موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی

کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی

بر اساس اطلاعات موجود در وب‌سایت Thecustodian، در سال 2021، حدود 500 هزار نفر برای ادامه تحصیل در کانادا پذیرفته شدند که بیش از 71 هزار نفر از آن‌ها دانش‌آموز بودند. با توجه‌به رشد مداوم در تحصیل در کانادا، پیش‌بینی می‌شود که تعداد اخذ ویزاهای تحصیلی نیز به میزان بیشتری افزایش یابد. اگر شما به‌دنبال ادامه تحصیل فرزندانتان در کانادا هستید، این سوال مطرح می‌شود که کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی چیست؟
کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

کاستودین کیست؟

کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی یک فرد بزرگسال مسئول به‌شمار می‌رود که شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا است و از کودک خردسال مراقبت و حمایت خواهد کرد. قیم برای افراد زیر 17 سال و بالاتر اختیاری است، اما افسر می‌تواند به‌صورت موردی این درخواست را اعلام کند.
 
در طول اقامت کودک خردسال در کانادا، سرپرست نقش بسیار مهمی دارد. آنها باید در صورت نیاز جزئی کمک‌های لازم را ارائه دهند. همه بزرگسالان نمی‌توانند در کانادا قیم باشند. طبق قانون مهاجرت، سرپرست باید شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا بالای 19 سال باشد. اگر سرپرست با فرزندان خردسال در یک مکان زندگی نمی کند، آنها باید در فاصله معقولی از محل سکونت و مدرسه مورد نظر دانش آموز ساکن شوند. 
 
مدرسه به‌وضوح از دانش‌آموزان بین‌المللی خردسال می‌خواهد که کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی داشته باشند تا اطمینان حاصل کند که دانش‌آموزان در صورت نیاز از مراقبت کافی و حمایت لازم برخوردار می‌شوند. برخی از مدارس نیاز به ارائه مدارک حضانت دارند.

تفاوت گاردین و کاستودین (Custodian) چیست؟

کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی و گاردین اغلب به‌جای هم به‌کار برده می‌شوند. گاردین شخص یا افرادی است که در صورت فوت شما و همسرتان، حق مدیریت دارایی فرزندان شما را به‌عهده می‌گیرند.
 
در مقابل کاستودین شخصی است که حضانت جسمی را بر عهده دارد. گاردین و کاستودین معمولا یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی هستند و اغلب اوقات همان شخص هم به‌عنوان گاردین و هم به‌عنوان کاستودین عمل می‌کند.
 

بررسی شرایط تحصیل در مدارس کشور کانادا

تحصیل در مدارس کانادا با شرایط ویژه‌ای همراه است. سیستم آموزشی کانادا به‌صورت فدرال و استانی تنظیم شده است، به‌این‌ترتیب هر استان احتمالا شرایط مختلفی داشته باشد. در کل، شرایط تحصیل در مدارس کانادا به شرح زیر است:
 
 • سیستم تحصیلی: سیستم آموزشی کانادا به دو بخش تقسیم می‌شود: مقطع ابتدایی تا میان مدرسه و مقطع میان مدرسه تا دوره دبیرستان. اغلب مدارس علاوه‌بر دوره‌های تحصیلی معمولی، برنامه‌های مخصوص افراد با توانمندی‌ها یا نیازهای ویژه نیز ارائه می‌دهند.
 • شرایط ورودی: برای ورود به مدارس کانادا، دانش‌آموزان باید مدارک و شواهدی از تحصیلات گذشته خود را ارائه کنند. بسته به استان و مقطع تحصیلی، آزمون‌ها و مصاحبه‌هایی نیز احتمالا مورد نیاز باشند.
 • سیاست‌های اداری و مالی: هر استان می‌تواند سیاست‌های خود را برای مدارس تعیین کند. متوسط هزینه تحصیل در مدارس کانادا متغیر است و بخش عمده‌ای از هزینه‌ها می‌تواند از طریق مالیات‌ها یا حمایت دولت تامین شود.
 • فرهنگ مدرسه: مدارس کانادا اهمیت و احترام زیادی به تنوع زبانی و فرهنگی می‌دهند. این مدارس به دانش‌آموزان امکان می‌دهند که با یادگیری زبان فرانسوی، در محیط چندزبانه به سر ببرند. 

برای اطلاعات دقیق‌تر و دریافت شرایط مدارس در استان، بهتر است با تیم ویزموندو تماس بگیرید.

 

بررسی مزیت‌های تحصیل در کشور کانادا

هر ساله کانادا پذیرای صدها هزار دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان است. وقتی در کانادا تحصیل می‌کنید، روی آینده خود سرمایه‌گذاری خواهید کرد. دلایل و مزایای اصلی برای انتخاب کانادا به‌عنوان مقصد تحصیلی بین‌المللی خود را در ادامه بخوانید:
 
 • از کیفیت بالای زندگی خود لذت ببرید
بعد از تحصیل استاندارد زندگی بالایی در کانادا خواهید داشت. دانشجویان بین‌المللی از حقوق و آزادی‌هایی بهره می‌برند که از همه کانادایی‌ها محافظت می‌کند: احترام به حقوق بشر، برابری، تنوع و یک جامعه باثبات و صلح‌آمیز. کانادا در رتبه سوم جهانی برای بهترین کیفیت زندگی قرار دارد.
 
 • گزینه‌های آموزشی انعطاف‌پذیر و باکیفیت بالا را تجربه خواهید کرد
از تحصیلات ابتدایی تا پس از دبیرستان، کانادا به‌دلیل ارائه فرصت‌های آموزشی و تحقیقاتی باکیفیت بالا شناخته شده است. شما انعطاف‌پذیری برای انتقال بین انواع و سطوح آموزشی را بدون برخورد با موانع رایج در سایر نقاط جهان خواهید داشت.
 
شما این امکان را دارید تا از بین بیش از 8 هزار برنامه کالج و 16 هزار برنامه دانشگاهی، رشته و مقطع مورد علاقه خود را برگزینید. در سال 2023، 7 دانشگاه کانادایی در بین 200 دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شدند.
 
 • در محیطی متنوع و فراگیر خواهید بود.
کانادا جامعه‌ای باز، امن و دارای تنوع فرهنگی است. هم در جوامع و هم در کلاس‌های درس کانادا احساس راحتی را تجربه خواهید کرد و از چندفرهنگی لذت خواهید برد. در کانادا بیش از 250 منشا قومی به‌همراه 200 زبان از سراسر جهان و 70 زبان بومی وجود دارد.
 
 • تحصیل در کانادا یک گزینه مقرون‌به‌صرفه است.
در کانادا می‌توانید به بورسیه‌ها و فرصت‌های کاری برای کمک به پرداخت هزینه تحصیل خود دسترسی داشته باشید. بسیاری از برنامه‌ها نیز برای کسب تجربه عملی در حین تحصیل، محل کار یا کارآموزی را ارائه می‌دهند. اکثر دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط کار در طول تحصیل هستند و این امکان را دارند تا پس از تحصیل مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دریافت کنند. هزینه‌های تحصیل کانادا به‌طورکلی کمتر از کالج‌ها و دانشگاه‌های استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده است.
بازدهی بلندمدت سرمایه خود را دریافت کنید.
 
 • هنگامی که از مدارک بین‌المللی
شناخته‌شده کانادایی برای ایجاد حرفه خود بهره می‌برید، بازدهی عالی از سرمایه خود دریافت کنید. چه تصمیم به ماندن در کانادا داشته باشید و چه به کشور خود بازگردید، تحصیلات و شبکه کانادایی شما به شما کمک می‌کند تا برای آینده آماده شوید.
یک مطالعه نشان می‌دهد که 60 درصد از دانشجویان بین‌المللی که در طول دوره تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی شاغل بوده‌اند، ظرف 10 سال پس از دریافت اولین مجوز تحصیلی خود، مقیم کانادا شده‌اند. 
 
 • ماجراهای به‌یادماندنی را تجربه کنید
با تحصیل در کانادا غنای فرهنگ کانادایی، زندگی اجتماعی، ماجراهای سفر و چهارفصل را تجربه کنید. شما می‌توانید از مناطق شهری و روستایی در سراسر استان‌ها و مناطق کانادا بازدید داشته باشید. مهم نیست در کجای کانادا زندگی می‌کنید، می‌توانید جوامع پر جنب‌وجوش و مناظر دیدنی را کشف کنید. در کانادا شما فرصتی بی‌نظیر برای تحصیل به یکی از زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی یا فرانسوی، از مهدکودک تا تحصیلات تکمیلی دارید.
 

دانش‌آموز ماینر (Minor) کیست؟

هر استان و منطقه سن قانونی خود را دارد. سن قانونی در شش استان آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان 18 سال است.
 
سن قانونی در چهار استان و سه منطقه بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند، مناطق شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان 19 سال است. اگر درخواست تحصیل فرزند خود را در یکی از ایالت‌های ذکر شده دارید، باتوجه‌به حدود سن قانونی، فرزند زیر 18 یا 19 سال شما دانش‌آموز ماینر محسوب خواهد شد.
 

شرایط دانش‌آموز ماینر برای پذیرش تحصیلی

 • داشتن عملکرد موفق در دو سال تحصیلی اخیر
 • قابلیت تامین هزینه‌های یک ترم یا یک سال تحصیلی (زیرا بسیاری از مدارس کانادا در زمان‌پذیرش مبلغ دیپازیت از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند و بدون آن، نامه نهایی پذیرش برای ادامه فرایند درخواست ویزای دانشجو صادر نمی‌شود)
 • پیگیری آزمون ورودی زبان و ریاضی (که به‌عنوان یک مرحله مهم در فرایندپذیرش است هرچند که برخی از مدارس برای سنجش سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و مهارت‌های ریاضی دانش‌آموزان از آن‌ها امتحان ورودی می‌گیرند)
 
از شروط اساسی برای پذیرش در مدارس کانادا به‌شمار می‌آید. از طرفی، نمره زبان مانند آیلتس یا تافل برای برخی مدارس الزامی نیست؛ ولی بعضی از آن‌ها از دانش‌آموزان درخواست می‌کنند تا نمره‌های معتبری در زمینه‌های زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشند.
 

مهم‌ترین مسئولیت‌های کاستودین یا قیم کانادایی

مسئولیت‌های کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی در دوره شروع تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:
 
 • حضور در دفاتر پذیرش ویزای تحصیلی و همراهی با دانش‌آموز در مصاحبه
 • کمک به دانش‌آموز در فرایند ثبت‌نام در مدارس و کالج‌های کانادا
 • همراهی در تهیه و ارائه مدارک لازم برای ثبت‌نام دانش‌آموز
 • راهنمایی و کمک در افتتاح حساب بانکی و دریافت سیم‌کارت اختصاصی دانش‌آموز
 
اما در دوره حین تحصیل، مسئولیت‌های کاستودین چیست؟ (custodian) قیم دانش‌آموز در کانادا دارای وظایف به‌شرح ذیل خواهد بود:
 
 • پیگیری مداوم روند یادگیری و تحصیلی دانش‌آموز
 • امکان حضور دانش‌آموز در برنامه‌ها و رویدادهای آکادمیک
 • شرکت در جلسات اولیا و مربیان
 • حفظ ارتباط منظم و همیشگی با دانش‌آموز و والدین
 • کمک به حضور دانش‌آموز در محیط‌های آموزشی مثل کتابخانه‌ها، سالن‌های ورزشی، گروه‌های اجتماعی و غیره
 • توضیح قوانین کانادا و مقررات مدرسه به دانش‌آموز
 
در دوره‌های ضروری و حیاتی،مسئولیت‌های کاستودین (Custodian) یاقیم کانادایی به شرح زیر خواهد بود:
 
 • اطلاع‌رسانی به والدین در صورت بروز هرگونه مشکل در مدرسه یا کالج
 • کمک به فراهم‌کردن درمان پزشکی دانش‌آموز
 • رسیدگی به شرایط اضطراری در هر زمان از شبانه‌روز و هفته

بررسی شرایط کودکانی که نیازمند قیم یا کاستودین Custodian هستند.

لازم به ذکر است اطفال کوچک که زیر سن قانونی مهاجرت به کانادا هستند، باید به‌همراه کاستودین کانادا یا سرپرست دانش آموزان در کانادا خود همسفر شوند.
 
اگر خانواده و سرپرست کودک نتوانند کودک را همراهی کنند، باید برای وی یک کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید که سن قانونی در ایالات مختلف کانادا متفاوت است و در برخی از استان‌ها ۱۹ سال و در برخی دیگر ۱۸ سال سن قانونی است.
 
اگر کودک زیر ۱۸ یا ۱۹ سال به‌همراه خانواده‌ای که مجوز تحصیل و کار در خارج از کشور را دارند، به کانادا مهاجرت کند، نیازی به کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی ندارد. خانواده و والدین او حق وظیفه سرپرستی را دارند و نیازی به اخذ اجازه اقامت تحصیلی و مدارک سرپرستی خاص برای ویژگی‌های مدارس کانادایی نخواهند داشت.
 

معرفی افراد و کسانی که می‌توانند سرپرستی و قیومت فرزندان شما را به عهده بگیرند.

درصورتی‌که تصمیم به مهاجرت فرزندتان به کانادا برای ادامه تحصیل گرفته‌اید، در ابتدا باید او را شخصا به مقصد کانادا همراهی کنید. درصورتی‌که امکان همراهی ندارید، لازم است کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی معتبر برای او برگزینید. قیم انتخابی باید شهروند کانادا محسوب شود و دارای اقامت دائم در این کشور نیز باشد.
 
کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی که انتخاب می‌کنید باید بزرگ‌تر از ۱۹ سال باشد و توانمندی مسئولیت‌پذیری و پشتیبانی از فرزند شما را در طول اقامت او در کانادا اثبات کند. برای درخواست کاستودین یا قیم کانادایی، تنها می‌توانید یک نفر را به‌عنوان سرپرست برگزینید و داشتن سرپرست نیز برای ادامه تحصیل در مدارس کانادا الزامی و ضرورت دارد.
 
به‌طور معمول، افرادی که فرزندان خود را بدون همراهی خود به کانادا می‌فرستند، اقوامی در این کشور دارند که خود اقامت دائم در کانادا را دارند و شرایط لازم برای پذیرش کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی دانش‌آموز را دارند. البته اگر اقوام و خویشاوندی با اقامت دائم در کانادا نداشته باشید، نگرانی وجود ندارد؛ زیرا می‌توانید به‌راحتی برای درخواست قیم کانادایی اقدام کنید.
 

بررسی شرایط تایید مدارک کاستودین و قیم کانادایی

یکی از موضوعات بسیار حیاتی پس از اقدام به درخواست کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی، مرتبط با تایید و قبولی مدارک کاستودین و تکمیل اسناد مرتبط است. لازم به ذکر است بدانید که حضانت یا کاستودین یک التزام حقوقی مهم است و با این الزام، قدرت تصمیم‌گیری در کانادا به والدین کاستودینی منتقل می‌شود.
 
برای تایید مدارک کاستودین (مدارک لازم برای قیم شدن)، نیاز دارد که پروسه موردنظر به‌صورت کامل صورت گیرد و اسناد و مدارک مورد نیاز تکمیل شود.
 
معمولا، اولین مرحله در تکمیل مدارک اظهارنامه کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی است که باید توسط حامی فرزند (کاستودین) تکمیل شود. حامی فرزند باید حتما شهروند کانادا باشد. در مرحله بعدی، اظهارنامه‌ای توسط والدین فرزند در زمینه تایید کاستودین (Custodian) باید امضا و ثبت شود.
 
برای انتخاب و تعیین سرپرست کانادایی، بهتر است از خدمات تیم ویزموندو بهره ببرید و روند انتخاب کاستودین را به‌صورت کاملا قانونی پیگیر باشید.
 

جمع‌بندی 

با توسعه اقتصاد جهانی، والدین توجه بیشتری به آموزش کودکان دارند. تعداد بیشتری از دانش‌آموزان جوان برای تحصیل خارج از کشور را برمی‌گزینند.
 
همان‌طور که قانون مهاجرت کانادا ایجاب می‌کند، دانشجویان بین‌المللی اگر می‌خواهند در کانادا تحصیل کنند باید برای مجوز تحصیل اقدامات لازم را انجام دهند. دانش‌آموزان خردسال باید یک پرونده اظهارنامه کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی به‌همراه کلیه مدارک درخواست مجوز تحصیل ارائه دهند.

سوالات متداول

کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی شخصی است که مسئولیت نگهداری و مراقبت از دانش‌آموز خارجی در کانادا را بر عهده دارد. 
وظایف کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی شامل حضور در مصاحبه‌های ویزا، کمک در ثبت‌نام در مدارس، ارائه مدارک لازم و حفظ ارتباط با دانش‌آموز می‌شود.
کاستودین باید شهروند کانادا باشد و اقامت دائم در این کشور داشته باشد. او باید قادر به انجام وظایف مربوط به نگهداری و حمایت از دانش‌آموز باشد.
انتخاب کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی معمولا توسط والدین دانش‌آموز صورت می‌گیرد. این انتخاب به‌صورت قانونی و با کمک یک وکیل رسمی بین‌المللی انجام می‌شود.
بله این امکان وجود دارد. والدین می‌توانند با توافق با یک کاستودین مناسب، مسئولیت نگهداری از فرزند خود را واگذار کنند.
مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *