موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
کلاهبرداری مهاجرت به کانادا

کلاهبرداری مهاجرت به کانادا

بسیاری از افراد با وعده‌های مهاجرت به کانادا فریب‌خورده و خود را درگیر بازی‌های کلاهبرداران کرده‌اند. برای جلوگیری از این امر، بهتر است با شیوه‌های مختلف کلاهبرداری مهاجرت به کانادا آشنا شوید. این آگاهی به شما کمک می‌کند تا خود را به کمک مشاوره رایگان و تخصصی ویزموندو از خطرات احتمالی دور کنید.
کلاهبرداری مهاجرت به کانادا
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

شگردهای کلاهبرداران مهاجرتی

کلاهبرداری مهاجرت به کانادا مشکلی است که می‌تواند برای هر کسی به‌وجود آید. کلاهبرداران در پی سرقت اطلاعات هویتی و پول‌های شما هستند. چندین عامل مختلف باید با هم ترکیب شوند تا کلاهبرداران به خواسته خود برسند. 
 
بسیاری از متقاضیان مهاجرت با نداشتن اطلاعات کافی، راه ترکیب این عوامل کلاهبرداری را هموار می‌کنند. شگردهای کلاهبرداری گرچه تماما یکسان نیستند، اما معمولا در موقعیت‌هایی مشابه شکل می‌گیرند. موارد زیر، رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری افراد سودجو خواهند بود:
 
ترفندهای کلاهبرداران مهاجرت

 

 • وعده ویزای تضمینی کانادا

در همین ابتدا باید بدانید که هیچ‌کس، چه وکیل مهاجرتی چه موسسات مختلف، نمی‌توانند دریافت ویزا را تضمین کنند و صرفا میتوانند اموری که در اختیار آنهاست را تضمین کنند. تنها افسران مهاجرت در سفارتخانه‌ها، کمیسیون‌های عالی و کنسولگری‌های کانادا این امکان را دارند تا در مورد صدور ویزا تصمیم بگیرند. شنیدن کلمه تضمینی یا برای بازاریابی یا برای کلاهبرداری مهاجرت به کانادا است.
 
 • کلاهبرداری وکیل مهاجرت با ادعای داشتن رابطه در سفارت کانادا

دولت کانادا با وکلای مهاجرتی به‌طور مستقیم همکاری نمی‌کند. وکیل مهاجرت، چه در کشور مبدا و چه مقصد، تنها وظیفه انجام کارهای قانونی اخذ اقامت یا ارسال درخواست را دارد. بدین ترتیب، انجام‌شدن فرایند مهاجرت باید بر اساس ضابطه باشد نه رابطه. در کلاهبرداری با ترفند اخذ ویزا کانادا از طریق رابطه‌های دوستی، احتمال ابطال ویزا حتی بعد از ورود به کشور نیز وجود دارد.
 
 • کلاهبرداری مهاجرتی با وعده ویزا کانادا در سریع‌ترین زمان

غالبا کلاهبرداری مهاجرت به کانادا گریبان‌گیر افرادی می‌‌شود که عجله دارند. این افراد باید تصمیم‌‌گیری‌های فوری انجام دهند. به‌همین دلیل، کلاهبرداران با وعده کاهش زمان دریافت ویزا، آن‌ها را وادار به پرداخت هزینه‌های زیاد یا دادن اطلاعات حساس می‌کنند. کلاه برداری ویزای کانادا با تکیه بر کمبود زمان متقاضی، بسیار محتمل است.
 
 • کلاهبرداری وکلای مهاجرت با وعده مهاجرت بدون پول به کانادا

غیرممکن است که شما بدون پرداخت هزینه قادر به مهاجرت باشید. حتی برای مهاجرت تحصیلی در صورت دریافت بورسیه کامل نیز همچنان باید برخی هزینه‌های اولیه را خودتان پوشش دهید. به‌علاوه، هزینه پرداخت خدمات IRCC در کانادا و سراسر جهان یکسان است.
 
هیچ‌کس نمی‌تواند این هزینه‌های جهانی استاندارد را تغییر دهد. البته، با کمک موسسات مهاجرتی معتبر این امکان را دارید تا هزینه مهاجرت به کانادا را کاهش دهید. موسسه ویزموندو، با ارائه مشاوره‌های تخصصی، کارشناسانه و رایگان شما را در این امر یاری می‌رساند.
 
 • کلاهبرداری موسسات مهاجرتی با ایمیل یا تلفن

از بازکردن ایمیل‌های ناشناس و ناگهانی مربوط به پیشنهادهای مهاجرتی بپرهیزید. بازکردن پیوندهای داخل ایمیل‌ها، اطلاعات شخصی شما را در خطر می‌اندازد. کلاهبرداری به اسم مهاجرت به کانادا از طریق چنین ایمیل‌هایی، به‌دنبال ترغیب شما برای پرداخت هزینه‌ اولیه جهت شروع کار هستند.
 
 • کلاهبرداری مهاجرت با سایت‌های کاریابی کانادا

بسیاری از سایت‌های جعلی کلاهبرداری مهاجرت به کانادا، افراد را از طریق وعده‌های شغلی فریب می‌دهند. کلاهبرداران با سوءاستفاده از رویای مهاجرت به کانادا با پیشنهادهای شغلی دارای درآمد بالا، افراد را گمراه می‌کنند. سایت‌های کاریابی اغلب واسطه‌هایی برای انتشار آگهی هستند. پس گمان نکنید درج‌شدن پیشنهاد شغلی در یک سایت، به‌معنای اعتبار آن پیشنهاد است. حتی خود این سایت‌ها نیز می‌توانند جعلی باشند.
 
 • کلاهبرداری با وعده بورسیه تضمینی تحصیلی کانادا

دانشجویان بین‌المللی هدف‌هایی آسان برای کلاهبرداری مهاجرت به کانادا هستند. آن‌ها هر کاری می‌کنند تا بتوانند به رویای تحصیل در کانادا دست یابند. بسیاری از وعده‌های اخذ ادمیشن دانشگاه یا بورسیه‌های تحصیلی به‌وسیله ایمیل، تلفن یا حتی در شبکه‌های اجتماعی مثل لینکدین گریبان‌گیر دانشجویان می‌شود.
 
باید بدانید که اخذ بورسیه تحصیلی، تنها بر اساس شایستگی‌های تحصیلی شما خواهد بود. نهاد ارائه‌دهنده این بورسیه یا خود دانشگاه یا موسسات مالی مربوط به آن هستند. هیچ تضمینی برای دریافت بورسیه، به غیر از تایید رزومه تحصیلی شما توسط آن سازمان وجود ندارد.
 
 • کلاهبرداری ویزای کانادا در برنامه استانی کانادا

برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا راهی کاملا قانونی برای مهاجرت هستند. هر چند، همین راه‌های قانونی بستر کلاهبرداری مهاجرت به کانادا را فراهم می‌سازند. کلاهبرداران سعی دارند تا جزئیات دقیق برنامه PNP را پنهان سازند. بدین ترتیب، با تبلیغات تقلبی برای خدمات غیرضروری، از شما درخواست هزینه می‌کنند.
 
اگر قربانی کلاهبرداری مهاجرت شده‌اید چه باید بکنید؟

 

اگر قربانی کلاهبرداری مهاجرت شده‌اید چه باید بکنید؟

شما می‌توانید موارد کلاهبرداری مهاجرتی به کانادا را به مرکز ضد کلاهبرداری این کشور (CAFC) و پلیس محلی خود گزارش دهید. CAFC یک مرکز ملی گزارش کلاهبرداری است که اطلاعات مربوط به کلاهبرداری‌ها را جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات باعث شناسایی راه‌های رایج کلاهبرداری و مسدودکردن این راه‌ها تا حد ممکن می‌شود.
 

نحوه شکایت از موسسه مهاجرتی

نحوه طرح شکایت برای کلاهبرداری مهاجرت به کانادا به یک عامل مهم بستگی دارد: وضعیت مکانی شما در زمان اطلاع از کلاهبرداری. اگر شما داخل کانادا باشید و متوجه شوید که موسسه یا وکیل مهاجرتی از شما کلاهبرداری کرده است، باید به سازمان ضد کلاهبرداری و سفارت کشور خود در کانادا مراجعه کنید.
 
اگر زمان حضور در کانادا متوجه کلاهبرداری شدید و دولت کانادا حسن‌نیتتان را تشخیص دهد، به شما امتیازاتی تعلق می‌گیرد. برای مثال، دانشجویان بین‌المللی قربانی کلاهبرداری مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند چند ماه داخل کشور بمانند که شاید موفق به اخذ کمک‌هزینه‌های مالی یا تمهیدات قانونی جایگزین شوند.
 
اگر داخل کشور خود باشید، باید به سفارت کانادا و مراجع قانونی مربوطه اطلاع دهید. پیش از اقدام به خروج از کشور برای جلوگیری از مشکلات آتی، به‌دنبال کارشناسان حرفه‌ای برای بررسی نحوه تشخیص ویزای اصل کانادا از تقلبی باشید. احتمال دارد برای یک ویزای تقلبی که بدون آگاهی شما بوده است، هزینه‌های قانونی بسیاری بپردازید.
 

مراحل شکایت از موسسه مهاجرتی

شکایت از یک موسسه مهاجرتی می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله عدم ارائه خدمات و تخلفات مرتبط با مهاجرت یا مشکلات مالی. در اکثر کشورها، مراحل شکایت کلاهبرداری مهاجرت به کانادا عموما شامل گام‌های زیر می‌شود:
 
 • تماس با موسسه مهاجرتی
در ابتدا، بهتر است با موسسه مهاجرتی مستقیما تماس بگیرید تا مسئله خود را مطرح کنید. تلاش اولیه باید در راستای حل مسالمت‌آمیز کلاهبرداری مهاجرت به کانادا باشد.
 
 • نوشتن نامه یا ایمیل رسمی
اگر مسئله حل نشد یا به نتیجه مطلوب نرسید، می‌توانید یک نامه یا ایمیل رسمی به موسسه ارسال کنید. در این نامه، مسئله‌ خود، خواسته‌هایتان و تاریخ‌های مربوطه را ذکر کنید. از آن‌ها بخواهید که مشکل را حل کنند. این نامه یک مدرک برای اثبات تلاش برای حل مسالمت‌آمیز مسئله کلاهبرداری مهاجرت به کشور کانادا است که در دادگاه نیاز می‌شود.
 
 • تماس با مراجع قانونی یا اداری
 
اگر همچنان موفق به حل مسئله نشدید، می‌توانید با مراجع قانونی یا اداری مربوط به کلاهبرداری مهاجرت به کانادا تماس بگیرید. این مراجع شامل دفاتر وزارت کار یا وزارت امور مهاجرت، کمیسیون‌های مربوط به حقوق مهاجران و غیره می‌شوند. در برخی موارد جدی، احتمالا نیاز به اتخاذ اقدامات حقوقی داشته باشید.
 
توجه کنید که در هر کشور، فرایند و مراحل شکایت کلاهبرداری از متقاضیان مهاجرت به کانادا ممکن است متفاوت باشد. باید اطلاعات دقیق مربوط به موسسات قانونی و راهنمایی‌های محلی را بررسی کنید. از مشاوره حقوقی در این زمینه نیز بهره ببرید.
 

راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری مهاجرت

کلاهبرداران می‌خواهند پولی که به‌سختی به‌دست آورده‌اید را از شما بگیرند، پس وعده‌های دروغین مبنی بر دریافت اقامت می‌دهند. با کمی هوشیاری و داشتن انتخاب‌های درست می‌توانید خود را از هرگونه کلاهبرداری مهاجرت به کانادا دور کنید. ازآنجاکه بیشتر افراد، کارهای مهاجرت خود را به موسسات مهاجرتی می‌سپرند، از همین موسسات نیز ضربه می‌بینند. شما باید موسسه را اعتبارسنجی کنید و قانونی‌بودن آن را مورد بررسی قرار دهید.
 

روش‌های بررسی اعتبار موسسات مهاجرتی

بهترین راه سپردن کارهای مهاجرت به یک موسسه معتبر است. اما باید این موسسه را از جنبه‌های مختلفی اعتبارسنجی کنید. از جمله برخی استراتژی‌های اعتبارسنجی و جلوگیری کلاهبرداری مهاجرت به کانادا عبارتند از:
 • به سراغ موسساتی بروید که دوستان یا اطرافیانتان از طریق آن مهاجرت کرده‌اند. پیداکردن نمونه‌های موفق، نشان از اعتبار و حرفه‌ای بودن آن‌ها دارد.
 • حتما مجوز فعالیت موسسه موردنظر را کنترل کنید. شماره مجوز را از مراجع مربوطه پیگیر باشید و سابقه مدیران آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • مطمئن شوید تمام خدماتی که باید به شما ارائه شود فهرست شده است. در این فهرست باید هزینه تمام این خدمات به‌صورت شفاف ذکر شده باشد. هزینه‌های پنهان، شیوه‌ای از کلاهبرداری مهاجرت به کانادا هستند.
 

تشخیص موسسات مهاجرتی قانونی و غیرقانونی

موسسات مهاجرتی غیرقانونی که به مشاوران ارواح نیز معروف هستند، در قالبی بسیار رسمی و قابل باور ظاهر می‌شوند. برای تشخیص جدیدترین روش کلاهبرداری شرکت های مهاجرتی، موارد زیر را مدنظر داشته باشید:
 
 • حتما مجوز فعالیت موسسه مورد نظر را بررسی کنید و استعلام بگیرید.
 • اگر اصرار به پرداخت پول یا دریافت اطلاعات هویتی شما در مرحله‌ای غیرمنتظره در فرایند مهاجرت داشتند، حتما شرایط را دوباره بررسی کنید. احتمال کلاهبرداری مهاجرت به کانادا با درخواست‌های مالی نابه‌جا شروع می‌شود. 
 • اگر موسسه‌ای درخواست پرداخت نقدی بدون صدور رسید کرد، بدانید فعالیت غیرقانونی در آنجا در حال انجام است. با پرداخت نقدی، امکان اثبات اینکه هزینه‌ای دریافت‌شده بسیار سخت می‌شود. به عبارتی،  به نفع کلاهبردار و ضرر متقاضی است.
 

مشاوره با موسسه ویزموندو

موسسه ویزموندو با سه دهه سابقه در حوزه مهاجرت، توانسته تا بهترین پرونده‌های مهاجرتی را مدیریت کند. خدمات کارشناسانه و تخصصی این موسسه، مسیر مهاجرت را به‌صورت قانونی برای متقاضیان هموار می‌کند. شما با انتخاب ویزموندو می‌توانید خود را از کلاهبرداری مهاجرت به کانادا نجات دهید. 
 
این موسسه با ارائه مشاوره‌های مهاجرتی رایگان به شما کمک می‌کند تا آگاهانه قدم در این مسیر بگذارید. هدف، نه کسب سود بلکه همراهی مهاجران تا آخرین قدم مسیر مهاجرت است. اصل اساسی ویزموندو، حفظ ارتباط دوطرفه سازنده بین موسسه و مشتریان است. 
 
به‌همین منظور، تمامی اطلاعات و اسراری که در طی فرایند مهاجرت در اختیار موسسه می‌گذارید، به‌صورت متعهدانه حفظ خواهند شد. شما ملزم به پرداخت هیچ‌گونه هزینه پنهان نیستید. به‌صورت واقع‌گرایانه، تمام جوانب مهاجرت از سمت موسسه برای شما روشن خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با کارشناسان این موسسه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دولت کانادا شما را ملزم به همکاری با هیچ موسسه یا وکیل مهاجرتی خاصی نمی‌کند. این یک انتخاب شخصی است که بیشتر افراد به‌دلیل سهولت در انجام فرایند مهاجرت، کار را به موسسات معتبر می‌سپرند.

بهترین راه برای محافظت از خود در برابر کلاهبرداری مهاجرت به کانادا، استفاده از مسیرهای معتبر است. مشاوره با موسسات و وکلای دارای مجوز رسمی و معتبر پیشنهاد می‌شود.

هیچ وعده‌ای برای کاریابی سریع به کانادا بدون رعایت مراحل و قوانین قابل اعتماد نیست. استفاده از مسیرهای رسمی و معتبر برای کاریابی و جلوگیری از کلاهبرداری مهاجرت به کانادا توصیه می‌شود.

خیر، تنها کسی که می‌تواند در مورد وضعیت ویزای شما تصمیم بگیرد، آفیسر اداره مهاجرت. بر اساس شایستگی و وضعیت پرونده، این تصمیم اتخاذ می‌شود.

خیر، تنها کسی که می‌تواند در مورد وضعیت ویزای شما تصمیم بگیرد، مامور سفارت است. بر اساس شایستگی و وضعیت پرونده، این تصمیم اتخاذ می‌شود.

اخذ ویزای فوری تنها در صورت ضرورت‌های پزشکی، در خطر بودن جان و وضعیت‌های اورژانسی امکان‌پذیر است. اخذ ویزا زمان‌بر است و باید مراحل مربوطه به‌طور کامل طی شوند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *