تحصیل فوق لیسانس در کانادا کاملترین راهنما برای 2024 - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تحصیل فوق لیسانس در کانادا کاملترین راهنما برای ۲۰۲۴

تحصیل فوق لیسانس در کانادا کاملترین راهنما برای 2024

تحصیل فوق لیسانس در کانادا یک تجربه رویایی برای هر دانشجوی جوانی است که به‌دنبال یک مرحله جدید از تعلیمات و شکوفایی فردی می‌گردد. کانادا با سیستم آموزشی پویا و گسترده، تنوع فراوان فرهنگی و فرصت‌های خاص، به‌عنوان یکی از بهترین مقصدها برای تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در دنیا شناخته می‌شود.
تحصیل فوق لیسانس در کانادا کاملترین راهنما برای ۲۰۲۴
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

شرایط تحصیل فوق لیسانس در کانادا

شما باید یک مدرک لیسانس در حوزه مرتبط یا موضوع مرتبط (در زمینه‌های میان‌رشته‌ای مانند مدیریت، حتی با داشتن لیسانس در رشته‌های غیرمرتبط نیز ممکن است پذیرش امکان‌پذیر باشد) داشته باشید. از دیگر شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد معدل لیسانس است. معدل شما باید حداقل ۱۳ و بالاتر باشد. 

 
نمره زبان نیز در معیارهای پذیرش دخیل است. برای پذیرش مستقیم و بدون نیاز به دوره مقدماتی، باید نمره آیلتس حداقل ۶.۵ یا معادل آن را داشته باشید، بااین‌حال برخی از رشته‌ها مانند داروسازی، روان‌شناسی، زبان انگلیسی، معماری و هنر نیاز به نمره آیلتس حداقل ۷ و بالاتر دارند.
 
شرایط تحصیل فوق لیسانس در کانادا
 
درصورتی‌که نمره زبان شما برای پذیرش مستقیم کافی نباشد، امکان‌پذیرش مشروط با حضور در دوره زبان وجود دارد. لازم به ذکر است که تعداد دانشگاه‌های کانادا که در مقطع ارشد پذیرش مشروط را فراهم می‌کنند، بسیار محدود است. برای رشته‌های پژوهش‌محور، تعیین استاد راهنما نیز یکی از مراحل مهم در فرایندپذیرش به‌شمار می‌رود.
 

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا

 • ترجمه رسمی از تمامی مدارک تحصیلی و اسناد لیسانس و ریزنمرات به همراه نسخه‌های فارسی
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه مرتبط با رشته موردنظر
 • مدرک زبان (در مرحله اپلای اسکن مدرک زبان کافی است، اما پس از دریافت پذیرش، مدرک زبان باید از طریق مراکز معتبر به دانشگاه ارسال شود)
 • دو یا سه توصیه‌نامه از اساتید یا کارفرما (بسته به شرایط و ضوابط پذیرش دانشگاه، توصیه‌نامه ممکن است از اساتید دانشگاه یا از کارفرما یا هر دوی آنها باشد. ارسال توصیه‌نامه برای بیشتر دانشگاه‌های کانادا به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.)
 • اسکن پاسپورت معتبر
 
در خصوص مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، باید با دانشگاه مربوطه مکاتبه کنید تا مدرک و نمره مورد قبول رشته موردنظر خود را بدانید. اکثر دانشگاه‌های کانادا یکی از مدارک زبان IELTS، TOEFL، CAEL، PTE، EFAS، IEAP، CPE، CAE را می‌پذیرند.
 

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

اگر تصور می‌کردید هزینه تحصیل فوق لیسانس در کانادا گران‌تر از هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور باشد، این گمان شما کاملا اشتباه است. شهریه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در کانادا نسبت به هزینه‌های مقطع کارشناسی این کشور کمتر محسوب می‌شوند.
 
به‌طورکلی، هزینه تحصیل فوق لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور میانگین در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در سال است. در رشته‌هایی همچون مدیریت، این مبلغ بیشتر است و معمولا سالانه بین ۲۰ تا  ۳۰ هزار دلار باید برای شهریه تحصیلی درنظر گرفته شود. 
 
با اینکه رشته مدیریت کسب‌وکار (MBA) یکی از گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در کانادا به‌حساب می‌آید، باز هم دانشگاه‌هایی در این کشور وجود دارند که شهریه سالانه برای تحصیل در این رشته را کمتر از 20 هزار دلار تعیین کرده‌اند.
 
علاوه‌بر شهریه تحصیل فوق لیسانس در کانادا، هزینه‌های دیگری نظیر بیمه پزشکی، هزینه دانشجویان بین‌المللی یا هزینه سالانه خدمات دانشگاه نیز وجود دارد که مبلغ کل آن سالانه معمولا بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ دلار است.
 

بورسیه فوق لیسانس کانادا

اخذ بورس در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا امکان دارد، اما بیشتر برای دوره‌های پژوهش‌محور درنظر گرفته می‌شود و در دوره‌های آموزش‌محور، بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه ارائه نمی‌دهند.
 

شرایط لازم برای اخذ بورس برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا عبارتند از:

 • داشتن معدل حداقل ۱۷ و بالاتر؛ البته در صورت قوی‌بودن رزومه و داشتن سابقه تحقیقاتی، امکان دریافت بورسیه با معدل پایین‌تر نیز وجود دارد.
 • داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ یا نمرات معادل آن در بیشتر رشته‌ها.
 • داشتن مقالات علمی چاپ‌شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی.
 • داشتن اختراع یا کتاب چاپ شده در صورت وجود.
 
این شرایط احتمالا در دوره‌های پژوهش‌محور برخی دانشگاه‌ها انتخابی شود و برای دوره‌های آموزش‌محور، معمولا تعدادی از این شرایط را لازم ندانند.
 

دریافت ویزای همراه با تحصیل در مقطع فوق لیسانس

کانادا از جمله کشورهایی است که به اعضای خانواده و نزدیکان افراد، فرصت ورود به این سرزمین را از طریق درخواست ویزای همراه ارائه می‌دهد. این ویزا به‌ویژه برای والدین دانش‌آموزان فراهم شده است، به‌طوری‌که درصورتی‌که فرزند زیر ۱۸ سال شما ویزای دانش‌آموزی کانادا را دریافت کند، امکان ورود شما به‌عنوان همراه او به این کشور وجود دارد. 
 
دانشجویانی که مجوز تحصیل فوق لیسانس در کانادا را دریافت ‌کرده‌اند، می‌توانند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه اعم از توریستی با اعتبار ۶ماهه یا با امکان اجازه کار برای آنان درخواست دهند. اگر فرد متقاضی توانایی مالی لازم را داشته باشد، همسر او ویزای همراهی با اجازه کار را اخذ می‌کند و در کانادا به‌کار مشغول می‌شود.
 

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

از مزایای تحصیل فوق لیسانس در کانادا، بهره‌گیری از استانداردهای بالای آموزشی و ارائه کلاس‌ها و دوره‌های باکیفیت بسیار بالا است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در یک محیط تحصیلی علمی و پیشرفته تربیت شوند.
 
کانادا با ارائه شهریه‌های معقول و مقرون‌به‌صرفه، یکی از مقاصد پرطرف‌دار برای دانشجویان جهان شده است. این مزیت باعث می‌شود که دانشجویان بتوانند به‌صورت اقتصادی‌تر در یک محیط آموزشی بین‌المللی تحصیل کنند. مدارک تحصیلی در کانادا به‌دلیل استفاده از استانداردهای بین‌المللی و شناخته شده، اعتبار جهانی دارند. تحصیل فوق لیسانس در کانادا این امکان را برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌کند تا با موفقیت در بازار کار بین‌المللی حضور یابند.
 
یکی از فرصت‌های منحصربه‌فرد تحصیل فوق لیسانس در کانادا، امکان درخواست بورسیه تحصیلی در رشته‌های پژوهش‌محور است. این بورسیه‌ها به دانشجویان این امکان را می‌دهند که در زمینه‌های تحقیقاتی پیشرو باشند و به توسعه دانش علمی کمک کنند. 
 
از دیگر مزایای بارز تحصیل فوق لیسانس در کانادا، امکان کار بعد از تحصیل و حتی دریافت اقامت دائم کانادا است. این امکانات به فارغ‌التحصیلان این فرصت را می‌دهد تا به‌عنوان نیروهای ماهر در بازار کار کانادا حضور یابند و زندگی خود را در این کشور ادامه دهند.
 

رشته‌های پرطرف‌دار برای تحصیل مقطع فوق لیسانس در کانادا

دوره‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا رشته‌های مختلفی را برای دانشجویان ارائه می‌کند. برخی از پرطرف‌دارترین رشته های کارشناسی ارشد در کانادا عبارتند از:
 
 • مدیریت کسب‌وکار
 • تجارت بین‌المللی
 • مدیریت پروژه
 • هوش مصنوعی
 • تحلیل داده‌ها
 • مکاترونیک و رباتیک
 • فناوری اطلاعات
 • شبکه‌های بی‌سیم
 • سیستم‌های اطلاعاتی
 • علوم کامپیوتر
 • داروسازی
 • بیوتکنولوژی
 • لجستیک و مدیریت زنجیره تامین
 • پرستاری و مامایی
 • مهندسی

رشته‌های پرطرف‌دار برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا، از مهندسی و علوم کامپیوتر گرفته تا مدیریت و اقتصاد، این امکان را فراهم می‌سازند تا دانشجویان به تخصص‌های موردعلاقه خود عمق ببخشند.

 

مشاوره رایگان با موسسه ویزموندو برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

ویزموندو به‌عنوان یک موسسه معتبر مشاوره تحصیلی با افتخار خدمات مشاوره رایگان خود را برای داوطلبان تحصیل فوق لیسانس در کانادا ارائه می‌دهد. در این مرحله مهم از مسیر تحصیلی، تیم مشاوران ما با تخصص در حوزه تحصیلات عالی و فرایندپذیرش، به شما کمک می‌کنند تا انتخاب مطمئن و هوشمندانه‌ای داشته باشید. 
 
مشاوره‌های ما شامل بررسی مهارت‌ها، اهداف شخصی و حرفه‌ای، تحلیل رزومه و نگارش انگیزه‌نامه و تدوین استراتژی مناسب برای درخواست ویزا و مراحل پذیرش می‌شود. ویزموندو با ارائه این خدمات مشاوره به‌صورت رایگان، برای داوطلبان فرصتی فراهم می‌کند تا با دقت بهترین گزینه را برای تحصیل در کانادا برگزینند.
 
مشاوره رایگان با موسسه ویزموندو برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا
 
ما به کمک دانش فنی و تجربه فراوان خود، هدفمان ایجاد فرایندی ساده و موثر برای همراهی شما در این مسیر تحصیلی ارزشمند است، تا به شما کمک کنیم تا به بهترین شکل ممکن و با اطمینان به رویایی تحصیلات عالی خود در کانادا دست یابید.
 

جمع‌بندی

تحصیل فوق لیسانس در کانادا فرصتی فراگیر و پر از امکانات برای دانشجویانی است که به‌دنبال گسترش دانش خود و تجربه‌ یک محیط آموزشی بین‌المللی باکیفیت هستند.
 
دانشجویان بین‌الملل با مدارکی که از دانشگاه‌های کانادا به‌دست می‌آورند، مسیرهای شغلی موفقی را پیش رو خواهند داشت. به‌طورکلی، تحصیل در کانادا یک تجربه‌ منحصربه‌فرد است که دانشجویان با کمک آن می‌توانند اهداف تحصیلی و شغلی خود را ممکن سازند.

سوالات متداول

مدت‌زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا معمولا یک تا دو سال است. برخی از رشته‌ها دوره‌های ۱۲، ۱۸ یا ۲۴ ماهه نیز ارائه می‌دهند.
تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس در کانادا هزینه دارد، مگر اینکه موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید که احتمال دارد بخشی یا کلیه شهریه تحصیلی شما را پوشش دهد.

مدت‌زمان اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی به طول مدت تحصیل فوق لیسانس شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر مدت تحصیل شما یک سال باشد، شما می‌توانید یک سال در کانادا کار کنید.

درصورتی‌که برنامه تحصیلی شما با دوره کو آپ همراه باشد، شرط اجازه کار در دوره کو آپ این است که مقدار آن بیشتر از ۵۰ درصد از مدت کل دوره تحصیلی شما نباشد.
برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا، بهتر است حدود ۸ تا ۱۲ ماه پیش از شروع ترم تحصیلی موردنظر اقدام نماییم.
مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *