تراول داکیومنت کانادا - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تراول داکیومنت کانادا

تراول داکیومنت کانادا

تراول داکیومنت کانادا یا همان سند سفر، مجموعه اسناد رسمی است که توسط دولت صادر می‌شود و برای اثبات هویت افراد جهت ورود به کشورهای خارجی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگرچه پاسپورت به‌عنوان سندی پذیرفته‌شده و قابل‌اعتماد برای مسافرت درنظر گرفته می‌شود، اما افراد دارای اقامت دائم باید در هنگام سفر به داخل یا خارج از کانادا یا هنگام استفاده از هر وسیله تجاری دیگر، کارت اقامت دائم معتبر (PR Card) یا تراول داکیومنت اقامت دائم (PRTD) را ارائه دهند.
تراول داکیومنت کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 11 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

نکات مهم برای اخذ تراول داکیومنت کانادا

زمانی که خارج از کانادا هستید، امکان درخواست کارت پی‌آر (PR Card) وجود ندارد. اما با دریافت تراول داکیومنت اقامت دائم (PRTD)، دسترسی به کانادا برای درخواست کارت PR فراهم می‌شود.
 
برای ارسال پاسپورت اصلی به سازمان مهاجرت کانادا، باید ابتدا یک نامه درخواست یا ایمیل تأییدی از سمت آن سازمان دریافت کنید. پس از اتمام فرایند، پاسپورت شما به تراول داکیومنت اقامت دائم شما ضمیمه خواهد شد.
 
توجه داشته باشید که برای ارسال مدارک درخواستی، تمامی اسناد را به‌صورت کپی بفرستید و از ارسال اصل مدارک بپرهیزید، زیرا اصل مدارک به شما باز نخواهد گشت.
 
این اقدام احتمال ازدست‌رفتن مدارک و حفظ ایمنی آنها تا زمان نهایی فرایند درخواست جلوگیری می‌کند و اطمینان خاطری برای شما خواهد داد.
 

شرایط اخذ تراول داکیومنت کانادا

تراول داکیومنت، یک مجوز ورود به کشور است که برای افرادی که در حال‌حاضر در خارج از محدوده کشور موردنظر اقامت دارند و به‌دلیل عدم اعتبار کارت اقامت دائم یا عدم داشتن پاسپورت، امکان ورود به آن کشور را ندارند، صادر می‌شود.
 
افراد مقیم یا پناهنده در کشور موردنظر باید شرایط خود را برای دریافت Travel Document مطابق وضعیت اقامتی خود تعیین کرده و مدارک مورد‌نیاز را جهت اثبات وضعیت پناهندگی یا اقامت آماده کنید.
 
درخواست‌دهندگان پس از آشنایی با شرایط دریافت تراول داکیومنت کانادا، می‌توانند با ارائه مدارک لازم به سفارت یا نمایندگی کشور مقصد، درخواست خود برای دریافت Travel Document را اعلام کنند. بعد از ارسال درخواست، معمولا در یک تا دو ماه بعد نتیجه اعلام می‌شود.
 
در صورت تایید، فرد می‌تواند از Travel Document استفاده کند و وارد کشور موردنظر شود. در صورت عدم تایید، وکیل داوطلب باید اقدامات لازم را انجام دهید و دریافت Travel Document را پیگیر باشید.
 

نحوه درخواست تراول داکیومنت کانادا

برای درخواست Travel Document به‌صورت آنلاین:
 
 • فرم مربوطه را از وب‌سایت تکمیل کنید.
 • در بخش نوع درخواست / پرسش، گزینه گواهینامه هویت یا سند سفر پناهندگان را برگزینید و تاریخ سفر خود را وارد کنید. در فرم، دلیل درخواست تراول داکیومنت خود را نیز بنویسید.
 • پس از تکمیل فرم، با شما تماس می‌گیرند و اطلاعات مراحل بعدی را ارائه خواهند داد.
برای صرفه‌جویی در زمان، توصیه می‌شود فرم را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید. امضای شما بر روی هر صفحه از فرم الزامی است.
 
در صورت عدم امکان نوشتن یا امضای خود را بر روی مدرک قراردادن، این امکان را دارید تا نامه پزشکی به همراه درخواست خود بفرستید که دلیل عدم توانایی نوشتن و امضاشدن را مشخص خواهد کرد و می‌تواند به‌عنوان جایگزین امضا شما مورد استفاده قرار گیرد.
 
اگر به‌هر دلیلی نمی‌توانید درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنید، بعد از تکمیل فرم‌های مربوطه، باید درخواست خود را از طریق پست بفرستید. به شما توصیه می‌شود از یک پستچی تایید شده یا خدمات پستی قابل‌ردیابی بهره ببرید تا زمان تحویل را کاهش دهید و اسناد تحویلی را ردیابی کنید.
 

مراحل اخذ تراول داکیومنت کانادا

به دو روش آنلاین و کاغذی، می‌توانید درخواست صدور تراول داکیومنت PRTD را آغاز کنید.
 
 • مرحله اول: جمع‌آوری مدارک مورد نیاز.
 • مرحله دوم: پرکردن فرم درخواست تراول داکیومنت PRTD.
فرم درخواست تراول داکیومنت PRTD را از وب‌سایت دولت کانادا دریافت و تکمیل کنید. هیچ بخشی نباید خالی بماند و برای بخش‌هایی که مرتبط با شرایط شما نیستند، می‌توانید N/A را مشخص سازید.
 
 • مرحله سوم: پرداخت هزینه درخواست تراول داکیومنت PRTD.
برای هر فرد، مبلغ ۵۰ دلار کانادا برای پردازش مدارک درخواست تراول داکیومنت اقامت دائم باید پرداخت شود. رسید پرداخت این مبلغ نیز باید در میان مدارک شما قرار گیرد و همراه با سایر اسناد فرستاده شود. البته در صورت عدم تایید درخواست، این مبلغ بازگشت داده نخواهد شد. در صورت اشتباه در پرداخت هزینه، درخواست شما بازگشت داده می‌شود.
 
 • مرحله چهارم: ثبت نهایی درخواست و ارسال مدارک.
اگر درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت می‌کنید، این امکان را دارید تا  مدارک خود را از طریق پنل مرتبط با اقامت دائم بفرستید. در صورت انتخاب ارسال از طریق پست، باید دستورالعمل‌های مربوط به کشور خودتان را در نظر بگیرید و درخواست خود را به مقصد مناسب بفرستید.
 

مدارک اخذ تراول داکیومنت کانادا

مدرک رسمی Travel Document به‌عنوان مجوز ورود برخی از داوطلبانی که دارای پاسپورت یا کارت اقامت دائم نیستند، شناخته می‌شود.
 
افراد متقاضی که اقامت در کشور موردنظر را دارند؛ اما اعتبار پاسپورت خود را ازدست‌داده‌اند، می‌توانند با ارائه مدارک مستند و قانع‌کننده، وضعیت مهاجرتی خود را به اثبات برسانند و امکان ورود مجدد به کشور مقصد را به‌دست آورند.
 
برای درخواست تراول داکیومنت کانادا، داوطلبان باید مدارک زیر را به مسئول مربوطه ارائه دهند تا نتیجه نهایی بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، برای صدور تراول داکیومنت به اطلاع آن‌ها برسد:
 
 • مدارک اثبات اقامت در کشور مقصد، از جمله اجاره‌نامه، سند مالکیت خانه، گواهی تمکن مالی، مدارک مالیاتی و گواهینامه رانندگی.
 • دو قطعه عکس مطابق با شرایط درخواستی سفارت کشور مقصد.
 • کپی تمام صفحات پاسپورت.
 • مدارک مربوط به سفرهای گذشته، از جمله ورود و خروج به کشور.
 • تکمیل فرم درخواست تراول داکیومنت.
 • مدارک مربوط به اشتغال یا کار، اعم از قرارداد کاری، فیش حقوقی و…
 • رسید پرداخت هزینه Travel Document.
 
این مدارک با بررسی و تأیید، امکان درخواست و صدور تراول داکیومنت کانادا را فراهم می‌آورد. فراموش نکنید که برای درخواست، اصل مدارک خود را نفرستید؛ چون اسناد شما پس فرستاده نخواهند شد.
 

مزایای اخذ تراول داکیومنت کانادا

به‌عنوان یک مقیم دائم کانادا، شما از بسیاری از منابع مشابه افرادی که دارای وضعیت شهروندی هستند بهره‌مند می‌شوید.
 
شما به مدارس و مراقبت‌های بهداشتی با بودجه عمومی دسترسی دارید، می‌توانید در هر نقطه از کانادا زندگی و کار کنید و آزادی‌های مدنی شما تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های کانادا محافظت می‌شود. بنابراین:
 
 • می‌توانید رای دهید.
 • کسب‌وکار خود راه‌اندازی کنید.
 • آزادانه سفر کنید.
 • فرزندان شما کانادایی خواهند بود.
 • شما می‌توانید در هر جایی زندگی کنید.
 

هزینه تراول داکیومنت کانادا

شرح هزینه
هزینه
مدارک شناسایی
مدارک شناسایی بزرگسالان (16 سال و بالاتر)
260 دلار کانادا
شناسنامه کودک (زیر 16 سال)
260 دلار کانادا
مدارک سفر پناهندگی
اسناد سفر پناهندگی برای بزرگسال (16 سال و بالاتر)
120 دلار کانادا
اسناد سفر کودک پناهنده (زیر 16 سال)
57 دلار کانادا
سایر هزینه ها
پرداخت جزئی برای گواهی شناسایی بزرگسالان اگر قبلا 120 دلار برای سند سفر پناهندگان پرداخت کرده‌اید
140 دلار کانادا
پرداخت جزئی برای گواهی شناسایی کودک اگر قبلا 57 دلار برای سند سفر پناهندگان پرداخت کرده‌اید
84 دلار کانادا
جایگزینی گذرنامه مفقودی یا دزدیده شده معتبر هزینه‌ای که پس از گزارش گم‌شدن یا دزدیده‌شدن گذرنامه و درخواست تعویض باید پرداخت شود. شامل هزینه پاسپورت جدید نمی‌شود.
45 دلار کانادا
کپی برابر با اصل کپی واقعی تایید شده بخشی از پاسپورت (حداکثر 3 کپی) این هزینه را فقط در صورتی می‌پردازید که از سوی یکی از کنسولگری‌ها دولت کانادا در خارج از کشور به شما دستور داده شده باشد.
45 دلار کانادا

زمان صدور تراول داکیومنت کانادا

عموما فرایند پردازش مدارک برای صدور تراول داکیومنت اقامت دائم میانگین دو تا هشت هفته زمان می‌برد. بااین‌وجود، برای برخی افراد این زمان احتمالا بیشتر باشد. باید درخواست تراول داکیومنت PRTD خود را حداقل دو تا سه پیش از سفر به کانادا بفرستید.
 
درصورتی‌که کارت اقامت دائم همراه ندارید، توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید از هر وسیله نقلیه مانند هواپیما، اتوبوس، قطار یا قایق برای ورود به کانادا بهره ببرید. مراقب باشید که اعتبار کارت اقامت دائم تا زمان بازگشت شما به کانادا به عهده‌ شما است و باید پیش از انقضا دوره اعتبار کارت فعلی، درخواست برای کارت PR جدید خود را ثبت کنید.
 

الزامات اخذ تراول داکیومنت کانادا

الزامات اخذ تراول داکیومنت کانادا (PRTD) به‌شرح زیر است:
 • ابتدا باید فرم درخواست تراول داکیومنت PRTD را از وب‌سایت دولت کانادا دریافت کنید و با دقت تمام بخش‌های آن را تکمیل سازید.
 • ارائه مدارکی مانند مدارک اقامتی، شناسنامه، مدارک حمایت مالی، مدارک مربوط به وضعیت مهاجرتی، و دیگر اسناد مورد نیاز به‌منظور اثبات وضعیت و تاریخ مهاجرتی شما الزام دارد.
 • پرداخت هزینه مرتبط با پردازش درخواست تراول داکیومنت PRTD که مبلغ آن برای هر فرد مشخص است. رسید پرداخت نیز باید به مدارک اضافه شود.
 • در صورت نیاز به تراول داکیومنت برای کودکان زیر ۱۶ سال، باید مدارک و اطلاعات مربوط به قیم و اجازه از والدین را نیز ارائه کنید.
 

چه کسی به تراول داکیومنت کانادا نیاز دارد؟

در شرایط زیر، نیاز به Travel Document از نوع PRTD دارید:
 • اگر مقیم دائم کانادا هستید و در حال‌حاضر در خارج از این کشور اقامت دارید و اعتبار کارت PR شما به اتمام رسیده است.
 • اگر قصد دارید بدون کارت PR با استفاده از وسایل حمل‌ونقل تجاری مانند هواپیما، اتوبوس، قطار یا کشتی به کانادا بازگردید.
 • در صورتی‌که مجبور هستید زمان بازگشت به کانادا، درخواست تمدید یا جایگزینی کارت اقامت دائمتان را ارائه دهید.

 

شرایط تراول داکیومنت کانادا برای کودکان

شما می‌توانید برای کودکان زیر ۱۶ سال خود که تحت تکفل قانونی شما هستند، درخواست صدور تراول داکیومنت کنید.
 

برای دریافت تراول داکیومنت کانادا برای کودکان، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 
 • اگر شما یکی از والدین کودک هستید، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد کودک تحت تکفل قانونی شما است، مانند ارائه شناسنامه کودک و شناسنامه شما.
 • درصورتی‌که والدین کودک از هم جدا شده‌اند یا طلاق گرفته‌اند، والدی که حق حضانت کودک را دارد، باید با ارائه تمامی مدارک قانونی مربوطه، درخواست صدور تراول داکیومنت برای کودک را انجام دهد. این مدارک شامل مدارک قضایی، تعهدنامه‌ها و مدارک دیگری است که نشان‌دهنده حقوق والدین و حضانت کودک خواهد بود.
 • اگر شما قیم قانونی کودکی هستید و می‌خواهید برای او درخواست صدور سند سفر کنید، باید مدرکی که قیم قانونی‌بودن شما را تایید کند، به‌همراه درخواست خود ارائه دهید. این مدرک احتمالا حاوی حکم قضایی، مستندات دادگاه یا توافقنامه‌ای با والدین گذشته باشد که به‌وضوح حقوق و تعهدات حاکمیت قانونی برای کودک را نشان دهد.

 

پس از درخواست تراول داکیومنت کانادا

پس از ارسال مدارک، آفیسر مربوطه آن‌ها را بررسی کنید و تصمیم می‌گیرد که آیا شما واجد شرایط هستید یا خیر. عموما درخواست تراول داکیومنت کانادا نیازی به مصاحبه حضوری ندارد و بر اساس اطلاعات و مدارک ارسالی شما، درخواست شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 • اگر مدارک شما کامل باشد و شما واجد شرایط باشید، تراول داکیومنت PRTD شما صادر می‌شود و این مدرک برای ورود مجدد به کانادا کافی است.
 • درصورتی‌که مدارک شما ناقص باشد، یک نامه رد درخواست برای شما ارسال می‌شود. در این حالت، دلایل عدم‌پذیرش درخواست شما و حقوقی که برای ثبت تجدیدنظر درمورد این تصمیم‌گیری دارید، به شما توضیح داده خواهد شد.
 • در صورت رد درخواست، یک نامه با محتوای رد درخواست برای شما می‌فرستند و دلایل ردشدن درخواست شما به‌علاوه حقوقی که برای ثبت تجدیدنظر در این تصمیم‌گیری دارید، توضیح داده می‌شود.
 

بعد از دریافت تراول داکیومنت کانادا

درخواست‌کنندگان باید بلافاصله پس از دریافت سند سفر، اطمینان حاصل کنند که اطلاعات موجود در آن، به‌خصوص اطلاعات شخصی خود، صحیح و بدون خطا است. درصورتی‌که هرگونه اشتباه یا نقصی مشاهده کردند، باید فورا با اداره مربوطه تماس بگیرند.

 

بعد از دریافت تراول داکیومنت کانادا

 

 • در مرحله بعد، درخواست‌کنندگان موظف هستند قسمت امضا در صفحه سوم سند سفر خود را با استفاده از مداد تکمیل و امضا کنند. اگر درخواست‌کنندگان قادر به نوشتن نباشد، می‌تواند با ارائه نامه پزشکی که بیان می‌کند ناتوانی در نوشتن دارد، قسمت امضا را خالی بگذارد.
 • کودکان زیر ۱۶ سال سن، خودشان سند سفر را امضا نمی‌کنند و والدین یا قیم نیز نباید این سند را برای کودکان امضا کنند. قسمت امضا در صفحه سوم باید در تراول داکیومنت کودکان خالی باقی بماند و امضا نشود.
 • بخش آدرس و اطلاعات تماس اضطراری را در صفحه چهار تکمیل کنید. توصیه می‌شود شخص تماس اضطراری در Travel Document، فردی باشد که به‌طور معمول با مسافر همراه نیست. در صورت تغییر آدرس یا شخص تماس اضطراری، درخواست‌کنندگان باید این اطلاعات را در سند سفر خود به‌روز کنند. اگر صفحه چهار فضای کافی ندارد، می‌توانید آدرس جدید را بر روی یک برگه جداگانه بنویسید و آن را به سند سفر خود بیافزایید.
 

جمع‌بندی

تراول داکیومنت کانادا این امکان را فراهم می‌کند که افراد بتوانند بدون نیاز به کارت اقامت دائم، وارد کانادا شوند و وضعیت کارت پی آر خود را مجددا تعیین کنند.
 
با پرداخت هزینه مربوطه و ارائه مدارک لازم، افراد این امکان را دارند که درخواست خود را به ثبت برسانند و پس از پردازش، تراول داکیومنت PRTD را دریافت کنند.

سوالات متداول

پاسپورت‌ها به‌عنوان پرکاربردترین مدارک سفر شناخته می‌شوند که برای سفرهای بین‌المللی به‌کار می‌روند و از ضروریات سفر به‌شمار می‌آیند.
ویزا معمولا در صفحات پاسپورت شخص قرار می‌گیرد و اجازه ورود به کشور را فراهم می‌کند. تراول داکیومنت در مقایسه با ویزا، یک نوع مدرک است و برای افرادی صادر می‌شود که اقامت دائم در کانادا دارند.
تراول داکیومنت‌های یک‌بار ورود به طور تکرارناپذیر صادر نمی‌شوند، و با دریافت این داکیومنت، به‌محض ورود به کانادا، نیاز است که برای بازنشانی وضعیت کارت PR خود مجددا اقدام کنید.
رد درخواست احتمالا به‌دلیل ناقص بودن مدارک، عدم واجد شرایط یا دلایل دیگر صورت گیرد. در صورت رد درخواست، مبلغ پرداختی به متقاضی برگشت داده نمی‌شود.

زمان پردازش درخواست تراول داکیومنت معمولا بین دو تا هشت هفته متغیر است.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *