موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو

خروج از کشور مشمولین سربازی

خروج از کشور مشمولین سربازی چه شرایط و قوانینی دارد؟

خروج از کشور مشمولین سربازی در ایران یک فرآیند تقریبا پردردسر اما کاملا امکان‌پذیر است. طبق قانون کشور، پسران هنگام رسیدن به سن 18 سالگی، مشمول خدمت سربازی بوده و باید آن را بگذارنند. در صورتی که فرد هنوز دوره خدمت خود را نگذرانده باشد، شرایط سختی برای سفر به کشورهای دیگر خواهد داشت. این افراد باید یا به دلیلی موجه معافیت موقت یا دائم دریافت کرده یا وثیقه مالی ارائه دهند.
خروج از کشور مشمولین سربازی
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 7 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

خروج از کشور مشمولین سربازی در ایران یک فرآیند تقریبا پردردسر اما کاملا امکان‌پذیر است. طبق قانون کشور، پسران هنگام رسیدن به سن 18 سالگی، مشمول خدمت سربازی بوده و باید آن را بگذارنند. در صورتی که فرد هنوز دوره خدمت خود را نگذرانده باشد، شرایط سختی برای سفر به کشورهای دیگر خواهد داشت. این افراد باید یا به دلیلی موجه معافیت موقت یا دائم دریافت کرده یا وثیقه مالی ارائه دهند.

شرایط خروج از کشور مشمولین غایب نگرانی افراد بسیاری در ایران است؛ خصوصا کسانی که برای تحصیل قصد مهاجرت دارند، باید کاملا از این شرایط آگاه باشند. ویزموندو با ارائه خدمات مشاوره حرفه‌‌ای می‌تواند به شما در فرآیند خروج از کشور کمک کند. در ادامه شما را با شرایط مختلف این امر و نحوه انجام آن آشنا خواهیم کرد.

 

شرایط خروج از کشور مشمولین

با رسیدن به سن 18 سالگی رسیده، هر فردی مشمول خدمت حساب می‌شود. این امر باعث شده که سه راه پیش روی فرد مشمول، قرار گیرند که عبارتند از:

 1. ثبت نام در خدمت سربازی
 2. درخواست معافیت
 3. ادامه تحصیل

در هر یک از این سناریوها، قوانین خاصی برای خروج از کشور اعمال می‌شوند که به افراد اجازه می‌دهند تا با انواع مختلف ویزا و ارائه وثیقه سربازی، خارج شوند. شرایط کلیدی خروج از کشور مشمولین سربازی عبارتند از:

 1. اجتناب از غیبت غیرموجه
 2. اخذ گذرنامه از طریق دفاتر پلیس +10
 3. داشتن گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 4. ارائه وجه نقد بر اساس نوع سفر
 5. استفاده از اشتغال به تحصیل (برای دانشجویان)
 6. اجازه خروج از کشور تا یک ماه قبل از تاریخ اعزام
 7. خروج معافیت موقت، کفالت یا پزشکی
 8. ارائه پذیرش در دانشگاه خارجی + ویزای تحصیلی از کشور مقصد (مخصوص سفرهای تحصیلی)
 9. تاییدیه فدراسیون ورزشی (برای سفرهای مرتبط با ورزش)
 10. تاییدیه از دانشگاه + گواهی اشتغال به تحصیل (برای سفرهای تحقیقاتی)

 

خروج از کشور مشمولین غایب

 

خروج از کشور مشمولین غایب

در صورتی که مشمول بالای 18 سال، هیچ یک از شرایط خروج از کشور مشمولین سربازی گفته شده را نداشته باشد، غایب تلقی می‌شود و برای خروج از کشور باید از طریق پلیس +10 دلیل موجه غیبت خود را ارائه کند. این توجیه فقط برای اعزام یا معافیت قابل استفاده است.

کسانی که غایب بوده و مایل به خروج از کشور هستند، باید برای احراز غیبت به پلیس +10 مراجعه کنند. آنها متعاقبا می‌توانند مراحل معافیت را آغاز کرده یا برگه اعزام دریافت نمایند. پس از تأیید وضعیت خدمت، چه در حالت اعزام و چه معافی، فرد قادر به سفر به خارج از کشور خواهد بود. البته برای مشمولین ارائه وثیقه خروج از کشور الزامی است.

 

میزان وثیقه خروج از کشور مشمولی

در صورت نداشتن کارت معافیت یا کارت پایان خدمت، فرد مشمول موظف به ارائه وثیقه برای خروج از کشور است. ودیعه خروج از کشور مشمولین به نسبت نوع سفر تعیین شده که بر این اساس، آخرین تغییرات نرخ آن عبارتند از:

 1. سفرهای زیارتی: این سفرها دارای وثیقه 5 میلیون تومانی بوده و مدت آنها به نسبت مقصد، عراق یا عربستان، تعیین می‌شود.
 2. سفرهای تحقیقاتی: این نوع سفرها نیازمند وثیقه ۱۵ میلیون تومانی برای خروج از کشور مشمولین سربازی هستند. همچنین مدت زمان آنها نسبت به نوع سفر تا 6 ماه به طول می‌انجامد.
 3. سفرهای تفریحی و سیاحتی: برای این سفرها باید مبلغ ۳۰ میلیون تومان وثیقه ارائه دهید تا بتوانید حداکثر 30 روز در خارج از کشور بمانید.
 4. سفرهای تحصیلی: بازه این نوع سفر به نسبت مقطع تحصیلی مشمول تعیین شده و نیازمند وثیقه ۴۰ میلیون تومانی برای خروج از کشور مشمولین سربازی است.

برای ارائه وثیقه، ابتدا باید تمام مدارک شما توسط پلیس+۱۰ تایید شده و سپس وثیقه را از طریق فیش بانکی و معرفی نامه بانکی یا به صورت آنلاین از طریق سامانه پلیس من ارائه دهید.

 

مدارک خروج از کشور

 

مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور

سازمان وظیفه عمومی مدارک مورد نیاز خروج از کشور مشمولین سربازی را اعلام کرده و افراد برای هر نوع سفر، ملزم به ارائه این مدارک به پلیس +10 هستند. این مدارک عبارتند از:

 1. گذرنامه یا پاسپورت
 2. حضور در دفاتر پلیس+۱۰ و انگشت نگاری الکترونیکی
 3. حضور در دفاتر پلیس+۱۰ و عکس برداری توسط پلیس+۱۰
 4. ارائه اصل مدارک شناسی (کارت ملی + شناسنامه)
 5. گواهی اشتغال به تحصیل (مخصوص مشمولین در حین تحصیل)
 6. ارائه برگه سبز یا برگه اعزام (مخصوص مشمولین آماده به خدمت)
 7. ارائه گواهی سفر تحقیقاتی
 8. ارائه تاییدیه وزارت علوم یا بهداشت + ویزای تحصیلی (مخصوص سفرهای تحصیلی)

در صورت ناقص بودن یا نبود هر یک از این مدارک، امکان خروج از کشور وجود ندارد. با داشتن این مدارک می‌توانید به پلیس +10 مراجعه کنید تا گذرنامه شما در طول کمتر از یک ماه صادر شود. البته این فرآیند به زودی به صورت آنلاین قابل انجام خواهد بود.

 

خروج با برگه اعزام

 

تعداد دفعات خروج از کشور دانشجویان

افرادی که از پذیرش تحصیلی برای خروج از کشور استفاده می‌کنند، می‌توانند آزادانه به کشور مقصد خود رفت و آمد کنند، مشروط بر اینکه خروج آنها توسط کشور مذکور پذیرفته شود. در شرایط خاص، مانند شرایط همه‌گیری COVID-19، دوره ورود و خروج آنها ممکن است تمدید گردد. از سوی دیگر، افرادی که برای مقاصد تفریحی از کشور خارج می‌شوند اما ظرف 30 روز به کشور باز نمی­گردند، به مدت 3 سال از خروج مجدد منع خواهند شد.

اگر مدت اقامت بیش از 30 روز شده، اما فرد همچنان دارای معافیت تحصیلی در ایران باشد، ممکن است به کشور بازگردد؛ با این حال همچنان به مدت 6 ماه ممنوع الخروج خواهد بود. افرادی که حداقل برای 3 سال متوالی در خارج از کشور اقامت داشته باشند، می‌توانند حداکثر تا 2 بار در مدت 90 روز با گذرنامه ایرانی و تایید سفارت ایران در کشور مقیم خود، به ایران سفر کنند.

مهر تایید افراد غایب به طور رسمی در گذرنامه آنها ثبت شده است. البته برای این روش ورود و خروج از کشور مشمولین سربازی وثیقه‌ای دریافت نمی شود.

 

خروج برای مقاصد تحصیلی

 

نکاتی بسیار مهم در زمینه خروج از کشور مشمولان نظام وظیفه

برای خروج از کشور مشمولین سربازی به شیوه‌ای قانونی و عدم مواجهه با مشکل، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • عدم رعایت مهلت تعیین شده برای بازگشت به کشور و معرفی به سازمان نظام وظیفه در ایران، جریمه نقدی را به دنبال دارد. این مجازات ممکن است شامل ممنوعیت سفر از شش ماه تا یک سال باشد. علاوه بر این، تاخیر طولانی مدت در انجام تعهدات شما می‌تواند منجر به اقدامات قانونی در کنار اعمال جریمه شود.
 • در نظر داشته باشید که تنها یک بار با مجوز ارائه شده مجاز به خروج از کشور هستید.
 • پس از بازگشت حتما به سازمان نظام وظیفه مراجعه کرده تا پس از تأیید حضور، ودیعه خود را دریافت کنید.
 • عدم پایبندی به سیاست مرجوعی یا مطالبه وثیقه خود در مدت زمان تعیین شده منجر به ضبط وثیقه به نفع دولت و بدون امکان استرداد وجه می‌شود.

 

شرایط خروج از کشور مشمولان سربازی چگونه است؟

در ایران مردان بالای 18 سال ملزم به انجام خدمت سربازی هستند. عدم انجام این کار منجر به از دست رفتن برخی از حقوق شهروندی و خدمات دولتی، از جمله امکان خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت یا معافیت می‌شود. برای مشمولین بسیار مهم است که وضعیت سربازی خود را مشخص کنند، حتی اگر گذرنامه خود را قبل از رسیدن به 18 سالگی دریافت کرده باشند.

در برخی موارد، افراد مشمول خدمت اجباری ممکن است مجبور به ترک کشور شوند. در چنین مواردی باید شرایط خروج از کشور را رعایت کنند. شرایط لازم برای خروج از کشور مشمولین سربازی عبارتند از:

 1. داشتن معافیت پزشکی یا کفالت
 2. داشتن گواهی اشتغال به تحصیل یا معافیت تحصیلی با رسیدن به 18 سالگی
 3. فارغ التحصیل بودن از دبیرستان با زمان باقی مانده از سربازی
 4. رعایت دقیق الزامات خدمت سربازی

غیبت‌های غیرمجاز در انجام وظایف سربازی، روند خروج از کشور را پیچیده می‌کنند؛ ضمن اینکه برای اطمینان از بازگشت مشمولین، از آنها ودیعه‌ای دریافت می‌شود که میزان آن بر اساس ماهیت سفر متفاوت است.

 

امکان سفرهای تحصیلی برای مشمولین

 

انواع سفر و شرایط آن برای مشمولین نظام وظیفه

به طور کلی، انواع سفر و شرایط خروج از کشور مشمولین سربازی در هر یک عبارتند از:

 

 • سفرهای علمی

 1. سفری که به منظور شرکت در کارگاه‌های آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی، کنفرانس‌ها یا همایش علمی بین‌المللی برای ارائه مقالات صورت گیرد.
 2. در این سفر مشمول باید فاقد غیبت و دارای معافیت تحصیلی باشد.
 3. برای مقالات و کنفرانس‌های علمی، در تمامی مقاطع تحصیلی، حداکثر ۳۰ روز مهلت وجود دارد.
 4. بازه حداکثری خروج از کشور برای شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، حداکثر ۴۵ روز است.
 5. سپردن وثیقه 8 میلیونی در این نوع سفر الزامی است.

 

 • سفرهای زیارتی

 1. سفرهایی که به قصد زیارت عتبات عالیات در کشور عراق و سوریه یا انجام مناسک حج عمره و تمتع در کشور عربستان باشند.
 2. مشمول باید برای این سفر فاقد غیبت باشد.
 3. داشتن معافیت تحصیلی و وضعیت تحصیلی مشخص برای خروج از کشور مشمولین سربازی الزامی است.
 4. مشمول در سنوات اولیه تحصیلی یا سنوات ارفاقی قرار داشته باشد.
 5. مشمولان بدون وضعیت تحصیلی، ملزم به ارائه وثیقه 3 میلیونی هستند.
 6. حداکثر بازه خروج برای اساتید 180 روز، دانشجویان و طلاب 30 روز و کاروان‌های زیارتی 60 روز است.

 

 • سفرهای مطالعاتی

 1. سفر مطالعات شامل سفر برای تحصیلات تکمیلی مانند مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد جهت پیشرفت تحصیلی یا برای تحقیق، آزمایش یا استفاده از تجربیات سایر کشورها صورت می‌گیرد.
 2. معافیت تحصیلی الزامی است.
 3. حداکثر مدت زمان خروج از کشور مشمولین سربازی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد ۶ ماه و برای دانشجویان دکتری یک سال است.

 

 • سفرهای سیاحتی

 1. سفر سیاحتی به منظور گردش، افزایش اطلاعات و معلومات فردی یا دیدار از بستگان ساکن خارج از کشور صورت می‌گیرد.
 2. عدم غیبت یا داشتن معافیت موقت الزامی است.
 3. حداکثر مدت زمان این سفرها ۲۰ روز می‌باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق درباره وضعیت سربازی خود و سفر مورد نظر، می‌توانید با کارشناسان ویزموندو مشورت کنید.

 

پرداخت وثیقه برای سفر

 

شرایط و مراحل خروج از کشور با برگه اعزام

یک روش جایگزین برای خروج از کشور وجود دارد که بسیاری از مشمولان از آن بی اطلاع هستند. این روش، استفاده از برگه اعزام به خدمت است. در صورتی که فردی غیبت بدون دلیل نداشته باشد، می‌تواند با ارسال دفترچه اعزام از کشور خارج شود. البته این امر در صورتی امکان‌پذیر است که حداقل یک ماه تا زمان اعزام مشمول باقی مانده باشد.

این شرایط خروج از کشور مشمولین سربازی معمولا در بین افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند اما زمانی کمتر از یک سال بعد از فرجه تحصیلشان باقی مانده، رایج است. با این روش هیچ غیبتی برای این افراد رد نمی شود. افرادی که در حال خدمت بوده و غیبت نداشته باشند، با ایست خدمت زدن امکان خروج از کشور را دارند.

 

بهترین روش استفاده از شرایط خروج از کشور با برگه اعزام

با توجه به اینکه در حال حاضر مشمولین با هر مدرک تحصیلی، قابلیت اعزام در تمامی ماه‌های سال را دارند، فرصت سفر با برگه اعزام کمی کمتر شده است. با این حال با ارسال دفترچه اعزامی در نیمه دوم ماه، حداقل 45 روز زمان تا اعزام بدست می‌آورید. این بازه فرصتی 15 روزه برای خروج از کشور مشمولین سربازی را ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید تاریخ اعزام خود را تمدید کنید.

 

بازه مشخص برای خروج از کشور

 

در صورت عدم بازگشت فرد تکلیف وثیقه وی چه می‌شود؟

فرآیند خروج از کشور مشمولین سربازی پیچیدگی و چالش‌های بسیاری دارد. از این رو بسیاری از افرادی که تحصیلات خود را در خارج از کشور دنبال می‌کنند، اغلب ترجیح می‌دهند که برای کار و اقامت در کشور میزبان خود باقی بمانند. در این صورت، مقامات مسئول نظارت بر اجرای تعهدات باید در صورت تاخیر، به فرد و نماینده تعیین شده آنها اطلاع داده و اقدامات مقتضی را برای لغو تعهد آنها انجام دهند.

کسانی که در بازه زمانی تعیین شده برنگردند، واجد شرایط خروج مجدد نیستند و وثیقه آنها نیز ضبط می‌شود. همچنین به نسبت مقطع تحصیلی خود، ممنوع الخروج می‌شوند که بازه‌های آن عبارتند از:

 • کاردانی: ۲.۵ سال
 • کارشناسی پیوسته: ۵ سال
 • کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال
 • کارشناسی ارشد پیوسته: ۶ سال
 • کارشناسی ارشد ناپیوسته: ۳ سال
 • دکتری پزشکی پیوسته: ۸ سال
 • دکتری تخصصی ناپیوسته: ۶ سال

 

سخن آخر

خروج از کشور مشمولین سربازی یک فرآیند سخت اما امکان‌پذیر است. اگر شما هم مشمول خدمت سربازی بوده و قصد هر گونه سفر به خارج از کشور را دارید، می‌توانید با کارشناسان ویزموندو مشورت کنید. تخصص ما، امور مهاجرتی و مسافرتی بوده و می‌توانیم راهنمایی‌های لازم در این خصوص را به شما ارائه دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

میزان وثیقه خروج از کشور مشمولین سربازی کاملا بستگی به هدف و بازه سفر دارد.

پرداخت وثیقه می‌توانید از طریق سامانه سخا یا ارائه فیش بانکی صورت گیرد.

بله، در صورتی‌که فرد در موعد مقرر به کشور بازگردد، می‌تواند وثیقه خود را پس بگیرد.

این افراد ابتدا باید غیبت خود را توجیه کنند و سپس اقدام به اعزام یا معافیت برای خروج از کشور نمایند.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *