درآمد و بازار کار شغل برنامه نویسی در کانادا چگونه است؟
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
درآمد و بازار کار شغل برنامه نویسی در کانادا چگونه است؟

درآمد و بازار کار شغل برنامه نویسی در کانادا چگونه است؟

کانادا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصد برنامه‌نویسان شهرت یافته است. شغل برنامه نویسی در کانادا یک حرفه پردرآمد و محترم محسوب می‌شود. این کشور هرساله عده کثیری از برنامه‌نویسان، توسعه‌دهندگان، مهندسین کامپیوتر و فارغ‌التحصیلان گرایش‌های فناوری اطلاعات را جذب می‌کند. افرادی که در زمینه‌ برنامه‌نویسی از دانش و تجربه کافی برخوردار هستند، می‌توانند در شرکت‌های معروف و نوپای کانادا مشغول به کار شوند؛ البته برای استخدام در این مشاغل رقابت بالایی وجود داشته و برای افزایش شانس در این زمینه می‌بایست از نکات کلیدی استخدام آگاه بود.
درآمد و بازار کار شغل برنامه نویسی در کانادا چگونه است؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

درباره شغل برنامه نویسی در کانادا

شغل برنامه نویسی در کانادا می‌تواند برای متقاضیان مهاجرت گزینه مناسبی تلقی شود؛ زیرا کشور کانادا توانسته است همگام با پیشرفت‌های تکنولوژی به ارتقای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بپردازد. کشور کانادا عنوان سومین صنعت بزرگ فناوری اطلاعات را در اختیار داشته و از این‌رو برای حفظ جایگاه خود به تعداد بالایی از نیروهای کار متخصص نیاز دارد.

درآمد برنامه‌نویسی در کانادا بسیار ایده‌آل است. برنامه‌نویسان این کشور از میانگین درآمد سالیانه ۱۰۰ هزار دلار برخوردارهستند. افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند از امکاناتی نظیر امنیت شغلی عالی، کیفیت زندگی بالا، تنوع مشاغل موجود و امکان دریافت اقامت دائم برخوردار هستند. این موارد باعث شدند تا کانادا یک مقصد ایده‌آل برای مهاجرت برنامه‌نویسان باشد.

شرایط شغل برنامه نویسی در کانادا

شرایط شغل برنامه نویسی در کانادا بسیار خوب و ایده‌آل است. برنامه نویسی یک شغل محترم، پردرآمد و پررونق در کشور کانادا محسوب می‌شود. این کشور مهد طیف گسترده ای از شرکت‌های فناوری و استارتآپ‌های مشهور بوده و این مراکز برای حفظ جایگاه خود به دنبال افراد با استعداد هستند.
 
شما در کشور کانادا قادر خواهید بود تا به عنوان یک برنامه‌نویس از فرصت‌های متنوع شغلی بهره‌مند شده و در یکی از پردرآمدترین مشاغل این کشور مشغول به فعالیت شوید. در ادامه بخشی از مزایای این شغل را مشاهده می‌کنید:
 
 1. امنیت شغلی و رفاه اجتماعی
 2. امکان دریافت اقامت دائم
 3. تجربه کار در مؤسسات مطرح
 4. امکان شرکت در دوره‌های پیشرفته
 5. دریافت کمک هزینه مسکن و رفت‌وآمد
 6. کیفیت زندگی ایده‌آل

شرایط شغل برنامه نویسی در کانادا

مدارک لازم برای مهاجرت برنامه نویسان به کانادا

مدارک لازم شغل برنامه نویسی در کانادا می‌تواند به موارد متعددی بستگی داشته باشد. مدارک درخواستی بسته به محل جغرافیایی، انتظارات شرکت و کارفرما متفاوت خواهند بود. متداول‌ترین مدارک درخواستی برای مهاجرت برنامه نویس به کانادا عبارتند از:
 
 • دانش کافی در رابطه با زبان‌های پیشرفته برنامه نویسی 
 • برخورداری از مدرک کارشناسی علوم کامپیوتر یا سایر رشته‌های مرتبط
 • تجربه کار با انواع نرم‌افزارهای کامپیوتری
 • دریافت گواهینامه ویژه زبان برنامه نویسی از انجمن پردازش اطلاعات کانادا
 • مدارک مرتبط با مهارت زبان انگلیسی

شرایط استخدام برنامه نویس در کانادا

شغل برنامه نویسی در کانادا نیازمند دارا بودن شرایط عمومی و شرایط خاص کاری است. هر شرکت بر اساس نیازهای خود ممکن است برخی از شرایط را درخواست کند.
 
در ادامه رایج‌ترین الزامات برای استخدام برنامه‌نویسان را ارائه خواهیم ساخت.
شرایط استخدام برنامه نویسان
تحصیلات
پایان تحصیلات متوسطه، مدرک دانشگاهی
شرایط سنی
حداقل 18 سال
زبان موردنیاز
برخورداری از مدرک زبان معتبر یا شرکت در آزمون مهارت زبان انگلیسی- مهارت زبان فرانسوی برای استان کبک
سابقه کاری
سابقه کار به‌عنوان برنامه‌نویس برای ورود به برنامه مهاجرتی اکسپرس کانادا
مهارت‌ها
آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی C/ C++/ Java/ Python / Linux / SQL
متقاضیان می‌بایست از حداقل مدرک لیسانس کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط با برنامه‌نویسی برخوردار بوده یا در این زمینه دوره کالج را گذرانده باشند.
 
شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات دقیق در خصوص فرصت‌های شغلی و همچنین شرایط استخدام مشاغل مرتبط، با مشاورین مجرب موسسه مهاجرتی ویزموندو در ارتباط باشید.

درآمد شغل برنامه نویسی در کانادا

با به روی کار آمدن هوش مصنوعی و ارتقای سایر فناوری‌های دیجیتال، نیاز بازار کار کانادا به برنامه‌نویسان افزایش یافت. هم‌اکنون بیشتر برنامه نویسان این کشور در حدود ۴۰ ساعت در ماه به فعالیت پرداخته و از میانگین درآمد سالانه ۵۹ هزار دلار برخوردار هستند.
 
حداقل و حداکثر حقوق شغل برنامه نویسی در کانادا به موارد متعددی همچون نوع شرکت، استان و میزان توانمندی‌های فردی بستگی دارند. میانگین حقوق ساعتی برنامه نویسان کانادا برابر با ۳۰ دلار برآورد شده است.
 
افرادی که به‌تازگی وارد این شغل می‌شوند از متوسط حقوق سالانه ۴۷ هزار دلار و افراد باتجربه از متوسط حقوق ۸۱ هزار دلار برخوردار هستند. در ادامه میانگین حقوق برنامه نویسان در استان‌های مختلف کانادا را مشاهده خواهید کرد:
استان
میزان حقوق
بریتیش کلمبیا
95 دلار
آلبرتا
65 دلار
آنتاریو
62 دلار
ساساکچوان
57 دلار
کبک
51 دلار
مانیتوبا
48 دلار

میانگین حقوق برنامه نویسان بر اساس عنوان شغلی

میانگین حقوق برنامه نویسان کانادا بر اساس عنوان شغلی به شرح زیر است:

عنوان شغلی
میزان حقوق
مهندسی نرم‌افزار
150 هزار دلار
توسعه‌دهنده جاوا
123 هزار دلار
توسعه‌دهنده نرم‌افزار
116 هزار دلار
تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری
84 هزار دلار
توسعه‌دهنده وب
73 هزار دلار

بازار کار برنامه نویسی در کانادا چگونه است؟

بازار کار برنامه نویسی در کانادا از شرایط منحصربه‌فردی برخوردار بوده و این کشور به علت نیازهای خود، فرصت‌های شغلی ایده آلی را برای برنامه نویسان در نظر گرفته است. شواهد و داده‌های آماری نشان‌دهنده آن هستند که استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا، نیو برانزویک، آنتاریو، کبک و استان بریتیش کلمبیا از بهترین بازار کار برای برنامه نویسان برخوردار هستند.
 
استان‌های ساساکچوان، آلبرتا و مانیتوبا نیز شرایط ایده‌آلی را برای برنامه نویسان ایجاد کرده‌اند. در ادامه عناوین شغلی موجود برای برنامه نویسان را در ملاحظه خواهید کرد:
 
 1. برنامه نویس کامپیوتر
 2. برنامه نویس جلوه‌های ویژه 
 3. برنامه نویس سیستم عامل 
 4. برنامه نویس سیستم‌های اصلی 
 5. برنامه نویس جزئیات
 6. تحلیل‌گر برنامه نویسی
 7. طراح رابط کاربر گرافیکی
 8. توسعه‌دهنده رابط کاربر گرافیکی
 9. توسعه‌دهنده بازی‌های کامپیوتری
 10. توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 11. توسعه‌دهنده رسانه‌های تعاملی
 12. توسعه‌دهنده چندرسانه‌ای

 

زبان های مورد نیاز برنامه نویسی در کانادا

با یادگیری زبان‌های برنامه نویسی محبوب و پرکاربرد، می‌توانید شانس استخدام خود را به عنوان برنامه نویس در کانادا ارتقا دهید. آشنایی با محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی می‌تواند شانس شما را برای پذیرش نیز افزایش دهد. در ادامه بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت به کانادا را معرفی خواهیم ساخت:
 
 • جاوا اسکریپت

 
برنامه نویسان مسلط به جاوا اسکریپت از موقعیت‌های شغلی متعددی برخوردار هستند. نسخه پیشرفته جاوا اسکریپت با عنوان TypeScript اخیراً محبوبیت این زبان را افزایش داده و نیاز به برنامه‌نویس جاوا اسکریپت را گسترش داده است. متوسط حقوق سالانه برنامه نویس جاوا اسکریپت در حدود 150 هزار دلار تخمین زده شده است.
 
 • پایتون

پایتون یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی جهان محسوب می‌شود. یک برنامه نویس پایتون قادر است بر روی پروژه‌هایی نظیر طراحی برنامه‌های دسکتاپ و طراحی سرورهای شبکه به فعالیت بپردازد. اطلاعات آماری نشان‌دهنده این مطلب هستند که برنامه نویسان باتجربه در زمینه پایتون می‌توانند متوسط حقوق سالانه ۱۹۹ هزار دلار را دریافت کنند.
 
 • جاوا 

حدود ۹۰ درصد از شرکت‌های برتر کانادا از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده می‌کنند. برنامه نویسان کارآزموده زبان جاوا می‌توانند از متوسط حقوق سالانه ۱۲۳ هزار دلار برخوردار باشند. حداکثر حقوق دریافتی این برنامه نویسان در حدود ۱۹۰ هزار دلار برآورد شده است.
 
 • سوئیفت

سوئیفت زبان طراحی اپلیکیشن‌های IOS بوده که از سال 2014 به دنیا معرفی شد. با اینکه زمان زیادی از زمان معرفی این زبان نمی‌گذرد، اما هم‌اکنون بازار کار ایده آلی را برای برنامه نویسان ایجاد ساخته است. برنامه نویسان سوئیفت در کانادا می‌توانند سالانه در حدود 72 هزار تا 212 هزار دلار کانادا درآمد کسب کنند.
 
زبان های مورد نیاز برنامه نویسی در کانادا
 

مهارت های لازم برای استخدام برنامه نویس در کانادا

مواردی مانند تجربه برنامه نویسی، آشنایی با زبان‌های برنامه نویسی و آشنایی با تکنولوژی‌های جدید می‌تواند بر شانس استخدام برنامه نویسان تأثیرگذار باشد.
 
متقاضیان شغل برنامه نویسی در کانادا می‌بایست علاوه بر مهارت زبان مناسب و برخورداری از مدرک تحصیلی مرتبط، از تجربه برنامه نویسی با زبان‌های پرکاربردی مانند جاوا، جاوا اسکریپت، سوئیفت، PHP، پایتون و C++ برخوردار باشند.
 
میزان تخصص برنامه نویسان می‌تواند تا حد زیادی بر روی حقوق دریافتی آن‌ها نیز تأثیرگذار باشد. همچنین مهارت‌هایی نظیر نظارت و مدیریت، روحیه فعالیت گروهی، توانایی انجام کار به‌صورت روشمند و دقیق، توانایی توجه به جزئیات، تصمیم‌گیری و حل مشکلات می‌توانند شانس استخدام شما را تا حد چشم‌گیری افزایش دهند.
 

شرح وظایف برنامه نویسان کانادا

شرح وظایف و مسئولیت‌های برنامه نویسان کانادا می‌تواند به عواملی نظیر عنوان شغلی و انتظارات شرکت مربوطه بستگی داشته باشد؛ اما برخی از رایج‌ترین وظایف برنامه نویسان کامپیوتر به شرح زیر هستند:
 
 • نوشتن و اصلاح نرم‌افزارها
 • ادغام و تست کد نرم‌افزارها
 • تهیه گزارش و مستندات لازم در رابطه با وضعیت نرم‌افزارها مانند میزان بهره‌وری و شیوه نگهداری
 • جمع‌آوری اطلاعات مربوط به نیازهای کاربران
 • تحلیل و بررسی انواع برنامه‌های نرم‌افزاری
 • آنالیز نرم‌افزارهای رقیب
 • و…

چشم انداز شغل برنامه نویسی در کانادا

در طی یک دهه اخیر، کشور کانادا طیف گسترده ای از برنامه نویسان را جذب کرده است. بر طبق آمار ارائه شده توسط بانک مشاغل کانادا می‌توان گفت که این روند تا سال ۲۰۲۸ ادامه داشته و در آن هنگام، بازار کار برنامه نویسی کامپیوتر از میزان عرضه و تقاضای نسبتاً برابری برخوردار خواهد بود.
 
این اطلاعات حدود ۵۲۳ هزار موقعیت شغلی را تا سال ۲۰۲۸ میلادی پیش‌بینی کرده‌اند. در میان استان‌های مختلف کشور کانادا، استان‌های انتاریو، کبک، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساساکچوان و مانیتوبا از بیشترین میزان تقاضا برای برنامه نویسان برخوردار خواهند بود.
 

نحوه مهاجرت برنامه نویس به کانادا 

از طریق تحصیل در کانادا، دریافت پیشنهاد کاری یا از طریق اخذ مدرک برنامه نویسی برای مهاجرت به کانادا می‌توان برای مهاجرت اقدام کرد.
 
تحصیل در رشته برنامه نویسی و دریافت یک مدرک معتبر کانادایی تا حد زیادی می‌تواند در میزان جذب شما تأثیرگذار باشد. همچنین در کانادا دوره‌های ۸ الی ۱۲ هفته‌ای برگزار می‌شود که می‌توانند مهارت‌های توسعه‌دهنده وب را در اختیار شما قرار دهند.
 
شما می‌توانید از طریق شرکت در دوره‌های اعطای گواهی فنی کانادا مدارک معتبری را دریافت کنید. این دوره‌ها برای افرادی که با برنامه نویسی آشنایی دارند، مناسب هستند. شایان‌ذکر است که مهاجرت برنامه نویس بدون مدرک به کانادا از طریق مسیرهای زیر میسر شده است:
 
 • دریافت پیشنهاد کاری
 • اکسپرس اینتری
 • کلاس تجربه کبک

 

نحوه مهاجرت برنامه نویس به کانادا 

نحوه دریافت ویزای کاری کانادا برای برنامه نویسان

افرادی که توانسته‌اند پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنند، می‌توانند جهت اخذ ویزای کاری کانادا برای برنامه نویسان اقدام کنند.
 
برای این منظور برنامه ای تحت عنوان Express Entry وجود دارد که با سنجش مواردی نظیر میزان مهارت، تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسوی، سابقه کاری و غیره، امتیاز متقاضیان را در سیستم جامع رتبه‌بندی کانادا اعلام می‌کند.
 
برای وارد شدن به برنامه اکسپرس می‌بایست حداقل نمره ۶۷ را کسب کنید. در گام بعدی، یک نامه از اداره مهاجرت برای شما ارسال شده و از شما خواسته می‌شود تا ظرف ۶۰ روز کاری، درخواست رسمی خود را برای اخذ ویزای کار کانادا ارسال کنید.
 
این مسیر ممکن است کمی سردرگم کننده باشد؛ لذا بهتر است با کمک مشاورین ویزموندو شانس استخدام خود را به‌عنوان برنامه‌نویس در کشور کانادا به حداکثر برسانید.
 

کلام آخر

شغل برنامه نویسی در کانادا از میزان محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این کشور به علت نیازهای خود به ارائه برنامه‌های تحصیلی متعدد پرداخته و طیف گسترده‌ای از برنامه نویسان را جذب کرده است.
 
درواقع، شغل برنامه نویسی یکی از پردرآمدترین مشاغل این کشور محسوب می‌شود. متصدیان این حرفه علاوه بر برخورداری از حقوق و درآمد بالا، از امکاناتی نظیر کمک هزینه مسکن برخوردار هستند.
 
مسیرهای مختلفی برای دستیابی به این فرصت شغلی وجود داشته که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای دریافت اقامت کاری و اقامت دائم اقدام کنید.
 
با استفاده از تجارب مشاورین ویزموندو قادر خواهید بود تا مناسب‌ترین مسیر را برای مهاجرت به کانادا پیدا کرده و شانس استخدام خود را به‌عنوان برنامه‌نویس در کشور کانادا به حداکثر برسانید.

سوالات متداول

شما می‌توانید از طریق دوره‌های کالج و تحصیل در گرایش‌های مرتبط به عنوان برنامه نویس در شرکت‌های کانادایی استخدام شوید. همچنین می‌توانید از طریق جاب آفر و اکسپرس اینتری برای اشتغال در زمینه برنامه نویسی اقدام کنید.

زبان‌های جاوا، جاوا اسکریپت، سوئیفت، پایتون، لینوکس، C++ و SQL در دسته زبان‌های برتر برنامه نویسی کانادا قرار دارند.

میزان درآمد برنامه نویسان کانادا به موارد متعددی نظیر مهارت‌های شخصی و میزان سابقه کاری بستگی دارد؛ با این حال، می‌توان گفت افراد کم‌سابقه از میانگین حقوق سالانه 48 هزار دلار و افراد باتجربه از میانگین حقوق 100 هزار دلار برخوردار هستند.

بله؛ زبان اصلی این کشور انگلیسی بوده و با توجه به الزام تسلط زبان انگلیسی در فرآیند برنامه‌نویسی، به ارائه مدارک زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت. در صورت استخدام در شهر کبک نیز به تسلط زبان فرانسه نیاز خواهد بود.

بله؛ کشور کانادا در عرصه برنامه نویسی پیشرو بوده و برای حفظ جایگاه خود هرساله به جذب میزان زیادی از برنامه نویسان می‌پردازد. استخدام به‌عنوان برنامه نویس می‌تواند یک مسیر ایده آل برای دریافت اقامت دائم این کشور باشد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *