکت در یک آزمون معتبر زبان، مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی ثابت کنید. سطوح واجد شرایط و نمرات لازم، براساس استان متفاوت است. معمولا با ارائه نمرات معتبر از آزمون‌های زبان مانند IELTS یا  CELPIP  برای انگلیسی و TEF یا TCF برای فرانسه، می‌توانید در اثبات مهارت زبان خود موفق شوید.
 • لازم حداقل 12 ماه تجربه و سابقه کاری مرتبط به حوزه تخصصی‌تان در کانادا داشته باشید (بسته به استان متفاوت است). این الزام می‌تواند حوزه‌هایی مانند علوم پزشکی، فناوری اطلاعات، مهندسی و غیره را شامل شود.
 • احتمالا به یک پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر (Job Offer) نیاز داشته باشید (بسته به برنامه اقامتی متفاوت است).
 • استفاده از برخی از برنامه‌ها برای اقامت دائم پس از تحصیل، نیازمند میزان مشخصی سرمایه یا منابع مالی است.
 • پروفایل اکسپرس انتری (Express Entry) داشته باشید و سپس از طریق یکی از برنامه‌های اخذ اقامت دائم که بیشتر از همه واجد شرایط آن هستید، درخواست دهید. این برنامه‌ها به‌طور خلاصه عبارت‌اند از کلاس تجربه کانادا، برنامه اسکیل ورکر فدرال، و برنامه نامزدی استانی؛
 • برای برخی برنامه‌ها لازم است تا امتیاز لازم در سیستم امتیازدهی فدرال کانادا را کسب کنید. این سیستم برای ارزیابی و امتیازدهی به افرادی که قصد اقامت دائم در کانادا را دارند، استفاده می‌شود. این امتیازها بر اساس معیارهای مختلفی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی و سایر عوامل تعیین می‌شود. با کسب امتیاز کافی در این سیستم، شانس شما برای دریافت مجوز اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا افزایش خواهد یافت.

با توجه به شرایط بالا، شما می‌توانید تنها پس از گذشت یک سال و کسب 12 ماه تجربه کار در کانادا، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید؛ اما در نظر داشته باشید که درخواست برای اقامت دائم به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا ممکن است فرآیند پیچیده‌ای داشته باشد و پیش‌نیازها و شرایط آن بسته به هر برنامه و استان خاص، متفاوت باشد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا

روش های اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است و برای رفع این مشکل به استفاده حداکثری از پتانسیل مهاجرین خود روی آورده است. در همین راستا اهداف مهاجرتی رکوردشکنی را برای ورود ۱,۴۵ میلیون مهاجر در بازه سه ساله بین سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ تعیین کرده است. در بیانیه رسمی اداره مهاجرت کانادا آمده است: “نیروی کار خارجی و دانشجویان بین‌المللی نقش مهمی در اقتصاد کانادا دارند و به همین دلیل است که دولت قصد دارد مسیرهای بیشتری را برای اقامت دائم فراهم کند.” بنابراین شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان و به طور کلی دانشجویان خارجی در آینده نزدیک، هموارتر خواهد شد. با توجه به این موضوع، برای اقامت در کانادا پس از اتمام دوران تحصیل خود می‌توانید مسیرهای زیر را در نظر بگیرید:

روش اکسپرس انتری (Express Entry)

اکسپرس انتری یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت کانادا پس از اتمام تحصیلات است. این روش بر اساس سیستم امتیازدهی فدرال کانادا عمل می‌کند و به فارغ التحصیلان با تحصیلات بالا، تجربه کاری مناسب و مهارت‌های زبانی قوی اجازه می‌دهد در مرحله نهایی برای دریافت اقامت دائم در کانادا رقابت کنند. در زیر توضیحاتی مختصر و مفید درباره مراحل اکسپرس انتری را ارائه شده است:

 1. تأیید استحقاق و امتیازدهی: ابتدا باید برخی از شرایط مورد نیاز برای ورود به برنامه اکسپرس انتری را برآورده کنید. برخی از عوامل مهم شامل سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی (انگلیسی یا فرانسه) و دیگر عوامل مهم است. با تکمیل پروفایل اکسپرس انتری و برآورد امتیاز، می‌توانید در رتبه‌بندی اکسپرس انتری شرکت کنید.
 2. ورود به لیست کاندیداها: پروفایل اکسپرس انتری شما در لیست کاندیداها (Pool) قرار می‌گیرد که در آن تمامی کاندیداها به ترتیب امتیازاتشان رتبه‌بندی می‌شوند.
 3. دریافت دعوت به اقامت دائم (Invitation To Apply – ITA): در هر دوره اکسپرس انتری، کاندیداهای برتر با بیشترین امتیاز و رتبه، به اقامت در کانادا دعوت می‌شوند. دعوتنامه (ITA) به شما اجازه می‌دهد برای دریافت اقامت دائم در کانادا اقدام کنید.
 4. اقدامات پس از دریافت دعوتنامه: پس از دریافت دعوتنامه، شما باید مستندات و اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کنید و درخواست اقامت دائم خود را از طریق برنامه اکسپرس انتری ثبت کنید. این مستندات می‌تواند شامل مدارک تحصیلی، مدارک تجربه کاری، مدارک زبانی، اطلاعات شخصی و سایر مستندات مربوطه باشد.
 5. بررسی و اعتبارسنجی: پس از ارسال درخواست، مرحله بررسی و اعتبارسنجی توسط مقامات مهاجرتی کانادا آغاز می‌شود. در این مرحله، مستندات و ادعاهای شما برای دریافت اقامت دائم بررسی می‌شوند.
 6. مصاحبه و بررسی نهایی: در صورت لزوم، ممکن است برای بررسی و تأیید اطلاعات بیشتر، مصاحبه حضوری صورت گیرد.

در صورت پاسخگویی به تمامی الزامات و مراحل برنامه اکسپرس انتریشما میتوانید اقامت دائم خود را دریافت کنید. این، مراحل کلی روش اکسپرس انتری برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا بود؛ اما اکسپرس اینتری چندین برنامه رایج برای اخذ اقامت دائم را زیرمجموعه خود دارد که می توانند شانس شما را در موفقیت با این روش افزایش دهد.

مجوز کار پس از تحصیل (Post-Graduation Work Permit – PGWP)

در راستای دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا، برنامه PGWP یا همان اخذ مجوز کار پس از تحصیل در کانادا، یک برنامه مهم برای فارغ التحصیلان با هدف کار کردن در این کشور پس از اتمام تحصیل در یک دانشگاه یا کالج کانادایی است. در زیر شرایط اصلی برنامه کاری پس از تحصیل را توضیح داده شده است:

 • تحصیل در دانشگاه یا کالج کانادایی و اخذ درجه تحصیلی معتبر؛
 • مهلت اقامت در کانادا: شما باید قبل از اتمام دوره تحصیلی خود، برای حداقل ۸ ماه در کانادا به صورت مستقل اقامت داشته باشید. بنابراین، اگر مدت دوره تحصیلی شما کمتر از ۸ ماه باشد، شما نمی‌توانید از این برنامه استفاده کنید.
 • اعتبار مدرک تحصیلی: مدرک تحصیلی شما باید معتبر و براساس استانداردهای مربوطه و تاییدشده طبق قوانین مهاجرتی کانادا باشد.
 • درخواست در مهلت معین: باید در مهلت مشخصی پس از اتمام تحصیل، درخواست PGWP را ارائه کنید. مهلت ارسال درخواست براساس مدت زمان تحصیل شما در کانادا تعیین می‌شود.

با برآورده ساختن شرایط بالا می‌توانید برای گرفتن اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا یا همان PGWP اقدام کنید.

برنامه نامزدهای استانی (Provincial Nominee Program)

برنامه نامزد استانی (PNP) که به آن برنامه استعدادهای خاص نیز گفته می‌شود، به هر استان اجازه می‌دهد تا یک شهروند خارجی را برای اقامت دائم کانادا نامزد کند. هنگامی که فرد نامزد شد، می‌تواند برای اقامت پس از تحصیل در کانادا درخواست دهد. به گفته وبسایت دولت کانادا، استان‌هایی که PNP را اجرا می‌کنند، شامل انتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوآن، نوااسکاچیا و… هستند. هر استان شرایط و الزامات خود را دارد و ممکن است متقضیان از اقشار مختلف دانشجویان، تجار، نیروهای کار ماهر و حتی کارگران نیمه ماهر باشند.

کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class – CEC)

کلاس تجربه کانادایی (CEC) یک برنامه مهاجرتی است که هدف آن کمک به نیروی کار و دانشجویان خارجی است که مدت زمانی را در کانادا مشغول کار بوده اند و به جامعه و اقتصاد این کشور کمک کرده‌اند. از طریق این برنامه می‌توانید برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنید. در ادامه معیارهای کلاس تجربه کانادایی بررسی شده‌اند.

حداقل الزامات

 • باید در مجموعِ ۳ سال قبل از درخواست‌تان حداقل ۱۲ ماه سابقه کار ماهر در کانادا داشته باشید. این سابقه را می‌توان از طریق یک کار تمام وقت با ۳۰ ساعت کار در هفته به مدت ۱۲ ماه، یا از طریق کاری پاره‌وقت در مدت زمان بیشتری برآورده کرد.
 • باید سطوح مهارت زبانی را که برای شغل‌تان مورد نیاز است، برآورده کنید.
 • سابقه کار باید مربوط به مشاغل موجود در طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) و نوع مهارت ۰، A، یا B باشد.
 • نباید سابقه هیچگونه اقامت یا کار بدون مجوز داشته باشید.

الزامات بیشتر

 • تجربه کار باید به صورت قانونی و با مجوز کار مناسب کسب شود.
 • تجربه کاری‌تان در زمانی که دانشجوی تمام‌وقت بوده‌اید، در CEC اعتبار ندارد.
 • تحصیلات برای CEC الزامی نیست، اما می‌تواند رتبه شما را در لیست اکسپرس انتری بهبود ببخشد.

برنامه کارگر ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program – FSWP)

برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) یا همان برنامه اسکیل ورکر کانادا، یک برنامه مهاجرتی‌ست که به دانشجویان سراسر جهان اجازه می دهد تا بتوانند برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام کنند. معیارهای برنامه کارگر ماهر فدرال کانادا به شرح زیر است:

حداقل الزامات

 • باید حداقل یک سال سابقه کار در مجموع ۱۰ سالِ قبل از ارائه درخواست الکترونیکی خود برای اقامت دائم (تمام‌وقت یا پاره‌وقت مستمر) داشته باشید. این سابقه کاری باید در یک شغل مندرج در TEER رده ۰ ،۱، ۲ یا ۳ از نسخه ۲۰۲۱ طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) باشد، که معادل رده ۰، A و B ناک ۲۰۱۶ است.

گزینه های مهاجرت کبک

استان کبک سیستم مهاجرتی خاص خود را دارد که ممکن است با استان‌های دیگر متفاوت باشد. الزامات برنامه‌های مهاجرتی کبک برای کمک به دانشجویان بین‌المللی برای دریافت اقامت پس از تحصیل در کبک طراحی شده است. در برنامه اقاتم دائم، دو زیرمجموعه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد:

 • برنامه تجربه کبک (Quebec Experience Program – PEQ): برای دانشجویانی‌ست که تحصیلات خود را در مؤسسه‌ای مستقر در کبک به پایان رسانده‌اند یا در شش ماه آینده در آستانه تکمیل دوره خود هستند. برای واجد شرایط بودن PEQ، دانشجویان بین‌المللی باید  سطح مهارت‌های زبان فرانسه آن‌ها، پیشرفته باشد.
 • کارگر ماهر کبک (Quebec Skilled Worker – QSW): مانند PEQ، دانشجویان بین‌المللی متقاضی QSW باید تحصیلات خود را در موسسه‌ای مستقر در کبک تکمیل کرده باشند یا در شرف تکمیل باشند، ولی ملزم به اثبات مهارت زبان فرانسه خود نیستند. با این حال، باید جهت اقامت پس از اتمام دوران تحصیل خود در کانادا، ملزومات و شرایط این برنامه را برآورده کرده و بررسی و امتیازبندی شوند.

نحوه تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

برای اقامت پس از تحصیل در کانادا، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌ها و روش‌های اقامتی که در بالا معرفی و توضیح داده شد، از جمله کلاس تجربه کانادایی، اسکیل ورکر فدرال، برنامه نامزدی استانی و…، اقدام کرده و ویزای تحصیلی‌تان را به اقامت دائم در کشور کانادا تبدیل کنید. توجه داشته باشید که تقریبا تمام این مسیرها نیازمند حداقل سابقه کار (طبق تعریف اداره مهاجرت کانادا) در کانادا هستند.

بنابراین بهتر است بعد از اتمام تحصیل، بلافاصله به فکر گرفتن مجوز کار در کانادا یا همان PGWP باشید و مشغول به کار شوید. بعد از اینکه توانستید سابقه کار مورد نیاز در برنامه‌های مهاجرتی را فراهم کنید، می‌توانید با اطمینان بیشتری برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید و در این صورت شانس شما برای تبدیل ویزای تحصیلی یا دانشجویی‌تان به اقامت دائم در این کشور، بسیار بیشتر خواهد بود.

از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ حدود ۲۲۰۰ دانشجو توانسته‌اند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در یکی از استان‌های کانادا اقامت دائم دریافت کنند. در بین روش‌های مختلف مهاجرتی نیز روش کلاس تجربه کانادایی بیشترین محبوبیت و نرخ موفقیت را داشته است. شما حتی می‌توانید در حین تحصیل در کانادا نیز برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید؛ اما باید بدانید که شانس موفقیت‌تان پس از اتمام تحصیل و برآورده ساختن تمام الزامات مربوطه، بسیار بیشتر است.

مدت زمان لازم برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های اقامتی نیز متفاوت است. از تاریخی که دعوت‌نامه را دریافت و درخواست اقامت دائم خود را ثبت می‌کنید، برای کلاس تجربه کانادایی و اسکیل ورکر فدرال حدودا ۶ ماه و برای برنامه نامزدی استانی حدودا ۱۲ ماه زمان لازم است.

توجه داشته باشید که علاوه بر روش‌های رایج درخواست اقامت دائم که بالاتر بررسی شد، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود می‌تواند از طریق آنها نیز اقدام کند:

 • اقامت دائم کانادا از طریق حمایت خانواده (Family Sponsorship)
 • از طریق ازدواج
 • از طریق سرمایه‌گذاری
 • از طریق تولد فرزند
 • از طریق کارآفرینی، استارتاپ و خوداشتغالی

گرفتن ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا

گرفتن ویزای کار تا حد زیادی مسیر شما را برای دریافت اقامت بعد از تحصیل، هموار می‌کند. برای گرفتن ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. انتخاب برنامه کاری پس از تحصیل: در ابتدا، باید یک برنامه کاری پس از تحصیل (PGWP) را انتخاب کنید. بسته به مدت تحصیل و نوع دوره‌ تحصیلی خود، مدت اعتبار این ویزا متفاوت است. الزامات و شرایط مربوطه به اخذ مجوز کار کانادا در بخش‌های قبل، توضیح داده شده است.
 2. ارائه درخواست: بعد از انتخاب برنامه کاری پس از تحصیل، باید درخواست خود را به دولت کانادا ارائه دهید. برای این کار، باید از پلتفرم‌های آنلاین مربوطه استفاده و فرم‌های لازم را تکمیل کنید.
 3. مراجعه به مراکز بررسی ویزا و پرداخت هزینه‌ها: بعد از ارائه درخواست، باید هزینه‌های مربوط به ویزا را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل هزینه خود ویزا و هزینه بررسی برنامه است.
 4. تکمیل مستندات و ارائه مدارک: شما باید مستندات و مدارک مورد نیاز را برای اثبات تحصیلات، هویت و دیگر اطلاعات مرتبط تهیه کنید و به دولت کانادا ارائه دهید.
 5. بررسی و پاسخ به درخواست: در این مرحله، درخواست شما توسط دولت کانادا بررسی می‌شود. در صورتی که درخواست شما تایید شود، ویزای کار پس از تحصیل به شما اعطا خواهد شد.

توجه داشته باشید که این فرایند با توجه به موارد خاص هر فرد و مدارک مورد نیاز، ممکن است متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و راهنمایی درست، بهتر است پیش از اقدام برای اقامت پس از تحصیل در کانادا به منابع رسمی مربوطه یا مشاوران و موسسات مهاجرتی متخصص مراجعه کنید.

گرفتن ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا

مشاوره جهت اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا با موسسسه ویزموندو

فرآیند دستیابی به اقامت کانادا پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه این کشور، فرآیندی پیچیده و حساس است. برای اینکه از طی کردن موفقیت‌آمیز این مسیر اطمینان داشته باشید، بهتر است با یک موسسه مهاجرتی متخصص در ارتباط باشید. با موسسه ویزموندو، مسیری هموارتر برای دریافت اقامت دائم در کانادا پس از تحصیل در مقابل شما قرار خواهد گرفت. ما به عنوان یک موسسه مهاجرتی معتبر و حرفه‌ای، با ارائه خدمات مشاوره رایگان در این زمینه، بهترین فرصت‌ها را برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا فراهم می‌کنیم.

تیم ویزموندو از مشاوران مهاجرتی مجرب و کارآزموده تشکیل شده است که با دانش و تخصص عمیق در قوانین و روندهای مهاجرتی کانادا، به شما مشاوره حرفه‌ای و دقیق ارائه می‌دهد. با توجه به شرایط خاص شما، از جمله تحصیلات، تجربه کاری و آرزوهای شخصی، بهترین مسیرها و برنامه‌های مهاجرتی را برای شما تعیین می‌کنیم. همین حالا می‌توانید با ما در ویزموندو تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان متخصصان و کارشناسان ما استفاده کنید.

سوالات متداول | اقامت دائم بعد از تحصیل در کانادا

در انتها، به برخی سوالات متداول و پرتکرار در زمینه اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا پاسخ داده شده است.

به دست آوردن اقامت دائم کانادا پس از تحصیل چقدر طول می کشد؟

این مدت‌زمان، بستگی به برنامه مهاجرتی دارد؛ برای کلاس تجربه کانادایی و اسکیل ورکر فدرال حدودا ۶ ماه و برای برنامه نامزدی استانی حدودا ۱۲ ماه زمان لازم است. این ‌زمان‌های ذکرشده، مربوط به بعد از فراهم کردن الزامات هر برنامه و دریافت دعوت‌نامه است.

آیا می توانم پس از یک سال تحصیل در کانادا اقامت دائم این کشور را اخذ کنم؟

بله. پس از یک سال تحصیل در کانادا می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی و برآورده ساختن شرایط مربوطه برای اقامت پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید.

آیا یک دانشجو می تواند در طول دوره تحصیل خود اقامت دائم کانادا را به دست بیاورد؟

بله، شما می‌توانید حتی در حین تحصیل و پس از گذشت تنها یک سال، برای اخذ اقامت دائم در کانادا اقدام کنید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *