مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟ کدام بهتر است؟ |ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟

مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟

افرادی که قصد مهاجرت دارند، ممکن است با این سؤال رو به رو باشند که مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟ و بخواهند، بدانند کدام مقصد مناسب‌تری برای مهاجرت است؟ انتخاب مقصد مهاجرت به نیازها، اولویت‌ها، شرایط فرد، قوانین و مقررات کشور مقصد و... بستگی دارد و قطعا برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.
مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

کانادا نسبت به اروپا مسیرها و شانس‌های مهاجرتی بیشتری دارد و می‌توان گفت تا حدی شرایط اخذ اقامت و شهروندی کانادا از اروپا آسان‌تر است. البته باید در نظر داشت که اروپا شامل کشورهای متعدد و زیادی است که شرایط هر کدام ممکن است با دیگری متفاوت باشد. در این مطلب کارشناسان ویزموندو به بررسی فاکتورها و عوامل موثر در مهاجرت به کانادا و اروپا به صورت کاربردی پرداخته‌اند تا بتوانید به درستی و آگاهانه، مقصد مهاجرت خود را انتخاب کنید ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

معیارها و فاکتورهای مهاجرت چیست؟

قبل از مهاجرت باید اروپا و کانادا را از جهت جنبه‌های مختلف زندگی و معیارهای مهاجرت بررسی کرد. همچنین با توجه به شرایط فرد باید دید مزایا و معایب زندگی در کانادا بهتر است یا اروپا تا بتوان تصمیم درست و مناسبی گرفت. برای مهاجرت و انتخاب مقصد باید معیارهایی را در نظر گرفت و با دید باز و اطلاعات کامل و دقیق همه عوامل و شرایط را بررسی کرد. در این بخش به معرفی مهم‌ترین معیارهای مهاجرت و بررسی آن‌ها در کانادا و اروپا می‌پردازیم.

معیارها و فاکتورهای مهاجرت چیست؟

 • اقتصاد

کانادا اقتصاد قوی و رو به رشدی دارد و از آنجایی که این کشور سیستم مهاجرتی قوی و فعالی دارد، برای مهاجران فرصت‌های شغلی مختلفی وجود دارد. برنامه‌های مهاجرت در این کشور برای جذب نیروی کار ماهر از سراسر جهان تدوین شده‌اند و در بعضی از رشته‌ها مثل صنایع، تکنولوژی، بهداشت و درمان و.. نیاز به نیروی کار وجود دارد.

از طرفی اقتصاد اروپا نیز اقتصادی پویا است اما بین کشورهای مختلف اروپا رشد اقتصادی متفاوت است. کشورهای آلمان و فرانسه اقتصاد قوی دارند و فرصت‌های شغلی در این کشورها برای مهاجران وجود دارد. می‌توان گفت هم در کانادا و هم در اروپا با توجه به شرایط خاص افرد اعم از تخصص و تحصیلات ممکن است شرایط اقتصادی مناسبی وجود داشته باشد که باید این فاکتور را در کنار دیگر فاکتورها و جنبه‌های مهاجرت در نظر گرفت و سنجید.

 • کیفیت زندگی

در بحث کیفیت زندگی و مقایسه آن بین کانادا و اروپا باید به ابعاد و فاکتورهای مختلفی توجه کرد. کیفیت زندگی به فاکتورها و عوامل مختلفی مانند امنیت، اقتصاد، سیستم بهداشت و درمان، آموزش، فرهنگ و.. بستگی دارد. نرخ بیکاری در کانادا نسبتا پایین است و تمام شهروندان زیر ۱۶ سال کانادا به آموزش رایگان دسترسی دارند. امید به زندگی در این کشور بالا است و یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است.

در اروپا نسبتا امنیت بالا است البته بین کشورهای مختلف اروپایی تفاوت وجود دارد. سیستم آموزشی در اروپا قوی است و تنوع گسترده‌ای دارد. بهداشت و درمان و امنیت نیز در کشورهای مختلف اروپا متفاوت است به طور کلی برای تصمیم‌گیری در مورد کیفیت زندگی در اروپا و کانادا بهتر است، خصوصیات و فاکتورهای شهر مد نظر را جداگانه بررسی و مقایسه کرد.

 • هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی در کانادا از هر شهر به شهر دیگر متغیر و متفاوت است. در شهرهای بزرگتر مثل ونکوور و تورنتو هزینه‌های زندگی اعم از مسکن، حمل و نقل، تغذیه، آموزش و.. بیشتر است و در شهرهای کوچکتر این هزینه‌های کمتر است.

در اروپا نیز تفاوت زیادی بین زندگی در شهرها و حتی کشورهای مختلف وجود دارد. نمی‌توان به صورت قطعی گفت که هزینه زندگی در کانادا یا اروپا کدام کمتر است چرا که عوامل بسیاری بر هزینه زندگی تاثیرگذارند.

در شهرهای بزرگ مثل لندن و پاریس هزینه‌های زندگی بالا هستند و هزینه‌ها در برخی کشورهای اروپای شرقی ممکن است کمتر باشد. تعداد اعضای خانواده، سبک زندگی، تغذیه، حمل و نقل، تفریحات عواملی هستند که بر هزین‌ه‌های زندگی تاثیرگذارند. اما به طور کلی و با توجه به اطلاعات و آمارها و بر طبق برخی شاخص‌ها ممکن است در مقایسه با شهرهای اروپایی در کانادا هزینه زندگی بالاتر باشد.

برای دریافت اطلاعات دقیق می‌توانید از منابع معتبر NUMBEO  و Expatistan  استفاده کنید تا اطلاعات کامل و جامعی از هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف داشته باشید و بتوانید تصمیم درست و مناسبی بگیرید.

 • سیستم بهداشت و درمان

کانادا سیستم بهداشت و درمان دولتی دارد و افراد مقیم کانادا می‌توانند از اکثر خدمات پزشکی به صورت رایگان استفاده کنند. بیشتر خدمات پزشکی عمومی، بستری و اورژانس تحت پوشش بیمه قرار دارد و خدماتی مانند دندانپزشکی، عینک و برخی از داروها توسط  بیمه‌های خصوصی پوشش داده می‌شوند.

در اروپا معمولا هر کشور سیستم بهداشت و درمان خود را دارد. برخی از کشورهای اروپایی مراقبت‌های بهداشتی را به طور رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهند. اما به طور کلی در اروپا، سیستم بهداشت و درمان شامل مراقبت‌های بهداشتی دولتی، خصوصی و یا ترکیبی از هر دو است.

 • فرهنگ

هم کانادا و هم اروپا دارای فرهنگ غنی  هستند. کانادا به دلیل اینکه کشوری مهاجر پذیر است، فرهنگی متنوع دارد. افراد زیادی از قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف با فرهنگ‌ها و آداب و سنن مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند. در کانادا خبری از نژاد پرستی نیست و زندگی و وفق دادن با شرایط فرهنگی در کانادا آسان است. انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی در کشور کانادا هستند.

اروپا تنوع فرهنگی بسیاری در بین کشورهای خود دارد. هر کشور اروپایی دارای زبان و پیشینه و سنت‌های منحصر به فرد خود است. در کشوهای اروپایی متاسفانه جریان‌های نژادپرستانه دیده می‌شود و ارتباط در جامعه اروپایی پیچیدگی‌ها و چالش‌های بیشتری پیش روی فرد مهاجر می‌گذارد.

هر دو منطقه همواره میزبان فستیوال‌ها، رویدادهای فرهنگی و موسیقی هستند و بر قدرت و تاثیر هنر و ادب تاکید دارند. بحث فرهنگ و انتخاب بین اروپا یا کانادا بستگی زیادی به ترجیحات شخصی دارد.

 • سیستم آموزشی

سیستم آموزشی و تحصیل هم در اروپا و هم کانادا بسیار با کیفیت است. ممکن است آموزش و تحصیل از لحاظ هزینه، فرصت‌ها، سیستم‌های آموزشی متفاوت باشند. در کانادا کیفیت آموزش بالا است و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی معتبر و بین المللی دارد. در دانشگاه‌های کانادا تمرکز بر تحقیق و پژوهش است. کانادا باتوجه به سیستم مهاجرت فعال، دانشجویان بین المللی زیادی دارد اما هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور نسبت به برخی از کشورهای اروپایی بیشتر است.

اروپا سیستم‌های آموزشی مختلفی دارد و یکی از محاسن تحصیل در اروپا عرضه گسترده زبان‌های مختلف است. برخی از دانشگاه‌های اروپایی جزو بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. بیشتر تمرکز آموزش در کشورهای اروپایی بر روی آموزش‌های کاربردی و فنی است. در باب هزینه تحصیل در مقایسه با کانادا در برخی از کشورهای اروپایی هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی پایین‌تر از کانادا و حتی تحت شرایط خاص رایگان است.

 • شرایط اخذ اقامت

اخذ اقامت کانادا و اروپا کاری سخت و پیچیده است و بنا به قوانین مهاجرت هر منطقه متفاوت است. در اینجا به چند نکته در مورد فرآیند اقامت در اروپا و کانادا می‌پردازیم. کانادا کشوری مهاجرپذیر است و برنامه‌های متنوع و مختلفی بر اساس امتیازبندی برای مهاجران دارد. در این کشور می‌توان از طریق برنامه‌های مختلفی چون Express Entry، برنامه‌های استانی، ویزای استارتاپ، ویزای دانشجویی ، ویزای کار و.. نسبت به اخذ اقامت اقدام کرد.

کشورهای مختلف اروپایی از لحاظ سیاست مهاجرتی بسیار متفاوت هستند و هر کشور قوانین و مقررات خاص خود را دارد. یکی از محاسن اخذ اقامت اروپا این است که شهروندان می‌توانند بدون نیاز به ویزا در هر کشوری که عضو اتحادیه اروپا است زندگی و کار کنند.

بعضی از کشورهای اروپایی برنامه‌های سرمایه‌گذاری دارند که به افراد اجازه می‌دهد با استفاده این برنامه‌های سرمایه‌گذاری در برخی از کشورها اقامت بگیرند. در بعضی از کشورهای اروپایی به دانشجویان و نیروهای کار اجازه می‌دهند پس از اتمام دوره تحصیل، در آن کشور اقامت کنند.

 • محیط زیست

کانادا طبیعت بکر و دست نخورده و مناظر فوق‌العاده‌ای دارد. تنوع جغرافیایی در کانادا بسیار بالا است. در این کشور جنگل‌های انبوه، ساحل، کوه‌های راکی ، دریاهای یخ زده، حیات وحش غنی و… وجود دارد. یکی از چالش‌های اصلی در کشور کانادا برای مهاجران مسئله آب و هوای این کشور است. در مناطق شمالی کانادا زمستان‌ها بسیار طولانی و سرد است و گاهی دمای هوا به -۴۰ درجه می‌رسد.

اروپا تنوع اقلیمی و مناظر زیبا و مکان‌های تفریحی و طبیعی متعددی از جمله کوه‌های آلپ تا جنگل‌های اسکاندیناوی دارد. اب و هوای  اروپا متغیر و متنوع است به طور مثال در غرب اروپا، شاهد آب و هوا اقیانوسی، در شرق اروپا آب وهوای قاره‌ای و در جنوب آب و هوای مدیترانه‌ای هستیم. به طور کلی اروپا آب و هوای معتدل‌تری نسبت به کانادا دارد اما کانادا روزهای آفتابی بیشتری در سال نسبت به شهرهای اروپایی دارد.

 • نرخ مالیات

برای افرادی که قصد مهاجرت دارند یکی از مسائل مهم بحث مالیات در آن کشور است. نظام مالیاتی در اروپا و کانادا متفاوت است. در کانادا نرخ مالیات تصاعدی است یعنی با افزایش درآمد مالیاتی که به فرد تعلق می‌گیرد افزایش می‌یابد. همچنین در کانادا دولت فدرال و دولت استانی هر دو می‌توانند، مالیات بر درامد بگیرند. نرخ مالیات در استان‌های مختلف این کشور متفاوت است.

کشورهای اروپایی تنوع بیشتری در نرخ مالیات دارند و نرخ مالیات در اروپا بستگی به سیاست‌های هر کشور دارد. اکثر کشورها اروپایی مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند و نرخ‌ها در هر کشور متفاوت است.

نرخ مالیات

فاصله تا ایران

فاصله کانادا با ایران بسیار زیاد است و سفر هوایی از کانادا تا ایران حدود ۱۴ تا ۱۸ ساعت طول می‌کشد به دلیل این فاصله زیاد جغرافیایی، اختلاف ساعت بین ایران و کانادا زیاد است. فاصله اروپا با ایران کمتر است و راحت‌تر و در زمان سریع‌تر می‌توان به ایران رسید. در هر حال برای افرادی که وابستگی زیادی به اقوام در ایران دارند، فاصله زیاد بین ایران و کانادا می‌تواند چالش برانگیز باشد.

سخن پایانی

برای پاسخ به این سوال که مهاجرت به کانادا بهتر است یا اروپا، باید گفت که به طور کلی نمی‌توان به صورت قاطع اعلام کرد، کدام کشور برای مهاجرت بهتر است چرا که این مسئله به عوامل زیادی بستگی دارد. برای انتخاب مقصد مهاجرت باید به مجموعه عوامل مختلفی از جمله شرایط فرد، تبحر و مهارت و همچنین بررسی معیارهای مهاجرتی برای کانادا و اروپا توجه کرد. باید تمام جنبه‌ها و معیارهای مهاجرت را بررسی و مقایسه کرد و سپس با دید باز و اطلاعات کامل بهترین و مناسب‌ترین مقصد برای مهاجرت را انتخاب کرد.

در این مقاله کارشناسان ما به بررسی کاربردی و تخصصی تمام فاکتورها و معیارهای مهاجرت در کانادا و اروپا پرداختند. موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه‌گذاری آکو مهاجر ویرا، با داشتن تجربه موفق در امور مهاجرتی و توسعه بیش از ۱۰۰ کسب و کار موفق، انجام کلیه امور مهاجرتی را به همراهان گرامی ارائه می‌دهد. در صورتی که قصد اخذ اقامت کانادا و یا اروپا را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از راهنمایی و مشاوره تخصصی ایشان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

 • متوسط درآمد سالیانه در کانادا و اروپا چقدر است؟

متوسط درآمد سالیانه افراد در کانادا ۵۱ هزار دلار و در  اروپا ۴۷ هزار دلار است. نکته مهم این است که نرخ مالیات در کانادا کمتر است.

 • برای ایرانیان مهاجرت به اروپا بهتر است یا کانادا؟

انتخاب میان مهاجرت به کانادا و یا اروچا برای ایرانیان بستگی به مجوعه عواملی مانند  اهداف، شرایط و قوانین و مقررات کشور مقصد دارد و برای هر فرد میتواند متفاوت باشد.

 • مهاجرت به اروپا آسان‌تر است یا کانادا؟

مهاجرت با توجه به شرایط افراد، مهارت‌ها و مسیرهای مهاجرتی که هر کشور ارائه می‌دهد متفاوت است.

 • نرخ بیکاری در کانادا چقدر است؟

طبق آخرین آمار نرخ بیکاری در کانادا حدود ۵٪ است.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

متوسط درآمد سالیانه افراد در کانادا ۵۱ هزار دلار و در اروپا ۴۷ هزار دلار است. نکته مهم این است که نرخ مالیات در کانادا کمتر است.

انتخاب میان مهاجرت به کانادا و یا اروپا برای ایرانیان بستگی به مجوعه عواملی مانند اهداف، شرایط و قوانین و مقررات کشور مقصد دارد و برای هر فرد میتواند متفاوت باشد.

مهاجرت با توجه به شرایط افراد، مهارت‌ها و مسیرهای مهاجرتی که هر کشور ارائه می‌دهد متفاوت است.

طبق آخرین آمار نرخ بیکاری در کانادا حدود ۵٪ است.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *