معادل‌ سازی مدارک برای تحصیل در انگلستان - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
معادل‌ سازی مدارک برای تحصیل در انگلستان

معادل‌ سازی مدارک برای تحصیل در انگلستان

معادل سازی مدرک تحصیلی در انگلستان یکی از شرایط ضروری برای تحصیل و کار در این کشور است. وقتی مدرک تحصیلی خود را از یک کشور دیگر به انگلستان برده و قصد ادامه تحصیل در آن جا را داشته باشید، نیاز به معادل‌سازی مدرک تحصیلی خود دارید.
معادل‌ سازی مدارک برای تحصیل در انگلستان
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 14 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

راهنمای معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان

معادل سازی مدرک تحصیلی در انگلستان یکی از شرایط ضروری برای تحصیل و کار در این کشور است. وقتی مدرک تحصیلی خود را از یک کشور دیگر به انگلستان برده و قصد ادامه تحصیل در آن جا را داشته باشید، نیاز به معادل‌سازی مدرک تحصیلی خود دارید.

معادل‌سازی مدرک تحصیلی در انگلستان به معنای تطابق مدرک تحصیلی شما با سیستم آموزشی این کشور است. این فرآیند اهمیت زیادی دارد؛ چون با این کار، مدرک شما به رسمیت شناخته می‌شود و می‌توانید از فرصت‌های تحصیلی و شغلی در انگلستان بهره‌مند شوید. بدون معادل‌سازی، ممکن است مدرک تحصیلی شما در انگلستان شناخته نشود و قادر به شرکت در آزمون‌ها، ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها یا تمامی حقوق و مزایای مرتبط با تحصیل در انگلستان نباشید.

برای معادل‌ سازی مدارک در انگلستان، می‌توانید از سازمان‌ها و مراکز معتبری مانند UK NARIC استفاده کنید. UK NARIC یک سازمان مستقل است که مسئولیت ارزیابی و تطابق مدارک تحصیلی خارجی با سیستم آموزشی انگلستان را بر عهده دارد. این مرکز با توجه به سطح تحصیلات، محتوا، مدت زمان و سایر عوامل مرتبط، معادل مدرک شما را تعیین می‌کند. در ادامه، راهنمای معادل‌ سازی مدارک تحصیلی در انگلستان را ارائه می‌دهیم.

 

معادل سازی مدرک در انگلستان

در انگلستان برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف، نیاز به معادل‌سازی مدارک خود دارید. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در انگلستان، باید مدارک خود را با سیستم آموزشی این کشور مطابقت دهید تا ارزش و اعتبار آن‌ها سنجیده شود.

انجام معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان به عهده سازمان‌ها و ارگان­های مختلفی است که وظیفه تعیین تطابق مدارک تحصیلی را بر عهده دارند. این سازمان‌ها شامل مراکز ترجمه و تشخیص مدارک دانشگاهی و نیز دفاتر مرتبط با تعیین سطح و اعتبار مدارک تحصیلی می‌شوند. در این مراکز، پارامترها و اصول خاصی مد نظر قرار گرفته می‌شود که بر اساس آن‌ها، مدارک و سوابق تحصیلی فرد مورد ارزیابی واقع می‌شوند. پس از انجام این ارزیابی‌ها و در صورت تایید، معادل سازی صورت می‌گیرد.

برای ارزشیابی مدارك تحصیلی در انگلستان، معمولاً نیاز به ارائه مدارک تحصیلی اصلی مانند گواهی‌های تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن‌ها به زبان انگلیسی است. همچنین، ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات تکمیلی درباره مواد درسی و ساعت‌های تدریس شده در دوره تحصیلی مربوطه وجود داشته باشد.

معادل‌سازی مدارک برای تحصیل در انگلستان به معنای تطابق نمرات و مدارک تحصیلی با استاندارد‌های آموزشی کشور انگلستان است. در این فرآیند، مراکز و سازمان‌های معتبر، مسئول بررسی مدارک تحصیلی شما هستند و تصمیم می‌گیرند که آیا مدارک شما با استاندارد‌های آموزشی کشور انگلستان همسان هستند یا خیر.

در صورتی که مدارک تحصیلی شما با استاندارد‌های آموزشی کشور انگلستان مطابقت نداشته نباشند، ممکن است نیاز به گذراندن برخی دروس یا مهارت‌های تکمیلی به منظور همسان‌سازی مدارک شما وجود داشته باشد. این دروس و مهارت‌ها بستگی به تخصص و رشته تحصیلی و سازمانی که معادل‌سازی مدارک را بررسی می‌کند، متفاوت خواهند بود.

نحوه معادل سازی مدارک
 

شرایط کلی معادل سازی مدارک تحصیلی ایران در انگلستان

شرایط معادل ‌سازی مدرک در انگلستان به نوع مدرک تحصیلی و سیستم آموزشی مربوطه بستگی دارد. در انگلستان، مسئولیت تعیین سطح مدارک تحصیلی دانشجویان بر عهده نهاد‌ها و سازمان‌هایی است که پارامتر‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند. به طور کلی، نحوه معادل‌سازی مدرک تحصیلی در انگلستان تا حدود بسیار زیادی به مقطع تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. در ادامه برخی از شرایط و روند معادل ‌سازی مدرک در انگلستان را بررسی می‌کنیم.

 

معادل‌ سازی مدارک تحصیلی دوره لیسانس (کارشناسی)

 1. مدارک تحصیلی باید از دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید در ایران باشند.
 2. ممکن است نیاز به ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی توسط مترجمان معتمد و تأیید شده باشد.
 3. برخی از دانشگاه‌­ها و سازمان‌­های معادل ‌سازی مدارک تحصیلی، ممکن است که بررسی و ارزیابی‌های خاصی را از نمرات و دروس شما درخواست کنند.

 

معادل ‌سازی مدارک تحصیلی دوره تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا)

برای معادل سازی مدارک تحصیلی دوره‌های تحصیلات تکمیلی، علاوه بر موارد فوق، ارزیابی هایی بر روی پروژه­‌ها، تعداد مقالات و تحقیقات انجام شده نیز صورت می­گیرد.

معادل سازی مدرک تحصیلی در کشور انگلستان
 

اعتبار معادل ‌سازی مدرک تحصیلی ایران در انگلستان

در بسیاری از موارد، معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در انگلستان، اعتبار مشخص دارند که برای یک دوره زمانی معین تعیین می‌شود. مدت زمانی که برای اعتبار معادل‌سازی مدارک در نظر گرفته شده، ۵ سال است. با این حال، مدت زمان اعتبار این مدارک، به رشته، مقطع تحصیلی و تخصص شما بستگی دارد.

اگر مدت زمان اعتبار معادل‌سازی مدرک شما به پایان رسیده باشد، معمولاً باید مجدداً به سازمان معادل‌سازی مدارک تحصیلی مراجعه کنید و درخواست تمدید اعتبار را ارائه دهید. در این صورت، سازمان مربوطه درخواست انجام مراحل مختلف و تأییدیه‌های لازم برای تمدید اعتبار معادل‌سازی مدارک می‌کند.

مزایای ترجمه مدارک تحصیلی در انگلستان
 

ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ در انگلستان

ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ در انگلستان بر اساس سیستمی که به آن سیستم پذیرش و اعتبارسنجی یا سیستم تأیید صلاحیت می‌گویند، انجام می­‌شود. این سیستم به طور کلی بر اساس دو مولفه اصلی ارزشیابی، یعنی محتوا و سطح مدرک، عمل می­کند.

 • محتوا

در ارزشیابی محتوای مدارک تحصیلی، سازمان­‌ها و مؤسسات معادل‌ سازی، محتوای آموزشی مدارک را با محتوا و استانداردهای معادل در کشور خود مقایسه می­‌کنند. این سازمان­‌ها به بررسی دروس، مواد درسی، واحدهای آموزشی و مهارت­‌های کسب شده توسط دانشجویان می­‌پردازند تا توانایی‌­های آن­ها را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند. هدف اصلی این بررسی، تشخیص صلاحیت و تطابق مدارک با مدارک در انگلستان است.

 • سطح مدرک

در این ارزشیابی، سطح تحصیلات و مدرک به دست آمده دانشجو را بر اساس سیستم تحصیلات عالی انگلستان مقایسه می­کنند. در این مورد، بررسی عواملی مانند مدت زمان دوره تحصیلی، محتوای دوره، ساعات تحصیلی و معیارهای دیگر صورت می­گیرد.

با توجه به نوع مدرک تحصیلی، سازمان­‌های معادل ‌سازی مختلف در انگلستان، مسئول ارزشیابی و تأیید مدارک هستند. مثلاً، سازمان‌­هایی مانند UK NARIC (مرکز اطلاعات ملی برای معادل مدارک تحصیلی ‌سازی کشورهای مختلف) و دیگر سازمان‌های معتبر در انگلستان، در ارزشیابی و تأیید مدارک تحصیلی نقش به سزایی دارند.

ارزشیابی و معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان  چندین مرحله دارد که شامل ارزیابی اولیه، ترجمه مدارک، ارزیابی تخصصی و صدور گواهی می­شوند. هر مرحله توسط سازمان‌های مختلفی انجام می‌­شود و نتیجه نهایی، صدور گواهی معادل ‌سازی است.

نحوه معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان
 

نیاز به معادل سازی مدرک در انگلستان

نیاز به معادل سازی مدرک در انگلستان در برخی موارد الزامی است. در این موارد، برای دسترسی به امکانات و فرصت‌های تحصیلی و شغلی مناسب، معادل سازی مدارک به عنوان اصلی ترین مرحله به حساب می­‌آید. این معادل ‌سازی برای دانشجویان و فارغ ‌التحصیلان در موارد زیر نیاز است:

 • ورود به دانشگاه

در اکثر موارد، دانشگاه‌های انگلستان از دانشجویان خارجی می­خواهند تا مدارک تحصیلی خود را معادل ‌سازی کنند تا بتوانند در دوره‌های تحصیلی مورد نظر ثبت‌نام کنند. معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان نیز مراحلی دارد که باید به آن­ها توجه کنید.

 • اشتغال

برخی افراد و کارفرمایان ممکن است برای اثبات تحصیلات و صلاحیت­‌های دانشجویان خارجی، ارائه مدارک معادل‌سازی تحصیلی را درخواست کنند تا از تخصص و مهارت فرد مطمئن شوند.

 • اخذ مجوز و صلاحیت

در برخی شغل‌ها، معادل ‌سازی مدارک تحصیلی برای اخذ مجوز یا صلاحیت شغلی الزامی است. برای مثال، در برخی حرفه‌های پزشکی، مهندسی، حسابداری و حقوق، ممکن است نیاز به معادل ‌سازی مدارک تحصیلی باشد تا بتوانند کار خود را شروع کنند.

مراحل معادل سازی مدارک تحصیلی در انگلستان و اروپا
 

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

مهاجرت پزشکان و پرستاران به کشور انگلیس، یکی از اتفاقات رایج در چند سال گذشته بوده است. علت این امر را می‌توانیم با شرایط کاری بهتر در این کشور و پرداخت دستمزدهای بالا مرتبط بدانیم. به همین دلیل، معادل سازی پزشکان و پرستاران در انگلیس یکی از سوال­های رایج برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی و شغلی به این کشور را دارند.

یکی از مراحل اولیه برای معادل سازی پزشکی در انگلیس، ثبت نام در GMC است. GMC (General Medical Council) یا شورای عمومی پزشکان، سازمانی است که مسئول بررسی و اعتبارسنجی پزشکان در انگلستان است. برای شروع فرآیند ثبت نام در GMC، شما باید فرآیند درخواست مجوز طبابت را طی کنید. این مورد شامل تکمیل فرم درخواست، ارائه مدارک مورد نیاز، شرکت در مصاحبه­‌ها و آزمون‌­های مختلف می ‌شود.

همچنین، آزمون PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board) آزمونی است که توسط GMC برگزار می‌­شود و جهت ارزیابی دانش و مهارت‌های پزشکان عمومی و متخصص در انگلستان به کار می‌رود. این آزمون شامل دو بخش است که برای قبولی در هر دو بخش باید نمره مورد نیاز را کسب کنید.

موقعیت¬های شغلی بعد از معادل سازی مدارک تحصیلی
 

هزینه معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در انگلیس

معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان  دارای هزینه‌­های مختلفی است که بر اساس پارامترهای گوناگونی تغییر می­کند. در ادامه به برخی از مواردی که در هزینه معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در انگلیس تاثیر می­گذارند، می­پردازیم.

 • نوع مدرک

هزینه‌های مورد نیاز برای معادل سازی مدارک تحصیلی بستگی به نوع مدرکی که می­خواهید معادل سازی کنید، متفاوت است. برای مثال، معادل سازی مدرک پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و غیره هزینه‌های متفاوتی دارند. هزینه مورد نیاز برای معادل سازی در سایر رشته­‌ها و مقاطع تحصیلی نیز متفاوت است.

 • نرخ تبدیل ارز

هزینه‌­هایی که برای ترجمه رسمی و معادل سازی مدارک تحصیلی در انگلیس وجود دارند، بر اساس نرخ تبدیل ارز محاسبه می­شوند. نوسانات در نرخ ارز می‌تواند تأثیر زیادی بر هزینه‌ها داشته باشد. بنابراین، وقتی که ارز را به منظور پرداخت هزینه‌ها تبدیل می‌کنید، نرخ آن را در نظر بگیرید. طبیعی است که هر چقدر ارزش پول ملی پایین­تر باشد، هزینه‌­های بیشتری برای ترجمه مدارک نیاز خواهد بود.

 • هزینه ‌های اداری

برای معادل سازی مدارک، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه­‌های اداری داشته باشید. این هزینه­‌ها شامل هزینه‌های مربوط به ثبت­‌نام، ارزیابی مدارک و هزینه‌های مربوط به فرآیند اداری انجام مراحل آن است. تعیین مقدار این هزینه‌ها به مرکز مورد نظر و قوانین آن بستگی دارد. علاوه بر این، نوع مدرک شما و همچنین، رشته تخصصی یا مهارت‌های مختلف نیز در مقدار هزینه‌ها تاثیر گذار هستند.

 • آزمون ‌ها

برخی معادل سازی­‌ها نیاز به آزمون‌های خاصی دارند. هزینه‌های مربوط به آزمون­‌ها نیز باید در نظر گرفته شود.

هزینه ترجمه مدارک و نحوه ترجمه آن¬ها
 

زمان ترجمه ی رسمی مدارک در انگلستان

زمان ترجمه مدارک تحصیلی در انگلستان متفاوت است و بسته به عوامل مختلف، زمان مورد نیاز برای ترجمه مدارک متغیر خواهد بود. در بیشتر موارد، زمان ترجمه مدارک تحصیلی و معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان می‌تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد. عوامل مختلفی در زمان مورد نیاز برای ترجمه رسمی مدارک در انگلستان تاثیر گذار هستند که در ادامه به برخی از آن­ها اشاره می کنیم.

نوع مدرک تحصیلی از جمله گواهی­‌ها، مقاطع مختلف تحصیلی مانند لیسانس و دکترا و سایر اسناد تحصیلی ممکن است بر زمان ترجمه تأثیر بگذارد. مدارک پیچیده‌تر نیاز به زمان بیشتری برای ترجمه دارند. حجم مدارک و پیچیدگی محتوا نیز می­‌تواند روی زمان ترجمه اثر بگذارد. در صورتی که مدارک تحصیلی حجم بالا یا محتوای پیچیده‌ای داشته باشند، زمان بیشتری برای ترجمه آن­ها نیاز است.

رسیدگی به مدارک در مؤسسات ترجمه نیز می‌تواند زمان مورد نظر را تحت تأثیر قرار دهد. اگر میزان تقاضا بالا باشد یا مؤسسات ترجمه با حجم انبوهی از مدارک روبرو شوند، در زمان ترجمه تاثیر می­گذارد و باعث طولانی شدن روند آن می‌شود.

شرایط ترجمه مدارک تحصیلی در کشورهای مختلف جهان
 

موقعیت های شغلی برای پزشکان در انگلستان پس از معادل سازی

پس از معادل ‌سازی مدارک پزشکی در انگلستان، موقعیت­های شغلی متنوعی برای آن ها فراهم می‌شود. این موقعیت­‌ها شامل پزشکان عمومی، پزشک تخصصی، پزشک مشاور، پژوهشگر و پزشکان مدیریتی می­شوند. هریک از این موقعیت‌ها وظایف و مسئولیت ‌های خاص خود را دارند که امکانات مختلفی را در اختیار آن ها قرار می­دهد.

 • پزشک عمومی

پزشکان عمومی در مطب­‌ها و مراکز بهداشتی فعالیت می‌کنند. آن­ها مسئولیت تشخیص بیماری­‌ها، ارائه خدمات پیشگیری و درمانی، صدور نسخه دارو و مدیریت مراقبت­های پایه­ای را بر عهده دارند. این پزشک­ها با جامعه در تماس مستقیم هستند و به مراجعه کنندگان، خدمات بهداشتی و نیازهای پزشکی را ارائه می­دهند.

 • پزشک متخصص

پس از معادل ‌سازی مدارک، پزشکان می‌توانند در تخصص­‌های مختلفی مانند داخلی، جراحی، عفونی، چشم ‌پزشکی، زنان و زایمان، رادیولوژی و غیره فعالیت کنند. آن­ها می­توانند در بیمارستان­‌ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز درمانی تخصصی و بخش‌های ویژه ‌ای مانند قلب و عروق، آنکولوژی و طب فیزیکی مشغول به کار شوند. پزشکان تخصصی مسئولیت تشخیص و درمان بیماران پیچیده را دارند.

 • پزشک مشاور

مشاوره پزشکی موقعیت شغلی دیگری برای پزشکان پس از معادل ‌سازی مدارک است. پزشکان مشاور دارای تخصص در یک حوزه خاص هستند و در بیمارستان­‌ها و مراکز تخصصی به عنوان مشاور فعالیت می­کنند.

 • پزشکان مدیریتی

این موقعیت شغلی به مدیریت و سازماندهی منابع پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی توجه دارد. پزشک‌هایی که در زمینه مدیریتی دارای تخصص شده­اند، مسئولیت­‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی را بر عهده دارند و در تصمیم‌گیری­های مرتبط با سیاست­‌ها و راهبردها در حوزه بهداشت و درمان ایفای نقش می­کنند.

مشاوره معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در انگلستان از طریق ویزموندو
 

مشاوره معادل سازی مدرک در انگلستان با ویزموندو

معادل‌سازی مدرک تحصیلی در انگلستان یکی از چالش‌هایی است که پیش روی دانشجویان قرار دارد. انگلستان به عنوان یکی از کشور‌هایی شناخته می‌شود که در زمینه علمی و آموزشی در جایگاه بالایی قرار دارد. علاوه بر این، به دلیل کمبود نیروی کار ماهر در زمینه‌های مختلف پزشکی و غیرپزشکی در این کشور، اقدام به پذیرش افراد متخصص می‌کند. این امر باعث فراهم شدن شرایط به منظور گرفتن اقامت انگلستان برای معادل‌ سازی مدرک پزشکی بوده است.

معادل‌سازی مدرک تحصیلی در انگلستان نیازمند طی کردن مراحل و در نظر گرفتن قوانینی است که در صورت عدم اطلاع از آن‌ها، هزینه و وقت بیشتری را باید صرف کنید. اگر شما هم رویای مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارید، ولی با مسیر و قوانین آن آشنا نیستید، ویزموندو به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرید. مؤسسه مهاجرتی ویزموندو یکی از مؤسسات معتبر و مطرح در زمینه انجام مشاوره‌های مهاجرتی و گرفتن اقامت انگلیس است. فقط کافی است با شماره‌های زیر تماس بگیرید. با این کار، همه چیز درباره معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در انگلیس را مورد بررسی قرار دهید.

 

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان یا مشغول شدن به شغل‌های مورد نظر در این کشور، برای بسیاری از افراد یک رویای شیرین و دست یافتنی است. مهمترین نکته در مورد مهاجرت به انگلیس، ترجمه و معادل‌سازی مدارک است. با این کار، می‌توانید اعتبار و ارزش مدرک تحصیلی خود را مشخص کنید و به صورت قانونی، از امکانات کشور انگلستان بهره‌مند شوید.

مجموعه ویزموندو بهترین گزینه برای کارهای مهاجرتی شما خواهد بود. برای ارتباط با تیم پشتیبانی ما می­توانید همین الان با ما تماس بگیرید. کارشناسان خبره ما در تیم پشتیبانی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در این حوزه هستند.

سوالات متداول

انگلیس دارای دانشگاه‌های معتبر زیادی است که مهم‌ترین آن‌ها شامل کمبریج، آکسفورد و یو سی ال هستند.

هزینه‌ای در حدود 200 پوند برای معادل سازی مدرک نیاز است.

خیر، بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه مربوطه دارد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *