موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) چیست و چه شرایطی برای دریافت دارد؟

ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) چیست و چه شرایطی برای دریافت دارد؟

آیا تا به حال به کار در کانادا فکر کرده‌اید و می‌دانید ورک پرمیت چیست؟ این روزها اکثر افراد قصد مهاجرت به کشورهای مختلف به خصوص کانادا را دارند. معمولاً کشورها برای جلوگیری از ورود مهاجرین غیرقانونی قوانینی را وضع کرده اند. به عنوان مثال، اگر قصد کار کردن در کانادا را دارید، باید ویزای کاری یا ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) را داشته باشید. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که ورک پرمیت دقیقاً چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟
ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) چیست و چه شرایطی برای دریافت دارد؟
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

ورک پرمیت یا اجازه کار در کانادا چیست؟

آیا تا به حال به کار در کانادا فکر کرده‌اید و می‌دانید ورک پرمیت چیست؟ این روزها اکثر افراد قصد مهاجرت به کشورهای مختلف به خصوص کانادا را دارند. معمولاً کشورها برای جلوگیری از ورود مهاجرین غیرقانونی قوانینی را وضع کرده اند. به عنوان مثال، اگر قصد کار کردن در کانادا را دارید، باید ویزای کاری یا ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) را داشته باشید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ورک پرمیت دقیقاً چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟ برای دانستن پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

ورک پرمیت دقیقا چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که مهاجرت به کانادا از طریق ورک پرمیت چگونه است؟ اگر بخواهید در کانادا کار کنید به مجوزی نیاز دارید که از طریق ویزا صادر می‌شود. همان طور که می‌دانید ویزاهای مختلفی برای ورود به کانادا وجود دارد که ورک پرمیت، اجازه کار به حساب می‌آید و از ویزای کاری جدا است.

ورک پرمیت در واقع مدرکی است که به شما اجازه کار در خاک کانادا را می‌دهد. اگر تا به حال با ویزای توریستی به کانادا رفته باشید، می‌دانید که فقط ۳ ماه اجازه اقامت در کانادا را دارید و به هیچ عنوان نباید مشغول به کار شوید. پس از سه ماه نیز باید خاک کانادا را ترک کنید.

اما ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) متفاوت است و برای متقاضیانی صادر می‌شود که شرایط خاصی دارند و در واقع واجد شرایط خاصی که کانادا تعیین کرده، هستند. ورک پرمیت می‌تواند دائمی یا موقت باشد. افرادی که قصد دریافت این اجازه را دارند، باید تنها پس از دریافت پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری از یک کارفرمای کانادایی برای دریافت ورک پرمیت اقدام کنند.

 ویزای کاری به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا کارگران ماهر خارجی را برای مشاغلی که شهروندان کانادا نمی‌توانند انجام دهند، استخدام کنند. به طور کلی، برای دریافت ویزای کاری باید قرارداد کاری داشته باشید، اما ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) به این مورد نیازی ندارد.

دریافت ویزا از طریق ورک پرمیت کانادا

شرایط لازم برای اخذ ویزای ورک پرمیت کانادا

برای دریافت این ویزا لازم است دارای شرایط لازم برای اخذ ویزای ورک پرمیت کانادا باشید که به شرح زیر هستند:

مذاکره با آفیسر

اولین و مهم‌ترین شرط برای دریافت ورک پرمیت این است که بتوانید آفیسر را قانع کنید که پس از پایان اعتبار ویزای خود خاک کانادا را ترک خواهید کرد. آفیسر از شما سوالاتی می‌پرسد که باید به آن‌ها به صورت دقیق پاسخ دهید. اگر نتوانید آفیسر را قانع کنید، احتمالاً پس از مدتی کوتاه به کشور خود بازگردانده می‌شوید.

تمکن مالی

این شرط به اندازه مذاکره با آفیسر مهم است و باید نامه‌ای از بانک ارائه کنید تا نشان دهنده تمکن مالی شما باشد. مقدار کافی برای تمکن مالی را اداره مهاجرت کانادا مشخص می‌کند. این مقدار پول باید برای خرج و مخارج شما در طول اقامت در کانادا و بازگشت به کشورتان کافی باشد.

نداشتن سوء سابقه

 معمولاً برای اثبات این امر باید نامه عدم سوء سابقه را ارائه کنید. اگر دارای سوء سابقه باشید، احتمالاً ویزای شما ریجکت خواهد شد.

داشتن سلامت کامل

 شما باید معاینات لازم را انجام دهید تا سلامت جسمانی خود را ثابت کنید. البته اگر آزمایشات خود را به عنوان مدرک نشان دهید نیازی به معاینه پزشکی نخواهد بود.

تکمیل فرم ورک پرمیت

انواع ویزای ورک پرمیت کانادا

همان طور که می‌دانید ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) انواع مختلفی دارد که برای دریافت آن‌ها لازم است که با مشخصاتشان آشنا شوید. انواع ویزای ورک پرمیت کانادا به شرح زیر خواهند بود:

ورک پرمیت بسته (CLOSE WORK PERMIT)

کلوز ورک پرمیت با اپن ورک پرمیت متفاوت است و در صورت داشتن آن می‌توانید فقط برای یک کارفرما کار کنید. در حقیقت این مدرک مخصوص کسانی است که قرارداد کاری یا جاب آفر دارند. با داشتن این دو مورد می‌توانید برای دریافت کلوز ورک پرمیت اقدام کنید.

البته دریافت این ورک پرمیت کمی پیچیده است، زیرا کارفرمای کانادایی باید مجوز LMIA را داشته باشد تا ثابت کند که هیچ شهروند کانادایی برای پوزیشن شغلی مورد نظر وجود ندارد. ممکن است برخی افراد ورک پرمیت را با ویزای کاری اشتباه بگیرند. ویزای کاری مجوز حضور در کاناداست که ممکن است اعتبار آن زودتر از ورک پرمیت تمام شود. به همین منظور باید در زمان مناسب ویزای کاری خود را تمدید کنید.

اپن ورک پرمیت کانادا (Open Work Permit)

ویزای اپن ورک پرمیت کانادا چیست؟ این نوع ورک پرمیت نسبت به ویزاهای دیگر انعطاف پذیرتر و پرطرفدارتر است، زیرا به دارنده آن اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی درخواست استخدام بدهد. در واقع یک مجوز کار آزاد به حساب می‌آید که اکثر افراد هم به دنبال آن هستند. دریافت اپن ورک پرمیت نیازمند داشتن شرایط خاصی است.

به عنوان مثال، از اصلی‌ترین شرایط جوان بودن نیروی کار است. بدین منظور که باید در بازه سنی ۱۸ تا ۴۵ سال قرار داشته باشید. همچنین دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل و همسران کسانی که به عنوان نیروی کار ماهر شناخته می‌شوند، هم قادر هستند برای دریافت ویزای اپن ورک پرمیت درخواست بدهند.

ورک پرمیت یا اجازه کار در کانادا

مدارک ویزای ورک پرمیت کانادا

برای دریافت اپن ورک پرمیت به مدارک نیاز دارید که برای متقاضیان داخل و خارج از کانادا متفاوت هستند این مدارک عبارتند از:

  • گواهی یا نامه عدم سو پیشینه
  • بیمه
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • ارائه سابقه کاری در صورت وجود
  • نتایج آزمایشات پزشکی
  • مدارک تحصیلی
  • مدارک شناسایی
تاییده LMIA

ویژگی‌های خاص (مزایای) ویزای اپن ورک پرمیت

چه فردی تحصیل کرده باشید، چه همسر یک فرد مقیم کانادا، مجوز ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) می‌تواند ابزار ارزشمندی در دستیابی به اهداف شما باشد. مزایای دریافت این مجوز به شرح زیر هستند:

بودن در کنار خانواده

 اگر همسر شما در کانادا به تحصیل مشغول است یا کار می‌کند، می‌توانید به عنوان همسر او برای مجوز ورک پرمیت درخواست دهید. در نتیجه می‌توانید کنار خانواده خود باشید و از فرصت‌های شغلی که در اختیار شما قرار می‌گیرد هم استفاده کنید.

دریافت اقامت دائم

مجوز کار آزاد یا ورک پرمیت می‌تواند پله‌ای برای اقامت دائم در کانادا باشد. بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی متقاضیان را ملزم به داشتن سابقه کار در کانادا می‌کنند که این مورد در ورک پرمیت وجود ندارد و شما بدون داشتن سابقه با خیالی آسوده می‌توانید به دنبال کار بگردید.

شبکه سازی بیشتر

 با داشتن مجوز ورک پرمیت در کانادا می‌توانید یک شبکه سازی حرفه‌ای و جدید در زمینه کاری خودتان ایجاد کنید که این امر به پیدا کردن فرصت‌های شغلی بیشتر منجر خواهد شد.

دسترسی به خدمات پزشکی و بهداشتی کانادا

 اگر به صورت قانونی و با داشتن ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) نسبت به ورود به کانادا اقدام کنید واجد شرایط دریافت خدمات مراقبت‌های بهداشتی عمومی خواهید بود. این امر به شما و خانواده‌تان کمک می‌کند که در زمان بیماری به مراقبت‌های بهداشتی دسترسی داشته باشید.

فرصت‌های آموزشی

 کانادا دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی زیادی در سطح جهانی دارد. با داشتن ورک پرمیت می‌توانید از این مزیت استفاده کرده و تحصیلات خود را به صورت حرفه‌ای برای افزایش مهارت‌ها و آینده شغلی خود دنبال کنید.

مدت زمان اعتبار ویزای ورک پرمیت کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای ورک پرمیت و کاری متفاوت است. از زمانی که ویزای کاری را دریافت می‌کنید حدوداً ۴ سال مجاز به اقامت در خاک کانادا هستید. با توجه به این که برای دریافت این ویزا باید مجوزLMIA را دریافت کنید، پس از اتمام این اعتبار باید نسبت به تمدید ویزای ورک پرمیت کانادا خود اقدام کنید.
ورک پرمیت هم مانند ویزای کاری اعتبار مشخصی دارد که بین ۱ تا ۳ سال متغیر خواهد بود. در زمان پایان اعتبار این ویزا باید آن را تمدید کنید. با داشتن این دو ویزا و اقامت بیش از ۵ سال در کانادا واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم خواهید بود.

تمدید ویزای ورک پرمیت کانادا

هزینه درخواست ویزای ورک پرمیت کانادا

مهاجرت به کانادا با هر ویزایی مراحل خاص خودش را دارد و هر مرحله دارای هزینه‌ است. پس دریافت ویزای ورک پرمیت هم شامل پرداخت هزینه خواهد بود. در ابتدا باید هزینه‌های مربوط به وکیل مهاجرت و ترجمه مدارک را بپردازید. هر نوع ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) هزینه مخصوص به خود را دارد.

برای درخواست این ویزا باید هزینه اولیه¬ای برابر با ۱۵۵ دلار و هزینه دریافت تاییدیه LMIA را هم بپردازید. اگر قصد دریافت ویزای اپن ورک پرمیت را دارید باید ۱۰۰ دلار بپردازید. این هزینه‌ها ممکن است در هر سال تغییر کنند، پس اگر قصد مهاجرت دارید بهتر است هرچه سریع‌تر برای دریافت ویزا اقدام کنید.
نکته¬ای که باید به آن توجه کنید در مورد انگشت نگاری است. اگر از داخل خاک کانادا نسبت به دریافت ورک پرمیت اقدام کنید، نیازی به پرداخت هزینه انگشت نگاری نخواهد بود اما اگر از خارج از کانادا برای دریافت ویزای ورک پرمیت درخواست دهید باید هزینه‌های انگشت نگاری را هم اضافه کنید. در این جدول می‌توانید اطلاعات کامل را مشاهده کنید:

نوع ورک پرمیت
شرایط کاری
هزینه
مدت زمان اعتبار
کلوز ورک پرمیت
داشتن چند کارفرما
100 دلار یا بیشتر
1 تا 3 سال
اپن ورک پرمیت
محدود به یک کارفرما
155 دلار
1 تا 3 سال
تایید ویزای کاری کشور کانادا

تبدیل ویزای ورک پرمیت به ویزای اقامت دائم کانادا

اگر قصد اقامت دائم دارید، بدانید که ورک پرمیت شروعی برای بهبود آینده فرزندانتان خواهد بود. کسانی که ویزای ورک پرمیت را دریافت می‌کنند در صورت یافتن شغل و سابقه کاری به مدت چند ماه، تحصیلات فرزندان آنان در مدارس دولتی رایگان خواهد بود. اما برای دانشگاه همچنان باید هزینه‌های مربوطه را بپردازید و این قانون شامل این مورد نخواهد شد.

اگر ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) دارید و می‌خواهید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید باید ویزای خود را تغییر دهید. چون ورک پرمیت اعتبار مشخصی دارد و پس از پایان آن در صورت تمدید نکردن باید خاک کانادا را ترک کنید. تبدیل ورک پرمیت به PR و اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری امکان‌پذیر خواهد بود.

سیستم اکسپرس اینتری شامل امتیاز بندی است که برخی موارد در دریافت امتیاز تاثیر دارند. نمره زبان، تحصیلات و سن در دریافت امتیاز اکسپرس اینتری بسیار مهم هستند و برای قبولی باید امتیاز بالایی در آن‌ها کسب کنید. معمولاً حداقل امتیاز قبولی ۴۵۰ است و اگر امتیاز شما کمتر از این مقدار شود، شانس زیادی برای دریافت اکسپرس اینتری نخواهید داشت.

اگر می‌خواهید برای برنامه اکسپرس اینتری اقدام کنید باید حداقل یک سال سابقه کار در کانادا داشته باشید تا واجد شرایط این برنامه در زیر شاخه تجربه کانادایی شوید.

تفاوت بین Open Work Permit و Close Work Permit چیست؟

بین ویزای اپن ورک پرمیت و کلوز ورک پرمیت تفاوت‌های زیادی وجود دارد که به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

نوع کارفرما

در مجوز اپن ورک پرمیت می‌توانید یک تا چند کارفرما داشته باشید و هیچ محدودیتی برای تعویض کارفرمای خود ندارید. این در صورتی است که در کلوز ورک پرمیت شما فقط محدود به کار برای یک کارفرما هستید و نمی‌توانید جای دیگری استخدام شوید.

نیاز به تاییدیه LMIA

 همانطور که اشاره کردیم برای کار با یک کارفرمای به خصوص و داشتن جاب آفر کارفرمای شما باید تاییدیه LMIA را بگیرد تا مجوز استخدام یک نیروی کار خارجی را دریافت کند. اما زمانی که برای اپن ورک پرمیت اقدام می‌کنید نیازی به ارائه این تاییدیه ندارید. به راحتی می‌توانید به یافتن شغل مورد نظر خود بپردازید. به همین دلیل است که بیشتر متقاضیان خواستار دریافت اپن ورک پرمیت هستند.

تضمین یافتن شغل

 در حالی که متقاضیان اپن ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) بیشتر هستند، اما تضمینی برای یافتن شغل وجود ندارد. در حقیقت مسئولیت یافتن شغل از صفر تا صد به عهده خود شخص خواهد بود. این در حالیست که کلوز ورک پرمیت دارای جاب آفر است و با رفتن به کانادا می‌دانید که شغلتان تضمین شده است.

تفاوت ویزای کار کانادا با ویزای ورک پرمیت کانادا

ویزای ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا) با ویزای کاری تفاوت دارد و اکثر افراد این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در حقیقت شما با دریافت ورک پرمیت اجازه یافتن کار دریافت می‌کنید، این در حالی است که با ویزای کاری اجازه اقامت در کانادا در صورت داشتن شغل را خواهید داشت.

پس می‌توان نتیجه گرفت که با ویزای کار نشان می‌دهید که دلیلی برای رفتن به کانادا دارید و با گرفتن ورک پرمیت می‌توانید در این کشور سکونت داشته باشید و به یافتن شغل بپردازید.

قبولی در دریافت ویزای کانادا

مشاوره با ویزموندو

مهاجرت به کانادا یا هر کشور دیگری پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و اکثر افراد ترجیح می‌دهند از راه‌های کم دردسر به کشور موردنظر خود مهاجرت کنند. ورک پرمیت (اجازه کار در کانادا)، یکی از برترین راه‌های مهاجرت به کانادا است. از آن جایی که روند دریافت این مجوز دشوار است، می‌توانید برای دریافت راهنمایی با ما، یعنی ویزوموندو مشاوره دریافت کنید. برای این کار کافی است با شماره تلفن ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

نوع ورک پرمیتی که دریافت می‌کنید در این مسئله تاثیر زیادی دارد و برای این موضوع باید اپن ورک پرمیت داشته باشید.

این امر فقط از طریق دریافت استادی پرمیت امکان پذیر خواهد بود.

در صورت داشتن جاب آفر و دریافت ویزای ورک پرمیت می‌توانید برای همسر و فرزندان هم درخواست ویزای همراه کنید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *