تمدید ویزای کانادا | شرایط و مدارک تمدید ویزا کانادا
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تمدید ویزای کانادا

تمدید ویزای کانادا

تمدید ویزای کانادا پیش از انقضای ویزای فعلی صورت گیرد. این کار می‌تواند به دلیل شرایط پیش‌بینی‌نشده، کارهای ناتمام یا صرفا تمایل به ماندن بیشتر در کانادا انجام ‌شود. البته درخواست تمدید ویزای کانادا نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و رعایت قوانین و سیاست‌های مهاجرتی کانادا است. فرآیند تمدید معمولا شامل ارائه اسناد مربوطه، پرداخت هزینه و نشان دادن دلایل معتبر برای تمدید مدت اقامت است.
تمدید ویزای کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

نحوه تمدید ویزای کانادا

برای تمدید ویزای کانادا، افراد باید مراحل و معیارهای خاصی را دنبال کنند. ابتدا باید مشخص شود که نوع ویزا چیست و آیا ویزای اقامت موقت، مجوز کار یا مجوز تحصیل است. گام بعدی به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز ازجمله فرم درخواست، گذرنامه معتبر، مدارک توان مالی و سایر مدارک پشتیبانی مربوطه اختصاص دارد. تمام اسناد باید به طور دقیق پر و امضا شوند.
مرحله بعدی، ارسال درخواست تمدید ویزای کانادا به اداره مهاجرت این کشور است. با توجه به نوع ویزا می‌توان این کار را از طریق پست یا به صورت آنلاین انجام داد. پرداخت هزینه‌های مورد نیاز و نگهداری یک کپی از رسید آن هم بسیار مهم است.
توصیه می‌شود درخواست خود را قبل از تاریخ انقضای ویزا ارائه دهید تا زمان کافی برای پردازش ویزا فراهم باشد. درنهایت، متقاضیان باید وضعیت درخواست خود را از طریق وب‌سایت مهاجرت به کانادا یا از طریق تماس با اداره مهاجرت محلی بررسی کنند. انجام این مراحل و ارائه اطلاعات کامل و دقیق، شانس تمدید موفقیت‌آمیز ویزای کانادا را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

شرایط تمدید ویزا کانادا

شرایط تمدید ویزا کانادا به عوامل مختلفی مانند نوع ویزا، مدت اقامت و شرایط فردی متقاضی بستگی دارد. برای ویزای اقامت موقت، افراد باید شرایط تعیین شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) را برآورده کنند.
این الزامات شامل داشتن دلیل معتبر برای تمدید ویزا، داشتن بودجه کافی و تمدید بیمه درمانی و مسافرتی است. علاوه بر این، متقاضیان باید ثابت کنند که دلایل محکمی برای بازگشت به کشور مبدا پس از اقامت بیشتر در کانادا دارند.
شرایط تمدید ویزا کانادا

هزینه تمدید انواع ویزای کانادا

هزینه تمدید انواع ویزای کانادا به عواملی مانند نوع ویزا، مدت زمان آن و کشور مبدا بستگی دارد. در حال حاضر، تمدید ویزای کانادا 100 دلار به ازای هر نفر هزینه دارد. بنابراین یک خانواده پنج نفره باید برای تمدید ویزای خود 500 دلار هزینه بپردازند. ضمنا باید هزینه 155 دلار برای تمدید مجوز کار و 350 دلار برای تمدید مجوز تحصیلی پرداخته شود.

مدارک لازم برای تمدید انواع ویزای کانادا

تمدید ویزای کانادا مستلزم ارائه مدارک لازم در هنگام درخواست است. با اطمینان از ارسال دقیق و به‌موقع مدارک زیر، شانس خود را برای تمدید اقامت خود در کانادا افزایش خواهید داد.

  • فرم درخواست تغییر شرایط یا تمدید اقامت
  • پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار پس از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده برای خروج از کانادا به علاوه فتوکپی صفحه بیو پاسپورت
  • اثبات توان مالی با ارائه صورتحساب بانکی یا نامه‌ای از یک کارفرما مبنی بر حمایت مالی
  • نامه پشتیبانی کارفرما مبنی بر قصد خود برای تمدید قرارداد کاری شامل شرح شغل، نقش متقاضی و مدت زمان تمدید (برای افراد دارای ویزای کاری)
  • نامه پذیرش فعلی دانشجو (LOA) از موسسه آموزشی (برای افراد دارای ویزای دانشجویی)
  • گزارش معاینه پزشکی
  • ارائه گواهی ازدواج، گواهی تولد یا اسناد فرزندخواندگی برای اثبات رابطه با همسر و افراد تحت تکفل
  • یک نامه پوششی مفصل همراه با درخواست تمدید ویزا برای توضیح دلیل تمدید آن
  • ارائه برنامه سفر، مدرک بیمه پزشکی اضطراری و دعوتنامه از یک مقیم یا میزبان کانادا

اگر در جمع‌آوری مدارک برای تمدید ویزای کانادا خود با مشکل روبرو هستید، می‌توانید از خدمات ویزموندو استفاده کنید. ما تمام مدارک لازم را با توجه به شرایط فردی شما مشخص خواهیم کرد.

اعتبار ویزای کانادا

ویزای کانادا دارای یک دوره اعتبار مشخص است که مدت زمان اقامت قانونی فرد را تعیین می‌کند. اعتبار ویزای کانادا معمولا روی ویزا درج می‌شود و تاریخ شروع و پایان اعتبار ویزا را نشان می‌دهد. افراد باید این مدت را به شکل دقیق رعایت کنند؛ زیرا اقامت بیش از حد می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. اعتبار ویزای کانادا به مدت انقضای پاسپورت شما بستگی دارد و می‌تواند تا یک ماه قبل از پایان اعتبار پاسپورت شما صادر شود.

ویزای چند بار ورود به شما امکان می‌دهد تا در فواصل 6 ماهه هر چند بار که بخواهید به کانادا سفر کنید. این ویزا می‌تواند با اعتبار حداکثر 10 سال یا یک ماه قبل از تاریخ انقضای پاسپورت شما صادر شود. (هر کدام که کوتاه‌تر باشد.)

چه کسانی واجد شرایط تمدید ویزای کانادا هستند؟

فقط افراد خاصی می‌توانند برای تمدید ویزای کانادا از داخل خاک این کشور اقدام کنند. این افراد باید دارنده ویزای بازدیدکننده، مجوز تحصیل یا مجوز کار باشند. ضمنا درخواست تمدید ویزا فقط می‌تواند توسط افرادی ارائه شود که هنوز دارای وضعیت اقامت قانونی معتبر در کانادا هستند. شرایط تمدید ویزای این افراد به نوع ویزای آن‌ها بستگی دارد که در ادامه به این شرایط خواهیم پرداخت.

1. تمدید ویزای بازدیدکننده

ویزای بازدیدکننده یا ویزیتوری به افراد غیر شهروند اجازه می‌دهد تا برای یک دوره 6 ماهه در کانادا اقامت داشته باشند. این ویزا می‌تواند به صورت سینگل یا یک بار ورود و مولتیپل یا چند بار ورود صادر شود.

با این حال، در پایان 6 ماه، وضعیت اقامت قانونی شما منقضی می‌شود و باید کشور کانادا را ترک کنید؛ مگر اینکه حداقل 30 روز قبل از انقضای ویزای فعلی خود برای تمدید آن درخواست دهید. درخواست برای تمدید ویزای کانادا به صورت آنلاین است و بررسی آن، حداکثر 120 روز طول می‌کشد. برای این کار باید از طریق وب‌سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست دهید.

گاهی اوقات ویزای فعلی شما در زمان بررسی درخواست تمدید ویزا توسط اداره مهاجرت کانادا منقضی می‌شود. در این حالت و تا اعلام نتیجه درخواست تمدید ویزا می‌توانید تحت عنوان وضعیت ضمنی (Implied Status) یا وضعیت حفظ شده (Maintained Status) در کانادا بمانید.

2. تمدید ویزای تحصیلی

مجوز تحصیل یا استادی پرمیت به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا بر اساس برنامه تحصیلی خود و سایر عوامل، برای مدتی در کانادا بمانند. مجوز تحصیل شما شرایط کار پاره‌وقت، مدت اقامت، محدودیت‌های دوره تحصیل و غیره را مشخص می‌کند. برای تمدید مجوز تحصیل خود باید به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اقدام کنید.

شما باید درخواست تمدید خود را حداقل 30 روز قبل از انقضای مجوز تحصیلی فعلی ارائه دهید. اگر موفق به انجام این کار نشدید، 90 روز فرصت دارید تا برای مجوز Restoration اقدام کنید. اما اگر بخواهید دوره تحصیلی، موسسه آموزشی یا شرایط مجوز تحصیل خود را تغییر دهید، ممکن است صرف درخواست برای تمدید ویزا کافی نباشد.

3. تمدید ویزای کار

در حال حاضر، تعداد زیادی مجوز کار در کانادا وجود دارد که فرآیند درخواست خاص خود را دارند. با این حال، درخواست برای تمدید یا تغییر هرگونه شرایط در مجوز کار باید قبل از انقضای مجوز فعلی انجام شود. درخواست شما باید تا 30 روز قبل از تاریخ انقضای مجوز کار فعلی آماده و ارسال شود. با این حال، نمی‌توانید مجوز کار را بیش از مدت اعتبار پاسپورت خود تمدید کنید.

فرم 5708 IMM

آیا تا به حال نام فرم 5708 IMM کانادا را شنیده‌اید؟ اگر می‌خواهید ویزای توریستی یا اقامت موقت خود را در کانادا تمدید کنید، نیاز به پر کردن این فرم دارید. درواقع پر کردن این فرم برای افرادی لازم است که می‌خواهند به عنوان توریست یا با مجوز اقامت موقت برای مدت بیشتری در کانادا بمانند.

شما می‌توانید چندین بار از این فرم استفاده کنید. کافی است فرم 5708 IMM را پر کنید و آن را برای اداره مهاجرت کانادا بفرستید تا افسران آن را بررسی و تایید یا رد کنند. اما به یاد داشته باشید، این فرم فقط برای تمدید یا تغییر وضعیت ویزای اقامت موقت شما است. بنابراین نمی‌توان از آن برای تغییر یا تمدید مجوزهای دیگر مانند کار یا تحصیل استفاده کرد.

فرم 5708 IMM

دلایل رایج برای رد تمدید ویزای کانادا

یکی از رایج‌ترین دلایل رد تمدید ویزای کانادا، فقدان مدارک یا شواهد کافی برای پشتیبانی از درخواست است. برای جلوگیری از این امر، الزامات تمدید ویزای خود را به دقت بررسی کنید و تمام مدارک لازم را ارائه دهید. این مدارک ممکن است شامل اثبات توان مالی، وضعیت شغلی و هر مدرک اضافی خاص برای دسته ویزای شما باشد.

ضمنا باید تمام معیارها و شرایط لازم برای تمدید ویزای خود را داشته باشید. این شرایط شامل حفظ وضعیت اولیه صدور ویزا، برآورده کردن الزامات مالی و پایبندی به شرایط خاص مرتبط با ویزای شما است. اگر نتوانید این معیارها را رعایت کنید، ممکن است درخواست تمدید شما ریجکت شود.

علاوه بر موارد فوق، چند اشتباه رایج هم وجود دارد که رد تمدید ویزا را در پی دارد. ارسال فرم‌های ناقص یا نادرست، ارائه اطلاعات نادرست یا عدم پرداخت هزینه‌های مورد نیاز از این جمله هستند. برای جلوگیری از این اشتباهات، تمام اطلاعات، مدارک و فرم‌ها را دو بار بررسی کنید. درنهایت، به دستورالعمل‌های خاص ارائه شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) توجه داشته باشید.

تبدیل و تمدید ویزای کانادا برای ایرانیان

از اول مارس 2023، تبدیل و تمدید ویزای کانادا برای ایرانیان آسان‌تر شده است. در حال حاضر، ایرانیان اجازه دارند با درخواست مجوز اقامت جدید از داخل کانادا به تحصیل، کار یا ملاقات خود با خانواده ادامه دهند.

یک مسیر مجوز اپن ورک هم برای ایرانیان مقیم کانادا در دسترس خواهد بود. علاوه بر این، دولت کانادا از برخی هزینه‌ها برای پردازش درخواست ایرانیان مایل به تمدید ویزای کانادا چشم‌پوشی می‌کند.

سوالات متداول

شرایط تمدید ویزای کانادا فقط با دلایل موجه و اثبات توان مالی برای ادامه دوره اقامت امکان‌پذیر است. ضمنا اگر برای کار یا تحصیل در کانادا هستید، باید نامه کارفرما و دانشگاه را ضمیمه درخواست کنید.

زمان پردازش تمدید ویزای کانادا به عوامل گوناگونی بستگی دارد. با این حال، شما باید درخواست خود را 90 روز قبل از انقضای ویزای خود ارائه دهید.

بله تمدید متداول‌ترین نوع ویزا یعنی ویزیتوری کانادا 100 دلار هزینه دارد. البته دولت کانادا تسهیلاتی را برای تمدید اقامت ایرانیان در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *