تکس فری در کانادا چیست؟ (بررسی قوانین مالیات در کانادا)
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
تکس فری در کانادا چیست؟

تکس فری در کانادا چیست؟

بسیاری از افرادی که تا به حال به خارج از کشور سفر کرده‌اند، حتما اصطلاح تکس فری را شنیده‌اند؛ اما تکس فری چیست؟ تکس فری به معنای معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. در کشورهای خارجی به‌خصوص کشورهای اروپایی شرایطی برای خرید مسافران در نظر گرفته شده است که یکی از ‌آن‌ها تکس فری نام دارد. در این کشورها مشتریان بابت خرید کالا مالیات می‌پردازند اما این مالیات از گردشگران خارجی دریافت نمی‌شود. اگر شما هم به‌زودی راهی سفر خارجی هستید؛ با ویزموندو همراه شوید. ما در ادامه بیشتر درباره شرایط تکس فری و مزایای این قانون با شما صحبت خواهیم کرد.
تکس فری در کانادا چیست؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

تکس فری چیست؟

خرید کردن یکی از بخش‌های جذاب سفر است. اکثر مسافران در برنامه سفر خود ساعاتی را به گشت‌وگذار در مرکز خریدهای معروف برای خرید وسایل مورد نیازشان و سوغاتی برای دوستان و خانواده اختصاص می‌دهند. اگر شما هم اهل خرید کردن در سفر هستید باید بدانید که تکس فری چیست؟ و شامل چه شرایطی می‌شود تا بتوانید از این قانون برای کاهش هزینه‌هایتان استفاده کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که در کشورهای مختلف، مبلغ مالیات بر روی غذا، پوشاک و… با هم متفاوت است. بااین‌حال به‌طور میانگین باید حدود 18 درصد مالیات را در نظر بگیرید. این درصد مالیات در هنگام خرید کالاهای گران‌قیمت رقم چشم‌گیری می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید این مبلغ را پرداخت نکنید باید از قوانین تکس فری استفاده کنید.

شرایط دریافت تکس فری چیست؟

قوانین و شرایطی برای استفاده از تکس فری Tax Free توسط کشورهای مختلف گذاشته شده است تا گردشگران بتوانند از این قوانین برای پرداخت نکردن مالیات استفاده کنند. البته شما فقط برای خرید کالاهایی که مصرف شخصی دارند، می‌توانید از تکس فری استفاده کنید؛ اما اگر بخواهید کالاهای زیادی را در حجم بالا بخرید باید مالیات آن را بپردازید. همچنین افرادی که می‌خواهند از این قانون استفاده کنند، باید به سن قانونی یعنی 18 سال تمام رسیده باشند. در برخی از کشورها هم سقف معینی برای تکس فری تعیین شده است. به‌عبارت‌دیگر شما تا مبلغ مشخصی می‌توانید از تکس فری استفاده کنید و اگر میزان خریدهایتان از این میزان بالاتر برود، ناچار به پرداخت مالیات هستید.

نکته مهم دیگر اینکه شما باید در زمان تعیین شده برای دریافت تکس فری کارهای لازم را انجام بدهید. کشورهای اروپایی و کشور کانادا قوانین دیگری هم برای استفاده از تکس فری وضع کرده‌اند که برخی از آن‌ها در کشورهای اروپایی اجرا می‌شود. به‌عنوان‌مثال کسانی که برای مدت حداکثر شش ماه به یکی از کشورهای اروپایی سفر کرده‌اند، می‌توانند از این قانون معافیت مالیاتی استفاده کنند و اگر مدت حضورشان بیش از این مدت باشد مشمول این قانون نخواهند شد.

مزایای تکس فری چیست؟

مزایای تکس فری چیست؟

در ادامه مطلب تکس فری در کانادا چیست به بررسی مزایای این قانون مالیاتی می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت که چرا کشورها چنین قانونی را تصویب کرده‌اند؟ مهم‌ترین دلیل تصویب قانون تکس فری، تشویق توریست‌ها به خرید است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم در کشورهای اروپایی و کشور کانادا شهروندان مجبور هستند بابت خرید محصولات مختلف مالیات بپردازند.

پرداخت این مالیات برای مسافران خوشایند نیست؛ به‌خصوص مسافرانی که عادت به پرداخت مالیات در کشور خودشان ندارند یا قوانین کشورشان درباره مالیات بسیار متفاوت‌تر از این کشورها است. با تصویب قانون تکس فری مسافران بیشتری به خرید کالا از کشورهای مجری این قانون علاقه‌مند شدند؛ به‌طوری‌که میزان ارزآوری توریست‌ها در این کشورها چندین برابر شد. در واقع همان‌طور که شما به‌عنوان مسافر از پرداخت مالیات‌های سنگین شانه خالی می‌کنید؛ کشورهای دیگر از خرید شما حتی بدون پرداخت مالیات منفعت زیادی به دست می‌آورند.

چگونه از شرایط تکس فری استفاده کنیم؟

فرض کنید شما به یکی از کشورهای دارای قانون تکس فری مانند کشور کانادا سفر کرده‌اید و می‌دانید که تکس فری چیست؟ در این شرایط شما برای اینکه بتوانید از این قانون به نفع خود استفاده کنید، باید برخی مراحل را در حین خرید و در فرودگاه انجام‌ دهید. در هنگام خرید کالا شما باید یک فرم تکس فری از فروشنده بگیرید. این فرم در سه نسخه تنظیم شده است. در این فرم باید اطلاعاتی مانند شماره پاسپورت و برخی دیگر از اطلاعات هویتی خودتان را وارد کنید.

 در هنگام برگشت از سفر باید کمی زودتر به فرودگاه بروید و غرفه مربوط به تکس فری یا گمرک را پیدا کنید. در آنجا با نشان دادن فرم‌های تکس فری می‌توانید مبلغی را که به‌عنوان مالیات به فروشنده پرداخت کرده‌اید را پس بگیرید. در واقع شما یک‌بار مالیات را به فروشنده پرداخت می‌کنید، اما می‌توانید با استفاده از قانون تکس فری هزینه‌هایی که بابت مالیات پرداخت کرده‌اید را پس بگیرید. در غرفه تکس فری مأمور گمرک یکی از برگه‌های فرم سه برگی را از شما می‌گیرد و مابقی را به شما تحویل می‌دهد. پس از اینکه شما از گیت کنترل پاسپورت عبور کردید، دوباره باید به غرفه تکس فری مراجعه کنید و با ارائه دادن دو فرمی که نزدتان باقی‌مانده، مبلغ مالیات را پس بگیرید.

 توجه داشته باشید که غرفه‌های تکس فری همیشه شلوغ هستند، بنابراین چند ساعت قبل از پروازتان به فرودگاه بروید تا با خیال راحت بتوانید مراحل مختلف را انجام دهید. نکته مهم دیگر اینکه گاهی اوقات مأمور گمرک از شما می‌خواهد که کالاهای خریداری‌ شده را به او نشان بدهید؛ پس قبل از تحویل چمدان‌هایتان به بخش بار به غرفه تکس فری بروید. معمولاً این اتفاق درباره کالاهایی می‌افتد که گران‌قیمت هستند.

چند بار می ‌توان از تکس فری استفاده کرد؟

چهارمین سؤالی که ما در این مطلب با عنوان تکس فری چیست؟ به آن پاسخ خواهیم داد درباره سقف استفاده از مالیات کانادا Tax Canada است. باید در نظر داشته باشید که محدودیت‌هایی برای تعداد دفعات استفاده از قانون تکس فری توسط کشورهای مختلف اعمال شده است. این قوانین در هر کشوری با کشور دیگر فرق می‌کند. همچنین شرایط اعمال این قانون هم برای مسافران مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال سقف تکس فری در کشور کانادا در سال 2023 حدود 6500 دلار کانادا بوده است و از نظر تعداد دفعات مجاز برای استفاده هم بر اساس اطلاعات موجود محدودیت خاصی برای مسافران وجود ندارد.

بااین‌حال غرفه‌های تکس فری در فرودگاه‌ها اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه می‌تواند در اختیار شما بگذارند. همچنین اگر به‌زودی قصد سفر به کشور کانادا را دارید، می‌توانید از خدمات ویزموندو استفاده کنید. تیم مهاجرتی ویزموندو متشکل از بهترین وکلای مهاجرتی راه شما را برای سفری آسان به کشور کانادا هموار‌تر می‌کنند. شما می‌توانید برای مشاوره رایگان از طریق شماره تماس‌های درج شده در سایت  با ما در ارتباط باشید.

در چه کشورهایی قوانین تکس فری یا بدون مالیات اجرا می ‌شود؟

قوانین خرید بدون مالیات یا Tax free به‌جز کشور کانادا در بسیاری از کشورهای دیگر هم اجرا می‌شود. برخی از این کشورها عبارت‌اند از:

 • قبرس
 • اندونزی
 • دانمارک
 • جمهوری چک
 • ایتالیا
 • استرالیا
 • ارمنستان
 • ایرلند
 • استونی
 • فنلاند
 • فرانسه
 • لتونی
 • بلغارستان
 • آلمان
 • امارات
 • کرواسی
 • مجارستان
 • ایسلند
 • یونان
 • ترکیه
 • سوئد
 • لوکزامبورگ

از چه مرکز خریدهایی می ‌توان بدون پرداخت مالیات خرید کرد؟

از چه مرکز خریدهایی می ‌توان بدون پرداخت مالیات خرید کرد؟

اکنون به‌خوبی می‌دانید که تکس فری چیست؟ و چرا کشورهای مختلف این قانون را برای گردشگران وضع کرده‌اند، ولی آيا می‌توان از همه مرکز خریدها با قانون تکس فری خرید کرد؟ شما برای اینکه بتوانید از این قانون برای پرداخت نکردن مالیات استفاده کنید باید به مرکز خریدهای خاصی بروید. البته در کشورهای مختلفی مانند کانادا تعداد این فروشگاه‌ها بسیار زیاد است. برخی از آن‌ها نیز در داخل فرودگاه کشور مقصد قرار دارند و شما می‌توانید آن‌ها را به کمک تابلوهایی که روی فروشگاه‌های خود نصب کرده‌اند پیدا کنید.

روش دیگر هم سؤال پرسیدن از فروشندگان است. آن‌ها شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنند. البته نباید فراموش کنید که برای خرید بدون مالیات از هر فروشگاهی باید پاسپورتتان را همراه داشته باشید. فروشندگان با چک کردن پاسپورت شما، فرم‌های مربوط به تکس فری را در اختیارتان می‌گذارند. اگر به هر دلیلی پاسپورت همراهتان نباشد دچار مشکل خواهید شد. نکته مهم دیگر اینکه اگر به همراه سایر اعضای خانواده‌تان به سفر می‌روید می‌توانید از پاسپورت‌های آن‌ها نیز برای خرید بدون مالیات استفاده کنید.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم؛ محدودیت‌هایی برای استفاده از تکس فری وجود دارد. اگر میزان خرید شما از حد مجازی بالاتر برود احتمال اینکه نتوانید مالیاتی را که پرداخت کرده‌اید پس بگیرید بیشتر خواهد شد به همین دلیل در هنگام خرید اجناسی با مبالغ زیاد می‌توانید از پاسپورت سایر اعضای خانواده‌تان هم استفاده کنید. تکس فری یک امتیاز بسیار خوب است که می‌توانید از‌ آن برای کاهش هزینه‌های سفرتان استفاده کنید؛ پس با سهل انگاری این امتیاز را از دست ندهید.

دانستن صفر تا صد تکس فری با ویزموندو

تکس فری امکان خرید بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. در همه کشورهای دنیا مشتریان موظف هستند، مبلغی را به‌عنوان مالیات در حین خرید کالاهای مختلف بپردازند. گردشگران و مسافران بر اساس قانون تکس فری از پرداخت این مالیات معاف می‌شوند. ما در این مطلب با عنوان تکس فری چیست؟ به‌طور کامل زوایای مختلف این قانون را برای شما بازگو کردیم. شما با مطالعه کامل این مطلب می‌توانید از شرایط و نکات مهم استفاده از قانون خرید بدون مالیات آگاه شوید. در پایان لازم است یادآوری کنیم که ویزموندو به‌عنوان یکی از برترین تیم‌های مهاجرتی به کشور کانادا و سایر کشورهای اروپایی می‌تواند مشاوره‌های ارزشمندی را برای مهاجرت از طریق تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری در اختیار شما بگذارد. شما می‌توانید برای رزرو وقت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

آيا بر اساس قانون تکس فری باید مبلغ کمتری نسبت به فاکتور خرید به فروشنده بپردازیم؟

خیر، شما در فروشگاه مبلغی که در فاکتور خرید نوشته شده است را پرداخت می‌کنید؛ اما در هنگام خروج از کشور در فرودگاه می‌توانید از طریق باجه‌های تکس فری مبلغی که به عنوان مالیات پرداخت کرده‌اید را پس بگیرید.

آیا در همه فرودگاه‌های کانادا باجه تکس فری وجود دارد؟

در اکثر فرودگاه‌های بین‌المللی این باجه‌ها وجود دارند. بااین‌حال برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به سایت فرودگاه کشور مقصد مراجعه کنید.

چه کسانی می‌توانند از قانون خرید بدون مالیات استفاده کنند؟

همه گردشگرانی که ظرف مدت کمتری از شش ماه کشور مقصد را ترک می‌کنند و بیش‌تر از 18 سال سن دارند می‌توانند از قانون تکس فری استفاده کنند.

آيا در همه کشورهای اتحادیه اروپا قانون تکس فری وجود دارد؟

در اکثر این کشورها قانون تکس فری وجود دارد. در بخشی از این مطلب به نام این کشورها اشاره کرده‌ایم.

مدت اعتبار تکس فری چقدر است؟

این مدت با توجه به قانون هر کشوری متفاوت است. بااین‌حال اعتبار تکس فری معمولاً بین 3 تا 6 ماه پس از صدور فاکتور خرید است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *