تبدیل ویزای توریستی به کاری + شرایط و مدارک - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تبدیل ویزای توریستی به کاری

تبدیل ویزای توریستی به کاری

در 28 فوریه 2023 با توجه به اتفاقاتی که در ایران در حال شکل گرفتن بود، دولت کانادا در یک اقدام تاریخی با ایجاد شرایطی خاص و با انگیزه بشر دوستانه، بمدت یک سال یعنی تا 28 فوریه 2024 به ایرانیانی که با هر عنوانی داخل مرز های کانادا حضور دارند اعم از ویزیتور،دانشجو و ... این امکان را داد تا به صورت رایگان ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کند و در کانادا مشغول به کار شود. در تاریخ 28 فوریه 2024 اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد سیاست در نظر گرفته شده برای ایرانیان برای یک سال دیگر تمدید شد و ایرانیان حاضر در کانادا تا 28 فوریه 2025 میتوانند برای تبدیل ویزای خود به وورک پرمیت سه ساله اقدام کنند. نتیجه این موضوع هجوم بی سابقه متقاضیان برای دریافت و تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت سه ساله کاری بود. که در متن پیش رو به شرایط، مزایا و معایب و باید ها و نباید های این موضوع خواهیم پرداخت.
تبدیل ویزای توریستی به کاری
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 13 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

ویزای کاری کانادا چیست؟

دریافت ویزای توریستی کانادا و تبدیل آن به ویزای کاری در کشور کانادا به یک روش مهاجرتی برای ایرانیانی که با ویزاهای مختلف در خاک کانادا هستند تبدیل شده. این ویزا یک نوع ویزا برای شاغل شدن در کانادا محسوب می‌شود. شما با تهیه این ویزا می‌توانید به کار و زندگی در کانادا مشغول شوید. ویزای کاری به شما کمک می‌کند تا به صورت مستقل یا به عنوان کارمند در مشاغل مختلف این کشور مشغول به کار شوید.

مدت زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی کانادا حدود ۹۰ روز می‌باشد و شما میتوانید با استفاده از قانون جدید مربوط به اتباع ایرانی حاضر کانادا ویزای کار دریافت کنید و حتی طبق شرایطی اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

ما در مجموعه ویزموندو به شما برای دریافت ویزای توریستی و تبدیل آن به اقامت کاری مشاوره تخصصی داده و اقدامات لازم را انجام میدهیم. مشاوره و پیگیری حقوقی درخواست خود را به ما بسپارید. کارشناسان ما این مراحل را در زمان کوتاهی برای شما انجام می‌دهند تا هر چه سریعتر به اهداف خود دست پیدا کنید.

نحوه تبدیل ویزای توریستی به کاری در خارج از کانادا و به صورت غیر حضوری
معرفی ویزای کاری کانادا

اخذ ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی همانطور که از نامش پیداست ویزایی است برای ورود به کانادا به منظور سیاحت و گردش.

مدت زمان اعتبار این ویزا ۱۰ ساله است اما به دلیل ۵ ساله بودن اعتبار پاسپورت ایرانی ها به اتباع ایرانی حداکثر تا مدت ۵ سال اعطا میشود و فرد دارنده ویزای توریستی کانادا میتواند در هر بار ورود به کشور کانادا به مدت ۶ ماه در خاک کانادا حضور داشته باشد و پس از آن باید خاک کانادا را ولو به مدت یک ساعت ترک کند تا مجدد بتواند به صورت قانونی برای شش ماه دیگر در خاک کانادا بماند.

با توجه به شرایط خود می‌توانید انواع ویزای توریستی سینگل، مولتیپل و سوپر ویزا توریستی را تهیه نمایید. برای اخذ ویزای توریستی کانادا می‌توانید از طریق مجموعه ویزموندو اقدام کنید. ما در ویزموندو خدمات دریافت ویزاهای کانادا، اروپا (شنگن)، استرالیا و غیره را انجام می‌دهیم.

نحوه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

در حال حاضر امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا برای ایرانیان فراهم شده است. افرادی که وارد کانادا شده و قصد تغییر ویزای توریستی به کاری را دارند، باید از این فرصت استثنایی استفاده نمایند. از طریق مراحلی که در ادامه بیان می‌شود، می‌توان ویزای کاری را به دست آورد:

درخواست آنلاین

برای تمدید اعتبار یا تغییر نوع اقامت خود، اقدام به تکمیل فرم آنلاین در لینک زیر و وبسایت اداره مهاجرت نمایید. 

Extend or change the conditions on your work permit

نکته مهم : هنگام پر کردن فرم IMM 5710، در بخش “Details of intended work in Canada”، گزینه “Open Work Permit” را برای سؤال شماره 1 انتخاب کنید.

شما نیازی به داشتن جاب آفر یا ارائه جزئیات کارفرمای کانادایی یا درخواست انجام اقداماتی از سوی یک کارفرمای کانادایی قبل از ارسال درخواست خود ندارید.

شما به عنوان یک ایرانی نیازی به پرداخت هزینه‌های رسیدگی و یا هزینه‌های بیومتریک (اگر نیاز به انجام بایومتریک داشته باشید) نخواهید داشت.

در حساب کاربری خود، برای اعلام عدم نیاز به پرداخت هزینه‌ها، گزینه:

“No, I am exempt from paying fees for this application”
را برای سؤال:

” There are fees associated with this application. Will you be paying your fees or are you fee exempt?” انتخاب کنید.

اسناد مورد نیاز را در بخش “Supporting Documents” بارگذاری کنید:

در بخش “پاسپورت”، یک نسخه از پاسپورت ایرانی خود را بارگذاری کنید.

در بخش “Proof of Fee Exemption”، یک نامه با عبارت “من معاف از پرداخت هزینه‌ها بر اساس تدابیر ویژه ایرانیان هستم” بارگذاری کنید.

سفر به کانادا بعد از دریافت ویزای کاری و شروع یک زندگی جدید
تبدیل ویزای توریستی به کاری

شرایط تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

 • در کشور کانادا حضور داشته باشید (مدت اعتبار ویزای موقت شما اعم از توریستی یا تحصیلی یا … شما تمام نشده باشد).
 • اقامت شما در کانادا کاملاً قانونی باشد و مدارک لازم مانند ویزا را همراه داشته باشید.
 • اقدام به درخواست تغییر ویزا به اداره مهاجرت تا ۲۸قبل از فوریه ۲۰۲۵ انجام شده باشد.
 • در دوره حضور در کانادا به عنوان توریست تمام قوانین این کشور را رعایت کرده باشید.

مدت زمان تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار ایرانیان

مدت زمان مورد نیاز برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کشور کانادا با توجه به شرایط متقاضی و تعداد پرونده‌های در حال بررسی متفاوت است. مراجع رسمی مهاجرت کانادا، مدت زمان تبدیل ویزا را از‌ زمان درخواست حدود ۱۳۰ روز مشخص کرده‌اند. این مدت زمان حداکثری است و ممکن است بر اساس تعداد پرونده های در دست بررسی کاهش داشته باشد همانطور که در ویزموندو ما شاهد رسیدگی ها و صدور ویزاهای کاری در دو هفته بودیم و پرونده های دیگری نیز وجود دارد که مدت زمان رسیدگی به آنها بیشتر از ۴ ماه زمان برده است.

روشن شدن مسیر مهاجرت به کانادا از طریق دریافت ویزای کاری
مدت زمان تبدیل ویزای توریستی کانادا

مدارک لازم برای تبدیل ویزای توریستی به ورک پرمیت کانادا ایرانیان

 • پاسپورت معتبر که نشان دهد شما شهروند ایرانی هستید
 • ویزای معتبر در زمان حضور در کانادا
 • فرم های مربوطه

هزینه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

هزینه‌های مرتبط با تبدیل ویزای توریستی به کاری در کشور کانادا برای ایرانیان حاضر در کانادا رایگان است و حتی انجام بیومتریک برای ایرانیان داخل کانادا با اعلام رسمی اداره مهاجرت کانادا به صورت رایگان انجام میشود.

 
مدت زمان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کشور کانادا
هزینه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

دریافت مجوز کار یا ورک پرمیت ایرانیان، آیا برای من مناسب است؟

گرفتن ورک پرمیت یا مجوز کار در کانادا اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. ورک پرمیت یک مجوز موقت برای کار در کشور کانادا است که نیاز به جاب آفر ندارد. مدارک مختلفی از جمله مدارک تحصیلی، مدارک سلامت، شرایط کاری در کانادا و غیره برای دریافت این مجوز ضروری هستند. تمکن مالی برای دریافت این مجوز مورد بررسی قرار می‌گیرد و فرد باید شرایط مالی خوبی داشته باشد.

اعتبار ورک پرمیت در کانادا به طور معمول حدود یک ساله و سه ساله است.

اگر این شرایط را ندارید اقدام نکنید !

برای دریافت ویزای توریستی اشخاص باید شرایط خاصی را داشته باشند:

 • داشتن مدارک هویتی معتبر و پاسپورتی که بیش از ۶ ماه اعتبار دارد.
 • ارائه دعوتنامه معتبر از اقوام و دوستان ساکن در کانادا یا شرکت هایی که بتوانند به شما دعوتنامه تجاری اعطا کنند.
 • اعلام انگیزه مناسب برای سفر به کانادا و اعلام برنامه هایی که در مدت حضور خود قصد انجام آنرا دارند.
 • ارائه مدارک و مستندات مالی مناسب مانند تمکن مالی کافی (حداقل ۱۲۰۰۰ دلار کانادا برای هر نفر)، اسناد ملکی و …
 • ارائه دلیل بازگشت به کشور مبدا (تای خانوادگی، شغلی، تحصیلی و …)

تای یعنی چی؟

تای یا Tie به معنای وابستگی های فرد متقاضی ویزا و دلیل قوی برگشت او به کشور مبدا است تا آفیسراداره مهاجرت کانادا را قانع کند که شخص به کشور خود بازخواهد گشت. این مساله با اعلام اینکه در کشور مبدا خانواده متقاضی ویزا حضور دارند و شخص بخاطر:

 • حضور خانواده خویش در کشور مبدا
 • شاغل بودن و نشان دادن گواهی شغلی و نامه مرخصی به مدت مشخص در زمان سفر
 • اشتغال به تحصیل و بازگشت به کشور مبدا برای اتمام تحصیلات
  قابل اثبات و توجیه است.

سخن مشاور ارشد ویزموندو:

به عنوان مشاور همیشه اولین سوالی که از متقاضی دریافت ویزای توریستی میپرسم این است که ویزای توریستی را به دلیل سیاحت انتخاب کردید یا قصد دارید با آن مهاجرت کنید؟

معمولا پاسخ به این سؤال این است که “میخواهیم این طریق خود را به خاک کانادا برسانیم و سپس فکری برای دریافت اقامت کانادا کنیم”

پاسخ من به این افراد این است که هیجان زده تصمیم نگیرید و اجازه دهید مسیر مهاجرتی شما رو با در نظر گرفتن سناریو های مختلف مهاجرتی با هم بررسی کنیم و ببینیم تا برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا چه گزینه هایی پیش رو دارید و درصد موفقیت و ریسک هر روش رو باهم بررسی کنیم.

مهاجرت به خودی خود بسیار پروسه استرس زا و پر چالشی است و با قرارد دادن یک خشت کج دیواری که باید به آن تکیه کنید در نهایت فرو خواهد ریخت و در بهترین حالت مجبور به بازگشت میشوید.

تجربه های واقعی:

رضا 46 ساله است و به همراه همسر و فرزندان خود ویزای توریستی کانادا را در سال 2021 برای دیدار برادر خود در کانادا دریافت کرده، رضا پس از شنیدن خبر امکان تبدیل اقامت توریستی به کاری فورا برای خود و خانواده بلیط تهیه و در مارس 2023 وارد خاک کانادا میشود و درخواست اوپن وورک پرمیت میدهد، رضا و همسرش در ایران صاحب مغازه لباس فروشی بودند و هر دو دارای مدرک لیسانس، در حال حاضر در کانادا مشغول به کار هستند. تا اینجا همه چیز خوب به نظر میرسد.

ولی نگرانی اصلی آنها دریافت اقامت دائم است چون از قبل برای آن برنامه ریزی نکرده بودند و از افراد غیر متخصص برای مهاجرت خود مشاوره گرفته بودند.

کمک گرفتن از موسسه مهاجرتی برای تبدیل توریستی کانادا به کاری
نحوه تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

از چه راه هایی میتوان بعد از تبدیل اقامت توریستی به ورک پرمیت یا ویزای کاری اقامت دائم یا PR دریافت کرد؟

اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری یا روش های استانی: بر اساس امتیاز بندی است، بر اساس سن، تحصیلات، سطح زبان فرانسه و انگلیسی، سابقه کار کانادایی و ایرانی، شرایط همسر و … به شما امتیازاتی تعلق میگیرد و اگر امتیاز شما به حد نصاب کافی برسد اقامت دائم دریافت میکنید. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: اکسپرس اینتری کانادا

اقامت دائم از طریق استارتاپ ویزا : از سال ۲۰۱۳ دولت کانادا به افراد و گروه هایی که در سراسر دنیا صاحب کسب و کار استارتاپی هستند در صورت داشتن شرایط لازم اقامت دائم اعطا میکند. این روش فارغ از مساله امتیاز بندی و رقابت از نظر سن، تحصیلات و سطح زبان از محبوب ترین روش ها است و طبق آمار یکی از کم ریسک ترین روش ها برای دریافت اقامت دائم است که تمام افراد میتوانند از آن استفاده کنند تا به اقامت دائم برسند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: استارتاپ ویزای کانادا

اقامت دائم از طریق داشتن جاب آفر: کشور کانادا به دلیل سیاست های افزایش جمعیت سیاست جذب مهاجر با تخصص های مورد نیاز بازار کار کانادا در پیش گرفته است، این موضوع به افراد با تخصص های خاص این اجازه را میدهد تا با داشتن جاب آفر از کارفرمای کانادایی در مشاغل مورد نظر، اقامت دائم را از طریق اکسپرس اینتری یا طرق استانی کسب کنند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: ویزای جاب آفر کانادا

اقامت دائم از طریق خود اشتغالی : کانادا برای هنرمندان، ورزشکاران، مدیران هنری و ورزشی که به صورت مستقل و خود اشتغال در حال فعالیت هستند، مسیر مهاجرتی ویژه اقامت دائم را طراحی کرده، در این روش افراد فوق‌الذکر با توجه به نوع و سابقه فعالیت، سطح زبان، تحصیلات و … واجد دریافت امتیازاتی میشوند که از طریق برنامه فدرالی خود اشتغالی اقامت دائم دریافت کنند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: ویزای خود اشتغالی هنرمندان ، ویزای خود اشتغالی ورزشکاران.

مزیت های رفتن به کانادا با ویزای کاری و شروع به کار در این کشور
تبدیل اقامت توریستی به ورک پرمیت

از رویا تا واقعیت، آیا دریافت اقامت دائم کانادا پس از دریافت ورک پرمیت ایرانیان امکان دارد؟

دریافت اقامت دائم پس از ورود به کانادا و تغییر ویزا به ویزای کاری و دریافت ورک پرمیت امکان پذیر است اما شخص مهاجر باید قبل از هر چیز بداند که میخواهد بعد اتمام زمان ورک پرمیت از چه طریقی اقامت دائم خود را دریافت کند، افرادی که بی توجه به این موضوع اقدام به دریافت ویزای توریستی و پس از آن ورک پرمیت میکنند در صورت عدم برنامه ریزی ممکن است بعدا متحمل هزینه های گزاف شوند و در مسیر اقامت دائم دچار چالش هایی شوند که عوابق جبران ناپذیری برای آنها به همراه داشته باشد. ما در ویزموندو بهترین مسیر های مهاجرتی مناسب رزومه شما به شما پیشنهاد میدهیم و میتوانید با کمک گرفتن از متخصصین مجموعه ما با اطمینان خاطر مسیر مشخصی را انتخاب و با طیب خاطر اقدام کنید.

بهترین روش تبدیل ویزای توریستی به کاری برای مهاجرت به کانادا
دریافت اقامت دائم کانادا پس از دریافت ورک پرمیت ایرانیان

تفاوت ویزای کار کانادا با ورک پرمیت کانادا

 • ویزا یک سند برای ورود به کشور کانادا
 • پرمیت سندی برای ماندن و کار در کانادا
 • صادر شدن ورک پرمیت فقط برای افراد داخل کانادا میسر است.
 • صدور ویزا قبل از ورود به کانادا میباشد.
 • به افرادی ورک پرمیت اعطا میشود که ویزای کاری داشته و مستندات مربوطه را به آفیسر ارائه کنند.
 • مشخص کردن شرایط کار با ورک پرمیت

تفاوت مجوز اپن ورک پرمیت(Open Work Permit) و کلوز ورک پرمیت(Close Work Permit)

در ویزای کار بسته شخص برای شرکت یا کارفرمای خاص اجازه کار خواهد داشت اما در ویزای کار باز میتواند آزادانه در هر شغل و با هر کارفرما مشغول به کار شود.

سخن آخر

در ویزموندو می‌توانید از خدمات بهترین مؤسسه مهاجرتی کشور در زمینه تبدیل ویزای توریستی به کاری بهره ببرید. اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، همین الان با تیم ما تماس بگیرید. خدمات مختلفی از جمله دریافت ویزا، اخذ اقامت، پذیرش تحصیلی و گرفتن وقت سفارت را به ما بسپارید. با مشاوره تخصصی و آماده‌سازی مدارک کار‌های خیلی سریع و آسان پیش خواهد رفت. راه ارتباطی با ما از طریق شماره تماس و شبکه‌های اجتماعی است. برای ارتباط با تیم پشتیبانی روی لینک زیر کلیک کنید.

سوالات متداول

ورک پرمیت کانادا در دو دسته اپن ورک پرمیت و کلوز ورک پرمیت با شرایط مختلف وجود دارد.

خیر، طبق قانون کانادا در مدت زمان ۶ روز در هفته و ساعت‌های از قبل تعیین شده باید کار انجام شود.

بله، ویزای کار می‌تواند فرصت‌های کاری مناسبی در کشور کانادا برای شما فراهم کند و در صورت موفقیت در کار بعد از یک سال می‌توانید به اقامت دائم برسید.

محدودیت سنی برای کار در کانادا مشخص نشده است، تنها در برخی مشاغل کارآفرینی سن ۲۱ تا ۵۹ سال در نظر گرفته می¬شود. کارگران جویای کار در کانادا نیز باید زیر ۴۰ سال باشند.

بله، در مراحل اولیه درخواست ویزای کار مدارک زبان از شما خواسته نمی‌شود. البته داشتن مدرک زبان یک مزیت برای شما است و می¬تواند در روند کار تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *