موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

گپ تحصیلی کانادا

گپ تحصیلی کانادا چیست و چه تاثیر بر وضعیت مهاجرت دارد؟ چگونه این گپ را توجیه کنیم؟

در سال‌های اخیر، کانادا به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال فرصت‌های آموزش عالی هستند، تبدیل شده است. این کشور به دلیل برتری دانشگاهی، تنوع فرهنگی و محیطی دلپذیر، شهرت دارد. کانادا، بستر امیدوارکننده‌ای را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا به اهداف علمی و حرفه‌ای خود دست یابند. متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، اغلب با اصطلاح گپ تحصیلی کانادا مواجه می‌شوند.
گپ تحصیلی کانادا
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

گپ تحصیلی چیست؟ چه تاثیری بر دانشجویان بین‌المللی دارد؟ پیامدها و راهبردهای کاهش تاثیر گپ تحصیلی کانادا چیست؟ در این راهنمای جامع، با بررسی مفهوم گپ تحصیلی کانادا، به این سوالات خواهیم پرداخت. هدف این مقاله، ارائه درک جامعی از گپ تحصیلی کانادا، اهمیت آن و چگونگی توجیه آن در زمینه مهاجرت تحصیلی است.

ما در این مقاله، منابع و سیستم‌های پشتیبانی موجود برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا را برجسته خواهیم کرد. این منابع شامل راهنمایی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLIs)، خدمات مشاوره ویزموندو و مراکز کمک تحصیلی هستند. استفاده از این منابع می‌تواند کمک قابل توجهی به دانشجویان در پر کردن گپ تحصیلی و موفقیت در سفر تحصیلی خود کند. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سؤال که چگونه گپ تحصیلی را پر کنیم، هستید، ادامه محتوا را از دست ندهید.

گپ تحصیلی کانادا چیست؟

گپ تحصیلی کانادا، به دوره زمانی بین تکمیل تحصیلات رسمی یک فرد و درخواست وی برای ادامه تحصیل یا مهاجرت اشاره دارد. به زبان ساده، گپ تحصیلی، به معنای وقفه در تحصیلات است. در کانادا، گپ تحصیلی معمولا زمانی ایجاد می‌شود که دانشجویان بین‌المللی، قبل از ادامه تحصیلات عالی، استراحت می‌کنند. همچنین، زمانی که افراد تصمیم می‌گیرند، پس از کسب تجربه کاری در کشور خود، مجددا تحصیل در کانادا را دنبال کنند، گپ تحصیلی رخ می‌دهد.

چرا از گپ تحصیلی کانادا استفاده کنیم؟

به طور معمول، دانش‌آموزان و دانشجویان برای ادامه تحصیل در کانادا ملزم به شرکت در آزمون‌هایی مانند NEET، TOEFL، IELTS یا GMAT هستند. گذراندن هم­زمان امتحانات مدرسه و این تست‌های حیاتی، می‌تواند برای دانش‌آموزان چالش‌برانگیز و طاقت‌فرسا باشد. با استفاده از گپ تحصیلی کانادا، دانش‌آموزان می‌توانند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند.

گپ تحصیلی به آن‌ها فرصت بیشتری برای تمرکز بر تحصیل و آمادگی کافی برای این امتحانات می‌دهد. با این حال، توجه داشته باشید که گپ تحصیلی در کانادا بدون دلیل معتبر، قابل استفاده نیست. سفارت از دانشجویان می‌خواهد که برای صدور ویزای تحصیلی کانادا، دلیل معقولی برای تاخیر ارائه دهند و گپ تحصیلی خود را توجیه کنند.

 

منظور از توجیه گپ تحصیلی کانادا چیست؟

توجیه گپ تحصیلی کانادا در ارزیابی درخواست‌های مهاجرت تحصیلی، بسیار مهم است. توجیه گپ، شامل نشان دادن دلایل گپ و نمایش تجربیات باارزش به دست آمده در آن دوره می‌باشد. اگر شما هم این سوال که چگونه گپ تحصیلی را پر کنیم را از خود می‌پرسید، جهت توجیه گپ تحصیلی کانادا حتما بر عوامل زیر تاکید کنید:

 • قراردادهای کاری یا فیش حقوقی

هر گونه قرارداد کاری مرتبط یا فیش حقوقی را که سابقه شغلی شما را ثابت می‌کند و ثبات مالی شما را نشان می‌دهد، ارائه دهید.

 • مدارک بهبود زبان

اسنادی را ارائه دهید که نشان‌دهنده تلاش شما برای افزایش مهارت زبان شما، مانند گواهینامه دوره زبان یا نتایج امتحان باشند.

 • مدارک پزشکی

اگر بیماری قابل توجهی را در گپ تحصیلی خود تجربه کرده‌اید، مدارک پزشکی را ارائه دهید که مدت دوره نقاهت شما را تأیید می‌کند.

 • شرکت در دوره یا کنفرانس

دوره‌ها، کنفرانس‌ها یا کارگاه‌هایی را که شرکت کرده‌اید و مرتبط با رشته تحصیلی یا مسیر شغلی مورد نظر شما هستند را ذکر کنید.

 • سوابق تحصیلی

سوابق تحصیلی خود را از موسسات آموزشی قبلی، مانند ریز نمرات و گواهینامه‌ها، برای نمایش دستاوردهای تحصیلی خود ارائه دهید.

 • انگیزه نامه

یک انگیزه نامه قانع کننده بنویسید که هدف شما از تحصیل در کانادا را به وضوح بیان می‌کند. این نامه باید منعکس‌کننده اشتیاق و اهداف بلند مدت شما برای آن دوره یا رشته باشد.

 • توصیه نامه

توصیه نامه‌هایی را از اساتید یا متخصصانی که می‌توانند بر توانایی‌های علمی، اخلاق کاری و پتانسیل موفقیت در رشته تحصیلی انتخابی شما گواهی دهند، ارائه کنید.

 

 • رزومه علمی و پروژه‌های تحقیقاتی

یک رزومه علمی جامع که هر گونه تجربه کاری مرتبط، کارآموزی و پروژه‌های تحقیقاتی را برجسته می‌کند، ارائه دهید.

 • نمرات آزمون‌ها

در صورت امکان، نتایج آزمون‌های استاندارد بین‌المللی مانند GMAT یا GRE را ارائه دهید. نمرات خوب در این آزمون‌ها به عنوان شاخص‌های قوی از توانایی‌های تحصیلی شما عمل می‌کنند و شانس پذیرش شما را افزایش می‌دهند.

 • پیشرفت شغلی

نشان دهید که چگونه گپ تحصیلی کانادا به کسب تجربه کاری یا رشد حرفه‌ای مطابق با برنامه تحصیلی مورد نظر در کانادا، کمک کرده است. این کار، یک مسیر شغلی و هدف واضح، در پشت گپ تحصیلی را نشان می‌دهد.

 • ارتقاء مهارت

تأکید کنید که چگونه گپ تحصیلی باعث کسب مهارت‌های اضافی، گواهینامه‌ها یا دانش تخصصی ‌شده است. این مهارت‌ها و گواهینامه‌ها باید با رشته تحصیلی انتخاب شده در کانادا مرتبط باشند. نشان دهید که چگونه این مهارت‌ها به پیشرفت شخصی و حرفه‌ای کمک می‌کنند.

 • فعالیت‌های پژوهشی یا دانشگاهی

اگر گپ تحصیلی کانادا شامل انجام پروژه‌های تحقیقاتی، کنفرانس‌های دانشگاهی، انتشار مقالات یا همکاری با شرکت‌ها می‌شود، تأکید کنید که چگونه این فعالیت‌ها دانش شما را گسترش داده و با ارتقا نوآوری، به رشد دانشگاهی شما کمک کرده‌اند.

 

گپ تحصیلی سربازی قابل قبول است؟

پسران جهت گذراندن خدمت سربازی به دو سال زمان نیاز دارند که این امر منجر به گپ تحصیلی کانادا می‌شود. برای نشان دادن وقفه تحصیلی خود به دلیل خدمت سربازی، باید مدارک مربوطه را به مقامات سفارت ارائه دهید. به غیر از وقفه‌های تحصیلی مربوط به سربازی، ممکن است وقفه‌های اضافی برای تهیه مدارک، آموزش زبان و موارد دیگر نیز به وجود بیایند. توجه کنید که توجیهات شفاهی، به تنهایی برای آموزش نظامی یا موارد مشابه کافی نیستند. ارائه مدارک معتبر در این زمینه‌ها هنگام برخورد با افسران پرونده مهاجرتی ضروری است.

گپ تحصیلی برای کارشناسی

گپ تحصیلی برای کارشناسی در کانادا ممکن است با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند موارد زیر، توجیه شود:

 • شرایط شخصی
 • محدودیت‌های مالی
 • فرصت‌های توسعه مهارت
 • مدرک زبان
 • پیگیری تجربه کاری مرتبط

متقاضیان باید منطق پشت گپ را به دقت توضیح دهند و ارزشی که در آن دوره به دست آورده‌اند را برجسته کنند. کمیته‌های پذیرش، ارتباط، انسجام و اهمیت گپ تحصیلی کانادا را در راستای برنامه‌های تحصیلی و شغلی متقاضی ارزیابی می‌کنند. توجه کنید که گپ تحصیلی 2 تا 3 سال، به شرط سن کمتر از 25 سال، نرمال در نظر گرفته می‌شود و نیازی به ارائه مدارک نخواهید داشت.

 

گپ تحصیلی برای کارشناسی ارشد

گپ تحصیلی زیر 5 سال، بین مدرک لیسانس و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، رایج و پذیرفته شده است. کمیته‌های پذیرش معمولا نامزدهایی با میانگین سنی 30 تا 32 سال را که از گپ تحصیلی برای موارد زیر استفاده می‌نمایند:

 • توسعه حرفه‌ای
 • تحقیق
 • کسب تجربه کاری مرتبط

تاکید بر مهارت‌ها، دانش و رشد به‌دست‌آمده در گپ تحصیلی در طول فرآیند درخواست، بسیار مهم است. موارد زیر، هنگام درخواست برای مهاجرت تحصیلی به کانادا غیرقابل قبول تلقی می‌شوند:

 • گپ تحصیلی بیش از 5 سال
 • نمرات پایین
 • مهارت‌های زبانی ناکافی
 • رزومه ضعیف

گپ تحصیلی برای دکتری

گپ تحصیلی بین کارشناسی ارشد و دکتری تا نهایتا 10 سال در کانادا قابل قبول است. این گپ باید فرصت‌های ارزشمندی را برای کاندیداها فراهم ‌کرده باشد تا توانایی‌های تحقیقاتی خود را افزایش دهند و به جامعه علمی کمک کنند. کاندیداها باید برای دکتری، یک برنامه تحقیقاتی واضح داشته باشند. توضیح هدف و مزیت گپ تحصیلی در حین ارائه پیشنهاد تحقیقاتی متقاضیان، اهمیت گپ در فرآیند درخواست ویزای تحصیلی را برای آنها تقویت می‌کند.

 

راه‌هایی برای کم کردن تاثیر منفی گپ تحصیلی کانادا

برای کاهش تأثیر منفی گپ تحصیلی بر مهاجرت تحصیلی به کانادا، می‌توان از چندین استراتژی استفاده کرد. موثرترین استراتژی‌ها عبارتند از:

 • دنبال کردن تجربه کاری مرتبط

درگیر شدن در دوره‌های کارآموزی، پروژه‌های تحقیقاتی یا کار حرفه‌ای در طول یک گپ تحصیلی می‌توانند شواهدی دال بر ادامه یادگیری باشند. مقالات، کتاب‌ها، دوره‌های آنلاین یا مقالات دانشگاهی را که در طول گپ، بررسی کردید، ارائه دهید.

 • اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای و ارائه ترجمه رسمی کارت پایان خدمت دانشجو

دریافت گواهینامه‌های مرتبط با صنعت خود یا گذراندن دوره‌های کوتاه مدت مرتبط با رشته انتخابی، نشان‌دهنده تعهد و دانش به‌روز شما در گپ تحصیلی هستند. همچنین، گذراندن دوره خدمت سربازی برای آقایان، یکی از قانع‌کننده‌ترین روش‌های کم کردن تاثیر منفی گپ تحصیلی است.

 • مشارکت داوطلبانه

مشارکت فعال در کارهای داوطلبانه یا پروژه‌های مبتنی بر جامعه، نشان‌دهنده رشد شخصی، حتی در گپ تحصیلی است.

 • نمایش مهارت‌های قابل انتقال

تمرکز بر توسعه مهارت‌های قابل انتقال، مانند موارد زیر، به تأکید بر رشد کلی شما در طول گپ تحصیلی کمک می‌کند:

 • رهبری
 • کار تیمی
 • ارتباط
 • حل مسئله
 • یادگیری زبان جدید (به ویژه انگلیسی یا فرانسوی)

 

چه بازه زمانی برای گپ تحصیلی کانادا نرمال محسوب می‌شود؟

گپ تحصیلی کانادا به صراحت با یک مدت زمان مشخص تعریف نشده است؛ زیرا بسته به شرایط فردی و سیاست‌های موسسه می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، دانشجویانی که گپ تحصیلی کمتر از شش ماه دارند، نیازی به ارائه اسناد اضافی یا توجیهی برای وقفه تحصیلی خود ندارند. به طور کلی، اکثر موسسات آموزشی در کانادا فاصله بین 2 تا 3 سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی را قابل قبول می‌دانند. همچنین، دانشگاه‌ها، تقریبا 5 سال گپ را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌پذیرند.

چطور از گپ تحصیلی کانادا استفاده کنیم؟

گپ تحصیلی کانادا می‌تواند به طرق مختلف توسط دانشجویان بین‌المللی که قصد مهاجرت به کانادا برای مقاصد آموزشی را دارند، مورد استفاده قرار گیرد. با درخواست ویزای تحصیلی کانادا، چند سال پس از فارغ التحصیلی، از گپ تحصیلی برخوردار می‌شوید. با ارائه مدارکی که در این مقاله ذکر کردیم، می‌توانید پس از گپ تحصیلی، از کانادا ویزای تحصیلی و پذیرش بگیرید.

 

مشاوره رایگان پذیرش دانشگاه کانادا با ویزموندو

موسسه مهاجرتی ویزموندو، خدمات ارزشمندی را به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، ارائه می‌دهد. ما در این موسسه، به دانشجویان در فرآیند پذیرش دانشگاه مشاوره می‌دهیم. مشاوران مهاجرتی ویزموندو، دانش و تجربه زیادی در سیستم آموزشی کانادا دارند. ما می‌توانیم به شما مشاوره شخصی ارائه دهیم و به شما کمک کنیم تا فرآیندهای پیچیده پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلف کانادا را طی کنید.

مشاوران متخصص ویزموندو می‌توانند به دانشجویان در انتخاب مناسب‌ترین دانشگاه‌های کانادا که با اهداف، علایق و ظرفیت‌های مالی آنها همسو هستند، کمک کنند. مشاوران ما، با تجزیه و تحلیل ترجیحات و صلاحیت‌های دانشجویان، بینش‌های ارزشمندی را در مورد نقاط قوت و ضعف موسسات آموزشی مختلف ارائه می‌دهند. ما در ویزموندو به دانشجویان در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد آینده تحصیلی آنها کمک می‌کنیم.

پذیرش در دانشگاه‌های کانادا مستلزم تهیه مدارک مختلف، مانند ریز نمرات دانشگاهی، توصیه نامه‌ها، اظهارات شخصی و اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی است. مشاوران ویزموندو برای ارسال این اسناد به دانشگاه‌ها،  راهنمایی‌هایی تخصصی ارائه می‌دهند.

دانشجویان باید درخواست ویزای دانشجویی، مجوزهای تحصیل، مجوزهای کار و سایر روش‌های مهاجرتی مرتبط را دنبال کنند. مشاوران ما اطلاعات و کمک‌های جامعی را ارائه می‌دهند تا دانشجویان، شرایط لازم مهاجرت به کانادا را به دست آورند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید. با ویزموندو، رویاهای خود را زندگی کنید.

سوالات متداول

داشتن گپ تحصیلی به طور مستقیم بر شانس دریافت مجوز تحصیل برای کانادا تأثیر نمی‌گذارد. با این حال، افسران مهاجرت ممکن است نیات و برنامه‌های متقاضیان دارای گپ تحصیلی را با دقت بیشتری بررسی کنند.

بله، توضیح گپ تحصیلی کانادا در درخواست ویزای تحصیلی، ضروری است. مدارک پشتیبان مانند گواهینامه‌ها، رونوشت‌ها و نامه‌های استخدامی را برای تأیید ادعاهای خود ارائه دهید.

دولت کانادا هنگام ارزیابی درخواست‌های مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی، گپ تحصیلی را در نظر می‌گیرد. با این حال، اگر گپ تحصیلی شما، توجیه داشته باشد، کمتر احتمال دارد که بر برنامه PGWP شما تأثیر منفی بگذارد.

دانشجویان بین‌المللی در صورت داشتن مجوز کار معتبر، واجد شرایط کار در طول دوره گپ تحصیلی خود هستند.

طول گپ تحصیلی ممکن است بر پردازش درخواست مجوز تحصیل یا ارزیابی درخواست‌های مهاجرتی شما تأثیر بگذارد.

در رزومه یا درخواست شغلی خود، بر روی برجسته کردن تجربیات، مهارت‌ها و دستاوردهایی که در مدت گپ تحصیلی به دست آورده‌اید، تمرکز کنید.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *