موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
فاند تحصیلی چیست

فاند تحصیلی چیست و چگونه از دانشگاه‌های مختلف فاند تحصیلی بگیریم؟

اگر دانشجو هستید یا در محیط آکادمیک حضور دارید، احتمالاً کلمه فاند تحصیلی به گوش شما هم خورده است. اما شاید درک درستی از این موضوع نداشته باشید که فاند تحصیلی چیست؟ و چه کاربردی دارد. اگر دانشجو هستید یا در محیط آکادمیک حضور دارید، احتمالاً کلمه فاند تحصیلی به گوش شما هم خورده است. اما شاید درک درستی از این موضوع نداشته باشید که فاند تحصیلی چیست؟ و چه کاربردی دارد. آیا شما هم تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که تحصیلات خود را در یک کشور دیگر ادامه دهید، اما به دلیل هزینه‌های بالا، بی خیال این کار شده اید؟ فاند تحصیلی دقیقاً در این نقطه اهمیت می‌یابد. بسیاری از دانشگاه‌ها با ارائه امکانات و ویژگی‌های بی نظیر تحت عنوان فاند تحصیلی برای دانشجویان، آن‌ها را به دانشگاه‌های خود جذب می‌کنند.
فاند تحصیلی چیست
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

فاند چیست؟

قبل از هر چیزی بایستی با معنی و مفهوم فاند تحصیلی چیست؟ آشنا شوید. در واقع فاند تحصیلی یک منبع مالی ارزشمند است که توسط دانشگاه به دانشجویان داده می‌شود. فاند ها کمک‌های مالی هستند که به حساب دانشجویان واجد شرایط واریز می‌شوند تا هزینه‌های تحصیلی خود را تقلیل دهند و امکان ادامه تحصیل در سطح دلخواه را برای آن‌ها فراهم سازد.

فاندها از منابع مختلف تامین می‌شوند. دولت‌ها، شرکت‌ها، بنیادهای پژوهشی و تحقیقاتی و… هر کدام بودجه ای را برای ارائه فاند به دانشجوها در نظر می‌گیرند. شاید در نزد خود این سوال را دارید که کاربرد فاند یا بورسیه تحصیلی چیست؟ و چه کمکی به دانشجو می‌کند؟ در واقع فاند های تحصیلی شامل مواردی نظیر تخفیف‌های تحصیلی، وام‌های تحصیلی با شرایط متفاوت یا حتی پرداخت هزینه‌های تحصیلی کامل دانشجو هستند. به این طریق فرد می‌تواند بدون دغدغه مالی، با خیال آسوده به تحصیل بپردازد.

 

مزایای فاند چیست؟

انواع فاند فاند تحصیلی چیست؟

حال که دانستید فاند تحصیلی چیست و چه مزایای بی نظیری را برای دانشجوها دارد، بهتر است با انواع فاند های تحصیلی نیز آشنا شوید. هر یک از انواع این فاند ها ویژگی‌های منحصر به فردی را برای دانشجویان به همراه دارند. در ادامه انواع فاند و راه‌های دریافت آن را به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

 • اسکالرشیپ‌ها

اسکالرشیپ‌ها بزرگ‌ترین بخش فاند های تحصیلی را در بر می‌گیرند. فاند های اسکالرشیپ بنا به دلایل مختلفی برای دانشجویان اعطا می‌شوند. برای دریافت این نوع فاند که توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌شود، بایستی در رابطه با موضوعی که مرتبط با کار شرکت فاند دهنده است، مقاله نوشته و مقاله خود را سابمیت کنید.

 • کمک هزینه‌ها

این نوع فاند ها توسط سازمان‌ها و دانشگاه‌ها برای دانشجویانی ارائه می‌شود که از نظر مالی در مضیقه بوده و درآمد پایینی دارند. این فاند شامل پرداخت مبلغی به طور ماهانه به حساب دانشجو، تخفیف در ثبت نام دانشگاه و تخفیف برای استفاده از امکانات تحصیلی – تفریحی دانشگاه می‌شود.

 • گرنت‌ها

معمولاً سازمان‌ها و انجمن‌های خیریه فاند های تحصیلی را تحت عنوان گرنت به دانشجویان خاص و واجد شرایط اعطا می‌کنند. این فاند ها متعلق به دانشجویانی است که دارای معلولیت هستند یا در کشورهای خاص یا با قومیت و مذهب خاصی زندگی می‌کنند.

 • فلوشیپ‌ها

این نوع از فاند های تحصیلی به دانشجویان با مقاطع تحصیلی بالا ارائه می‌شود. همچنین در قبال فاندی که دانشجو می‌گیرید، بایستی مسئولیت مشخصی را بر عهده بگیرد. فلوشیپ‌ها، محبوب‌ترین نوع فاند تحصیلی در بین دانشجویان ایرانی هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در رابطه با فاند فلوشیپ، با مجموعه ویزموندو در ارتباط باشید.

 

گرفتن فاند تحصیلی چه شرایطی دارد؟

در قسمت‌های قبلی شما با مزایای فاند تحصیلی چیست به طور کامل آشنا شدید. همان طور که مشاهده کردید این فاند ها می‌توانند شرایط ایده آلی را برای تحصیل به همراه داشته باشند. به همین دلیل نیز از سر تا سر جهان، دانشجویان بسیار زیادی تمایل دارند تا از دانشگاه مد نظر خود فاند بگیرند.  از این رو در این زمینه رقابت شدیدی را شاهد هستیم.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که دانشجویان با آن روبه رو هستند این موضوع است که چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ و برای این کار چه شرایطی باید داشته باشیم. به همین دلیل نیز در ادامه به عنوان مجموعه ویزموندو، راهنمایی و شرایط لازم برای گرفتن فاند تحصیلی  را برای شما توضیح داده ایم. البته به عنوان یک نکته بسیار مهم باید در نظر داشته باشید که شرایط اخذ فاند تحصیلی، بسته به نوع دانشگاه و کشور مقصد بسیار متفاوت است. اما شرایط را می‌توان جز الزامات اکثر کشورها برای اعطای فاند تحصیلی دانست.

 • برخورداری از معدل قابل قبول در مقاطع تحصیلی قبلی (حداقل معدل نسبت به هر دانشگاهی متفاوت است).
 • ارائه مدارک و اسناد مرتبط با رشته تحصیلی
 • برخورداری از رنج سنی مناسب (برخی از کشورها برای اعطای بورسیه تحصیلی، سن را به عنوان یکی از معیارهای مهم در نظر دارند)
 • انطباق با معیارها و شرایط خاص هر فاند
 • تعهد به تحصیل و انجام تحقیقات با کیفیت و مطابق با اهداف فاند
 • چاپ مقالات مرتبط با زمینه پژوهشی در مجلات معتبر (برای اکثر کشورها ملاک است).
 • شرکت در کنفرانس‌ها و پژوهش‌های مرتبط (الزامی نیست، اما امتیاز مثبت محسوب می‌شود).

 

شرایط گرفتن فاند تحصیلی چیست؟ ایا این شرایط دشوار است؟

مدارک مورد نیاز برای گرفتن فاند تحصیلی

اگر از شرایط مساعدی برای گرفتن فاند تحصیلی برخوردار هستید و می‌خواهید شانس خود را امتحان کنید، بایستی در زمان مشخص برخی از اسناد و مدارک را برای دانشگاه و استاد مد نظرتان ارسال کنید تا مدارک شما مورد بررسی قرار بگیرند. در ادامه لیستی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای گرفتن فاند تحصیلی را برای شما آماده کرده ایم.

 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)
 • تایید تحصیلی یا پژوهشی استاد دانشگاه مقصد
 • نمره زبان (تافل یا آیلتس)
 • گواهی چاپ مقالات
 • پیشینه پژوهش
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید قبل

توجه داشته باشید که موارد گفته شده تنها برخی از مهم‌ترین مدارک و اسنادی هستند که بایستی برای دانشگاه ارسال کنید. هر دانشگاهی بسته به سیاست‌هایی که دارد ممکن است مدارک دیگری نیز از شما درخواست کند. به همین دلیل نیز قبل از ارسال اسناد خود، حتماً سایت دانشگاه را با دقت بررسی کنید تا مدارک را به صورت کامل ارسال نمایید.

 

مراحل مورد نیاز برای گرفتن فاند تحصیلی

اخذ فاند تحصیلی از دانشگاه دلخواه یک کار پر چالش و زمان بر است. به همین دلیل نیز بایستی با حوصله و دقت بالایی این مراحل را طی کنید. در ادامه برای پاسخ به سوال چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ مرحله به مرحله اخذ فاند تحصیلی را برایتان توضیح داده ایم.

در ابتدا لازم است تا فرصت‌های مختلف فاند تحصیلی را پیگیری کنید. معمولاً دانشگاه‌ها در وب سایت‌های خود، دانشجویان علاقه مند را از فاند های تحصیلی خود با خبر می‌کنند. پس از یافتن یک فاند مناسب و مرتبط با زمینه تحقیقاتی خود، بایستی شرایط و الزامات ارائه فاند را به خوبی مطالعه کنید، اگر شرایط گفته شده با شرایط شما مطابقت داشت، مرحله ثبت نام شروع می‌شود.

در این مرحله شما بایستی فرم‌هایی که دانشگاه بر روی وب سایت خود قرار داده است را دانلود کرده و آن‌ها را پر کنید. پس از آن این فرم‌ها را به همراه مدارک و اسناد درخواستی، در مهلت تعیین شده برای دانشگاه ارسال کنید. پس از ارسال مدارک بایستی پیگیری‌های لازم را انجام دهید تا از نتیجه اقدام خود با خبر شوید. در صورت قبول شدن درخواستتان، بایستی به سفارت کشور مد نظرتان مراجعه کرده و برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام کنید.

 

توضیح گام به گام چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟

تفاوت بورسیه تحصیلی با فاند در چیست؟

بورسیه تحصیلی و فاند دو مقوله جدا از هم هستند. در واقع شما با تعریف فاند و نحوه دریافت آن و شرایطی که باید داشته باشید، آشنا شدید. اما بورسیه تحصیلی کمی متفاوت‌تر از فاند است. در واقع فاند تحصیلی بیشتر به وضعیت مالی دانشجو بستگی دارد و تنها افرادی که بضاعت مالی دارند، می‌توانند نسبت به اخذ آن اقدام کنند. اما بورسیه تحصیلی به همه دانشجویان فارغ از وضعیت مالی آن‌ها می‌تواند اعطا شود.

برای اخذ بورسیه تحصیلی معدل، نمرات و سطح علمی دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرند. افرادی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی دارند بایستی نمره‌های بالایی داشته و از پیشینه پژوهشی مناسبی برخوردار باشند. بورسیه تحصیلی دانشجوها را به تلاش برای بالا بردن نمرات و سطح علمی خود تشویق می‌کند.

 

بورسیه فول فاند تحصیلی چیست؟

فول فاند یا بورسیه کامل را می‌توان بهترین نوع فاند تحصیلی دانست. در واقع فول فاند به برنامه ای گفته می‌شود که تمام هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل دانشجو را در بر می‌گیرد. دانشجویانی که بتوانند از دانشگاه خود فول فاند بگیرند، شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی، خورد و خوراک و همچنین هزینه‌های اسکان و… آن‌ها تحت پوشش فاند بوده و لازم نیست که مبلغی را از جیب خود بپردازند.

شایان ذکر است که اکثر دانشگاه‌ها برای تعدادی از دانشجویان خود فول فاند ارائه می‌دهند اما از آنجایی که تقریباً تمامی دانشجوها تمایل دارند تا شانس خود را برای اخذ این نوع فاند امتحان کنند، شرایط برای گرفتن فول فاند سخت بوده و لازم است تا دانشجو رزومه بسیار قوی داشته باشید.

از آن جایی که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی و آمریکا بالا است، اخذ فول فاند برای دانشجویان ایرانی می‌تواند بسیار مهم و رویایی باشد. اگر شما هم می‌خواهید شانس خود را برای پذیرش فول فاند در دانشگاه مد نظر خود امتحان کنید، بهتر است از یک گروه با تجربه و با دانش در این زمینه کمک بگیرید تا شانس شما برای پذیرش فول فاند افزایش یابد. مجموعه ویزموندو در این مسیر پر چالش در کنار شما خواهد بود.

 

آیا فاند تحصیلی با فول فاند تفاوت دارد؟

فول فاند را می‌توان یکی از انواع فاند های تحصیلی دانست. همانطور که دیدید در بخش‌های قبل ما انواع فاند های تحصیلی را برای شما توضیح دادیم. هر یک از این فاند ها به نوعی کمک هزینه‌های لازم برای زندگی دانشجویی را تامین می‌کنند. اما با اخذ فول فاند دانشجو می‌تواند تمام هزینه‌های زندگی خود را به طور کامل تحت پوشش قرار دهد و بدون هیچ گونه دغدغه مالی و با اطمینان خاطر کامل به تحصیل خود بپردازد.

اگر شما هم قصد دارید تا یکی از فاند های تحصیلی را از دانشگاهی که در نظر دارید، بگیرید، به شما توصیه می‌کنیم حتماً نسبت به اخذ پذیرش فول فاند نیز اقدام کرده و شانس خود را در این زمینه امتحان کنید.

 

دانشگاه‌های بین‌المللی که فاند تحصیلی دارند

حال که با مفهوم فاند تحصیلی چیست و چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ به طور کامل آشنا شدید، احتمالاً به دنبال آن هستید که بدانید کدام دانشگاه‌های بین المللی برای دانشجویان خود فاند می‌دهند؟ در واقع امروزه اکثرا دانشگاه‌های معتبر و مطرح در سطح دنیا فاند های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند. شما می‌توانید از طریق این لینک با کارشناسان و وکلای مهاجرتی مجموعه ویزموندو تماس گرفته و از دانشگاه‌های بین المللی که در رشته شما فاند های تحصیلی مناسبی را ارائه می‌دهند با خبر شوید.

 

از کشورهای مختلف چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟

 

همچنین مجموعه ویزموندو در تمام مسیر مهاجرت تحصیلی و دریافت فاند مناسب در کنار شما خواهد بود. با کمک این مجموعه می‌توانید مسیر مهاجرت خود را ساده‌تر و سریع‌تر پیموده و در دانشگاه رویایی خود، تحصیلاتتان را ادامه دهید.

سوالات متداول

نیازی نیست که در رابطه این موضوع نگران باشید. در واقع تقریباً برای تمام رشته‌ها می‌توان فاند گرفت. تنها کافی است که دانشگاه‌هایی را که برای رشته شما فاند می‌دهند را پیدا کرده و نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

دانشجویان رشته‌های علوم پایه، رشته‌های مهندسی، مدیریت و اقتصاد موقعیت‌های بیشتر و بهتری را برای دریافت فول فاند دارند.

سلف فاند در واقع به کمک‌های مالی گفته می‌شود که از سمت خانواده یا خود فرد تامین می‌شوند. همچنین ممکن است دانشجو یک اسپانسر یا حامی مالی شخصی داشته باشد.

در واقع تمام کشورهای دنیا، بودجه ای را برای اعطا فول فاند در نظر می‌گیرند. از این رو در پاسخ به این سوال می‌توان گفت شما می‌توانید نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی در هر کشوری اقدام کنید.

انتخاب بهترین کشور برای دریافت فاند تحصیلی به عوامل زیادی بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلیس و آلمان بهترین کشورها برای دریافت فاند تحصیلی هستند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *