هزینه تحصیل در کانادا 2024 | جامع و دقیق با تفکیک موارد
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
هزینه تحصیل در کانادا ۲۰۲۴ | جامع و دقیق با تفکیک موارد

هزینه تحصیل در کانادا 2024 | جامع و دقیق با تفکیک موارد

هزینه تحصیل در سراسر جهان به یک موضوع مهم تبدیل شده و کانادا نیز از این قاعده، مستثنی نیست. کانادا به عنوان یکی از مقاصد پیشرو برای دانشجویان بین‌المللی، یک سیستم آموزشی استثنایی و باکیفیت را ارائه می‌دهد. با این حال، هزینه تحصیل در کانادا برای بسیاری از افراد و خانواده‌ها نگران‌کننده است.
هزینه تحصیل در کانادا ۲۰۲۴ | جامع و دقیق با تفکیک موارد
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

تحصیل در کانادا به تفکیک مقاطع تحصیلی

هزینه تحصیل در سراسر جهان به یک موضوع مهم تبدیل شده و کانادا نیز از این قاعده، مستثنی نیست. کانادا به عنوان یکی از مقاصد پیشرو برای دانشجویان بین‌المللی، یک سیستم آموزشی استثنایی و باکیفیت را ارائه می‌دهد. با این حال، هزینه تحصیل در کانادا برای بسیاری از افراد و خانواده‌ها نگران‌کننده است.

کانادا، برای آموزش و پرورش ارزش زیادی قائل می‌باشد و به طور قابل توجهی در سیستم آموزشی خود برای حفظ استانداردهای بالا سرمایه‌گذاری می‌کند. با این حال، هزینه‌های حضور در یک مؤسسه کانادایی، بیش از هزینه‌های تحصیلی را شامل می‌شوند. دانش‌آموزان باید طیفی از عوامل را هنگام ارزیابی هزینه کامل تحصیل خود در نظر بگیرند.

اول و مهمتر از همه، هزینه‌های تحصیل، بسته به برنامه انتخابی، رشته تحصیلی و خود موسسه می‌توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. دانشگاه‌ها و کالج‌های دارای بودجه عمومی، معمولا ساختارهای متفاوتی برای شهروندان کانادایی، ساکنان دائمی و دانشجویان بین‌المللی دارند. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با دانشجویان داخلی، شهریه‌های بالاتری می‌پردازند.

ما در این تجزیه و تحلیل جامع، به بررسی هزینه تحصیل در کانادا 2024 می‌پردازیم. با در نظر گرفتن شرایط و مقاطع مختلف تحصیلی که می‌توانند بر هزینه کلی تأثیر بگذارند، هدف ما ارائه بینش دقیق در مورد هزینه‌های دانشجویان و حتی دانش‌آموزان است. این محتوای جامع، یک منبع ارزشمند برای درک هزینه‌های تحصیل از مدرسه تا دکترا می‌باشد. ادامه محتوا را از دست ندهید.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

کانادا به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت بالا و طیف متنوعی از موسسات دانشگاهی مشهور است. با این حال، هزینه تحصیل در مدارس کانادا، عامل مهمی می‌باشد که دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها باید در نظر بگیرند. در کانادا، دانش‌آموزان بین‌المللی، ملزم به پرداخت شهریه سالانه برای مدارس ابتدایی و دبیرستان هستند. هزینه‌ها، بسته به نوع مدرسه متفاوت خواهند بود. سه دسته اصلی مدارس و هزینه‌های مربوط به آنها، به شرح زیر می‌باشند:

  • مدارس دولتی: شهریه در این مدارس، می‌تواند از 9500 تا 17000 دلار در سال متغیر باشد.
  • مدارس روزانه خصوصی: شهریه این مدارس از 15000 تا 30000 دلار در سال متغیر است.
  • مدارس شبانه روزی خصوصی: شهریه مدارس شبانه روزی می‌تواند از 63000 دلار تا 83000 دلار در سال متغیر باشد.

علاوه بر این، اگر دانش‌آموزی نیاز به دوره‌های زبان داشته باشد، هزینه‌ها بر اساس مدرسه، متفاوت خواهند بود. به طور کلی، این دوره‌ها می‌توانند بین 340 تا 425 دلار هزینه داشته باشند. همچنین، در شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور، هزینه‌های زندگی در مقایسه با شهرهای کوچکتر یا مناطق روستایی بیشتر هستند. برای درک جامع‌تر از هزینه‌های تحصیل در کانادا، با کارشناسان موسسه ویزموندو، به صورت کاملا رایگان مشورت کنید.

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

کالج‌های کانادا، طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و دوره‌ها را ارائه می‌دهند. این کالج‌ها، دانش و مهارت‌های ارزشمندی را برای مسیرهای شغلی مختلف به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند. با این حال، درک هزینه‌های تحصیلی در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تحصیلات دانشگاهی در کانادا بسیار مهم است.

مانند مدارس، هزینه تحصیل در کالج کانادا، بسته به عواملی مانند موارد زیر، متفاوت می‌باشد:

  • نوع کالج (دولتی یا خصوصی)
  • برنامه تحصیلی
  • استان محل کالج

به طور متوسط، هزینه‌های تحصیل برای برنامه‌های یک ساله کالج از 4000 تا 20000 دلار کانادا برای دانشجویان کانادایی متغیر هستند. دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های بالاتری، از 10000 تا 30000 دلار کانادا در سال، بپردازند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با توجه به مقطع

هزینه تحصیل در دانشگاه کانادا، با توجه به مقطع تحصیلی کاملا متفاوت است. هزینه‌های تحصیل در کانادا به تفکیک مقاطع تحصیلی به شرح زیر می‌باشند:

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، بسته به دانشگاه و برنامه انتخابی می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی باید سالانه بین 20000 تا 35000 دلار کانادا برای برنامه‌های کارشناسی در کانادا پرداخت کنند. برنامه‌هایی مانند پزشکی، مهندسی و بازرگانی معمولا شهریه بالاتری دارند.

علاوه بر شهریه، هزینه‌های دیگری، مانند اسکان، حمل و نقل، کتاب و هزینه‌های شخصی نیز باید در نظر گرفته شوند. این هزینه‌ها، بسته به محل دانشگاه و انتخاب سبک زندگی دانشجو می‌توانند متفاوت باشند.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا، از جمله مقاطع کارشناسی ارشد، عموما در مقایسه با دوره‌های کارشناسی، شهریه بالاتری دارند. بسته به برنامه و دانشگاه، هزینه تحصیل ارشد در کانادا می‌تواند از 10000 تا 40000 دلار کانادا در سال متغیر باشد. برنامه‌های حرفه‌ای مانند MBA، حقوق و پزشکی معمولا شهریه بالاتری دارند. برخی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، فرصت‌های مالی مانند بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه ارائه می‌دهند که می‌تواند به جبران هزینه‌های کلی برای دانشجویان کمک کند.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

دوره‌های دکترا در کانادا، معمولا در مقایسه با دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه کمتری دارند. میانگین هزینه برای دانشجویان بین‌المللی دکترا، در کانادا بین 7000 تا 25000 دلار کانادا در سال متغیر است.

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به رشته تحصیلی

تحصیل در خارج از کشور، یک چشم‌انداز هیجان انگیز برای دانشجویانی است که به دنبال دستیابی به سطح جهانی و ارتقای تحصیلات خود هستند. هنگام بررسی تحصیل در کانادا، درک هزینه‌ها که بسته به رشته تحصیلی می‌توانند متفاوت باشند، مهم است. هزینه تحصیل در کانادا در دو رشته خاص دندانپزشکی و مهندسی برق عبارتند از:

هزینه تحصیل در کانادا در رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی، یک حرفه بسیار مورد توجه است که دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند. دنبال کردن دندانپزشکی در کانادا می‌تواند برنامه‌های تحصیلی عالی و چشم‌انداز شغلی امیدوار‌کننده‌ای را ارائه دهد. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی باید سالانه بین 50000 تا 80000 دلار کانادا برای هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا در مقطع کارشناسی پرداخت کنند. با این حال، این ارقام، بسته به دانشگاه و استان می‌توانند متفاوت باشند.

به غیر از شهریه، دانشجویان باید هزینه‌های اضافی مانند کتاب‌های درسی، هزینه‌های آزمایشگاه، هزینه‌های انجمن دانشجویی و پردیس خودگردان را در نظر بگیرند. این هزینه‌ها، بسته به برنامه و موسسه می‌توانند به چندین هزار دلار در سال برسند.

هزینه زندگی در استان‌های مختلف کانادا متفاوت است. شهرهای بزرگی مانند تورنتو و ونکوور در مقایسه با شهرهای کوچکتر، هزینه زندگی بالاتری دارند. به طور متوسط، دانشجویان باید سالانه حدود 15000 تا 20000 دلار کانادا برای اقامت، حمل و نقل، غذا و سایر هزینه‌های متفرقه، بودجه داشته باشند.

هزینه تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی برق

با پیشرفت مداوم در فناوری، مهندسی برق، محبوبیت زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی به دست آورده است. کانادا منابع آموزشی و فرصت‌های تحقیقاتی عالی در این زمینه ارائه می‌دهد. هزینه تحصیل در برنامه‌های مهندسی برق برای دانشجویان بین‌المللی معمولا بین 20000 تا 40000 دلار کانادا در سال، متغیر است.

 

همچنین در جدول زیر هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف کانادا را آورده‌ایم:

رشته
میانگین هزینه (لیسانس و فوق لیسانس)
آموزش
۲۳,۶۳۰
هنرهای نمایشی و تجسمی و فناوری ارتباطات
۴۶,۹۸۰
علوم انسانی
۳۴,۱۸۶
علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات حقوقی
۳۳,۷۷۶
حقوق
۴۲,۲۲۴
مدریت کسب و کار و اداره امور عمومی
۳۳,۹۰۱
علوم زیستی و فیزیکی و فناوری
۳۷,۴۱۱
ریاضیات، علوم کامپیوتر و اطلاعات
۳۹,۰۰۰
مهندسی
۳۹,۵۶۲
معماری
۵۵,۸۷۵
کشاورزی، منابع طبیعی و نگهداری
۳۲,۴۶۲
پزشکی
۵۸,۷۹۰
پرستاری
۲۶,۲۰۳
داروسازی
۴۲,۳۲۳
دامپزشکی
۶۸,۲۵۶
سایر رشته‌های علوم سلامت، تفریحی و آمادگی جسمانی
۲۶,۸۳۷
خدمات شخصی، مراقبتی و ترابری
۲۷,۳۲۵

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به دانشگاه مقصد

هزینه‌های تحصیل در ده دانشگاه از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر می‌باشند:

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو که یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا است، طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را ارائه می‌دهد. شهریه سالانه دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی می‌تواند از حدود 35000 تا 60000 دلار کانادا، بسته به برنامه، متفاوت باشد.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل واقع در مونترال، به دلیل رتبه علمی قوی خود مشهور است. برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، هزینه‌های تحصیل، بسته به رشته از حدود 21000 تا 45000 دلار کانادا در سال، متغیر هستند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا که در ونکوور زیبا واقع شده، همواره در بین دانشگاه‌های برتر کانادا قرار دارد. شهریه سالانه دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی می‌تواند از حدود 30000 تا 40000 دلار کانادا، بسته به برنامه متغیر باشد.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو به دلیل برنامه‌های آموزشی مشارکتی و تمرکز قوی بر نوآوری و تحقیق خود، مشهور است. برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، شهریه می‌تواند از حدود 40000 تا 50000 دلار کانادا در سال متغیر باشد.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر واقع در همیلتون، انتاریو، به دلیل برنامه‌های تحقیقاتی فشرده و دانشکده پزشکی خود شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی می‌توانند بسته به رشته، هزینه‌های تحصیلی از حدود 25000 تا 40000 دلار کانادا را در سال بپردازند.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا که در ادمونتون واقع شده، طیف متنوعی از رشته‌ها را با تأکید زیادی بر تحقیق ارائه می‌دهد. برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، هزینه تحصیل سالانه، بسته به رشته می‌تواند از حدود 24000 تا 40000 دلار کانادا متغیر باشد.

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری که به دلیل برنامه‌های قوی خود در مهندسی، تجارت و علوم مشهور است، دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند. دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی باید هزینه‌های تحصیلی از حدود 25000 تا 33000 دلار کانادا را در سال بپردازند.

دانشگاه وسترن

این دانشگاه، طیف وسیعی از برنامه‌ها را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد. برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، هزینه تحصیل سالانه بسته به رشته می‌تواند از حدود 30000 تا 40000 دلار کانادا متغیر باشد.

دانشگاه کوئینز

دانشگاه کوئینز واقع در کینگستون، انتاریو، به خاطر پردیس پرجنب‌وجوش و برنامه‌های علمی قوی خود شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی باید از حدود 24000 تا 40000 دلار کانادا در سال هزینه بپردازند.

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا که در پایتخت کانادا واقع شده، یک محیط آموزشی دوزبانه و متنوع را ارائه می‌دهد. برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی، هزینه‌های تحصیل می‌توانند از حدود 27000 تا 40000 دلار کانادا در سال، متفاوت باشند.

توجه کنید که این ارقام، به تنهایی هزینه‌های تحصیل را نشان نمی‌دهند و شامل هزینه‌هایی مانند خوابگاه، کتاب‌های درسی، بیمه درمانی یا هزینه‌های زندگی نمی‌شوند. از این رو، توصیه می‌شود که برای به‌روزترین اطلاعات در مورد هزینه‌ها، با مشاوران موسسه مهاجرتی ویزموندو مشورت کنید.

افرادی که مشمول شهریه کانادایی هستند؟

دانشجویان بین‌المللی در کانادا به طور کلی به دو گروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • شهروندان کانادایی
  • مقیم دائم و دانشجویان بین‌المللی (از جمله دارندگان مجوز تحصیل بین‌المللی)

واجد شرایط بودن برای پرداخت شهریه کانادا بستگی به وضعیت اقامت دانشجو دارد. شهروندان کانادایی و مقیم دائم معمولا دانشجویان داخلی محسوب می‌شوند و در مقایسه با دانشجویان بین‌المللی شهریه کمتری می‌پردازند. از سوی دیگر، دانشجویان بین‌المللی به طور کلی ملزم به پرداخت شهریه بالاتری هستند که بسته به دانشگاه، کالج، برنامه تحصیلی و استان، متفاوت است.

هزینه گذراندن دوره زبان در کانادا

هزینه گذراندن دوره زبان در کانادا، بسته به عوامل مختلفی مانند نوع دوره، مدت زمان، مکان و آموزشگاه زبان می‌تواند متفاوت باشد. دوره‌های زبان می‌توانند از چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشند. به طور متوسط، دوره‌های زبان در کانادا می‌توانند بین 1000 تا 3000 دلار کانادا در ماه هزینه داشته باشند. این مقدار، به طور کلی فقط هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد و هزینه‌های اضافی مانند اقامت، حمل و نقل یا لوازم تحصیلی را شامل نمی‌شود.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا، هزینه‌ای بوده که با درخواست مجوز تحصیل برای تحصیل در کانادا همراه می‌باشد. در حال حاضر، هزینه مجوز تحصیل 150 دلار CAD است. با این حال، احتمال دارد که این هزینه تغییر کند. توصیه می‌شود به وب‌سایت رسمی دولت کانادا مراجعه کرده یا با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری کانادا مشورت کنید.

هزینه بیمه دانشجویی کانادا

بیمه دانشجویی کانادا، معمولا به عنوان بیمه سلامت دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. این بیمه برای اطمینان از پوشش مراقبت‌های بهداشتی مناسب در طول دوره تحصیل در کانادا بسیار مهم است. هزینه بیمه دانشجویی کانادا، بسته به عوامل مختلفی مانند ارائه‌دهنده بیمه، گزینه‌های پوشش، سن و مدت پوشش می‌تواند متفاوت باشد.

به طور متوسط، بیمه دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌تواند از 600 تا 1500 دلار کانادا در سال متغیر باشد. بررسی جزئیات پوشش و مقایسه طرح‌های بیمه از ارائه‌دهندگان مختلف، برای انتخاب بهترین و متناسب‌ترین نوع بیمه با نیازها و بودجه فردی، بسیار مهم است. موسسات آموزشی در کانادا، معمولا قبل از ثبت نام به مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی نیاز دارند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا می‌تواند بر اساس عواملی مانند مکان، انتخاب سبک زندگی و ترجیحات فردی، متفاوت باشد. در اینجا برخی از هزینه‌های متداول که دانشجویان باید در نظر بگیرند را بررسی کرده‌ایم:

تهیه کتاب و جزوه

هزینه کتاب‌های درسی و لوازم آموزشی، بسته به رشته و موسسه می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، دانشجویان در کانادا حدود 500 تا 1500 دلار کانادا برای کتاب‌ها و لوازم درسی در سال هزینه می‌کنند. برای صرفه‌جویی در هزینه، توصیه می‌شود از کتاب‌های دست دوم یا منابع آنلاین و کتاب‌های الکترونیک استفاده کنید.

تهیه خوابگاه و محل اسکان

هزینه مسکن در کانادا در استان‌ها و شهرهای مختلف، متفاوت است. اقامتگاه‌های دانشجویی که به عنوان خوابگاه یا مسکن تحت مدیریت دانشگاه نیز شناخته می‌شوند، در محوطه دانشگاه یا نزدیک آن برای تجربه زندگی راحت‌تر دانشجوها در دسترس آنها هستند. هزینه مسکن در محوطه دانشگاه می‌تواند از 5000 تا 12000 دلار در هر سال تحصیلی متغیر باشد. گزینه‌های اقامتی خارج از دانشگاه، مانند اجاره آپارتمان یا خانه‌های مسکونی، ممکن است بسته به موقعیت مکانی و امکانات، قیمت بسیار متفاوتی داشته باشند.

سایر هزینه‌ها

سایر هزینه‌ها شامل غذا، حمل و نقل، هزینه‌های شخصی و بیمه درمانی هستند. به طور متوسط، دانشجویان در کانادا حدود 300 تا 500 دلار کانادا برای خرید مواد غذایی می‌پردازند. همچنین، 80 تا 150 دلار کانادا برای حمل و نقل و تقریبا 300 تا 500 دلار کانادا برای سایر هزینه‌های شخصی هزینه می‌کنند.

مشاوره با ویزموندو

هزینه تحصیل در کانادا همان­طور که پیشتر نیز گفته شد، بسته به هر استان، دانشگاه و رشته متفاوت است. برای اطلاع از قیمت روز و برنامه ریزی بودجه خود و همچنین انتخاب برنامه‌ها و مقاصدی متناسب با بودجه، نیاز به مشاوره دارید. در این خصوص، ویزموندو می‌تواند راهنمایی‌های جامع و شخصی را به شما ارائه دهد. ما بررسی تمامی گزینه‌ها و همچنین شرایط و اهداف تحصیلی شما، بهترین گزینه‌ها برای تحصیل را ارائه می‌دهیم.

همچنین به شما کمک می‌کنیم تا اقدامات لازم برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی را انجام داده و شرایط لازم را مهیا کنید. ویزموندو در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی همراه شما بوده و به صورت فردی، فرآیند مهاجرت را زیر نظر می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

بله، دانشجویان بین‌المللی در کانادا واجد شرایط کار پاره وقت در دانشگاه یا خارج از دانشگاه در طول تحصیل هستند.

بله، موسسات کانادایی بر اساس برتری علمی، مهارت‌های رهبری و نیاز مالی، بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

دانشجویان بین‌المللی باید حدود 10000 تا 15000 دلار کانادا برای اقامت، غذا، حمل و نقل، آب و برق و هزینه‌های شخصی بودجه داشته باشند.

اکثر استان‌های کانادا از طریق طرح‌های بیمه سلامت استانی به دانشجویان بین‌المللی، خدمات درمانی ارائه می‌دهند.

موسسات کانادایی اغلب به دانشجویان بین‌المللی اقامتگاه‌های داخل دانشگاه یا مسکن‌های خارج از دانشگاه را ارائه می‌دهند. مسکن در محوطه دانشگاه می‌تواند راحت و مقرون‌به‌صرفه باشد.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *