نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا 2024 - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا ۲۰۲۴

نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا 2024

اگر میخواهید مهاجرت تحصیلی به کانادا داشته باشید، یا اگر میخواهید با طرح های دیگر مهاجرتی همراه با خانواده خود به کانادا بروید، حتما آشنایی با مقاطع تحصیلی در کانادا، برای شما مفید خواهد بود.
نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا ۲۰۲۴
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

مدت زمان مطالعه مقاله 10 دقیقه میباشد
از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا

سیستم آموزشی کانادا مدت ها است که به عنوان یکی از بهترین ها در جهان شناخته می شود. کانادا از سال های اولیه تحصیل تا حوزه های آموزش عالی، یک تجربه آموزشی جامع و کامل ارائه می دهد. این سیستم آموزشی، دانش آموزان را با مهارت ها و دانش هایی که برای پیشرفت در جامعه ای جهانی نیاز دارند، مجهز می کند. مقاطع تحصیلی در کانادا طیف وسیعی از رشته ها و دوره ها را شامل می شوند.
در سیستم آموزشی کانادا، اعتقاد شدیدی به دسترسی برابر، به آموزش باکیفیت برای همه، صرف نظر از شرایط آن ها وجود دارد. این تعهد به فراگیری، کانادا را از بسیاری از کشورهای دیگر متمایز می کند. این امر به دانش آموزان با پیشینه های فرهنگی، قومی و اجتماعی-اقتصادی مختلف، اجازه تحصیل در مدارج عالی علمی را می دهد.
تمرکز بر یادگیری دانشجو، تضمین می کند که هر شخص، آموزشی متناسب با نیازهای منحصر به فرد خود دریافت خواهد کرد. سیستم آموزشی در کانادا به سطوح مختلفی تقسیم می شود. هر کدام از این سطوح، نقش مهمی در شکل دادن به رشد علمی و شخصی دانش آموزان دارند.
ما در موسسه مهاجرتی ویزموندو، خدمات مهاجرتی استثنایی ارائه دهیم. ما با تمرکز قوی بر رضایت مشتری، به طور مداوم نیازهای مشتریان خود را اولویت بندی می کنیم.
خدمات ما طیف گسترده ای از گزینه های متناسب با نیازهای مختلف مهاجرت را در بر می گیرند. از خدمات ویزای تحصیلی کانادا گرفته تا ویزای استارتاپ، ما تمامی جنبه های مهاجرت را پوشش می دهیم. با ما همراه باشید تا بیش تر در خصوص مقاطع تحصیلی در کانادا اطلاعات کسب کنید.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا

کانادا به دلیل سیستم آموزشی درجه یک خود در سطح بین المللی مشهور است. این کشور، فرصت های فراوانی را برای دانشجویان کارشناسی و ارشد به طور یکسان فراهم می کند.
در جدول زیر، دوره های تحصیلی در کانادا برای هر مقطع Undergraduate و Graduate بیان کرده ایم.

دوره های مقطع کارشناسی یا Undergraduate

مدرک تحصیلی
توضیحات
سرتیفیکیت (Certificate)
یک برنامه کوتاه مدت که بر مهارت یا دانش خاصی متمرکز است.
دیپلم (Diploma)
برنامه ای که آموزش های عمیقی را در یک زمینه خاص ارائه می کند.
مدرک کاردانی (Associate degree)
ک برنامه دو ساله که معمولا دانشجویان را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا مشاغل سطح مقدماتی آماده می کند.
لیسانس (Bachelor's degree)
یک برنامه چهار ساله که به عنوان مدرک کارشناسی نیز شناخته می شود. این برنامه، آموزش جامعی را در یک زمینه خاص ارائه می دهد.

تحصیلات تکمیلی یا Graduate

دوره های مقاطع تحصیلی در کانادا برای سطح Graduate عبارتند از:

مدرک تحصیلی
توضیحات
فوق لیسانس (Post Baccalaureate)
برنامه ای طراحی شده برای دانشجویانی که قبلا مدرک لیسانس خود را به پایان رسانده اند و می خواهند تحصیلات بیشتری را دنبال کنند.
کارشناسی ارشد (Master's degree)
یک مدرک تحصیلات تکمیلی که شامل مطالعه و تحقیق عمیق در یک زمینه خاص است. به طور معمول 1-2 سال طول می کشد.
دکترا PhD (Doctorate)
بالاترین سطح تحصیلات، مستلزم تحقیقات گسترده و تکمیل پایان نامه است. به طور کلی 3-5 سال طول می کشد

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا – دوره های UNDERGRADUATE STUDIES

کانادا با دانشگاه های جهانی، برنامه های علمی متنوع و شهرت برجسته برای تحقیق و نوآوری، مقصدی جذاب برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. با اخذ ویزای دانش آموزی کانادا یا ویزای تحصیلی، امکان تحصیل در این مقاطع را می یابید. دوره های تحصیلی مختلفی در مقاطع تحصیلی در کانادا ارائه می شوند. مقاطع تحصیلی مدرسه در کانادا نیز در همین دوره ها قرار می گیرند. این دوره ها در مقطع کارشناسی یا undergraduate عبارتند از:

1) سرتیفیکت (Certificate)

برنامه های سرتیفیکت، دانش متمرکز و تخصصی را در یک رشته تحصیلی خاص به دانشجویان ارائه می دهند. مدت زمان این برنامه ها، کوتاه بوده و از چند ماه تا یک سال متغیر است. سرتیفیکت به شما امکان می دهد تا تخصص کسب کنید و مهارت های خود را در زمینه های خاص افزایش دهید. این دوره به آینده شغلی شما کمک کرده و به عنوان پله ای برای آموزش عالی عمل می کند.
بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه های سرتیفیکت را در زمینه هایی مانند موارد زیر ارائه می دهند:

  • تجارت
  • فناوری اطلاعات
  • مراقبت های بهداشتی
  • مهمانداری و موارد دیگر

این برنامه ها را می توان در کنار مدرک لیسانس یا به عنوان مدارک مستقل تکمیل کرد.

2) دیپلما (Diploma)

دیپلما یکی دیگر از دوره های مقاطع تحصیلی در کانادا است. برنامه های دیپلم در مقاطع تحصیلی در کشور کانادا، برای دانشجویانی که به دنبال آموزش عملی در یک زمینه خاص هستند، ایده آل می باشند. این برنامه ها معمولا یک تا دو سال طول می کشند و دانش و مهارت های مربوط به یک صنعت یا حرفه خاص را ارائه می دهند.
برنامه های دیپلم اغلب بر آموزش فنی یا حرفه ای متمرکز هستند. دیپلما به دانشجویان اجازه می دهد که زودتر از مدرک لیسانس وارد بازار کار شوند. بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه های دیپلما را در زمینه هایی مانند مهندسی، هنرهای رسانه ای، هنرهای آشپزی، کودکیاری و غیره ارائه می دهند. تکمیل یک برنامه دیپلم می تواند به فرصت های شغلی فوری منجر شود یا به عنوان پایه ای برای مطالعات بیش تر باشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا

3) Associate Degree

دوره Associate Degree یا کاردانی در مقاطع تحصیلی در کانادا، پایه و اساس علمی محکمی را در یک رشته انتخابی برای دانشجویان فراهم می آورد. Associate Degree، دانشجویان را برای انواع مسیرهای شغلی یا مطالعات بیش تر آماده می کند. دوره های کاردانی، مشابه برنامه های دیپلم، معمولا دو سال طول می کشند. با این حال، آن ها طیف وسیع تری از دوره ها را ارائه می دهند.
مدارک کاردانی به رسمیت شناخته شده و قابل انتقال به بسیاری از دانشگاه ها در کانادا و خارج از این کشور هستند. این مدارک به دانشجویان امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را بدون نیاز به شروع از صفر، می دهند.

4) لیسانس (Bachelor)

یک مدرک لیسانس، معمولا به سه تا چهار سال تحصیل نیاز دارد. دوره های لیسانس در مقاطع تحصیلی در کانادا، دانش جامع، مهارت های تفکر انتقادی و آموزش کامل را ارائه می دهند. مدارک لیسانس باعث می شوند که دانشجویان در یک حوزه خاص مانند هنر، علوم، تجارت، مهندسی یا علوم اجتماعی تخصص کنند.
این برنامه ها اغلب شامل ترکیبی از دروس اصلی، دروس انتخابی و فرصتی برای پیگیری پروژه های تحقیقاتی یا دوره های کارآموزی هستند. مدرک لیسانس، درها را به روی طیف گسترده ای از فرصت های شغلی باز می کند. لیسانس به عنوان پیش نیاز برای تحصیلات بیش تر، از جمله مدارک تحصیلات تکمیلی عمل می نماید.
برای تحصیل در کانادا و دریافت مشاوره تخصصی رایگان، می توانید از خدمات موسسه ویزموندو استفاده کنید. ما با تجربه و تخصص بسیار در امور مهاجرتی و دانشجویی، شما را در مسیر رسیدن به رویاهایتان یاری می کنیم.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا – دوره های GRADUATE STUDIES

کانادا به دلیل سیستم آموزشی باکیفیت خود مشهور است. این کشور، طیف گسترده ای از دوره های تحصیلات تکمیلی را برای دانشجویانی که به دنبال افزایش دانش و مهارت های خود هستند، ارائه می دهد. در میان این دوره ها، برنامه های فوق لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا، گزینه هایی عالی برای افراد علاقه مند به پیشرفت شغلی و دستیابی به برتری علمی، هستند.
هر یک از این دوره های تحصیلات تکمیلی در مقاطع تحصیلی در کانادا به شرح زیر می باشند.

دوره های GRADUATE STUDIES

1. Post Baccalaureate

دوره فوق لیسانس برای دانشجویانی طراحی شده که قبلا مدرک لیسانس خود را به پایان رسانده اند. دانشجویانی که به دنبال تخصص بیش تر یا انتقال به یک رشته تحصیلی متفاوت هستند، می توانند از دوره Post Baccalaureate بهره ببرند. این دوره ها یک رویکرد سیستماتیک برای کسب مهارت ها و دانش جدید در یک زمینه خاص ارائه می دهند.
دوره های پس از لیسانس، در زمینه بازرگانی، مهندسی، هنر، علوم و غیره به دانشجویان فرصت می دهند تا افق های خود را گسترش دهند. به علاوه، دانشجویان می توانند در بازار کار، مزیت رقابتی به دست آورند.

2. Masters مسترز یا کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا یک انتخاب محبوب برای دانشجویانی است که به دنبال پیشرفت حرفه ای خود هستند. برنامه های کارشناسی ارشد، درک عمیقی از یک حوزه موضوعی خاص ارائه می دهند. دوره های ارشد، اغلب شامل فرصت های تحقیقاتی هستند و به دانشجویان امکان مشارکت در زمینه تحصیلی خود را خواهند داد.
ماهیت انعطاف‌پذیر این برنامه ها، آن ها را برای دانشجویانی با پیشینه های مختلف، مناسب می کند. رشته های دوره مسترز به دانشجویان امکان می دهند تا تحصیلات خود را متناسب با اهداف شخصی و حرفه ای خود تنظیم کنند. علاوه بر این، داشتن مدرک کارشناسی ارشد اغلب باعث ورود به موقعیت های سطح بالاتر و افزایش درآمد می شود.

3. PhD پی اچ دی یا دکترا

دکترا، بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی بوده و برای افرادی که مایلند جایگاه قابل توجهی در رشته تحصیلی خود داشته باشند، ایده آل است. در طول تحصیل در کانادا مقطع دکترا، دانشجویان درگیر تحقیقات دقیق، انتشار مقالات علمی و دفاع از پایان‌نامه دکترا می شوند.
این نوع آموزش، باعث رشد مهارت تفکر انتقادی، حل مسئله و پژوهشی دانشجویان در دانشگاه و صنعت می شود. علاوه بر این، فارغ التحصیلان دکترا، اغلب فرصت هایی برای کار به عنوان استاد، محقق یا رهبر صنعت دارند. این امر، مسیر پی اچ دی را به یک مسیر ارزشمند و محرک فکری تبدیل می کند.

چند نکته درباره انتخاب مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا

انتخاب مدرک دانشگاهی مناسب برای افرادی که به دنبال تحصیلات عالی در کانادا هستند، یک تصمیم حیاتی است. با وجود مؤسسات متعدد و دوره های مختلف در مقاطع تحصیلی در کانادا، در نظر گرفتن گزینه مناسب، بسیار دشوار می باشد. علاوه بر درک اهمیت انتخاب یک موسسه مهاجرتی معتبر مانند ویزموندو، نکات زیر را در مورد انتخاب رشته دانشگاهی مناسب در کانادا در نظر بگیرید:

در نظر گرفتن علایق و اهداف شغلی

هنگام در نظر گرفتن مدرک، ارزیابی علایق، اشتیاق و اهداف شغلی بلند مدت، ضروری است. در کانادا، دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه ها، از جمله هنر، علوم، مهندسی، تجارت، مراقبت های بهداشتی و غیره را ارائه می دهند. کمی وقت بگذارید و به نقاط قوت، ضعف و موضوعاتی که واقعا علاقه شما را جلب می کنند، فکر کنید. این خوداندیشی به شما در انتخاب رشته و مقطعی که از آن لذت می برید، کمک می کند. به علاوه، شانس موفقیت و رضایت طولانی مدت شما را در مسیر شغلی انتخابی خود افزایش می دهد.

تحقیق در مورد بازار کار رشته

گام مهم دیگر، تحقیق در مورد بازار کار است. تقاضا برای افراد حرفه ای در زمینه مورد نظر خود و آینده شغلی پس از فارغ التحصیلی را در نظر بگیرید. کانادا بازار کار پویا و متنوعی دارد و صنایعی مانند فناوری، مراقبت های بهداشتی و انرژی سبز به سرعت در حال رشد هستند. با هماهنگ کردن مدرک خود با این بخش های نوظهور، فرصت های شغلی و پتانسیل رشد در حرفه انتخابی خود را افزایش خواهید داد.

انتخاب دانشگاه مناسب

انتخاب مقاطع تحصیلی در کانادا و دانشگاهی که برنامه های تخصصی در زمینه مورد نظر شما را ارائه می دهد نیز حیاتی است. به دنبال موسساتی باشید که در رشته مورد نظر شما، شهرت بالایی دارند.

توجه به دوره های کارآموزی

در حین تحصیل نباید اهمیت شبکه سازی و کارآموزی را نادیده گرفت. به دنبال دانشگاه هایی باشید که ارتباطات قوی با صنایع داشته باشند. دانشگاه مورد نظر شما باید فرصت های فراوانی را برای دوره های کارآموزی و برنامه های تعاونی فراهم کند.

سوالات متداول

بله، مدارک مقاطع تحصیلی در کانادا به دلیل سیستم آموزشی عالی و استانداردهای آکادمیک بالا، در سراسر جهان بسیار مورد توجه هستند.

هزینه های تحصیل بین المللی ممکن است نسبت به دانشگاه و مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کانادا متفاوت باشند. با این حال تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی محبوب، مقرون به صرفه تر می باشد.

بله، دانشجویان بین المللی با مجوز تحصیلی معتبر و یکسری محدودیت های زمانی، می توانند در داخل و خارج از دانشگاه کار کنند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *