تفاوت های اساسی مشاور و وکیل مهاجرتی - ویزموندو
موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
فرق مشاور و وکیل مهاجرتی

فرق مشاور و وکیل مهاجرتی

در دنیای مهاجرت، مشاوران و وکلا بازیگران کلیدی هستند که به‌ افراد کمک می‌کنند تا راه خود را به کشورهای مختلف باز کنند. این دو گروه، اهمیت بسیاری در فرآیند مهاجرت دارند، اما ممکن است برخی از متقاضیان مهاجرت در انتخاب یکی این دو دسته مردد باشند. با ما همراه باشید، تا به بررسی فرق مشاور و وکیل مهاجرتی و خدماتی ارائه می‌دهند، بپردازیم.
فرق مشاور و وکیل مهاجرتی
Picture of نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

استخدام وکیل مهاجرتی یا دریافت مشاوره مهاجرتی؟

اگر به دنبال مهاجرت هستید، شاید احساس کنید که نیازی به استخدام مشاور یا وکیل مهاجرتی ندارید و به‌تنهایی از پس این کار برمی‌آیید. اما در واقعیت، هر ساله ده‌ها هزار نفر به کمک یک مشاور یا وکیل مهاجرتی فرآیند مهاجرت خود را آغاز می‌کنند و به‌راحتی به اهداف خود می‌رسند. اما سؤال اصلی این است که فرق مشاور و وکیل مهاجرتی چیست؟

در ابتدا اجازه دهید نکته‌ای را به‌وضوح بیان کنیم. هیچ الزامی جهت استخدام مشاور یا وکیل برای نمایندگی شما در فرآیند درخواست مهاجرت وجود ندارد. امکان دارد برای اقامت دائم، دریافت مجوز کار یا تحصیل و حتی بازدید موقت از یک کشور اروپایی یا آمریکایی بدون کمک یک کارشناس اقدام کنید. اما اگر تصمیم دارید تمامی مراحل را به‌تنهایی انجام دهید، در معرض سیستمی پیچیده از برنامه‌ها، مهلت‌ها، فرم‌ها و سایر مسائل تخصصی قرار خواهید گرفت. درصورتی‌که این روش برای شما چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، مواردی وجود دارند که در آن افراد به مشاوره با وکیل مهاجرتی روی می‌آورند.

آیا از راحتی لذت می‌برید یا با پر کردن فرم‌ها مشکل دارید؟

با همکاری یک نماینده مهاجرت، شما می‌توانید بیشترین زمان را برای تمرکز بر مسائل مهم مانند کار، تحصیل یا خانواده‌تان داشته باشید. این دلیل، برای بسیاری از افراد که به مشاوره یا وکیل مهاجرتی مراجعه ‌می‌کنند، کافی است. احتمالا برای اولین‌بار، باید فرم‌های مهاجرتی زیادی را پر کنید. بااین‌حال، یک مشاور یا وکیل باتجربه با تمامی جزئیات و سوالات مربوط به این فرم‌ها آشنا است. اگر شما مطمئن نیستید که باید کدام مدارک را جمع‌آوری کنید یا چگونه بهترین راه را برگزینید، یک مشاور یا وکیل مهاجرت می‌تواند در این مسیر چراغ راهتان باشد.

با همراهی مشاور یا وکیل مهاجرت کانادایی، مسیر مهاجرت هموارتر خواهد شد. کارشناسان باتجربه در این زمینه، می‌توانند فرآیند مهاجرت را برای شما تسهیل کنند. همچنین، خدمات آن‌ها تنها به پر کردن فرم‌ها محدود نمی‌شود، بلکه تجربه و دانش آن‌ها، نقش مهمی در افزایش شانس موفقیت برای اخذ اقامت در کشورهای اروپایی یا آمریکایی خواهد داشت.

رد شدن درخواست مهاجرت؛ گامی برای شروع دوباره

اگر پیش‌تر درخواست مهاجرت شما به کانادا یا سایر کشورها رد شده است، نگران نباشید. این اتفاق برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد و به‌منزله پایان مسیر مهاجرت شما نیست. دلایل رد شدن درخواست مهاجرت متنوع هستند. نامه‌ای که از مراجع مهاجرت دریافت می‌کنید، دلیل رد شدن درخواست شما را به‌طور دقیق شرح می‌دهد. در بسیاری از موارد، رد درخواست‌ها به‌دلیل ارائه مدارک ناقص یا نادرست، عدم تطابق شرایط با برنامه مهاجرتی و عدم اقناع افسران مهاجرت نسبت به شرایط این برنامه اتفاق می‌افتد.

به‌عنوان‌مثال، نشان‌دادن مدارک کافی برای اثبات وجود منابع مالی یا نیاز به ترک کانادا پس از انتهای اقامت موقت می‌تواند دلیلی برای رد درخواست شما باشد. از آن‌جا که احتمالاً تمایل ندارید تا دوباره با چالش رد شدن درخواست مهاجرت روبرو شوید، مشاوره با یک وکیل یا مشاور مهاجرتی باتجربه، می‌تواند راهگشا باشد.

سابقه کیفری چالش‌ها و راهکارها

داشتن سابقه کیفری، لزوما به معنای ارتکاب جرائم سنگین نیست. گاه جرائم جزئی، مانند رانندگی خطرناک یا دزدی کوچک نیز می‌توانند مانعی برای مهاجرت شما باشند. خبر خوب این است که روش‌هایی برای غلبه بر محکومیت کیفری وجود دارد، اما نیاز به دانش تخصصی دارد. با کمک یک مشاور یا وکیل مهاجرتی باتجربه، می‌توانید شانس موفقیت خود را در اخذ اقامت افزایش دهید.

مقایسه مشاور مهاجرتی و وکیل مهاجرتی

مقایسه مشاور مهاجرتی و وکیل مهاجرتی

انتخاب مشاور یا وکیل مهاجرت و تفاوت وکیل مهاجرت و مشاور امور مهاجرت به دو عامل اساسی مرتبط است که باید موردتوجه قرار گیرد:

 • خدمات: مشاوران و وکلای مهاجرتی طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهند که مهاجرت را برای شما آسان‌تر می‌کند، اما اصلی‌ترین فرق مشاور و وکیل مهاجرتی در میزان نمایندگی قانونی در دادگاه‌ها است. وکلای مهاجرتی در دادگاه‌های فدرال نماینده قانونی شما هستند. آن‌ها، می‌توانند با دفاع از شما در پرونده‌های پیچیده، لایحه‌های حقوقی را تنظیم و ارائه کنند.درحالی‌که، مشاوران تنها می‌توانند در مواردی که نیاز به تجدیدنظر در دادگاه وجود دارد، شرکت کنند.
 • تحصیلات: وکلای مهاجرتی، فارغ‌التحصیلان دانشکده حقوق هستند که طی دوره‌ تحصیلی خود، دانش وسیعی در زمینه‌های مختلف حقوقی کسب می‌کنند. آن‌ها معمولا در دو یا سه زمینه تخصص دارند. از طرف دیگر، مشاوران مهاجرت، دوره آموزشی ۶ تا ۱۲ماهه را در زمینه‌ قانون مهاجرت گذرانده و در آزمون سراسری شرکت کرده‌اند.

اهمیت داشتن وکیل یا مشاور در فرآیند مهاجرت، بسیار زیاد است. اگر لزوم مراجعه به دادگاه فدرال وجود داشته باشد، انتخاب وکیل از ابتدای فرآیند (در زمان ارسال) ایده‌ای منطقی به نظر می‌رسد. باید به یاد داشت که مشاوران مهاجرت، مجاز به حضور در دادگاه فدرال نیستند. تحصیلات، تنها بخشی از اعتبار وکیل یا مشاور مهاجرت به شمار می‌رود. تجربه و توانایی در تفسیر و اجرای قوانین نیز اهمیت بسیاری دارد.

مزایای دریافت مشاوره مهاجرتی رایگان

مشاوره مهاجرتی رایگان، می‌تواند گامی مهم در مسیر مهاجرت شما باشد. این نوع مشاوره مزایای متعددی دارد که عبارت‌اند از:

 • راهنمایی تخصصی کارشناسان مهاجرتی: دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مهاجرتی، می‌تواند راهنمایی‌های صحیح و کارآمد را در اختیار شما قرار دهد.
 • اطلاعات دقیق و به‌روز: مشاوران مهاجرتی، معمولا از آخرین تغییرات در قوانین و مقررات مهاجرتی مطلع هستند و اطلاعات دقیق و به‌روز را به شما ارائه می‌کنند.
 • ارزیابی شرایط: مشاوران با بررسی شرایط شما، احتمال موفقیتتان را در مهاجرت به کشور موردنظر ارزیابی می‌کنند. این ارزیابی می‌تواند به شما کمک کند تا از پیشرفت صحیح در فرآیند مهاجرت خود اطمینان حاصل کنید.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: دریافت مشاوره مهاجرتی رایگان می‌تواند به شما کمک کند تا در هزینه‌های مربوط به مشاوره صرفه‌جویی کنید و در کنار آن، اطمینان یابید تصمیماتی که درباره مهاجرت خود می‌گیرید، به‌درستی و بادقت اجرا می‌شوند.

خدمات مشاور قانونی مهاجرت به کانادا

خدمات مشاور قانونی مهاجرت به کانادا

 • ویزای کار
 • مجوز LMIA
 • مجوز کانادا تحت برنامه‌های IMP
 • ویزای توریستی، تجاری، یا کاری کانادا
 • درخواست مجوز ورود به کانادا TRP برای کسانی که ممنوعیت ورود به این کشور را دارند.
 • درخواست eTA برای کسانی که نیاز به ویزا برای ورود به کانادا ندارند.
 • ویزای تحصیلی
 • مهاجرت از راه‌های خوداشتغالی، اکسپرس اینتری، و استارت‌آپ ویزا
 • مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ همسر، اسپانسرشیپ پدر و مادر
 • مسائل مربوط به پناهندگی
 • نمایندگی در دادگاه‌های مهاجرتی سطح IRB
 • مشکلات مربوط به گمرک کاناداCBSA
 • ارائه راهنمایی در خصوص ویزا، اقامت، و شهروندی کانادا
 • مسائل مربوط به شهروندی کانادا
 • مهاجرت به استان‌های کانادا
 • دفاع در دادگاه فدرال کانادا Federal Court (این نوع پرونده‌ها به‌اصطلاح Judicial Review معروف‌اند)

از دیدگاه قوانین مهاجرت کانادا وکلا مجاز به‌انجام همه موارد فوق هستند، اما وضعیت پارالیگال‌ها متفاوت است. به‌دلیل اعمال برخی محدودیت‌ها از سوی کانون وکلای انتاریو، پارالیگال‌ها، تنها مجاز به انجام امور دادگاه‌های IRB هستند و اجازه پذیرش مابقی موارد فوق را به‌طور مستقل ندارند. پارالیگال‌ها در سایر استان‌ها (به جز انتاریو) نیز مجاز به انجام هیچ‌یک از این وظایف نیستند. اما مشاوران مهاجرت می‌توانند تمام موارد ذکر شده را به جز Judicial Review که تنها در حوزه کاری وکلاست، انجام دهند.

نحوه یافتن و استفاده از خدمات مشاور مهاجرتی

مهاجرت، فرآیندی پیچیده و گاه چالش‌برانگیز است. مشاوران مهاجرتی با تخصص و تجربه خود در قوانین و مقررات مهاجرتی، می‌توانند روش‌های موثری در این مسیر به شما ارائه دهند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • تحقیق و مطالعه: ابتدا، می‌توانید مشاوران مهاجرتی مختلف منطقه خود را حضوری یا آنلاین شناسایی کنید. مطالعه نظرات و تجربیات دیگران نیز می‌تواند به شما در پیدا کردن مشاور مناسب کمک کند.
 • مشاوره رایگان: بسیاری از مشاوران مهاجرتی مشاوره رایگان ارائه می‌دهند. از این فرصت استفاده کنید تا با مشاور موردنظر خود آشنا شوید و بررسی کنید که آیا می‌توانند به شما کمک کنند یا خیر.
 • مقایسه خدمات: مواردی از جمله محدوده خدمات، تجربه، قیمت و نظرات مشتریان را با یکدیگر مقایسه کنید تا مشاوری را برگزینید که بهترین خدمات را برای نیازهای شما ارائه می‌دهد.
 • تعیین اولویت‌ها: پیش از انتخاب مشاور، اولویت‌های خود را در مهاجرت مشخص نمایید. بررسی کنید که برای شما چه جنبه‌هایی از مهاجرت مهم‌تر هستند و به‌دنبال چه نوع کمکی از مشاور می‌گردید.

با رعایت این نکات، می‌توانید مشاوری را انتخاب کنید که شما را در رسیدن به اهداف مهاجرتی خود یاری کند.

مزایای استفاده از خدمات مشاوران مهاجرتی

درخواست ویزا می‌تواند فرایندی پیچیده، زمان بر و چالش‌برانگیز باشد. دریافت ویزای صحیح، چه برای تجارت و چه برای تحصیل یا تفریح، برای موفقیت سفر شما امری ضروری است. یک مشاور ویزا می‌تواند کمک‌های ارزشمندی در روند درخواست ویزا ارائه دهد و اطمینان حاصل کند که شما تمام شرایط را برآورده می‌کنید و بهترین شانس ممکن را برای دریافت ویزای مورد نیاز خود دارید. در این قسمت، به‌ مزایای استفاده از خدمات مشاوران مهاجرتی برای درخواست ویزا می‌پردازیم.

دانش و تجربه تخصصی

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از مشاور مهاجرت برای درخواست ویزا، دانش و تجربه تخصصی آن‌ها در این زمینه است. مشاوران مهاجرت به این فرآیند و شرایط کشورهای مختلف آشنایی کامل دارند. آن‌ها، تجربه گسترده‌ای در برخورد با درخواست‌های مختلف ویزا دارند و می‌توانند شما را به‌راحتی راهنمایی کنند.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

مشاوران ویزا، می‌توانند خیال شما را از انجام کارهای زمان‌بر و پیچیده مربوط به درخواست ویزا راحت کنند. آن‌ها می‌توانند در مورد مدارک مورد نیاز، نحوه پرکردن صحیح فرم‌های درخواست و ارسال به‌موقع آن، راهنمای شما باشند.

افزایش شانس موفقیت

مشاوران ویزا با بررسی دقیق شرایط شما، بهترین نوع ویزا را برای شما انتخاب می‌کنند. آن‌ها، با کاهش شانس اشتباهات احتمالی در پرونده شما، احتمال موفقیتتان را در دریافت ویزا افزایش می‌دهند.

زمان‌ پردازش سریع‌تر

زمان‌ پردازش ویزا بسته به کشور و نوع ویزای درخواستی، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. مشاوران مهاجرت می‌توانند با اطمینان از کامل‌بودن و دقت درخواست شما با ارسال سریع آن به تسریع روند کمک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با پیگیری درخواست شما با مقامات مربوطه، زمان رسیدگی به آن را سرعت ببخشند.

پشتیبانی و راهنمایی

مشاوران مهاجرت، در تمام مراحل فرآیند درخواست ویزا در کنار شما هستند. آن‌ها به سوالات شما پاسخ می‌دهند و شما را در مورد مراحل مختلف فرآیند راهنمایی می‌کنند.

افزایش شانس تایید

شاید مهم‌ترین مزیت استفاده از مشاور مهاجرت برای درخواست ویزا، افزایش شانس تایید باشد. مشاوران مهاجرت، درک کاملی از روند درخواست ویزا دارند و می‌توانند مشکلات احتمالی درخواست شما را قبل از ارسال آن شناسایی کنند. این موضوع به جلوگیری از تاخیر و رد شدن کمک می‌کند و احتمال تایید درخواست شما را افزایش می‌دهد.

کاهش استرس و اضطراب فرآیند مهاجرت

درخواست ویزا می‌تواند فرآیندی استرس‌زا و طاقت‌فرسا باشد، به‌خصوص اگر با الزامات و روش‌های مربوطه آشنا نباشید. استفاده از خدمات مشاوران مهاجرتی می‌تواند مزایای متعددی برای شما داشته باشد و به کاهش استرس و اضطراب مرتبط با فرآیند درخواست ویزا کمک کند. آن‌ها می‌توانند اسناد و مدارک را مدیریت کنند، ضرب‌الاجل‌ها را مورد پیگیری قرار دهند و وضعیت درخواست شما را به روز سازند.

صرفه‌جویی در هزینه

استفاده از مشاور مهاجرت برای درخواست ویزا ممکن است هزینه اضافی به نظر برسد، اما در واقع، در درازمدت می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد. یک مشاور مهاجرت می‌تواند در شناسایی بهترین گزینه‌های ویزا براساس بودجه و نیازهای سفر، به شما کمک کند.

خدمات اضافی

مشاوران مهاجرت می‌توانند خدماتی فراتر از کمک به درخواست ویزا ارائه دهند. آن‌ها می‌توانند در ترتیبات سفر، اسکان و حمل‌ونقل کمک کنند و درمورد آداب‌ورسوم و فرهنگ محلی مشاوره ارائه دهند. این خدمات، می‌تواند به موفقیت سفر شما و داشتن تجربه مثبت کمک کند.

آرامش خاطر

در نهایت، استفاده از مشاور مهاجرت برای درخواست ویزا می‌تواند آرامش خاطر را برای شما فراهم کند. دانستن اینکه درخواست شما، توسط متخصصی که فرآیند و الزامات را می‌شناسد بررسی می‌شود، می‌تواند سبب کاهش اضطراب شود و به شما اطمینان دهد که درخواست موفقی خواهید داشت.

چگونه می‌توان متقلب بودن یک مشاور یا وکیل مهاجرت را تشخیص داد؟

چگونه می‌توان متقلب بودن یک مشاور یا وکیل مهاجرت را تشخیص داد؟

موسسات معتبر، امکان مراجعه حضوری به دفتر خود را برای مشاوره و دیدار چهره‌به‌چهره فراهم می‌کنند. علت این امر این است که افراد متقلب فاقد مجوز، تنها از طریق اینترنت فعالیت می‌کنند و احتمال کلاه‌برداری از متقاضیان را افزایش می‌دهند.

علاوه بر این، می‌توان اظهار نمود که تنها منبع قابل‌قبول و معتبر برای تمامی اصناف و افراد در کشور، سامانه استعلام اشخاص حقوقی است و تنها شرکت‌ها و موسساتی که در این سامانه ثبت شده‌اند، قابل‌قبول هستند. شما می‌توانید با جستجوی نام شرکت، شناسه ملی یا شماره ثبت شرکت در این سامانه، از قانونی بودن فعالیت آن اطمینان حاصل کنید.

یکی از عواملی که اعتماد شما را به انتخاب خود افزایش می‌دهد، پشتیبانی و پیگیری دقیق مراحل مهاجرت از سوی مشاوران موسسه مربوطه است. چراکه شما تمامی مراحل و اختیارات مهاجرتی خود را به این موسسه می‌سپارید و انتظار دارید که با پیگیری دقیق و با مسئولیت‌پذیری، اعتماد شما را جلب کنند. توصیه می‌شود که هرگز پیش از انجام تحقیقات دقیق و آگاهی کامل، هزینه‌ها را پرداخت نکنید و مدارک خود را به افراد یا شرکت‌های مختلف ارائه ندهید.

مشاوره مهاجرتی رایگان با ویزموندو

با ویزموندو، شما می‌توانید از مشاوره مهاجرتی رایگان بهره‌مند شوید. تیم متخصص ویزموندو با دانش و تجربه خود، به شما در فرایند مهاجرت و اخذ ویزا کمک خواهد کرد. مشاوره رایگان تیم ما فرصتی است تا پس از صحبت با مشاوران درباره گزینه‌های مهاجرتی مختلف، با الزامات و مراحل لازم برای مهاجرت آشنا شوید. با ویزموندو تماس بگیرید و یک مشاوره رایگان رزرو کنید.

جمع‌بندی

در بررسی فرق مشاور و وکیل مهاجرتی آموختیم که مشاوران و وکلای مهاجرتی، هر کدام وظایف و خدمات منحصربه‌فرد خود را دارند. مشاوران مهاجرتی عموما در ارائه مشاوره، راهنمایی در تهیه مدارک و انجام مراحل اولیه مهاجرت تخصص دارند، درحالی‌که وکلا به‌عنوان نماینده حقوقی در دادگاه‌ها و برای درخواست‌های قانونی مهاجرتی فعالیت می‌کنند. انتخاب بین مشاور و وکیل، به نیازها و موقعیت شخصی شما بستگی دارد، اما هر دوی آن‌ها می‌توانند به موفقیت شما در فرآیند مهاجرت به کشورهای دیگر کمک کنند.

سوالات متداول

۱. فرق مشاور و وکیل مهاجرتی چیست؟

مشاوران مهاجرتی در ارائه مشاوره، راهنمایی، تهیه مدارک و انجام مراحل اولیه مهاجرت تخصص دارند. درحالی‌که، وکلا به‌عنوان نماینده حقوقی در دادگاه‌ها و برای ثبت درخواست‌های قانونی مهاجرتی فعالیت می‌کنند.

۲. خدماتی که مشاوران مهاجرتی ارائه می‌دهند چیست؟

مشاوران مهاجرتی ارائه خدماتی از جمله مشاوره در مورد نوع ویزا، راهنمایی در تهیه مدارک مورد نیاز، آماده‌سازی برای مصاحبه و انجام مراحل اولیه مهاجرت را برعهده دارند.

۳. خدماتی که وکلا‌ی مهاجرتی ارائه می‌دهند چیست؟

وکلا‌ی مهاجرتی به‌عنوان نماینده حقوقی مشتریان در دادگاه‌ها، در جهت ثبت درخواست‌های قانونی مهاجرتی، از جمله نمایندگی در دادگاه‌های مهاجرتی و ارائه مشاوره حقوقی در این امور فعالیت می‌کنند.

 

 

 

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *