انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا برای ویزا فرایندی است که در آن اطلاعات مرتبط با اثر انگشت فرد متقاضی توسط یک اسکنر دیجیتال ثبت و تصویر چهره او گرفته می‌شود. آفیسر اداره مهاجرت کانادا از این اطلاعات برای تصدیق هویت افراد استفاده می‌کند. بسیاری از افرادی که برای درخواست‌های مختلف ویزای کانادا را اقدام می‌کنند، موظف به انجام این فرایند امنیتی هستند.
انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 9 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

بیومتریک؛ یکی از مراحل اخذ ویزای کانادا

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا یکی از مراحل اساسی در فرایند اخذ ویزای کانادا است که به‌منظور تصدیق هویت افراد متقاضی انجام می‌شود. در این مرحله، اطلاعات اثر انگشت فرد به‌وسیله اسکنرهای دیجیتال ثبت شده و تصویر چهره او گرفته می‌شود. این اطلاعات برای مقاصد امنیتی و تایید هویت توسط آفیسرهای مهاجرت کانادا کاربرد دارند. 
 
بیومتریک؛ یکی از مراحل اخذ ویزای کانادا
 
افرادی که برای انواع ویزای کانادا اعم از توریستی، تحصیلی یا کاری درخواست می‌دهند، موظف به انجام این مرحله بیومتریک هستند. این فرایند برای افزایش امنیت و کاهش تقلب در موارد مهاجرتی اجرا می‌شود. پس از ثبت درخواست و پرداخت هزینه اپلیکیشن، متقاضیان یک نامه را به نام Biometric Instruction Letter دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده زمان و مکان مراجعه به مراکز مخصوص بیومتریک است.
 

بیومتریک کانادا به چه دلیل انجام می‌شود؟

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا در فرایند اخذ ویزاهای کانادا به‌منظور افزایش امنیت و کاهش تقلب در موارد مهاجرتی اجرا می‌شود. این فرایند شامل ثبت اطلاعات اثر انگشت و تصویر چهره افراد متقاضی است. با استفاده از این اطلاعات بیومتریک، مقامات مهاجرت کانادا قادر به تایید هویت دقیق‌تر و ایمن‌تر متقاضیان هستند. 
 
انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا بیومتریک کانادا در جهت جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و تقلب‌های احتمالی در فرایند مهاجرت صورت می‌گیرد و به کاهش ریسک‌های امنیتی مرتبط با ورود افراد به کشور کمک می‌کند. بنابراین، بیومتریک در کانادا به‌عنوان یک ابزار حیاتی برای تشخیص و تایید هویت افراد در مراحل مختلف فرایند مهاجرت به‌کار گرفته می‌شود.
 

قوانین بیومتریک کانادا

باتوجه‌به قوانین و مقررات کانادا از سال ۲۰۱۳، انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا برای افراد متقاضی ویزای کانادا به‌طور الزامی درنظر گرفته شده است. این اقدام به‌منظور کنترل و جلوگیری از ورود غیرقانونی به کانادا و تقویت امنیت این کشور انجام می‌گیرد و وزیر مهاجرت کانادا این موضوع را به‌عنوان یکی از شرایط اصلی صدور ویزا تعیین کرد.
 
 

جدیدترین قوانین بیومتریک کانادا عبارتند از:

 • فرد متقاضی ملزم است ظرف ۳۰ روز اقدام به انگشت‌نگاری نماید، در غیر این‌صورت پرونده او کنسل و مردود خواهد شد. 
 • همه افراد متقاضی ویزا (شامل همسر و یا والدین) باید هم‌زمان برای انگشت‌نگاری مراجعه کنند. 
 • درخواست‌کننده برای انگشت‌نگاری نیازی به دردست‌داشتن وقت قبلی برای سفارت کانادا ندارد و تنها با داشتن نامه متقاضی امکان انجام این اقدام وجود دارد. 
 • پرونده‌های درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان به سفارت کانادا در ترکیه و آنکارا ارجاع داده می‌شود و متقاضیان برای دریافت پاسخ باید به این شهرها مراجعه کنند.

 

مدارک انگشت نگاری کانادا

برای انجام انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا، شما باید چند مدرک را با خود به دفتر VAC مربوطه ببرید:
 • اصل پاسپورت معتبر
 • نامه انگشت‌نگاری یا Biometric Instruction Letter که پس از ثبت درخواست ویزا، در بازه زمانی ۲۴ تا ۴۸ ساعت، در پروفایل ویزای شما در دسترس قرار می‌گیرد.
 • نامه رزرو وقت انگشت‌نگاری یا Appointment Letter که پس از گرفتن وقت انگشت‌نگاری، برای شما صادر می‌شود.

 

مراحل انگشت نگاری یا بیومتریک کانادا

مراحل انجام انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا به ترتیب زیر است:
 
 • اگر برای اولین‌بار است که درخواست می‌دهید، باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید.
 • اگر پیش‌تر مشخصات بیومتریک خود را به‌عنوان بخشی از درخواست ویزای ویزیتوری یا مجوز تحصیل یا کار اعلام کرده‌اید، احتمالا اطلاعات بیومتریک شما هنوز اعتبار دارد و نیازی به ارائه مجدد اطلاعات نیست.
 • پرداخت هزینه بیومتریک (به‌غیراز بیومتریک برای ویزای ترانزیت)
 • دریافت نامه دستورالعمل بیومتریک
 • پس از دریافت نامه دستورالعمل انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا، قرار ملاقات خود را رزرو کنید (هنگام ملاقات ارائه اصل نامه و پاسپورت معتبر ضروری است)
 • ایران در فهرست کشورهایی که خدمات بیومتریک کانادا ارائه می‌دهند، حضور ندارد. شما می‌توانید به یکی از کشورهای همسایه ایران مانند؛ ترکیه، عراق، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان مراجعه کنید.
 

روش صحیح بیومتریک

انگشتان دست راست را به‌صورت هموار بر روی اسکنر قرار دهید.
انگشتان دست چپ را به‌شکل هموار ر روی اسکنر بگذارید
انگشت شست را به‌صورت هموار بر روی اسکنر قرار دهید.
 

روش غلط بیومتریک

زوایای نامناسب انگشتان، شامل زوایای نامناسب انگشت شست، خم بودن انگشتان، نزدیک بودن بیش از اندازه انگشتان به یکدیگر و عدم قرارگیری تمامی چهار انگشت بر روی اسکنر، می‌تواند موانعی در فرایند انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا ایجاد کند.
 
داشتن تتو یا حنا روی انگشتان دست و وجود صدمات و شرایط پزشکی می‌تواند باعث ناممکن شدن ارائه ۱۰ اثر انگشت و تصویر آن شود. 
 
در صورت داشتن آسیب‌های موقت یا دائمی در صورت و انگشتان دست‌ها، توصیه می‌شود تا زمان بهبود وضعیت یا ترمیم آسیب، انگشت‌نگاری بیومتریک انجام نشود. در موارد خاص، ممکن است جهت تایید مجدد هویت، اثر انگشت گرفته شود.
 

 

معافیت انجام بیومتریک ویزای کانادا

افرادی که در دسته متقاضیان ویزای کانادا قرار دارند و به یکی از گروه‌های زیر تعلق دارند، نیاز به ارائه مشخصات انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا ندارند:
 
 • افرادی که شهروند کانادا هستند، یا افرادی که درخواست شهروندی (از جمله درخواست صدور پاسپورت) داده‌اند، یا افرادی که ساکن دائم کانادا هستند.
 • اتباع معاف از ویزا که به‌عنوان گردشگر به کانادا می‌آیند و دارای ویزای الکترونیکی معتبر (eTA) هستند.
 • کودکان زیر ۱۴ سال.
 • افرادی که بیش از ۷۹ سال سن دارند (برای متقاضیان پناهندگی، معافیت سنی در نظر گرفته نمی‌شود).
 • سران کشورها و سران دولت.
 • اعضای وزارت کابینه و دیپلمات‌های معتبر سایر کشورها و نمایندگان سازمان ملل که برای امور رسمی به کانادا سفر می‌کنند.
 • افراد دارای ویزای ورود به ایالات متحده که در حال عبور از کانادا هستند.
 • مدعیان پناهندگی یا افراد تحت حمایت که قبلا انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا ارائه کرده‌اند و برای مجوز تحصیل یا کار درخواست می‌کنند.
 • متقاضیان اقامت موقت که قبلا برای پشتیبانی از درخواست اقامت دائم کانادا که هنوز در حال انجام است، بیومتریک ارائه کرده‌اند.

 

هزینه‌های بیومتریک کانادا

علاوه‌بر هزینه درخواست روادید معمولی، انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا 85 دلار کانادا برای هر نفر اعمال می‌شود. بااین‌حال، خانواده‌هایی که با هم برای ویزای توریستی (Vistor visa) درخواست می‌کنند، تنها حداکثر هزینه بیومتریک تا 170 دلار کانادا را می‌پردازند.
 
چه به‌صورت آنلاین درخواست دهید یا در یک مرکز درخواست ویزا (VAC)، کارکنان VAC قبل از گرفتن اثر انگشت و عکس خود، از شما می‌خواهند مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه بیومتریک مشاهده کنند. هزینه انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا شما هزینه رسیدگی به برنامه در VAC را پوشش می‌دهد. VAC اطمینان حاصل می‌کند که درخواست شما کامل است، آن را به دفتر ویزا می‌فرستد.
 

سن انگشت نگاری ویزای کانادا

جمع‌آوری انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا برای همه اتباع خارجی بین سنین ۱۴ تا ۷۹ سال که متقاضی، ادعا یا درخواست اقامت موقت (به‌استثنای اتباع ایالات متحده)، اقامت دائم یا حمایت از پناهندگان هستند اجباری است.
 

مدت‌زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

عموما پاسخ به درخواست ویزای کانادا پس از انجام انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا معمولا از یک روز تا چند ماه به طول می‌انجامد. سفارت کانادا این درخواست‌ها را به‌صورت تصادفی و نه بر اساس ترتیب زمانی بررسی می‌کند، بنابراین امکان نام‌بردن از یک مدت‌زمان دقیق برای صدور ویزای کانادا وجود ندارد.
 
در این مورد، سایت اداره مهاجرت کانادا در طول زمان‌های مختلف احتمال دارد مدت‌زمان مختلفی را برای بررسی پرونده‌های ویزا اعلام کند که لازم نیست همیشه بررسی پرونده‌ها مطابق با آن تاریخ‌ها صورت گیرد. علاوه‌بر این، عواملی مانند شلوغی سفارت، نوع درخواست ویزا، کشوری که از آنجا درخواست ویزا داده‌اید یا ارسال پرونده به بخش بک‌گراند چک ممکن است مدت‌زمان اعلام نتیجه ویزا را طولانی‌تر کند.
 

مدت اعتبار انگشت نگاری کانادا

شما باید هر ۱۰ سال یک بار انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا خود را تمدید کنید. نیازی نیست بیومتریک خود را دوباره تا پایان دوره ۱۰ ساله ارائه دهید. اگر اطلاعات بیومتریک را در گذشته به‌عنوان بخشی از درخواست ویزای ویزیتوری، مجوز کار یا تحصیل ارائه کرده اید و هنوز معتبر هستند، نیازی به ارائه مجدد آنها ندارید.
 

چگونه وقت انگشت نگاری کانادا بگیریم؟

برای انجام فرایند انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا ابتدا به وب‌سایت VFSGLOBAL مراجعه کنید. در بخش ثبت کاربر جدید وارد شوید. در این قسمت نیاز است که اطلاعاتی از قبیل نام کوچک، نام خانوادگی، آدرس ایمیل، شماره‌تلفن و در آخر انتخاب یک پسورد و تکرار آن نوشته شود، سپس بر روی گزینه Submit کلیک کنید.
 
با کلیک بر روی گزینه Submit، اطلاعات اولیه ثبت‌شده، به صفحه‌ای جدید هدایت می‌شوید. در این صفحه شما باید آدرس ایمیل، پسورد و کد نوشته‌شده در تصویر امنیتی را نیز در کادر مخصوص وارد کنید و بر روی گزینه Continue ضربه بزنید.
 

مرحله دوم انگشت نگاری ویزای کانادا

با واردکردن اطلاعات، شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن بایستی ملیت، کشور، تعداد فرم‌های مورد نیاز و نوع فرمی که نیاز دارید را مشخص کنید. سپس صفحه جدیدی نمایش داده می‌شود که با کلیک بر Add Application، به صفحه‌ای جدید هدایت می‌شوید.
 
در این مرحله بایستی در صفحه‌نمایش داده‌شده، اطلاعات را وارد کنید و سپس روی گزینه Submit ضربه بزنید. سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که در یک جدول اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. در صورت صحت اطلاعات بر روی Continue کلیک کنید.
 
در این مرحله، شما روز و ساعت انجام انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا را مشخص خواهید کرد. براین‌اساس، یک روز را در تقویم مشخص کنید و در کادر سمت چپ ساعت موردنظر را بنویسید. پس از مشخص‌کردن روز و ساعت، پیامی مبنی بر تایید صحت اطلاعات ثبت کرده دریافت می‌کنید در صورت اطمینان، بر روی Ok ضربه بزنید.
 
در این مرحله، در جدول برای شما اطلاعات نمایش‌داده‌شده و فرم مورد نیاز شما نیز قرار داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه Appointment Letter، می‌توانید فرم خود را ببینید. در این فرم، مرکزی که باید به آن برای انگشت‌نگاری مراجعه کنید و آدرس آن ثبت شده است.
 

دفاتر انگشت نگاری مورد تایید برای ویزای کانادا

برای انجام فرایند انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا خود، ابتدا باید وقت انگشت‌نگاری را از یکی از مراکز درخواست ویزا که تحت‌نظر سفارت کانادا قرار دارند و به نام مراکز درخواست ویزا یا Visa Application Center – VAC شناخته می‌شوند، درخواست کنید. در زیر لیست مراکز VAC برای انجام انگشت‌نگاری کانادا آورده شده است:
 
 • مرکز VAC کانادا در ترکیه
 • مرکز VAC کانادا در دبی
 • مرکز VAC کانادا در باکو
 • مرکز VAC کانادا در اربیل
 • مرکز VAC کانادا در ارمنستان
 • مرکز VAC کانادا در تفلیس

 

 پیگیری جواب انگشت نگاری کانادا

بعد از انجام انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا، می‌توانید با واردکردن نام کاربری و رمز عبور خود به اکانت ویزا در سایت اداره مهاجرت کانادا وارد شوید و در بخش بررسی وضعیت کامل درخواست، وضعیت پرونده ویزای خود را روزانه بررسی کنید.
 
 پیگیری جواب انگشت نگاری کانادا
 
زمان بررسی پرونده‌ها برای ویزا متفاوت است و ممکن است از چند روز تا چند ماه به طول انجامد. اگر پاسخ ویزای شما بسیار طولانی شد و بیشتر از زمان معمول برای بررسی پرونده‌های ویزا طول کشید، دو راه برای پیگیری نتیجه ویزای کانادا وجود دارد:
 
 • ارسال فرم وب
 • تماس با نماینده مجلس کانادا (عضو پارلمان –MP)
 

جمع‌بندی

انگشت ‌نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا جزء مراحل مهم در فرایند درخواست ویزا است. در این فرایند، متقاضیان باید به یکی از مراکز درخواست ویزا مراجعه کنید و اطلاعات بیومتریک خود را به ثبت برسانید.
 
این اطلاعات شامل انگشت‌نگاری و عکس چهره است و برای ارتقا امنیت و اطمینان از هویت متقاضیان و افراد تازه‌وارد به کانادا انجام می‌شود.

سوالات متداول

بیومتریک یا انگشت‌نگاری به‌منظور افزایش امنیت و تشخیص دقیق هویت افراد استفاده می‌شود. این اطلاعات جزء مراحل ثبت درخواست ویزا است.

انگشت‌نگاری شامل اثر انگشت دستان (هر دودست) و عکس چهره متقاضی است.

برای رزرو وقت انگشت‌نگاری، متقاضیان باید به وب‌سایت VFS Global مراجعه کرده و طبق مراحل آنلاین، وقت مناسب خود را انتخاب کنید.
بله باتوجه‌به تعطیلی سفارت کانادا در ایران، مراکز VAC در کشورهای مجاور امکان ارائه خدمات انگشت‌نگاری را دارند.
 
مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها و صدور ویزا به‌صورت رندوم انجام می‌شود و زمان دقیق آماده‌شدن نتیجه قابل‌پیش‌بینی نیست
مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *