10 مورد از مزایا و معایب زندگی در کانادا - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
مزایا و معایب زندگی در کانادا

10 مورد از مزایا و معایب زندگی در کانادا

کانادا کشوری پهناور در شمال قاره آمریکا است. این کشور یکی از کشورهای زیبا و مدرنی است که به دلیل پتانسیل‌هایی که دارد، مقصد بسیاری از مهاجران بویژه ایرانیان است. در حقیقت کانادا مهاجرپذیرترین کشور در دنیا محسوب می‌شود و سرشار از منابع طبیعی و فرصت‌های اقتصادی است. مهاجرت و زندگی در هر کشوری مزایا و معایبی دارد. برای زندگی در هر کشور باید مزایا و معایب آن را در نظر گرفت و با توجه با شرایط، پس از ارزیابی تصمیم درستی گرفت.
مزایا و معایب زندگی در کانادا
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

کانادا کشوری پهناور در شمال قاره آمریکا است. این کشور یکی از کشورهای زیبا و مدرنی است که به دلیل پتانسیل‌هایی که دارد، مقصد بسیاری از مهاجران بویژه ایرانیان است. در حقیقت کانادا مهاجرپذیرترین کشور در دنیا محسوب می‌شود و سرشار از منابع طبیعی و فرصت‌های اقتصادی است. مهاجرت و زندگی در هر کشوری مزایا و معایبی دارد. برای زندگی در هر کشور باید مزایا و معایب آن را در نظر گرفت و با توجه با شرایط، پس از ارزیابی تصمیم درستی گرفت.

اما به راستی زندگی در کانادا چگونه است؟ مزایا و معایب زندگی در کانادا چیست؟  ما در این مقاله از ویزموندو به ۱۰ مورد از مزایا و معایب زندگی در کانادا اشاره می‌کنیم. اگر می‌خواهید بدانید، مزایا و معایب زندگی در کانادا کدامند و ارزیابی درستی از شرایط زندگی در کانادا داشته باشید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

مزایا و معایب زندگی در کانادا

برای زندگی در کانادا باید یکسری فاکتورها را در نظر گرفت و ارزیابی کرد. شروع دوباره زندگی در کشور و شرایطی جدید همواره سخت و چالش‌برانگیز است و باید برای تصمیم‌گیری در مورد این مسئله عواملی مانند هزینه‌های زندگی، شرایط بهداشت و درمان، موقعیت‌های کاری و تحصیلی، آب وهوا و.. را در نظر گرفت. کانادا یکی از مقاصد اصلی مهاجران ایرانی است که در کنار مزایای فراوانی که دارد، دارای معایب و چالش‌هایی نیز هست.

 

ads and cons of migration

نقد و بررسی مزایای زندگی در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجران مخصوصا مهاجران ایرانی است. زندگی در این کشور مزایا و جذابیت‌های بسیاری دارد که سبب شده کانادا بالاترین نرخ تابعیت و اعطای اقامت دائم را به خود اختصاص دهد. در این بخش مهم‌ترین این مزایا را برمی‌شماریم.

سیستم بهداشت و درمان

کانادا سیستم بهداشت درمان پیشرفته و قوی دارد. خدمات بهداشتی و درمانی کانادا اصطلاحا Medicare نامیده می‌شود.  سیستم درمانی کانادا توسط دولت و با بودجه دولتی و مالیات تامین شده و همه افراد صرف نظر از وضعیت مالی به خدمات بهداشت و درمان دسترسی دارند. افراد کانادایی در هنگام بیماری از زمان مراجعه به پزشک تا پایان فرآیند درمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند البته در نظر داشته باشید که برخی از درمان‌ها تحت پوشش بیمه‌ای قرار ندارد.

مهم‌ترین مزیت سیستم بهداشت و درمان در کانادا رایگان بودن بیشتر خدمات درمانی است. کانادا بیمارستان‌ها و تجهیزات پزشکی پیشرفته‌ای دارد. در این کشور ۱۳ برنامه بیمه بهداشت و درمان استانی و منطقه‌ای وجود دارد.

فرصت‌های شغلی

کانادا سرزمین فرصت‌ها است. نرخ بیکاری در این کشور پایین است. دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی استانی و فدرال را بر اساس جذب نیروی کار خارجی تدارک دیده و نیروی کار ماهر و متخصص در این کشور با فرصت‌های شغلی زیادی مواجه می‌شوند و می‌توانند از شرایط اقتصادی و فرصت‌های شغلی بهره‌مند شوند.

امنیت

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است. در این کشور نرخ جرم و جنایت بسیار پایین می‌باشد. رتبه کانادا در آزار جنسی نیز از آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان بهتر است. یکی از قوانین این کشور ممنوعیت فروش اسلحه است که باعث کاهش جرم و جنایت شده است.

اقتصاد قوی و رو به رشد

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر زندگی افراد، شرایط اقتصادی است. کانادا اقتصادی قوی و رو به رشدی دارد و شانزدهمین اقتصاد برتر جهان است. اقتصاد کانادا از باثبات‌ترین اقتصادها در جهان است که بخش عظیمی از درآمد ناخالص آن مربوط به تجارت بین الملل و صادارت و واردات کالا است. کانادا حتی پس از دوران کرونا نیز جزء معدود کشورهایی بود که توانست فرصت‌های شغلی را افزایش دهد و اقتصاد خود را ترمیم کند.

حمایت اجتماعی

در کانادا سیستم قدرتمند حمایت اجتماعی از افراد وجود دارد که از افراد در شرایط خاص حمایت می‌کند. از آن جمله می‌توان به مرخصی مادرانه و پدرانه اشاره کرد. در این طرح مادر تا ۵۲ هفته پس از تولد فرزند خود، می‌تواند از مرخصی استفاده کند و نکته مهم این است که این قانون برای فرزندخواندگی هم اعمال می‌شود. حمایت از سالمندان، معلولان و.. نیز در این کشور بسیار با اهمیت است و طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری در این جهت اجرا می‌شود.

آموزش و تحصیل مقرون به صرفه

تحصیل از ۶ تا ۱۶ سالگی در این کشور اجباری است. تحصیل در مدارس کانادا برای افراد کانادایی رایگان است و تمام افرادی که تابعیت و اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند در مدارس این کشور به رایگان تحصیل کنند. از نظر تحصیلات عالی و دانشگاهی نیز بورسیه‌های متعدد و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری وجود دارد که افراد می‌توانند از آن ها استفاده کنند.

کیفیت آموزش در دانشگاه‌های این کشور بسیار بالاست و موسسه‌ها و دانشگاه‌های این کشور از جمله بهترین موسسه‌های برتر در جهان قرار دارند. دانشگاه‌های تورنتو و مک گیل از مشهورترین دانشگاه‌های این کشور هستند.

طبیعت زیبا

یکی از زیباترین کشورها از نظر طبیعت کشور کانادا است. کانادا جاذبه‌های طبیعی و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد که سالانه مقصد بسیاری از افراد برای گردش و تفریح است. حدود ۲۰٪ آب‌های شیرین جهان در این سرزمین وجود دارد. کانادا طولانی‌ترین خط ساحلی جهان را دارا است. آبشار نیاگارا یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده در این کشور قرار دارد.

کیفیت زندگی بالا

زیرساخت‌های زندگی از لحاظ رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان و.. سبب شده که شاخص کیفیت زندگی در این کشور بالا باشد. این کشور از لحاظ امنیت، رفاه اقتصادی، مراقبت‌های بهداشتی، قدرت خرید و…سطح بالایی از استاندارد را در جهان دارا است. از نظر سلامت روان، کانادا جزو بهترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

فرهنگ کانادا

مردم کانادا اغلب خونگرم و مهربان هستند. کانادا کشوری مهاجرپذیر است و در کانادا با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف رو به رو هستیم. نژاد پرستی در کانادا تقریبا وجود ندارد و ملاک، توانایی و تخصص فرد است. مردم این کشور مودب و مهمانواز هستند. از خصوصیات بارز فرهنگ کانادایی می‌توان به رعایت حقوق دیگران و عدم دخالت در مسائل شخصی افراد اشاره کرد.

امید به زندگی بالا

آمارها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۴ امید به زندگی در کانادا ۸۳.۲ سال است که به طور چشمگیری از میانگین جهانی بالاتر است. به جهت کیفیت زندگی و شرایط اجتماعی مناسبی که در این کشور وجود دارد، امید به زندگی در این کشور بالا است.

مهاجر پذیر بودن کانادا

دولت کانادا به دلیل فراهم کردن شرایط و رشد اقتصادی برنامه‌های مهاجرتی بسیاری تدوین و اجرایی کرده است. این کشور، کشوری مهاجرپذیر است و ملیت و قومیت‌های گوناگونی در این کشور وجود دارد. این مسئله سبب می‌شود بعد از مهاجرت بتوان با محیط بهتر  و راحت‌تر انس گرفت و خود را وفق داد.

نقد و بررسی معایب زندگی در کانادا

کانادا برای زندگی یکی از بهترین کشورهای جهان است اما بنا به شرایط و نیازهای هر فرد ممکن است معایب و ایراداتی نیز داشته باشد. در این بخش به مهم‌ترین معایب زندگی در کانادا اشاره می‌کنیم تا بتوانید با بررسی و ارزیابی آن‌ها تصمیم درستی برای زندگی در کانادا بگیرید.

هزینه زیاد زندگی

هزینه مسکن در این کشور بالا است و همینطور سایر هزینه‌های زندگی شامل هزینه پوشاک، بیمه، حمل و نقل، تفریح، غذا و.. سبب شده تا هزینه زندگی در این کشور مخصوصا در شهرهای بزرگ زیاد باشد. با زندگی و تحصیل در شهرهای کوچک، استفاده از حمل و نقل عمومی و.. می‌توان تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. در حقیقت می‌توان گفات هزینه زندگی در کانادا تا حد زیادی به سبک زندگی فرد و شهری که در آن اقامت دارد، بستگی دارد.

شرایط آب و هوایی

به طور کلی آب و هوا در کانادا سرد است. مخصوصا در زمستان در بعضی از مناطق سرما بیش از اندازه و طاقت‌فرساست. در بیشتر سال رودخانه‌ها یخ‌زده هستند و یخبندان وجود دارد. اما در برخی از نقاط مانند ونکوور آب و هوا متعادل است. میانگین دما در زمستان‌ها -۱۵ درجه است که گاهی ممکن است تا ۴۰- هم برسد.

نرخ مالیات بالا

مالیات بر درآمد شخصی تنها مالیاتی است که مردم در کانادا با آن مستقیما سر و کار دارند. مالیات در این کشور تصاعدی است و به این معنی است که افراد پردرآمد باید مالیات بیشتری پرداخت کنند. توجه کنید که میزان مالیات در استان‌های کانادا ممکن است متفاوت باشد.

فاصله زیاد از ایران

کانادا فاصله جغرافیایی زیادی با ایران دارد و از ایران بسیار دور است. مسیر هوایی از کانادا به ایران بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت طول می‌کشد و این مسئله ممکن است برای برخی از مهاجران ایرانی ناخوشایند و دردسرساز باشد.

رقابت زیاد در بازار کار

بازار کانادا مخصوصا برای مهاجران رقابتی است. تقاضای بالا برای کار، دستمزد و مزایای رقابتی گاهی پیدا کردن کار و شغل مناسب در این کشور را مشکل می‌کند. مهاجران برای داشتن یک شغل جدید و بهتر در بازار کار کانادا باید دائما بر روی مهارت‌ها و دانش خود سرمایه‌گذاری کنند.

قوانین سخت مهاجرتی

قوانین و شرایط مهاجرت به کانادا سخت و پیچیده است و روند پذیرش آن تقریبا کند است. پروسه سخت و نسبتا طولانی برای مهاجرت به کانادا یکی از معایب مهاجرت و زندگی در کانادا است. انتخاب مسیر مهاجرتی مناسب با توجه به مهارتها و شرایط بسیار مهم است.

چالش زبان

زندگی در کشور کانادا مستلزم مسلط بودن به زبان انگلیسی و یا فرانسه است. این موضوع می‌تواند برای برخی از افراد یک چالش محسوب شود چرا که در برقراری ارتباط، تحصیل، کار و.. با مشکل مواجه خواهند شد. بهتر است قبل از مهاجرت مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید و با یک مدرک زبان معتبر وارد کشور کانادا شوید.

تطابق فرهنگی سخت

مهاجرت و دور شدن از محیط آشنا بسیار سخت است و این قاعده برای کشور کانادا هم مستثنی نیست. ارتباطات اجتماعی و وفق دادن خود با شرایط فرهنگی جدید مخصوصا در کشوری مثل کانادا که چند فرهنگی است، احتمال دارد یک چالش برای فرد محسوب شود.

کنترل دولت

بسیاری از افراد معتقدند که قوانین و کنترل دولت بر تمام شئونات زندگی در کانادا بسیار سختگیرانه است. قوانین سخت و کنترل شدید دولت در بعضی موارد باعث شده تا شهروندان اعتقاد داشته باشند که قوانین در این کشور بیش از حد سختگیرانه است.

 

ads and cons of migration

سخن آخر

کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجران است. این کشور دارای مزایای زیادی نظیر مناظر و طبیعت زیبا، سیستم درمان قوی، کیفیت آموزش بالا، اقتصاد رو به رشد و… است که آن را به محلی مناسب برای زندگی تبدیل کرده است. از طرفی بنا به شرایط هر فرد و هر کشور ممکن است معایبی نیز وجود داشته باشد که به طور مثال می‌توان به آب و هوای سرد، نرخ مالیات بالا، فاصله زیاد با ایران و .. اشاره کرد.

در این مقاله کارشناسان ویزموندو، مزایا و معایب زندگی در کانادا را به صورت کاربردی مورد بررسی قرار داده‌اند.

برای کسب هر گونه اطلاعات و آشنایی با روش‌های اخذ اقامت و مهاجرت به کانادا می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی آنان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مدارس ابتدایی تا متوسطه دولتی در کانادا رایگان هستند و تمام افرادی که تابعیت کانادا را دارند می‌توانند در مدارس دولتی این کشور به تحصیل بپردازند. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به نسبت سایر کشورهای انگلیسی زبان همچون آمریکا و استرالیا بسیار ارزانتر است.

تفاوت ساعت با توجه به شهرهای مختلف متفاوت است و در کل اختلاف ساعت بین ایران و کانادا حدود ۸ تا ۱۲ ساعت است.

طبق آخرین آمار نرخ بیکاری در کانادا حدود ۵٪ است.

شهرهای بسیار ی در کانادا کیفیت و شرایط بالای زندگی دارند اما از بهترین شهرهای کانادا میتوان به کبک، مونترال، ونکوور و تورنتو  اشاره کرد.

می‌توان گفت درآمد هر فرد در کانادا با احتساب مالیات حداقل ۵۰۰۰ دلار در ماه است.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *