موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

ویزای شینگن (شنگن)

برای گرفتن ویزای شینگن باید ترتیب و الزامات خاصی را رعایت کرد. هرگونه کوتاهی یا ارسال مدارک ناقص می‌تواند منجر به رد ویزای شنگن شما شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم برای این منظور از کارشناسان متخصص ویزموندو مشاوره رایگان دریافت کنید. منطقه شنگن متشکل از ۲۷ کشور است که توافق کرده‌اند به‌عنوان یک کشور واحد، اجازه تردد آزادانه شهروندان در این منطقه را بدهند. کسانی که قصد سفر به اروپا را داشته باشند، چنانچه بخواهند وارد حوزه شینگن شوند، باید ویزا شینگن بگیرند.

ویزای شینگن (شنگن)
ستاره منصوری

ستاره منصوری

کارشناس ویزا

زمان مطالعه : 12 دقیقه

فهرست مطالب
فهرست مطالب

شنگن یعنی چی؟

Schengen Area منطقه شنگن به ۲۷ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند. در مورد بین‌الملل نیز با گرفتن ویزا هرکدام از کشورهای این منطقه، می‌توان به دیگر کشورها نیز بدون نیاز به ویزا تازه، سفر نمود. این منطقه یکی از بزرگ‌ترین مناطق جهان است که کنترل مرزها در آن به‌طور رسمی پایان یافته است.

ویزای شنگن یا شینگن

شرایط ویزای شینگن

ارائه تمکن مالی مناسب: ارائه گواهی تمکن مالی ثابت می‌کند متقاضی ویزای شنگن برای تامین هزینه های سفر و اقامت خود در کشور مقصد مشکلی نداشته و نیازمند حمایت مالی شخص دیگری نیست. لازم به ذکر است، میزان تمکن مالی به نسبت درآمد، شغل و گردش حساب متقاضی از شخصی به شخص دیگر متغیر است.
هدف از سفر به حوزه شنگن: با ارائه یک اقرارنامه و برنامه ی سفر منظم و دقیق میتوانید موافقت افسر سفارت برای اعطای ویزا را کسب نمایید.
شرایط سنی متقاضی: شرایط سفر به منطقه شنگن در برخی موارد برای افراد بالای ۳۰ سال هموار تر است.
گردش حساب: گردش حساب شامل مبالغ ورودی و خروجی حساب شما در یک بازه ی زمانی تعیین شده از طرف سفارت کشور مقصد است و تاثیر به سزایی در روند بررسی درخواست ویزای شما خواهد داشت. گردش حساب در مقایسه با درآمد ماهانه شما باید دارای تناسب بوده و تمکن مالی بسیار بالا و یا بسیار پایین در روند اخذ ویزا اختلال ایجاد می کند.

ویزای شینگن شامل کدام کشورهاست؟

کشورهای اروپایی که برای ورود به آنها باید ویزای شینگن بگیرید:

اتریش
بلژیک
کرواسی
جمهوری چک
دانمارک
استونی
فنلاند
فرانسه
آلمان
یونان
مجارستان
ایسلند
ایتالیا
لتونی
لیختن‌اشتاین
لیتوانی
لوکزامبورگ
مالت
هلند
نروژ
لهستان
پرتغال
اسلواکی
اسلوونی
اسپانیا
سوئد
سوئیس

کشورهای رومانی و بلغارستان نیز در تاریخ 31 مارس 2024 به اتحادیه شنگن پیوستند. 

کشورهای کوچک موناکو، آندورا و واتیکان به‌صورت رسمی عضو پیمان شینگن نیستند، اما در داخل منطقه در نظر گرفته شده‌اند و کنترل‌های مرزی را اعمال نمی‌کنند. ایرلند و قبرس نیز خارج از منطقه شینگن قرار دارند، اما از نظر قانونی موظف به پیوستن به اتحادیه اروپا در آینده هستند.

مراحل درخواست و اخذ ویزای شینگن (شنگن) را به کارشناسان متخصص ویزموندو بسپارید تا شانس دریافت ویزای شما افزایش یابد!

انواع ویزای شنگن

هنگام برنامه‌ریزی برای بازدید از منطقه شینگن، ابتدا باید نوع ویزای مورد نیاز خود را که مستقیما با هدف سفر شما مطابقت دارد، تعیین کنید. به‌طور کلی ویزای شینگن به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

ویزای شینگن یکنواخت (USV)

 • ویزای شینگن یکنواخت در تمام ۲۷ کشور عضو منطقه شینگن معتبر است. برای اقامت کوتاه مدت با هدف توریستی ،کاری یا دیدار خانواده و این ویزا به دارنده آن اجازه می دهد که تا ۹۰ روز در حوزه شنگن اقامت داشته باشد.


روادید با اعتبار سرزمینی محدود (LTV)

 • این ویزاها عموما برای کشورهای شینگن که ویزا را صادر کرده‌اند، معتبر هستند. LTV در برخی موارد برای سایر کشورهای شینگن که به‌طور خاص در هنگام درخواست ویزا ذکر شده‌اند نیز معتبر است. دریافت این ویزا، مجوز دسترسی به همه کشورهای شینگن را نمی‌دهد.


ویزای ملی (نوع D)

 • این ویزاها که به آنها ویزای شینگن مولتی نیز می‌گویند، برای اقامت طولانی‌مدت (بیش از سه ماه) در کشور صادرکننده شینگن هستند. این ویزا در درجه اول به دارنده اجازه می‌دهد در یک کشور خاص زندگی، کار یا تحصیل کند، همچنین اجازه می‌دهد تا ۹۰ روز از یک دوره ۱۸۰ روزه به سایر کشورهای شینگن سفر کند.

در میان این سه دسته کلی، انواع مختلفی از ویزاها با توجه به هدف سفر وجود دارند، مانند گردشگری، تجاری، تحصیلی و غیره.

ویزای شینگن کوتاه مدت

ویزاهای کوتاه مدت به دارنده، اجازه اقامت در منطقه شینگن برای مدت محدودی را می‌دهند که معمولاً حداکثر ۹۰ روز در طی مدت ۱۸۰ روز است.

ویزای ترانزیت فرودگاهی (نوع A)

 • این ویزا برای افرادی که باید از طریق یک فرودگاه کشور شینگن در مسیر رسیدن به مقصد نهایی خود عبور کنند، ضروری است. نیاز به این ویزا، به ملیت افراد بستگی دارد. این ویزا به دارنده اجازه نمی‌دهد منطقه ترانزیت فرودگاه یا بندر دریایی در کشور شینگن را که از آن عبور می‌کند، ترک کند.

ویزای ترانزیت (نوع B)

 • این ویزا مخصوص کسانی است که باید برای رسیدن به کشوری خارج از شینگن، از یک کشور در منطقه شینگن عبور کنند. این افراد وارد خاک کشور شینگن می‌شوند. مجوز اقامت آن‌ها معمولا بسیار کوتاه و حداکثر پنج روز است.


ویزای توریستی (نوع C)

 • محبوب‌ترین ویزای شینگن ویزای نوع C یا اقامت کوتاه مدت است. این ویزا توسط خدمات ویزا (کنسولگری‌ها، سفارتخانه‌ها و …) یک کشور شینگن اعطا می‌شود. ویزای نوع C برای اقامت یا سفر تا ۹۰ روز در طول ۱۸۰ روز در داخل منطقه شینگن معتبر است. ویزای توریستی کوتاه مدت دسته C ممکن است ویزای یک‌بار ورود، دو بار ورود یا چند بار ورود باشد.


ویزای تجاری

 • این ویزا برای افرادی است که قصد انجام فعالیت‌های تجاری از جمله جلسات، کنفرانس‌ها ،آموزش یا نمایشگاه های تجاری در منطقه شینگن را دارند.


ویزای بازدید از خانواده/دوستان

 • این ویزا همان‌طور که از نام آن مشخص است، برای دیدار با خانواده یا اقوام یا دوستان در منطقه شینگن مناسب است.

ویزای بلند مدت شینگن

ویزای بلند مدت مخصوص کسانی است که قصد اقامت طولانی‌مدت (بیش از ۹۰ روز) در منطقه شینگن را دارند. آن‌ها اهداف مختلفی از جمله تحصیل، اشتغال و اقامت غیر مرتبط با گردشگری را در خود جای می‌دهند.


ویزای دانشجویی

 • این ویزا برای دانشجویانی طراحی شده است که در یک موسسه آموزشی در منطقه شینگن پذیرفته شده‌اند. اعتبار این ویزا متناسب با دوره تحصیلی است. دانشجو می‌تواند تا زمان پایان تحصیلات به صورت سالانه این ویزا را تمدید کند.


ویزای کار (استخدام)

 • این ویزا مناسب افرادی است که از قبل یک پیشنهاد شغلی در منطقه شینگن دریافت کرده‌اند. اعتبار این ویزا نیز بر اساس قرارداد کاری متقاضی مشخص می‌شود.


ویزای نوع D

 • این ویزای بلند مدت مناسب کسانی است که به دنبال اقامت در هر کشور شینگن برای مقاصد غیر گردشگری مانند تحصیل، کار یا سایر فعالیت‌های طولانی‌مدت هستند.

تاریخچه شنگن

کسانی که میخواهند بدانند ویزای شینگن چیست بهتر است کمی با تاریخچه آن آشنا شوند. شینگن روستایی در لوکزامبورگ است جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند که پس از جنگ جهانی دوم و ظهور جامعه اقتصادی اروپا (که تبدیل به اتحادیه اروپا شد)، بحث‌هایی برای سفرهای رایگان اروپایی‌ها در این قاره به راه افتاد.

سرانجام در دهه 1980 بحث بر سر این ایده، به اقدامی ملموس منتهی شد. فرانسه و آلمان در 17 ژوئن 1984 اولین گام به‌سوی شینگن را با توافق بر سر تعیین شرایط لازم برای رفت و آمد آزادانه شهروندان دو کشور برداشتند. سپس این توافق به توافقنامه شینگن تبدیل شد که توسط پنج کشور شامل: فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند در 14 ژوئن 1985 به امضا رسید.

پنج سال بعد، در 19 ژوئن 1990، کنوانسیونی امضا شد که در آن، مقررات مشخصی برای ایجاد ویزای شینگن و چگونگی انجام آن وجود داشت. اندکی پس از آن، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و یونان نیز به آن ملحق شدند. در نهایت، شینگن لازم‌الاجرا و در 27 مارس 1995 عملیاتی شد. ویزای توریستی شینگن به افراد اجازه می‌دهد حداکثر به مدت 90 روز در یک دوره 6 ماهه با هدف سفر یا بازدید از اروپا وارد منطقه شینگن شوند.

زمان درخواست ویزای شینگن

تا چندی پیش، مسافران باید از ۳ ماه قبل از زمان سفر خود برای اخذ ویزای شینگن درخواست می‌دادند. در حال حاضر، این زمان به ۶ ماه افزایش یافته است. حالا متقاضیان می‌توانند از ۶ ماه قبل از سفر درخواست خود را ارائه کنند. دریانوردان و ملوانان می‌توانند از ۹ ماه قبل درخواست دهند.

مدت اعتبار ویزای شینگن

ویزای شینگن معمولا ۹۰ روز از تاریخ صدور اعتبار دارد. با این حال، برخی از کشورهای شینگن ممکن است ویزاهای کمتر از ۹۰ روز صادر کنند. قبل از سفر حتما اعتبار ویزای شینگن خود را بررسی کنید. اگر ویزای شما کمتر از ۹۰ روز اعتبار دارد، ممکن است بتوانید زمانی که در یکی از کشورهای شینگن هستید، آن را تمدید کنید.

هزینه ویزای شینگن

قیمت ویزای شنگن با توجه به چند عامل مانند کشور، تابعیت و هدف سفر شما متفاوت است. با این حال، اکثر مردم می‌توانند انتظار داشته باشند که حدود ۸۰ تا ۱۲۰ یورو برای ویزای شینگن بپردازند. هزینه مورد نیاز برای ویزای شینگن به این ترتیب است:

درخواست ویزای استاندارد
ویزای شینگن برای کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال
ویزای شینگن برای کودکانی که زیر ۶ سال دارند
۸۰ تا ۱۲۰ یورو
۴۰ یورو
رایگان

لطفا توجه داشته باشید که این ارقام فقط هزینه‌های استاندارد ویزای شینگن هستند و بین هزینه‌های ویزای مولتی شینگن با سینگل فرقی وجود ندارد. در صورت ارائه مدارک اضافی یا شرکت در مصاحبه حضوری، ممکن است از شما خواسته شود هزینه‌های اضافی بپردازید. هزینه‌های ویزای شینگن غیرقابل استرداد هستند؛ بنابراین ضروری است قبل از ارسال درخواست خود اطمینان حاصل کنید که تمام شرایط لازم را دارید.

مدارک لازم ویزای شینگن

هنگام درخواست ویزا برای سفر به منطقه شینگن، باید مدارکی را ارائه دهید. کشورهای شینگن لیستی از مدارک مورد نیاز مطابق با هدف سفر را معرفی کرده‌اند. این الزامات برای هر کشور شینگن کم‌وبیش یکسان هستند.

پاسپورت معتبر با بیش از شش ماه اعتبار از تاریخ سفر

عکس پرسنلی

رزرو بلیت رفت و برگشت و برنامه سفر

فرم درخواست ویزای شینگن

اصل شناسنامه و کارت ملی

تمکن مالی

گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی اشتغال به کار

ارائه گردش حساب سه ماهه اخیر

دعوتنامه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای شینگن تکمیل و امضا شده
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس ۳،۵ در ۴٫۵ که به تازگی برای ویزای شینگن گرفته شده باشد.
 • دعوتنامه
 • پاسپورت معتبر با بیش از شش ماه اعتبار از تاریخ سفر. لطفا مطمئن شوید که گذرنامه دارای ۲ صفحه خالی باشد.
 • رزرو بلیت رفت و برگشت و برنامه سفر به انضمام تاریخ پرواز که ورود و خروج از کشور شینگن را مشخص می‌کند. برخی از مقامات شینگن هنگام درخواست ویزا، برنامه سفر را می‌پذیرند؛ اما پس از دریافت ویزا، بلیت اصلی هواپیما را درخواست می‌کنند.
 • ارائه مدرکی مبنی بر رزرو هتل. اگر متقاضی نزد یکی از اقوام یا دوستان خود اقامت داشته باشد، مقامات مربوط می‌توانند مدرکی از محل اقامت او درخواست کنند.
 • فیش پرداخت هزینه‌ها
 • بیمه مسافرتی و پزشکی تا سقف ۳۰ هزار یورو
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک شغلی
 • ارائه گردش حساب سه‌ماهه اخیر
 • ارائه دعوتنامه الزامی نیست اما داشتن آن امتیاز محسوب می‌شود. کسی که برای شما دعوتنامه می‌فرستد، باید مدارک هویتی خود و نامه حمایت مالی که شامل گردش حساب بانکی میباشد را ارائه دهد. همچنین اگر قرار است در منزل دعوت کننده اسکان داشته باشید، آدرس کامل آن باید ارائه شود.
 • گواهی اشتغال به کار: (به‌عنوان‌مثال نامه‌ای از شرکت مبنی بر دستمزد ماهانه، ادامه کار پس از دوره مرخصی و مدت مرخصی و غیره)
 • گواهی اشتغال به تحصیل: اگر متقاضی محصل / دانشجو است، نامه‌ای از مدرسه / دانشگاه که حضور وی را تأیید می‌کند.
یک سوال پر تکرار !
اگر یک بار برای ویزای شینگن اقدام کرده باشم و ریجکت شده باشم، باز هم میتوانم اقدام کنم؟
پاسخ کارشناس ویزموندو
در ابتدا شرایط شما، پرونده و فرم های شما باید بررسی شود. اگر لازم شد نوت آفیسر گرفته شود تا دلیل ریجکتی شما مشخص شود. سپس با رفع ایرادات موجود در پرونده، میتوانید مجددا برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید.
شرایط ویزای شینگن کشورهای مختلف، تفاوت های جزئی و ریزه کاری هایی دارد که کارشناسان با تجربه ویزموندو به خوبی از آنها آگاه هستند.
مشاوره رایگان

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ نکات دریافت ویزای شینگن

اولین قدم برای دریافت ویزای شینگن مراجعه به سایت سفارت یا کنسولگری کشور مقصد و ثبت نام و دریافت وقت انگشت نگاری است. اگر قصد دارید از بیش از یک کشور در منطقه شینگن بازدید کنید، در سفارت کشوری که بیشترین زمان را در آن سپری خواهید کرد، درخواست دهید. برای بالا بردن شانس موفقیت، بهتر است از کارشناسان مهاجرتی ویزموندو مشاوره رایگان دریافت کنید.
برخی از نکات مهم برای دریافت ویزا شنگن عبارت‌اند از:

 • در روز مراجعه به سفارت بین ۸۰ تا ۱۲۰ یورو همراه داشته باشید.
 • دریافت نوبت به صورت گروهی دارای محدودیت و تا ۶ نفر امکان‌پذیر است و هزینه ی آن باید به صورت یک جا به ازای تمامی نفرات پرداخت شود.
 • متقاضی در زمان دریافت وقت انگشت نگاری ملزم به پرداخت هزینه ریالی است و بعد از انجام انگشت نگاری در روز مقرر، مبلغ ریالی پرداخت شده به صورت کارت هدیه و یا پس از تکمیل فرم عودت وجه بازگردانده می شود.
 • در زمان تعیین وقت سفارت به این نکته توجه فرمایید که برخی از ساعات روز VIP محسوب شده و لازم است برای رزرو آنها هزینه ی بیشتری بپردازید.

مشاوره دریافت ویزا شینگن

دریافت ویزا شینگن می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد. رد شدن ویزا علاوه بر آسیب مالی باعث افت روحیه و به هم ریختن برنامه سفرتان می‌شود. نکات مهمی در طی مراحل دریافت ویزا وجود دارند که بهتر است برای آگاهی از تمامی آن‌ها، از کارشناسان متخصص ویزموندو کمک بگیرید.

کارشناسان متخصص و با تجربه‌ی ما به شما مشاوره‌ی رایگان می‌دهند حتی اگر نخواهید با ما همکاری داشته باشید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای دستیابی به اهداف خود و گرفتن ویزای شینگن از ویزموندو کمک بگیرید.

مشاوره رایگان ویزای شنگن

باعث افتخار است که ما را انتخاب کردید! به زودی با شما تماس می گیریم.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

سوالات متداول

در حال حاضر، 27 کشور عضو پیمان شینگن هستند.


برخی از مهم‌ترین شرایط برای گرفتن ویزای شینگن شامل نداشتن سابقه کیفری، داشتن تمکن مالی و داشتن دلیل موجه برای سفر است.

ویزای توریستی شینگن که رایج‌ترین نوع آن است، 90 روز اعتبار دارد.

از 6 ماه قبل از زمان سفر می‌توانید برای ویزای شینگن درخواست دهید.


هزینه درخواست ویزای استاندارد شینگن 80 تا 120 یورو، ویزای شینگن برای کودکان بین 6 تا 11 سال 40 یورو و ویزای کودکانی که زیر 6 سال دارند، رایگان است.

در تمامی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای عضو پیمان شینگن می‌توان برای این ویزا اقدام کرد.


درصورتی‌که بخواهید به چند کشور سفر کنید، بهتر است به سفارت کشوری که بیشترین زمان را در آن خواهید گذراند، مراجعه کنید.


خیر، مدارک باید توسط خود متقاضی و در زمان انگشت‌نگاری تحویل داده شوند.


سوالاتی که در زمان مصاحبه ویزا پرسیده می‌شوند، بیشتر در زمینه انگیزه و هدف از سفر، چگونگی تامین هزینه‌های سفر، وضعیت کنونی متقاضی و … هستند. تمامی سوالات باید صادقانه پاسخ داده شوند.

خیر، توصیه می‌شود بلیت هواپیما را قبل از دریافت ویزا خریداری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *