برنامه های استانی کبک (اطلاعات برنامه مهاجرتی) - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

برنامه های استانی کبک

برنامه های استانی کبک برای جذب متخصصان، نیروهای کار، کارآفرینان و دانشجویان ماهر به این استان طراح شده‌اند. این استان مجموعه‌ای از برنامه‌ها مانند برنامه محبوب نیروهای ماهر کبک، برنامه تجربه کبک و برنامه کارآفرین کبک را ارائه می‌دهد. هدف هرکدام از این برنامه‌ها، جذب گروه‌های خاصی از مهاجران با مهارت‌ها و صلاحیت‌های متمایز است؛ مهاجرانی که بتوانند به جامعه و اقتصاد کبک کمک کنند.

برنامه های استانی کبک
Picture of امیرحسین پیشگویی

امیرحسین پیشگویی

کارشناس مهاجرت

زمان مطالعه : 20 دقیقه

اطلاعیه مهم

ایرانیانی که با ویزای توریستی در کانادا هستند می‌توانند تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴، به صورت رایگان، درخواست اپن ورک پرمیت دهند. اپن ورک پرمیت مجوز کاری است که به شما اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید.

فهرست مطالب
فهرست مطالب

معرفی استان کبک

استان کبک، واقع در شرق کانادا، منطقه‌ای با فرهنگ متمایز فرانسوی است. کبک به خاطر مناظر زیبا، معماری تاریخی و غذاهای خوشمزه خود شهرت دارد. بنابراین تجربه‌ای منحصر به فرد را برای مهاجران فراهم می‌کند. از شهر شلوغ مونترال تا شهر قدیمی و جذاب کبک سیتی، این استان هرگز در جذب مهاجران کم نمی‌آورد. استان کبک یک اقتصاد متنوع و قوی دارد که نقش مهمی در تولید ناخالص ملی کانادا بازی می‌کند. اقتصاد این استان عمدتا از تولید، خدمات و منابع طبیعی تشکیل شده است.

انواع برنامه های استانی کبک

برنامه های استانی کبک مسیرهای مهاجرتی مختلفی دارند. این برنامه‌ها به متقاضیان واجد شرایط امکان اخذ اقامت دائم کانادا را می‌دهند. دولت فدرال کانادا به استان کبک استقلال قابل توجهی در اتخاذ سیاست‌ها و رویه‌های مهاجرتی اعطا کرده است. به همین دلیل، برنامه‌های مهاجرتی کبک اغلب متمایز از استان‌های دیگر هستند. مثلا نیاز به پیشنهاد شغلی ندارند و هیچ‌کدام با برنامه اکسپرس اینتری هم‌راستا نیستند.

کبک تنها استان کانادا است که فرانسوی تنها زبان رسمی آن به شمار می‌رود. به همین دلیل، برخی از برنامه‌های مهاجرتی کبک نیاز به مهارت کافی یا تسلط به زبان فرانسه دارند. با این حال، مسیرهایی نیز برای غیر فرانسوی‌زبانان وجود دارند.

برنامه نیروی ماهر کبک (QSWP)

برنامه نیروهای ماهر کبک (QSWP) یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا به شمار می‌رود. متقاضیان این برنامه ملزم به نشان دادن حداقل تجربه به عنوان نیروی ماهر هستند. برنامه نیروی ماهر کبک یک مسیر مهاجرتی مبتنی بر امتیاز است. به این معنی که متقاضیان برای واجد شرایط بودن باید حداقل امتیاز را در یک شبکه ارزیابی امتیاز کسب کنند.

شرایط

اگر می‌خواهید بخشی از برنامه نیروی کار ماهر کبک باشید، باید امتیازات کافی کسب کنید. امتیازات متقاضیان این برنامه بر اساس موارد و متغیرهای جدول زیر توزیع خواهند شد.

متغییر
توضیحات
حداکثر امتیازات
تحصیلات
ارائه مدارک بالاتر به معنای کسب امتیازات بیشتر است.
حداکثر 14 امتیاز
سابقه کار
چه مدت، در چه مشاغلی و کجاها کار کرده‌اید. افراد با سابقه کار در کبک امتیاز بیشتری می‌گیرند.
حداکثر 8 امتیاز
حوزه تخصص
برخی حوزه‌های تخصصی مورد نیاز در کبک مانند بهداشت و درمان امتیاز بیشتری می‌گیرند.
حداکثر 12 امتیاز
سن
بهترین گروه سنی 18 تا 35 سال هستند. افراد 43 ساله و بیشتر امتیازی در این بخش نمی‌گیرند.
حداکثر 16 امتیاز
زبان
چقدر مهارت در زبان انگلیسی و مخصوصا فرانسوی دارید.
حداکثر 22 امتیاز
جاب آفر
پیشنهاد شغلی در کبک اجباری نیست، اما داشتن آن امتیاز محسوب می‌شود.
حداکثر 14 امتیاز
محل اقامت
اگر در کبک زندگی می‌کنید و خانواده در آنجا دارید، امتیاز اضافی می‌گیرید.
حداکثر 8 امتیاز
همسر
افراد متاهل می‌توانند امتیازات این بخش را کسب کنند.
حداکثر 17 امتیاز
کودک
اگر بچه دارید، امتیازات این بخش به شما تعلق می‌گیرند.
حداکثر 8 امتیاز
توان مالی
اگر بتوانید خود و خانواده‌تان را پوشش دهید، امتیازات اضافی می‌گیرید.
1 امتیاز

اگر خودتان به‌تنهایی درخواست می‌دهید، باید حداقل 50 امتیاز کسب کنید. اما اگر زن یا شوهر دارید، حداقل به 59 امتیاز نیاز خواهید داشت.

روش درخواست

نامزدهای واجد شرایط این برنامه باید فرم اظهار علاقه (EOI) را به پورتال آنلاین Arrima ارسال کنند. این پورتال مواردی مانند سن، تحصیلات، میزان مهارت در زبان فرانسه و تجربه کاری شما را بررسی می‌کند. دولت کبک افرادی را انتخاب می‌کند که بیشترین امتیاز را دارند. سپس آن‌ها را در قرعه‌کشی‌هایی منظم و دوره‌ای شرکت می‌دهد. برندگان قرعه‌کشی‌ها برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوتنامه دریافت می‌کنید.

اگر دعوت به شما تعلق گرفت، باید از پورتال Mon Projet Quebec برای تکمیل و ارسال درخواست خود استفاده کنید. این پورتال به شما امکان می‌دهد درخواست خود را پر کنید و هزینه‌های لازم را به صورت آنلاین بپردازید. همچنین وضعیت درخواست خود را ببینید تا در صورت نیاز، تغییراتی در آن ایجاد کنید.

اگر در زیرشاخه QSWP از برنامه های استانی کبک موفق شوید، گواهی انتخاب کبک (CSQ) دریافت خواهید کرد. از این گواهی برای ارائه درخواست اقامت دائم به دولت کانادا استفاده می‌شود. آن‌ها سلامت و سابقه کیفری شما را بررسی می‌کنند و سپس اعلام نظر نهایی خواهند کرد.

برنامه تجربه کبک (PEQ)

برنامه تجربه کبک (PEQ)

حالا بیایید در مورد برنامه تجربه کبک (PEQ) صحبت کنیم. اگر قبلا در استان کبک تحصیل یا کار کرده‌اید و می‌خواهید مقیم دائم آنجا شوید، برنامه PEQ برای شما مناسب است. این برنامه ویژه به شما کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر به کانادا مهاجرت کنید. بهترین ویژگی برنامه تجربه کبک این است که رسیدگی به درخواست شما تنها 6 ماه طول می‌کشد.

استان کبک کانادا در وهله اول می‌خواهد از حضور افرادی بهره‌مند شود که برای مدتی در آنجا زندگی کرده‌اند. زیرا آن‌ها ارزش‌های استان را می‌شناسند و به خوبی با جامعه آن در ارتباط هستند. بنابراین، مهاجرت به کبک با برنامه PEQ را برای این افراد بسیار آسان‌تر کرده‌اند.

روش درخواست

حالا نوبت این است که به نحوه مهاجرت به کبک با برنامه PEQ بپردازیم. با توجه به وضعیت خود می‌توانید این کار را از طریق یکی از دو مسیر نیروی کار موقت خارجی یا فارغ‌التحصیلان کبک انجام دهید. از ژانویه 2021 به این سو، تمام درخواست‌ها، پرداخت هزینه‌ها و آپلود اسناد باید از طریق پورتال Arrima صورت گیرد. زیرا برنامه های استانی کبک دیگر هیچ درخواستی را به صورت کاغذی قبول نمی‌کنند. به طور کلی، برای مهاجرت به کبک از طریق برنامه PEQ باید مراحل زیر را طی کرد.

 • مسیر مناسبی را انتخاب کنید که با شرایط شما مطابقت داشته باشد.
 • تمام مدارک را همان‌طور که در فرم درخواست ذکر شده‌اند، آماده کنید.
 • پروفایل خود را در پلتفرم Arrima ایجاد کنید.
 • درخواست خود را از طریق پورتال Arrima ارسال کنید.
 • هزینه‌های درخواست خود را به صورت آنلاین بپردازید.

هنگامی که همه این کارها را انجام دادید، وزارت مهاجرت کبک ظرف حداکثر 6 ماه درخواست شما را بررسی و اعلام نتیجه خواهد کرد. آن‌ها فرآیند بررسی را به محض دریافت درخواست، هزینه‌ها و مدارک پشتیبان آغاز خواهند کرد. اگر در انجام مراحل فوق با مشکل روبرو هستید، می‌توانید از خدمات ویزموندو استفاده کنید. ویزموندو تمام مراحل انجام درخواست را به صورت عملی به شما آموزش خواهد داد.

شرایط دانشجویان

شرایط پذیرش در برنامه تجربه کبک، برای دانشجویان و نیروی کار متفاوت است. اگر دانشجو هستید و می‌خواهید به کبک مهاجرت کنید، باید شروط خاصی را برآورده کنید. اول از همه، سن شما باید حداقل 18 سال تمام باشد. ضمنا باید برای تحصیل به صورت موقت ساکن کبک باشید و بخواهید آن را به اقامت دائم تبدیل کنید. فراموش نکنید که تمام قوانین مربوط به ویزای تحصیلی و CAQ خود را رعایت فرمایید.

دانشجو باید در 3 سال منتهی به درخواست، مدرک کارشناسی ارشد، لیسانس یا دیپلم DEC خود را از یک موسسه آموزشی مورد قبول در برنامه PEQ اخذ کرده باشد. مدت تحصیل شما در استان کبک باید حداقل 1800 ساعت (2 سال) بوده باشد. همچنین به 12 ماه سابقه کار در یک شغل کانادایی با TEER 0، 1، 2، 3 یا 4 نیاز دارید. ضمنا در هنگام درخواست خود باید شاغل باشید و درنهایت، سطح مهارت شما در زبان فرانسوی قابل قبول باشد.

شرایط نیروی کار

حالا بیایید به سراغ الزامات نیروی کار برویم. اگر علاقه‌مند به برنامه های استانی کبک هستید، باید حداقل 18 سال داشته باشید. همچنین به حداقل 24 ماه سابقه کار تمام‌وقت در کبک در یک شغل TEER 0، 1، 2 یا 3 در 36 ماه منتهی به درخواست نیاز است.

شما باید در زمان درخواست، با ویزای کاری موقت در کبک ساکن باشید و بخواهید مقیم دائم آنجا شوید. همچنین در زمان درخواست باید حداقل به مدت 12 ماه برای یک کارفرما در کبک کار کرده باشید. در ضمن، تسلط بر زبان فرانسه بسیار ضروری خواهد بود.

برنامه‌های مهاجرت تجاری کبک

برنامه مهاجرت تجاری کبک شامل سه دسته زیر است.

 1. سرمایه‌گذاری (QIP) – دارایی خالص متقاضیان برنامه سرمایه‌گذاری کبک باید حداقل 2 میلیون دلار کانادا باشد. همچنین توانایی سرمایه‌گذاری حداقل 1.2 میلیون دلار کانادا با واسطه مالی در کبک را داشته باشند. متقاضیان برخوردار از این دو معیارها ممکن است واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری کبک باشند.
 2. کارآفرینی (QEP) – متقاضیان برنامه کارآفرینی کبک باید از توانایی مالی همراه با تجربه و قصد مدیریت یک پروژه تجاری در کبک برخوردار باشند. همچنین امکان خرید یک کسب‌وکار موجود در کبک را داشته باشند.
 3. خوداشتغالی (QSP) – برنامه خوداشتغالی کبک به افراد اجازه می‌دهد شغل خود را در کبک ایجاد کنند. متقاضی این برنامه باید حداقل 100 هزار دلار کانادا دارایی خالص و دو سال تجربه به عنوان یک نیروی خوداشتغال در زمینه مورد نظر داشته باشد.

توجه داشته باشید که برنامه های استانی کبک از نوع تجاری، محدودیت پذیرش دارند و مدام به حالت فعال و غیرفعال در می‌آیند. بنابراین پیش از هر اقدامی با ویزموندو تماس بگیرید تا اطلاعات به‌روز شده را در اختیار شما قرار دهیم.

برنامه‌های آزمایشی مهاجرت به کبک

برنامه‌های آزمایشی مهاجرت به کبک

استان کبک در حال آزمایش برنامه‌های جدید و جالب برای یافتن نیروی کار مورد نیاز خود است. وزارت مهاجرت کبک در هر سال، گواهینامه‌هایی موسوم به گواهی انتخاب کبک (QSC) را به متقاضیان ارائه می‌کند. این گواهی‌ها به 600 نفر از متقاضیان برنامه‌های آزمایشی مهاجرت به کبک و خانواده‌های آن‌ها تعلق می‌گیرند.

اجرای این برنامه‌های آزمایشی فعلا تا 1 ژانویه 2026 ادامه خواهد داشت. بنابراین، زمان مناسبی برای شرکت شما در این فرصت‌های هیجان‌انگیز وجود دارد. در ادامه، به معرفی برنامه‌های آزمایشی مهاجرت به کبک خواهیم پرداخت.

نیروی کار صنایع غذایی

برنامه جدید و آزمایشی نیروی کار در صنایع غذایی، برای افرادی مناسب است که قصد اقامت دائم در استان کبک کانادا را دارند. برای پذیرش درخواستی خود در این برنامه باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. همچنین به پول کافی برای حداقل سه ماه پس از ورود به کبک نیاز دارید.

مدرک تحصیلی شما باید از کبک و حداقل دیپلم دبیرستان یا دیپلم حرفه‌ای باشد. این مدرک باید پس از گذراندن یک برنامه تحصیلی تمام‌وقت با حداقل یک سال زمان به دست آمده باشد. همچنین باید یک شغل فول‌تایم در بخش تولید مواد غذایی یا نوشیدنی در کبک داشته باشید. در غیر این صورت، به حداقل 24 ماه کار در سه سال منتهی به درخواست در یکی از این بخش‌ها نیاز دارید. البته حقوق کار شما باید مطابق با حداقل دستمزدها در کبک بوده باشد.

آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین شرط برنامه نیروی کار صنایع غذایی، دانش کافی از زبان فرانسه است. کبک از شما می‌خواهد درک خوبی از زبان فرانسه، حداقل در سطح 7 داشته باشید. البته محدودیت زمانی و تعداد خاص برای این زیرمجموعه برنامه های استانی کبک وجود دارد. پس قبل از هر اقدامی، از مشاوره رایگان ویزموندو استفاده کنید.

برنامه آزمایشی بهیاران پزشکی

برنامه آزمایشی بهیاران پزشکی برای کمک به اقامت دائم افرادی است که در کبک زندگی می‌کنند. این افراد باید به عنوان مراقب، کمک پرستار یا همکاران خدمات بیمار کار کنند تا ساکنان دائم کانادا شوند. افرادی واجد شرایط درخواست برای این برنامه هستند که مدرک تمام‌وقت آن‌ها پس از حداقل یک سال تحصیل به دست آمده باشد. این مدرک باید مشابه دیپلم مطالعات حرفه‌ای (DEP) در کبک باشد.

متقاضی باید حداقل 24 ماه در طول 36 ماه قبل از درخواست به عنوان امدادگر در کبک کار کرده باشد. علاوه بر این، به حداقل 12 ماه تجربه در یک شغل بهداشتی مرتبط با مراقبت‌های شخصی در خارج از کبک یا 12 ماه تجربه کار در کبک در طول 36 ماه منتهی به درخواست نیاز دارد. تمام تجربیات کاری فرد باید به صورت قانونی و تمام‌وقت به دست آمده باشند. اگر تمام شرایط این زیرمجموعه برنامه های استانی کبک را دارید، می‌توانید فرصتی برای اقامت دائم کانادا داشته باشید.

برنامه آزمایشی نیروی کار فناوری اطلاعات

کبک کانادا افراد نخبه و تحصیل کرده در این استان در حوزه هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات یا هر زمینه مرتبط با فناوری را جذب می‌کند. برنامه آزمایشی نیروی کار فناوری اطلاعات همچنین برای افرادی مناسب است که از یک شرکت فناوری در کبک پیشنهاد کاری دارند.

این برنامه به دو بخش هوش مصنوعی (AI) و فناوری اطلاعات و جلوه‌های بصری (IT/VE) تقسیم می‌شود. کبک 300 فارغ‌التحصیل و کارمند موقت در زمینه هوش مصنوعی و 300 نیروی خارجی در زمینه فناوری اطلاعات یا جلوه‌های بصری را جذب می‌کند. برخی از الزامات کلی برای متقاضیان هر دو مسیر مهاجرتی وجود دارند.

 • حداقل 18 سال
 • قصد قطعی برای زندگی و کار در کبک
 • رعایت تمام قوانین کبک در زمان اقامت موقت
 • توان مالی برای پرداخت مخارج زندگی به مدت حداقل سه ماه پس از ورود به کبک

هر دو مسیر این برنامه فقط برای افرادی باز هستند که فرانسوی بلد باشند. اگر زبان فرانسوی بلد هستید، باید سطح شما متوسط پیشرفته (سطح 7) باشد. اگر هم زبان فرانسوی بلد نیستید، به طور خودکار در یک برنامه ویژه به نام Accompagnement Québec ثبت نام خواهید شد. این برنامه کاملا رایگان به شما کمک می‌کند تا زمان اقامت خود در کبک، زبان فرانسه را یاد بگیرید.

برنامه های استانی کبک با ویزموندو

برنامه های استانی کبک در معرض تغییر و تحول دائم هستند؛ بنابراین به کمک حرفه‌ای و اطلاعات کاملا به‌روز نیاز دارید. موسسه مهاجرتی ویزموندو با سال‌ها تجربه موفق در انواع برنامه‌های استانی کانادا در خدمت شما قرار دارد. شما می‌توانید یک مشاوره رایگان با ویزموندو داشته باشید و اطلاعات لازم درباره برنامه‌های استان کبک را دریافت کنید. پس فرصت را از دست ندهید و قبل از بسته شدن برنامه‌ها، شانس خود را با ما امتحان کنید.

مشاوره رایگان برنامه های استانی کبک​

جهت بررسی شرایط خود و اقدام برای دریافت برنامه های استانی کبک، نام شریف و شماره تماس خود را وارد کنید، تا ما با شما تماس بگیریم.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *