قوانین کار دانشجویی در کانادا - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
قوانین کار دانشجویی در کانادا

قوانین کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا قوانین و مقررات خود را دارد و باید از قوانین و مقررات به طور کامل مطلع بود و آگاهانه اقدام به شروع کار در کانادا کرد. در این مقاله کارشناسان ویزموندو، به همه چیز درباره کار دانشجویی در کانادا پرداخته‌اند و قوانین کار دانشجویی و تمام جوانب این موضوع را بررسی کرده‌اند از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم
قوانین کار دانشجویی در کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان است و تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. یکی از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان خارجی در کانادا می‌توانند، همزمان با تحصیل مشغول به کار شوند. برای بسیاری از دانشجویان خارجی امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا، بسیار با اهمیت است چرا که نه تنها این کار منبع درآمدی برای جبران هزینه‌های زندگی و تحصیل آن‌ها خواهد بود بلکه با محیط کار در کانادا آشنا می‌شوند و تجربیات کاری عالی بدست می‌آورند.

کار دانشجویی در کانادا قوانین و مقررات خود را دارد و باید از قوانین و مقررات به طور کامل مطلع بود و آگاهانه اقدام به شروع کار در کانادا کرد. در این مقاله کارشناسان ویزموندو، به همه چیز درباره کار دانشجویی در کانادا پرداخته‌اند و قوانین کار دانشجویی و تمام جوانب این موضوع را بررسی کرده‌اند از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم.

قوانین کار دانشجویی در کانادا

بر اساس قوانین کار دانشجویی در کانادا، دانشجویان بین‌المللی که به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی معتبر هستند، می‌توانند همزمان با تحصیل در کانادا کار کنند که این قوانین با توجه به شرایط دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. قوانین کار دانشجویی در کانادا به شرح زیر است:

 • دارا بودن ویزای تحصیلی معتبر
 • داشتن مجوز تحصیل تمام وقت در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر کانادا
 • مدت دوره تحصیلی بیشتر از ۶ ماه باشد.

در صورت دارا بودن این شرایط، دانشجویان بین‌المللی که دارای مجوزتحصیلی( Study Permit ) هستند، می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات رسمی بدون گرفتن دریافت مجوز کار جداگانه، کار کنند.

مزایای کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا علاوه بر اینکه درآمدی برای دانشجو در کنار تحصیل فراهم می‌کند مزایا بسیار دیگری نیز دارد که در زندگی اجتماعی و فردی دانشجو را در کشور کانادا تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌ترین مزایای کار دانشجویی در کانادا عبارت‌اند از:

 • کسب درآمد

تحصیل و زندگی در کانادا پر هزینه است. دانشجویان بین‌المللی با انجام کار دانشجویی می‌توانند کسب درآمد کنند و تا حد زیادی هزینه زندگی و تحصیل خود را تامین کنند.

 • تجربه کاری

مشغول به کار شدن در کانادا سبب کسب تجربیات کاری و ایجاد رزومه خوب برای دانشجو شده و این تجربیات برای کار احتمالی آینده در کانادا بسیار تاثیرگذار است.

 • تقویت مهارت زبانی

مشغول شدن دانشجویان به کار، سبب تقویت مهارت‌های زبانی شده و در آینده برای استخدام، مشغول شدن به کار و متقاعد کردن کارفرما مسیر راحت‌تری را پیش رو دارند.

 • شبکه‌سازی شغلی

کار سبب افزایش مهارت‌های اجتماعی شده و موجب شبکه‌سازی حرفه‌ای و شغلی و ارتباط با متخصصان می‌شود و دایره ارتباطات افزایش می‌یابد. در آینده از طریق همین شبکه‌سازی‌های شغلی می‌توان به مشاغل بهتر و موقعیت‌های مناسب‌تری دست یافت.

 • درک فرهنگی

از آنجا که کانادا یک جامعه فرهنگی متنوع دارد، کار دانشجویی می‌تواند سبب آشنایی بیشتر با فرهنگ کانادا و مردم  و اخلاق کاری در کانادا شود. تجربه و درک فرهنگی بعضا مهم‌تر از تجربیات کاری است و این تجربیات و درک فرهنگی سبب انطباق راحت‌تر دانشجو با زندگی در کانادا خواهد شد.

 • مدیریت زمان

کار در زمان دانشجویی باعث می‌شود دانشجو بین کار و زندگی تعادل ایجاد کند و زمان را بین کار، تحصیل و استراحت مدیریت کند.

 

ads

انواع کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین‌المللی در دوران دانشجویی می‌توانند در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند که هر کدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارد. در اینجا به اختصار انواع کار دانشجویی در کانادا را بیان می‌کنیم.

 • کار دانشجویی داخل دانشگاه (On campus)

اگر دانشجو یک دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا باشد و ویزای تحصیلی معتبر داشته باشد، می‌تواند در دانشگاه محل تحصیل خود به کار بپردازد. برای کار در دانشگاه، دانشجویان نیاز به مجوز کار ندارند و در محوطه دانشگاهی که تحصیل می‌کنند، می‌توانند به مشاغلی مانند کار در کتابخانه، دستیاری در تدریس، کارهای امور دانشجویان بپردازند. این کارها معمولا محدودیت ساعتی ندارد و کارفرمای آن خود دانشگاه‌های کانادا و یا سازمان دانشجویی است.

 • کار دانشجویی خارج از دانشگاه ( Off campus)

دانشجویانی که مایل باشند در بیرون از دانشگاه کار کنند، می‌توانند هفته‌ای ۲۰ ساعت به مشاغلی چون خرده فروشی، مشاغل خدماتی، پرستاری و.. بپردازند. برای داشتن اجازه کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه، باید روی استادی پرمیت دانشجو ((Study Permit عنوان شده باشد که اجازه کار دارد.

نکته‌ای که باید همواره به آن توجه کرد این است که دانشجویان باید اطمینان حاصل کنند کارشان با شرایط موجود در مجوز تحصیلی‌شان مطابقت دارد و قوانین کاری کانادا را رعایت کنند.

انواع اجازه کار دانشجویی در کانادا کدام است؟

همانطور که گفته شد کار دانشجویی در کانادا به دو دسته کار داخل دانشگاه (on Campus) و یا خارج از دانشگاه (Off Campus) تقسیم می‌شود که باید در مجوز تحصیلی آنان (Study Permit) قید شده باشد. در این حالت برای کار دانشجویی نیازی به مجوز جداگانه نیست و دانشجو می‌تواند در داخل و خارج دانشگاه مشغول به کار شود. اما در شرایط دیگری نیز دانشجو می‌تواند با مجوز قانونی به کار کردن همزمان با تحصیل بپردازد. انواع اجازه کار دانشجویی شامل موارد زیر است:

 • اجازه کار کوآپ co-op work permit))

برخی از برنامه‌های تحصیلی دارای دوره‌های کاراموزی پرداخت شده یا کوآپ هستند که به عنوان بخشی از دوره تحصیلی محسوب می‌شود و دانشجویان باید برای آن‌ها مجوز کار جداگانه دریافت کنند. این مجوز مخصوص دوره کارآموزی است و بخشی از برنامه تحصیلی محسوب می‌شود.

درنظر داشته باشید که هر کدام از این مجوزها ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشند، بنابراین مهم  است که از آخرین قوانین منتشر شده توسط دولت کانادا مطلع باشید.

 • مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (pgwp)

پس از فارغ‌التحصیلی برخی از دانشجویان ممکن است واجد شرایط درخواست (post- graduation work permit) باشند که به آن‌ها امکان کار در کانادا را تا مدتی پس از تحصیل می‌دهد. این مجوز مخصوص دانشجویانی است که از یک دانشگاه و موسسه معتبر کانادایی فارغ‌التحصیل شده‌اند. این مجوز به دانشجویان اجاره می‌دهد مدت زمانی معادل با مدت زمان دوره تحصیلی‌شان (حداکثر ۳ سال) در کانادا مشغول به کار شوند.

کار همسر دانشجو در کانادا

به همسر دانشجویان بین‌المللی در کانادا تحت شرایط خاصی اجازه کار آزاد ((open work permit داده می‌شود.

همسر دانشجویان بین‌المللی که مجوز تحصیل بلند مدت در یکی دانشگاه‌های معتبر کانادا را داشته باشند، با داشتن ویزای همراه کانادا از نوع کاری، می‌توانند بدون محدودیت زمانی در کانادا کار کنند. تحت این شرایط همسر دانشجو می‌تواند مطابق با مهارت‌ها و تجربیات خود وارد بازار کار شود. توصیه می‌شود برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت Immigration Refugees And Citizenship Canada( IRCC) مراجعه کنید و یا با کارشناسان متخصص مجموعه ویزمونه تماس بگیرید تا به بهترین شیوه شما را راهنمایی کنند.

دوره‌های غیر مجاز برای کار در کانادا

در کانادا در بعضی از دوره‌ها دانشجویان اجازه کار همزمان با تحصیل را ندارند و در صورتی که مشغول به کار شوند کار غیر قانونی محسوب می‌شود و توسط دولت کانادا مورد پیگیری قرار می‌گیرند. برخی از مهم‌ترین دوره‌های غیر مجاز برای کار در کانادا به شرح زیر است:

 • دوره‌های زبان

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند، اجازه کار در کانادا را ندارند.

 • موسسات غیر مجاز

دانشجو اگر مشغول به تحصیل در موسسات و دانشگاه‌های غیر معتبر باشد، نمی‌تواند همزمان با تحصیل در کانادا کار کند.

 • دوره‌های پیش نیاز و عمومی

دوره‌های پیش نیاز، جزو دوره‌های غیر مجاز برای کار همراه با تحصیل در کانادا هستند و دانشجویانی که در دوره‌های پیش نیاز و یا دوره‌های‌ عمومی تحصیل می‌کنند اجازه کار ندارند.

 • دوره‌های تبادل دانشجو

برنامه تبادل دانشجویی، برنام‌ ای است که در آن، دانشجویان از یک دانشگاه، برای مدت معین جهت تحصیل در دانشگاه‌های خارجی عازم خارج از کشور می شوند. در این حالت دانشجو مجاز به کار همزمان با تحصیل در کانادا نمی‌باشد.

 

student rules for jobs

درآمد دانشجو در کانادا

عوامل متعددی بر درآمد دانشجویان در کانادا تاثیرگذارند و با توجه به این عوامل درآمد دانشجویان در کانادا می‌تواند متغیر باشد. مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر درآمد دانشجویی در کانادا عبارت‌اند از:

 • نوع شغل
 • مکان
 • ساعات کاری
 • سطح مهارت
 • حداقل دستمزد
 • ساعت کار قانونی
 • تجربه و مهارت‌های دانشجو

اما به طور کلی حقوق دانشجویی در کانادا معمولا بین ۱۴ تا ۲۰ دلار در ساعت است البته در مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکترا  تا ۲۵ دلار در ساعت نیز می‌توان درآمد داشت. با احتساب هفته‌ای ۲۰ ساعت کار درآمد ماهانه حدود ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار در ماه برای دانشجو امکان‌پذیر است که تا حد زیادی هزینه‌های زندگی دانشجویی را تامین می‌کند.

شغل‌های دانشجویی در کانادا و میزان درآمد آن‌ها

دانشجویان در کانادا می‌توانند به انواع کاره پاره‌وقت دانشجویی بپردازند که میزان درآمد آن‌ها با هم متفاوت است. در اینجا به متداول‌ترین شغل‌های دانشجویی در کانادا و میزان درآمد آن ها می‌پردازیم.

 • دستیاری در تدریس ( حدود ۱۵ دلار در ساعت)

در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجو می‌تواند به عنوان دستیار تدریس استاد راهنما مشغول به کار شود و در آموزش شاگردان، طرح‌های درسی و وظایفی که استاد تعیین می‌کند، مشارکت کند.

 • فریلنسری (حدود ۲۵ دلار در ساعت)

شغل‌هایی مانند طراح وبسایت، طراح گرافیک، برنامه نویسی و… وجو دارند  که دانشجو می‌تواند از طریق دور کاری در آن ها مشغول به کار شود. فریلنسری یکی از پر تقاضاترین و بهترین مشاغل برای دانشجویان در کانادا است.

 • ترجمه( حدود ۲۱ دلار در ساعت)

دانشجویانی که به زبان‌های خارجی دیگری مسلط هستند، می‌توانند با ترجمه متون مختلف درآمد کسب کنند.

 • فروشندگی ( حدود ۱۲ دلار در ساعت)

دانشجویانی که روابط اجتماعی بالا و فن بیان خوب دارند، می‌توانند در شغل فروشندگی به صورت پاره وقت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استخدام شوند.

 • پیشخدمت رستوران ( بین ۱۱ تا ۱۵ دلار در ساعت)

یکی از کارهایی که دانشجویان در کانادا می‌توانند انجام دهند، پیشخدمتی رستوران است که می‌توانند در ساعات مجاز به عنوان کار پاره وقت به آن بپردازند.

 • پرستار بچه ( حدود ۲۵ تا ۴۵ دلار در ساعت)

دانشجویانی که در کانادا مشغول تحصیل هستند، می‌توانند به پرستاری بچه مشغول شوند و از این شغل کسب درآمد کنند. با توجه به درآمد مناسب این شغل بسیاری از دانشجویان تمایل به این شغل دارند.

آیا دانشجویان در کانادا باید مالیات پرداخت کنند؟

بله، دانشجویان هم مانند دیگر شهروندان باید مطابق قانون کانادا مالیات پرداخت کنند. تمام افرادی که برای تحصیل به کانادا می‌روند باید سالانه اظهارنامه مالیاتی به دولت کانادا ارائه دهند. اگر دانشجویی در کانادا مشغول به کار باشد و درآمدی کسب کند باید درامد خود را اعلام کند و اظهارنامه مالیاتی تنظیم کند.

سیستم مالیاتی در کشور کانادا بر اساس اقامت فرد مشخص می‌شود بدین معنی که افرادی که شماره بیمه اجتماعی، حساب بانکی کانادایی، گواهینامه رانندگی و یا اقامت بیشتر از ۱۸۳ روز در سال را در کانادا داشته باشند، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

از چه طریقی می‌توان در کانادا کار پیدا کرد؟

برای پیدا کردن کار در کانادا می‌توان از راه‌ها و وروش‌های مختلفی اقدام کرد. اصلی‌ترین روش‌های کاریابی در کانادا به شرح زیر است:

 • استفاده از سایت‌های کاریابی
 • برنامه‌های کارآموزی و کوآپ
 • سرویس‌های شغلی دانشگاه
 • مراجعه مستقیم به کارفرما
 • تابلوهای اطلاع رسانی
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 • کارهای داخل دانشگاه
 • سرویس‌های اشتغال دولتی

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی می‌توانید با کارشناسان خبره ما در ویزموندو تماس بگیرید تا شما را با آخرین قوانین کار دانشجویی در کانادا و نحوه پیدا کردن شغل دانشجویی در کانادا آشنا کنند.

سوالات متداول

بله، دانشجویان بین المللی در کانادا همزمان با تحصیل می‌توانند به بیش از یک شغل بپردازند.

برنامه نویسی از جمله رشته‌های پر درامد و مناسب برای کار دانشجویی در کانادا است.

فریلنسری و کارهای دیجیتالی از پر تقاضاترین شغل‌های دانشجویی در کانادا است.

دانشجویان خارجی مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته هستند و در تعطیلات مجاز به ۴۰ ساعت کار در هفته می‌باشند.

پیدا کردن کار دانشجویی کار راحتی نیست و تقریبا نیمی از افراد متقاضی موفق به پیدا کردن شغل نمی‌شوند. موانع زبانی و تفاوت‌های فرهنگی از جمله دلایلی است که پیدا کردن کار در کانادا را سخت می‌کند.

خیر، دوره‌های زبان یکی از دوره‌هایی است که دانشجو همزمان با گذراندن آن مجاز به کار نمی‌باشد.

نرخ بیکاری در کانادا پایین است و تقریبا ۵٪ می‌باشد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *