موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
هزینه های زندگی در فنلاند چگونه است؟

هزینه های زندگی در فنلاند چگونه است؟

بسیاری از افراد جهان، کشورهای حوزه اسکاندیناوی نظیر فنلاند را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند. فنلاند یکی از کشورهای برتر حوزه اسکاندیناوی محسوب شده و از سطح رفاه و ثبات اقتصادی بی‌نظیری برخوردار است. چنانچه مهاجرت به این کشور را در دستور کار خود قرار داده‌اید، می‌بایست از هزینه های زندگی در فنلاند و میزان درآمد در فنلاند اطلاعات لازم را کسب کنید. موسسه مهاجرتی ویزموندو آماده است تا در این زمینه جامع‌ترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهد.
هزینه های زندگی در فنلاند چگونه است؟
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

آیا هزینه زندگی در فنلاند زیاد است؟

هزینه های زندگی در فنلاند اندکی بالاتر از برخی کشورهای اروپایی است؛ اما در همین ابتدا باید گفت که مردم این کشور به همان نسبت از سطح درآمد و میزان رفاه بالاتری نیز برخوردار هستند. یکی از مواردی که هزینه زندگی در این کشور را افزایش می‌دهد، مالیات است؛ چرا که، بخش مهمی از بودجه این کشور توسط مالیات تأمین می‌شود.
 
البته قابل ذکر است که این مالیات صرف خدمات مهمی نظیر سیستم آموزشی رایگان و بهداشت و درمان می‌شود. همچنین دولت این کشور شرایط فوق‌العاده‌ای را برای رفاه بازنشستگان در نظر گرفته است. مجموع موارد فوق باعث می‌شود که مهاجران و شهروندان این کشور از شرایط ایده‌آلی برای زندگی برخوردار باشند.
 

هزینه زندگی در فنلاند در یک نگاه

بر اساس داده‌های آماری موجود، هزینه زندگی ماهانه یک خانواده 4 نفره ساکن فنلاند در حدود 4500 یورو و هزینه زندگی یک فرد مجرد 2300 یورو است. هزینه خورد و خوراک و هزینه اجاره خانه به ترتیب، 31 درصد و 23 درصد از این هزینه را تشکیل می‌دهد. البته این اعداد و ارقام به هزینه‌های زندگی در شهرهای مهم این کشور نظیر هلسینکی و تامپره اشاره دارند.
 
هزینه زندگی در شهرهای کوچک‌تر و همچنین هزینه زندگی در حومه شهرها می‌تواند تا حد قابل ‌قبولی پایین‌تر باشد. به طور کلی، هزینه زندگی این کشور گران‌تر از 78 درصد کشورهای دیگر جهان است.
 

توزیع هزینه های زندگی در فنلاند 

عنوان
درصد
مارکت (خورد و خوراک)
32.2%
هزینه اجاره خانه در فنلاند
22.6%
هزینه رستوران و کافی شاپ
16.8%
هزینه حمل و نقل
13.8%
ورزش و اوقات فراغت
6.1%
سایر هزینه‌ها
8.5%

هزینه های سکونت در فنلاند

هزینه‌های سکونت در کشور فنلاند را به 2 بخش می‌توان تقسیم کرد؛ چرا که، هزینه خرید خانه و هزینه اجاره خانه متفاوت است.
 

هزینه اجاره مسکن در فنلاند

جهت بررسی هزینه های زندگی در فنلاند باید به هزینه اجاره مسکن در این کشور توجه داشت. هزینه اجاره مسکن در فنلاند، همچون سایر کشورها به مولفه‌هایی مانند متراژ خانه، محل قرارگیری خانه، امکانات خانه و … بستگی دارد. میانگین هزینه اجاره خانه در شهرهای مهم این کشور (نظیر هلسینکی و تامپره) به شرح زیر است:
عنوان
هزینه ماهانه به یورو
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر
1060
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر
836
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر
2060
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر
1400
سوییت دانشجویی 1 نفره
500-700

هزینه خرید مسکن در فنلاند

متوسط قیمت خانه (بر حسب متر مربع) در فنلاند، در حدود 1.767 یورو تخمین زده شده است؛ البته این قیمت نیز به شهر مورد نظر، محل قرارگیری خانه، امکانات خانه و مواردی از این دست بستگی خواهد داشت. به طور مثال، میانگین قیمت منازل کلان‌شهرهای فنلاند (مانند هلسینکی و تامپره) حدود 3.730 یورو در هر متر مربع است.
 
قابل ذکر است که شاخص قدرت خرید خانه در فنلاند معادل 77 درصد بوده که سطح ایده‌آلی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که شاخص قدرت خرید در تهران برابر با 13.15 درصد (بسیار پایین) است. برای اطلاع دقیق‌تر از وضعیت و شرایط خرید خانه در فنلاند، می‌توانید با وکلای مجرب موسسه ویزموندو در ارتباط باشید.
 

هزینه تحصیل  و زندگی دانشجویی در فنلاند

هزینه های زندگی دانشجویی در فنلاند مبلغی در حدود 700 تا 1100 یورو در ماه خواهد بود. این مبلغ بر اساس محل تحصیل می‌تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل در این کشور نیز در حدود 6000 تا 18000 یورو برآورد می‌شود. شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌های این کشور به شرح زیر است:
نام دانشگاه
شهریه سالانه
دانشگاه متروپولیا هلسینکی
10000 تا 12000 یورو
دانشگاه هلسینکی
13000 تا 18000 یورو
دانشگاه تامپره
8000 تا 12000 یورو
دانشگاه تورکو
8000 تا 16000 یورو
دانشگاه اولو
10000 تا 13000 یورو

توزیع هزینه های زندگی دانشجویی در فنلاند

عنوان
هزینه ماهانه به یورو
حمل و نقل
55 یورو
هزینه اقامت
300 تا 600 یورو
تلفن، اینترنت و برق
130 یورو
هزینه های مرتبط با سلامت
36 یورو

هزینه بیمه دانشجویی در فنلاند

تمامی دانشجویان فنلاندی موظف به دریافت بیمه سلامت هستند. هزینه بیمه نیز می‌تواند به نوع ارائه‌دهنده و سطح پوشش آن بستگی داشته باشد. چنانچه فرد تحت پوشش سیستم تأمین اجتماعی فنلاند باشد، به صورت خودکار در طرح بیمه سلامت این کشور عضو خواهد بود. هزینه این بیمه در مالیات فرد گنجانده شده است؛ به همین دلیل نیازی به پرداخت هزینه اضافه نخواهد بود. چنانچه فرد برای دریافت بیمه سلامتی خصوصی اقدام کند، می‌بایست مبلغی در حدود 30 تا 50 یورو در ماه را در نظر داشته باشد.
 

میانگین هزینه مواد غذایی در فنلاند

در هنگام ارزیابی قیمت ها در فنلاند و هزینه های زندگی در فنلاند باید به هزینه خورد و خوراک هم توجه داشت. جدولی که در ادامه مشاهده می‌کنید، اطلاعات خوبی را در این رابطه در اختیارتان قرار می‌دهد:
محصول
قیمت های مصرف کننده در فنلاند (یورو)
آب ( بطری یک و نیم لیتری)
1.5
هر قرص نان
2.4
فیله مرغ 1 (کیلو)
10.15
برنج سفید 1( کیلو)
2.2
شیر 1 لیتری
1.6
تخم مرغ (بسته 12 عددی)
2.88
پنیر محلی (1 کیلو)
7.58
سیب (1 کیلو)
2.15
موز (1 کیلو)
1.74
پرتغال (1 کیلو)
2.2
گوجه فرنگی (1 کیلو)
3.75
سیگار مارلبورو
10

هزینه بیمه در فنلاند

کشور فنلاند از یک سیستم مراقبت بهداشتی و درمانی عمومی برخوردار بوده و به خدمات عمومی ارزان و رایگان خود شهرت دارد. دولت فنلاند بودجه و هزینه این خدمات را تأمین می‌کند. البته این بیمه به صورت مستقیم ارائه نمی‌شود. دولت بودجه‌ای را در اختیار مقامات محلی و مؤسسات پزشکی می‌گذارد تا بتوانند خدمات بهداشت و درمان یارانه‌ای را به شهروندان ارائه دهند. به عبارت کلی، تبعه این کشور با مراجعه به بیمارستان یا پزشک، تنها مقدار اندکی از هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند.
 
این مسئله در رابطه با هزینه داروها نیز صدق می‌کند. به طور کلی، شهروندان مجرد فنلاند ماهانه مبلغی در حدود 100 یورو و خانواده‌ها نیز مبلغی در حدود 500 یورو را برای پوشش درمانی پرداخت می‌کنند.
 
هزینه آب و برق و گاز در فنلاند

 

هزینه آب و برق و گاز در فنلاند چقدر است؟

هزینه آب و برق و گاز و هزینه انرژی‌های مصرفی در فنلاند از جمله مواردی است که باید در هنگام بررسی هزینه های زندگی در فنلاند به آن توجه داشت. اگر بخواهیم میانگین هزینه آب و برق و گاز یک خانواده در این کشور را حساب کنیم، این مبلغ چیزی در حدود 85 یورو تا 138 یورو در ماه خواهد بود. تعرفه دقیق هر کیلو وات ساعت برق در این کشور نیز به شرح زیر است:
 
  • برای مصارف خانگی: 0.197 یورو
  • برای مشاغل: 0.129 یورو 
 

هزینه پوشاک در فنلاند

هزینه پوشاک در کشور فنلاند، همچون سایر کشورها به سبک زندگی افراد و سلایق آن‌ها بستگی دارد. به ‌طور قطع، هزینه خرید پوشاک مارک از فروشگاه‌های شناخته شده با پوشاک ساده تفاوت خواهد داشت. در این کشور نیز بسیاری از مراکز فروشگاهی وجود دارند که به ارائه تخفیفات فصلی پرداخته و محصولات اقتصادی‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهند. افرادی که در این خصوص میانه‌روی می‌کنند، سالانه مبلغی در حدود 800 یورو را پرداخت می‌کنند. میانگین قیمت برخی از پوشاک این کشور به شرح زیر است:
 
  • کفش چرم مردانه: حدود 111 یورو
  • کفش کتانی ورزشی: حدود 80 یورو
  • یک عدد لباس برند تابستانی: حدود 35 یورو
  • شلوار جین برند: حدود 82 یورو

 

قیمت حمل و نقل در فنلاند

 

قیمت حمل و نقل در فنلاند

کشور فنلاند یکی از قدرتمندترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی جهان را در اختیار دارد. متروها و قطارهای این کشور بسیار مدرن و راحت هستند. این سیستم حمل و نقل حتی در سردترین روزهای سال هم خدمات مفیدی را ارائه می‌دهند. کل این کشور به واسطه یک شبکه ریلی جامع به هم متصل شده است. برای اطلاع از هزینه حمل و نقل در فنلاند به جدول زیر توجه داشته باشید:
نوع حمل و نقل
تعرفه به یورو
بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی
3.10
خدمات ماهانه حمل و نقل عمومی
59.00
شروع تعرفه تاکسی
7.00
تاکسی به ازای هر کیلومتر
1.50
هر ساعت انتظار تاکسی
50.00
هر لیتر بنزین
2.02

هزینه ورزش و سرگرمی ها در فنلاند

هزینه تفریحات در فنلاند تا حد زیادی به سبک زندگی هر فرد بستگی دارد. چنانچه فرد پویایی باشید و بخواهید در زمینه ورزش و سرگرمی موارد مختلفی را تجربه کنید، می‌بایست هزینه بیشتری را در نظر داشته باشید. به طور مثال، باشگاه بدنسازی در حدود 20 تا 60 یورو، اجاره 1 ساعت زمین تنیس 16 تا 36 یورو و بلیط سینما در حدود 12 تا 17 یورو هزینه را به دنبال خواهد داشت.

 

قدرت خرید در فنلاند

قدرت خرید در فنلاند

در نگاه نخست ممکن است هزینه های زندگی در فنلاند بسیار بالا به نظر برسد؛ اما باید این هزینه‌ها را با میزان درآمد و قدرت خرید شهروندان این کشور مورد سنجش قرار داد. به بیان کلی، هنگامی یک شخص از قدرت خرید خوبی برخوردار است که نسبت به هزینه‌های موجود، از درآمد ایده‌آلی برخوردار باشد. هنگامی که درآمدهای شخص هزینه‌های موجود را به خوبی پوشش داده و به وی قدرت پس‌انداز بدهد، سرمایه وی افزایش یافته و شرایط زندگی ایده‌آل‌تری برای فرد ایجاد می‌شود.

 

میزان درآمد مشاغل مختلف در فنلاند

در اینجا یک فهرست از برخی مشاغل فنلاند و میزان حقوق ماهانه آن‌ها را ارائه خواهیم ساخت. بررسی این میزان حقوقی و مقایسه آن با هزینه‌های زندگی، می‌تواند برآورد بهتری از شرایط زندگی در فنلاند را در اختیارتان قرار دهد.

شغل
میانگین درآمد ناخالص (یورو)
جراح
17400
پزشک
17400
قاضی
14700
وکیل
11900
کارمند بانک
11200
مدیر ارشد مالی
9770
مدیر ارشد اجرایی
10500
استاد کالج
8400 - 12600
ارتودنتیست
9400
مدیر بازاریابی
6300
خلبان
10000
مهندس نرم‌افزار
4200
حسابدار
4000
پرستار
4000

کلام آخر

هزینه های زندگی در فنلاند نسبت به برخی از کشورهای اروپایی بالاتر است؛ اما این کشور حقوق و دستمزد ایده‌آلی را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد. امکانات رفاهی متنوع، شرایط زندگی مناسب، خدمات بهداشت و درمان، سرویس‌های عمومی و بسیاری از موارد دیگر، باعث می‌شوند تا شهروندان این کشور از شرایط زندگی ایده‌آلی برخوردار باشند. چنانچه مهاجرت کاری یا تحصیلی به فنلاند را در دستور کار خود قرار داده‌اید، می‌توانید با دریافت مشاوره از وکلای مجرب موسسه مهاجرتی ویزموندو، شانس موفقیت خود را به حداکثر رسانده و به رویای خود جامه عمل بپوشانید. 

سوالات متداول

هزینه زندگی در فنلاند نسبت به برخی از کشورهای اروپایی تا حدودی بالا است

بله. با تحصیل در فنلاند و دریافت شغل در این کشور قادر خواهید بود تا برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید.

میانگین هزینه ماهانه یک فرد مجرد در فنلاند در حدود 2300 یورو و میانگین هزینه ماهانه یک خانواده 4 نفره در حدود 4500 یورو تخمین زده شده است.

پزشکان و جراحان، قاضی‌ها و وکیل‌ها، مدیران اجرایی و مدیران مالی، خلبان‌ها و اساتید دانشگاه‌های کشور فنلاند از میزان حقوق و دستمزد بسیار ایده آلی برخوردار هستند.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در فنلاند در حدود 700 تا 1100 یورو تخمین زده می‌شود. البته این هزینه بدون در نظر گرفتن شهریه کالج یا دانشگاه خواهد بود.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *