چرا فنلاند رتبه اول شادترین کشور جهان است؟ - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟

چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟

کشورهای اسکاندیناوی مانند فنلاند و دانمارک همچنان در مرکز توجه قرار دارند و به‌عنوان کشورهایی با شاخص خوشبختی بالا شناخته می‌شوند. اما چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟ طبق گزارش جهانی خوشبختی، فنلاند در سال 2019 برای دومین بار پیاپی به‌عنوان خوشبخت‌ترین کشور جهان شناخته شد. اینکه چرا فنلاند خوشحال‌ترین کشور دنیا است؟ بسیاری از افراد شاید فکر کنند که دلیل این خوشبختی شهروندان، فقط پول و ثروت بالای این کشورهاست؛ اما علی‌رغم تأثیر قابل‌توجهی که پول و درآمد کشور بر خوشبختی شهروندان دارد، این تنها عامل خوشبختی نیست. به ‌عبارت‌ دیگر، خوشبختی فنلاندی‌ها بیشتر از اینکه تنها به یک عامل بستگی داشته باشد، نتیجه تعامل چندین عامل مختلف است که ویزموندو این عوامل را برای شما در ادامه شرح خواهد داد.
چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

انتخاب فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان برای ششمین بار پیاپی

چرا فنلاند شادترین کشور دنیا شد؟ بر اساس رتبه‌بندی گزارش جهانی شادی، برای ششمین سال متوالی، فنلاند به‌عنوان شادترین کشور جهان شناخته شده است. کشورهای شمال اروپا و همسایگان فنلاند، از جمله دانمارک، ایسلند، سوئد و نروژ نیز در معیارهای مورد استفاده در این گزارش، امتیازات بسیار خوبی کسب کرده‌اند. این معیارها شامل امید به زندگی سالم، تولید ناخالص داخلی سرانه، حمایت اجتماعی، کاهش فساد، سخاوت در جامعه و آزادی در تصمیم‌گیری‌های کلیدی زندگی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این معیارها می‌توانید از کارشناسان ویزموندو مشاوره بگیرید و اطلاعات دقیق‌‌تری را دریافت کنید.

اما برای اینکه سایر جوامع بتوانند از این رتبه‌بندی‌ها استفاده کنند، آیا باید کارهایی را انجام دهند که قبلاً آرزو می‌شد؟ یا آیا ویژگی‌های منحصربه‌فردی درباره آب‌وهوا و تاریخ آن‌ها وجود دارد که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند؟

نگاه کلی به رفاه تمام اجزا و اعضای یک جامعه، باعث ارزیابی بهتر زندگی و کشورهای شادتر می‌شود. این گزارش می‌گوید: «هدف هر نهاد باید کمک به آنچه می‌تواند برای رفاه انسان انجام دهد باشد که شامل حسابرسی برای نسل‌های آینده و حفظ حقوق بنیادین انسان است.»

عوامل تاثیرگزار بر شادی مردم کشور فنلاند  

چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟ عوامل مختلفی بر شادی مردم کشور فنلاند تاثیرگزار هستند. این موارد بر اساس تجربه ساکنان فنلاند و گردشگران جمع‌آوری شده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را به‌عنوان یک لیست رسمی در نظر گرفت. در ادامه می‌خواهیم به دلایل شاد بودن کشور فنلاند بپردازیم:

طبیعت بکر فنلاند

چرا فنلاند شادترین کشور دنیا شد؟ فنلاند یک کشور با طبیعت خاص و دست‌نخورده، با چهار فصل منحصربه‌فرد است. هوای تازه و تمیز فنلاند از نفس‌کشیدن لذت‌بخش خواهد بود. با تقریباً 200,000 دریاچه و مناطق جنگلی سرسبز، فنلاند به طبیعت زیبا و شاهکارهای شفق قطبی معروف است. بیش از سه‌ چهارم از فنلاند پوشیده از جنگل است و بیش از 40 پارک ملی در سراسر کشور وجود دارد.

با قوانین خاص فنلاند، هرکس می‌تواند آزادانه در طبیعت حرکت کند و از فعالیت‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و کمپینگ در تابستان لذت ببرد. در زمستان هم انواع فعالیت‌ها در برف وجود دارد، مانند اسکی و دوچرخه‌سواری در کوهستان برفی که هیجان بالایی را به ارمغان می‌آورد.

امنیت بالای کشور فنلاند

فنلاند، به‌عنوان شادترین کشور دنیا، به دلایلی علاوه بر زیبایی طبیعت خود مشهور است. این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل ساکنان آن با رضایت بالایی زندگی می‌کنند. اگر یک کیف پول یا تلفن همراه گم شود، آن را پیدا کرده و تلاش می‌کنند تا به صاحب حقیقی آن برسانند.

دلیل شادبودن مردم کشور فنلاند

حتی وقتی فنلاندی‌ها در شهر تنها هستند، حتی در ساعات پایانی شب، احساس امنیت می‌کنند و بدون مشکلی حتی در ساعت‌های زودهنگام صبح می‌توانند به دریا سفر کنند یا پیاده‌روی کنند. در صورت بروز مشکل، افراد دیگر به‌سرعت به کمک می‌رسند و پلیس و مقامات شهری بسیار قابل‌اعتماد هستند.

فنلاند بیشترین مصرف قهوه را در دنیا دارد!

چرا فنلاند هنوز شادترین کشور دنیا است ؟ فنلاند، به‌عنوان شادترین کشور دنیا، مشهور به مصرف بیشترین میزان قهوه است. قهوه برای فنلاندی‌ها منبع خوشحالی بوده و نوشیدن 8 فنجان قهوه در روز به‌عنوان یک عادت عادی محسوب می‌شود. در فنلاند، در مورد نوشیدن قهوه، عادات جالبی وجود دارد.

 به‌عنوان‌مثال، برای ترتیب قرار ملاقات با شخصی می‌توانید بپرسید: «دوست داریم با هم قهوه بنوشیم؟» این به نظر ممکن است بی‌اهمیت باشد؛ اما در واقع این درخواست با همراهی قهوه برای قرار ملاقات انجام می‌شود. فنلاندی‌ها همیشه به مهمانان خود قهوه پیشنهاد می‌دهند و اگر از مهمان خود در فنلاند بپرسید که آیا دوست دارد قهوه بنوشد، پاسخ معمولاً این است: «اوه، الان نیازی نیست قهوه برایم درست کنید.» در واقع، این به معنای یک دعوت برای نوشیدن قهوه است.

صداقت بین مردم فنلاند

یکی از ویژگی‌های بارز انسانی، صداقت است که متأسفانه در زندگی پرسرعت و شلوغ امروزی، آثار آن کم‌رنگ شده است. اما در فنلاند این‌گونه نیست. فنلاندی‌ها بسیار صادق هستند و به وعده‌های خود عمل می‌کنند. البته باید توجه داشت که همیشه انتظار نباید داشته باشید که فنلاندی‌ها عبارات زیبا و بیانات شیرینی را به شما ارائه کنند؛ زیرا آن‌ها با صداقت به همه چیز نگاه می‌کنند.

بهترین سیستم آموزش‌ و پرورش

چرا فنلاند خوشحال‌ترین کشور دنیا است ؟ فنلاند به دلیل سطح بالای آموزش‌وپرورش شناخته شده است. در مطالعات PISA، فنلاند بر سال‌ها مقام اول را به خود اختصاص داده و سیستم آموزشی فنلاند به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان شناخته خواهد شد. مدارس در فنلاند همیشه رایگان بوده و به دانش‌آموزان یک وعده‌غذای گرم (رایگان) ارائه می‌شود.

شادی مردم کشور فنلاند

پس از جنگ جهانی دوم، فنلاند تحول چشمگیری در سیستم آموزشی خود به وجود آورد که باعث پیشرفت بیشتر کشور شد. در حال حاضر، کشورهای بسیاری تمایل دارند از سیستم آموزشی فنلاند به‌عنوان الگو استفاده کنند؛ زیرا دانش‌آموزان فنلاندی در مقایسه با کشورهای برتر جهان، از لحاظ سطح علمی و رضایت زندگی بسیار موفق هستند.

امکان سرمایه‌گذاری راحت در خانه

چرا فنلاند هنوز شادترین کشور دنیا است؟ فنلاندی‌ها به طور عمده در خانه خود سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند. این البته به معنای داشتن تعداد زیادی خانه یا آپارتمان نیست، بلکه به دنبال یک مکانی هستند که در آن احساس راحتی کنند و از منظره‌های زیبا لذت ببرند. فنلاندی‌ها زمان زیادی را در خانه خود (به‌خصوص در طول زمستان) سپری می‌کنند و از میهمانی در خانه خود لذت می‌برند؛ بنابراین، این علاقه به خانه کاملاً طبیعی است و نشان از ارزشیابی ویژه‌ای است که به فضای خانه و ارتباطات اجتماعی در آن دارند.

تنوع غذایی جذاب

غذا یکی از عواملی است که باعث خوشحالی فنلاندی‌ها می‌شود. فنلاندی‌ها دوست دارند غذاهای تازه و باکیفیت داشته باشند و ارزش و احترام زیادی برای آن قائل هستند. در فنلاند، افراد می‌توانند توت‌ها و قارچ‌ها را از جنگل جمع‌آوری کنند. همچنین  همیشه ماهی‌های تازه در دسترس است. تازگی و کیفیت محصولات فراوری شده به همان اندازه طعم غذاهایی که می‌خورند مهم بوده و این موضوع باعث شادترین شدن مردم فنلاند می‌شود. بسیاری از غذاها فقط در طول فصل‌های خاصی در دسترس هستند و به همین دلیل فنلاندی‌ها بیشترین لذت را از غذاهای خود می‌برند.

استارت‌آپ‌های موفق

کشور فنلاند و مردم شاد آن

فنلاند، دارای اختراعات جالبی مانند اس‌ام‌اس، 5G و لینوکس است. بازی‌هایی مانند انگری بردز و کلش اف کلنز نیز در این کشور ساخته و به موفقیت جهانی دست یافتند.

فنلاند بیشترین استارت‌آپ‌های دیجیتالی را دارد و فناوری‌های جدید در تمامی جوانب زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انجام امور اداری و درخواست‌ها از طریق اینترنت باعث سهولت بیشتر در انجام کارها می‌شود و به شما زمان بیشتری برای فعالیت‌های دیگر مانند پیاده‌روی در طبیعت و وقت‌گذرانی با خانواده و دوستان می‌دهد.

حمایت دولت از نهاد خانواده

چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟ فنلاند و دانمارک به‌عنوان کشورهایی با سیستم‌های اجتماعی قوی شناخته می‌شوند که خانواده‌ها و را حمایت می‌کنند. در فنلاند، هزینه‌های پزشکی مرتبط با تولد و مراقبت از نوزاد تقریباً صفر است و خانواده‌ها می‌توانند سه روز در بیمارستان بمانند و تمام مراقبت‌ها و غذاها برای آن‌ها تأمین می‌شود.

همچنین، وسایل موردنیاز نوزاد از جمله لباس‌ها و تجهیزات، توسط بیمارستان فراهم می‌شوند. در فنلاند، کارفرمایان نیز موظف‌اند مرخصی پس از تولد فراهم کنند و مادران می‌توانند تا سه ماه پس از زایمان استراحت کنند و پدر نوزاد می‌تواند به مدت سه هفته مرخصی بگیرد. همچنین، تا زمان 9 ماهگی کودک، پدر یا مادر می‌توانند مرخصی باقیمانده را میان خود تقسیم خواهند کرد.

این سیستم‌های اجتماعی قوی و حمایت دولت از خانواده‌ها و والدین، باعث ایجاد حس اعتماد در مردم می‌شود و این اعتماد بهبود کیفیت زندگی آن‌ها را تضمین می‌کند. این مسائل به‌عنوان عواملی مهم در خوشبختی و رضایت شهروندان از زندگی مطرح می‌شوند. در کشورهایی که اعتماد به دولت وجود دارد و افراد می‌دانند که نیازهای اولیه آن‌ها تأمین می‌شود، مردم احساس آرامش و اطمینان می‌کنند و می‌توانند به پیگیری هدف‌های زندگی خود بپردازند.

سخن پایانی

فنلاند یکی از کشورهای شاد در جهان شناخته می‌شود. عوامل مختلفی همچون کیفیت زندگی بالای شهرنشینان فنلاند، برخورداری از خدمات شهری کارآمد، سرانه تولید ناخالص داخلی، درآمد بالا، حمایت بالای اجتماعی، امید به زندگی سالم، آزادی، سخاوت و … ساکنان این کشور را به شادترین مردم دنیا تبدیل کرده است.

سؤالات متداول

رفتار مردم فنلاند با خارجی ها چگونه است؟

فنلاندی‌ها مودب و احترام‌آمیز شناخته می‌شوند و فنلاند به عنوان یک کشور مهمان‌نواز است. آنها به طور کلی زبان انگلیسی را مسلط هستند و ارتباط با خارجی‌ها را با زبان انگلیسی برقرار می‌کنند.

آیا هزینه‌های پزشکی در کشور فنلاند رایگان است؟

در فنلاند، سیستم بهداشت عمومی کاملاً رایگان نیست، اما هزینه‌های پزشکی بسیار مناسب و به‌طور کلی ارزان محسوب می‌شوند.

کیفیت زندگی مردم در کشور فنلاند چگونه است؟

فنلاند در رتبه سوم جهان از نظر کیفیت زندگی قرار دارد. این کشور به طور مداوم در رتبه‌بندی‌های جهانی در زمینه‌های مختلفی از جمله آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، تعادل کار و زندگی، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، ایمنی و رضایت از زندگی، به رتبه بالایی دست یافته است.

آیا می‌توان بدون کار به کشور فنلاند مهاجرت کرد؟

برای دریافت اجازه اقامت در فنلاند، نیاز به قرارداد کاری در این کشور دارید.

مردم فنلاند چه چیزهایی را دوست دارند؟

مردم فنلاند به‌عنوان علاقه‌مندانی به بیرون رفتن و کشف طبیعت شناخته می‌شوند. آن‌ها عاشق کاوش در خارج از منزل هستند و از مناظر طبیعی زیبا و متنوعی که فنلاند ارائه می‌دهد، لذت می‌برند. این کشور بیش از 40 پارک ملی دارد که فضایی ایده‌آل برای تفریح است.

مردم فنلاند چقدر عمر می کنند؟

طبق آمارهای سال 2021، امید به زندگی در فنلاند 82.14 سال بود که نسبت به سال 2020، 0.2 درصد افزایش داشته است. در سال 2020، امید به زندگی در فنلاند 81.98 سال بود که نسبت به سال 2019، 0.21 درصد افزایش داشته است.

 

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

4 گفتگو با مشتریان عزیز ویزموندو

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *