موسسه مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری آکو مهاجر ویرا (ثبت: ۵۴۳۴۷)
دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری آکو
نکات مهم قبل از مهاجرت

آماده کردن چک لیست و بررسی نکات مهم قبل از مهاجرت

شاید شما هم حداقل یک بار به این موضوع فکر کرده باشید که برای ادامه زندگی خود به یک کشور دیگر مهاجرت کنید. تصمیم برای مهاجرت و آغاز یک زندگی جدید در کشور جدید بی شک تجربه ای بسیار چالش برانگیز بوده و حتماً به هدف و برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. از این رو برای هر کسی ضروری است که نکات مهم قبل از مهاجرت را به خوبی بشناسد و با چالش‌هایی که در این مسیر قرار است با آن‌ها رو به رو شود، آشنا گردد.
نکات مهم قبل از مهاجرت
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو
نویسنده: گروه تحقیقاتی ویزموندو

زمان مطالعه : 7 دقیقه

زمان مطالعه : 5 دقیقه

از آخرین اخبار مطلع شوید
فهرست مطالب

اگر شما هم قصد مهاجرت دارید بهتر است از تصمیم‌های عجولانه و سریع خودداری کرده و به خوبی بر روی کارهایی که قبل از مهاجرت باید انجام داد تمرکز کنید. اگر آشنایی چندانی با نکات مهم قبل از مهاجرت ندارید جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که مجموعه مهاجرتی ویزموندو  چک لیست مهاجرت و نکات قبل از مهاجرت را به طور کامل برای شما توضیح داده است. همچنین شما می‌توانید بعد از خواندن مطالب این مقاله، برای رفع ابهامات خود و پاسخ دهی به پرسش‌هایی که در سر دارید، با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

نکات ضروری قبل از مهاجرت به کشورهای خارجی

خطرات مهاجرت را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین مسائل قبل از مهاجرت به یک کشور دیگر، در نظر گرفتن خطرات و ریسک‌های آن است. هر کشوری با مشکلات مختلف نظیر مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… دست و پنجه نرم می‌کند. از این جهت بهتر است تا قبل از ورود به کشوری که مد نظر دارید، این مشکلات را شناسایی کنید و در صورت نیاز، تصمیم گیری‌های لازم را اتخاذ کنید.

چه بودجه ای را در نظر گرفته اید؟

یکی دیگر از نکات مهم قبل از مهاجرت توجه به بودجه خود و هزینه‌های کشور مد نظرتان است. بسیاری از افراد تمایل دارند تا با حداقل هزینه‌ها مهاجرت کنند. شما قبل از اقدام به مهاجرت به کشور دلخواه خود، بودجه ای را در اختیار دارید که حاصل سال‌ها پس اندازتان است و احتمالاً چند ماه اول و قبل از پیدا کردن یک کار مناسب، بایستی با بودجه ای که در اختیار دارید، زندگی خود را بچرخانید.

شما بایستی از قیمت مسکن، هزینه‌های رفت و آمد، خورد و خوراک و… به خوبی مطلع باشید و در صورتی که فکر می‌کنید نمی‌توانید از پس هزینه‌های آن بر بیایید، کشور دیگری را برای مهاجرت انتخاب کنید. در صورتی که قبل از مهاجرت این موضوع را نادیده بگیرید، ممکن است عواقب بسیار بدی را برای شما به همراه داشته باشد.

چگونه کشور مناسب را انتخاب کنیم؟

یکی از اصلی‌ترین سوالات افراد قبل از اقدام به مهاجرت این موضوع است که چگونه مناسب‌ترین کشور را برای خود انتخاب کنید. در واقع برای این کار هر شخص بایستی با توجه به شرایط خود و انتظاراتی که از زندگی دارد، تصمیم گیری کند. اما به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که پارامترهای زیر را به عنوان نکات مهم قبل از مهاجرت در نظر داشته باشید و کشور مناسب برای خود را مطابق با آن انتخاب کنید.

 • شرایط اقتصادی کشور و وضعیت رفاه عمومی
 • وضعیت آب و هوایی
 • فرهنگ و رسوم مردم
 • میزان مهاجر پذیری کشور
 • قوانین و سیاست‌های حاکم بر کشور
 • وضعیت کار
 • هزینه‌های زندگی

در نظر گرفتن نکات مهم قبل از مهاجرت برای انتخاب کشور مناسب

در نظر گرفتن قوانین کشور مقصد

هر کشوری بسته به سیاست‌های که دارد، از یک سری قوانین و مقررات پیروی می کند. قوانین حاکم بر هر کشوری با سایر کشورها متفاوت‌تر بوده و به طور مستقیم بر زندگی شهروندان آن تاثیر می‌گذارد. پس پیش از مهاجرت به اینها هم فکر کنید که آیا قوانین و مقررات حاکم بر کشور مدنظرتان با شرایط زندگی شما سازگاری دارد؟ یا خیر؟

از طرفی دیگر به عنوان نکات مهم قبل از مهاجرت شما بایستی با قوانین و ضوابط مهاجرتی کشور مد نظرتان آگاه شوید. به عنوان مثال  برخی از کشورها برای مهاجرت سیاست‌های ساده‌ای دارند و شما می‌توانید با برخورداری از حداقل شرایط به آن کشور مهاجرت کنید. از طرفی برخی دیگر از کشورها به خصوص استرالیا قوانین بسیار سفت و سختی را برای پذیرش مهاجرین وضع کرده اند.

ساختار سیاسی در کشور مقصد را بررسی کنید

از دیگر نکات مهم قبل از مهاجرت که بایستی به شرح و بررسی آن بپردازیم، توجه به ساختار سیاسی کشور مقصد است. منظور از ساختار سیاسی مواردی همچون میزان آزادی افراد، حقوق شهروندی و… می‌شود. شما به عنوان کسی که قصد مهاجرت به یک کشور را دارید بایستی اطلاعات دقیق و جامع از سیاست‌های آن کشور داشته باشید. چرا که ساختار سیاسی کشور مقصد، نقش بسیار موثری را در زندگی شما خواهد داشت.

انتخاب یک شغل مناسب و اقامت در آن کشور

اگر قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارید، یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، چگونگی و میزان کسب در آمد در آن کشور است. شما به عنوان یک مهاجر با چالش‌های مختلف در زمینه کاریابی روبه روخواهید شد. از طرفی دیگر برای پرداخت هزینه‌های زندگی تان حتماً لازم است تا در سریع‌ترین زمان یک شغل مناسب را برای خود انتخاب کرده و مشغول به کار شوید.

از این رو در بررسی نکات مهم قبل از مهاجرت لازم است به شما گوش زد کنیم که حتماً موضوع کاریابی و انتخاب یک شغل مناسب با مهارت خود را بسیار جدی بگیرید. شما می‌توانید قبل از مهاجرت با کارفرماهای مختلف ارتباط برقرار کنید تا در هنگام ورود به کشور مدنظرتان، روند کاریابی شما سریع‌تر و ساده‌تر شود. همچنین قبل از مهاجرت لازم است تا در رابطه با شرایط بازار کار در کشور مقصد و حقوق‌های دریافتی اطلاعات کامل و جامع به دست بیاورید.

شما می‌توانید از طریق ارتباط با وکلای مهاجرتی مجموعه ویزموندو در رابطه با انتخاب یک شغل مناسب و اقامت در کشور مد نظرتان اطلاعات کامل بدست آورید. از این طریق با کم‌ترین زحمت و با صرف کم‌ترین انرژی و زمان، می‌توانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

توجه به وضعیت حمل و نقل

حمل و نقل یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که قبل از مهاجرت باید به آن توجه کنید. منظور از بررسی وضعیت حمل و نقل یک کشور، عواملی همچون زیر ساخت‌های حمل و نقل عمومی، سهولت استفاده از آن‌ها، هزینه‌های لازم برای حمل و نقل و… است.

طبیعتاً شما پس از مهاجرت به یک کشور تا چندین ماه و شاید چند سال اول، توانایی خرید خودرو شخصی را نداشته باشید از این رو مجبور شوید تا با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به مکان‌های مورد نظرتان رفت و آمد داشته باشید. اگر وضعیت حمل و نقل یک کشور، دچار مشکل باشد، شما در طول این مدت با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد.

برای آنکه بعد از مهاجرت به کشور دیگر، چالش‌های کم‌تری رو به رو شوید و شرایط زندگی در آن کشور برای شما راحت‌تر شود، حتماً لازم است تا به وضعیت حمل و نقل آن کشور به عنوان یکی از نکات مهم قبل از مهاجرت توجه ویژه ای داشته باشید.

توجه زبان و گویش کشور مقصد و تلاش برای تقویت زبان

در بررسی نکات مهم قبل از مهاجرت، به مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مورد می‌رسیم. در واقع زبان عامل شکل گیری ارتباط شما با مردم آن کشور است. از این رو لازم است تا با زبان و گویش مردمان آن کشور آشنایی کاملی داشته باشید و حتی الامکان قبل از اقدام به مهاجرت، به تسلط کافی در رابطه با زبان رسمی آن کشور برسید. در این صورت از بدو ورود به کشور مقصدتان به راحتی می‌توانید با مردم و اجتماع خو بگیرید و شرایط زندگی در کشور جدید برای شما بسیار ساده‌تر شود.

به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر به حد کافی با زبان و گویش کشور مقصدتان آشنا نباشید، از زمان ورود به آن کشور مشکلات زیادی بر سر راه شما قرار خواهد گرفت و ممکن است در هنگام پیدا کردن مسکن مناسب، انتخاب شغل و… با مشکلات جدی مواجه شوید.

برنامه ریزی برای اموالتان

از دیگر نکات مهم قبل از مهاجرت رسیدگی به اموال و برنامه ریزی کردن برای آن‌ها است. شما در ابتدا باید قصد خود از مهاجرت را تعیین کنید. اگر دوست دارید تا در فواصل زمانی کوتاه مدت به کشور خود برگردید بهتر است اموالتان را به فروش نرسانید تا زمانی که در کشور خود هستید، یک جای مشخص برای زندگی کردن داشته باشد.

از طرفی دیگر برخی از افراد قصد دارند تا به طور کامل به یک کشور دیگر مهاجر کنند و به کشور خود بر نگردند یا هر چند سال یک بار و برای مدت کوتاهی به کشورشان سفر کنند. در این صورت منطقی است که فرد تمام اموال خود را به فروش رسانده و آن را با خود به کشور مقصد ببرد.

البته برنامه ریزی کردن برای اموال یک کار بسیار سخت و پیچیده بوده و با توجه به شرایط هر فرد تغییر می‌کند. از این رو به شما توصیه می‌کنیم تا این مورد از نکات مهم قبل از مهاجرت را بسیار جدی بگیرید و با افراد صاحب تخصص و آگاه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را در رابطه با اموالتان داشته باشید.

انجام آزمایش و چکاپ کامل

اکثر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و کانادا برای اخذ ویزا به مهاجرین از آن‌ها گواهی سلامت درخواست می‌کنند. از این رو اگر قصد مهاجرت به این کشورهای را داشته باشید بایستی بدانید که یکی از نکات مهم قبل از مهاجرت، انجام آزمایش‌های خواسته شده و چکاپ کامل بدن است.

در صورتی که گواهی سلامت نداشته باشید یا آن را به سفارت ارائه ندهید، به احتمال بسیار زیاد با درخواست ویزای شما موافقت نخواهد شد و پروسه مهاجرتتان به تعویق خواهد افتاد. از این رو برای آن که بتوانید در سریع‌ترین زمان و بدون هیچگونه مشکلی به کشور مد نظرتان مهاجرت کنید، حتماً از قبل چکاپ کامل را انجام داده و گواهی سلامت خود را دریافت کنید.

تکمیل مدارک لازم و معتبر

در ادامه شرح نکات مهم قبل از مهاجرت به جمع آوری و تکمیل مدارک لازم می‌پردازیم. در واقع بسته به کشور مقصد یک سری اسناد و مدارک از شما درخواست می‌شود و برای دریافت ویزای ورود به خاک آن کشور حتماً لازم است تا مدارک خواسته شده را به طور کامل در اختیار سفارت قرار دهید. این مدارک عبارت اند از:

 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • گواهی سلامت
 • عدم سو پیشینه
 • گردش مالی و تمکن مالی
 • و…

البته شایان ذکر است که مدارک گفته شده در بالا، تنها بخشی از مدارک مهم و ضروری هستند که شما بایستی به سفارت کشور مقصد ارائه دهید. بسته به نوع مهاجرت و کشوری که انتخاب کرده اید، مدارک و اسناد دیگری نیز از شما درخواست خواهد شد. شما می‌توانید مدارک کامل مورد نیاز برای تایید قانونی مهاجرت خود را از وب سایت سفارت کشور مد نظرتان بررسی کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که مدارک خود را ناقص به سفارت تحویل دهید، با درخواست شما موافقت نخواهد شد. از این رو به عنوان نکات مهم قبل از مهاجرت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید و با دقت و حساسیت کافی نسبت به جمع آوری و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کنید.

جمع آوری مدارک و اسناد لازم به عنوان یکی از نکات مهم قبل از مهاجرت

مشاوره با ویزموندو

مهاجرت کردن یک کار بسیار پر زحمت و چالش بر انگیزی است و در طول این مسیر ممکن است با مشکلات مختلف مواجه شوید. به همین خاطر بهتر است یک راهنمای با تجربه و دلسوز در کنار خود داشته باشید تا بتوانید در زمان کوتاه و به سادگی به کشور دلخواه خود مهاجرت کنید. مجموعه ویزموندو با بهره گیری از بهترین وکلای مهاجرتی در تلاش است تا شما را به کشور رویایی خود برساند. برای این کار تنها کافی است تا با یکی از راه‌های ارتباطی، با مجموعه ویزموندو تماس بگیرد و از مشاوره وکلای متخصص و با تجربه بهره مند شوید.

مشاوره با ویزموندو در رابطه با نکات مهم قبل از مهاجرت

سخن پایانی

قبل از اقدام به مهاجرت بایستی همه جوانب را به طور کامل و دقیق سنجید. این کار باعث می‌شود تا فرد با دید کاملاً باز و آشنایی کامل با شرایطی که در پیش رو دارد، به کشور مقصد سفر کند. به همین دلیل نیز بهتر است قبل از انتخاب یک کشور مناسب برای مهاجرت، تمام نکات مهم قبل از مهاجرت را در نظر بگیرید تا بتوانید مسیری را که انتخاب کرده اید به راحتی و با کم‌ترین دردسر بپیمایید.

سوالات متداول

توجه به شرایط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور مقصد

برای این کار می‌توانید از تجربیات افراد دیگر استفاده کنید یا با مشاورین مجموعه ویزموندو تماس بگیرید.

بله – یکی از نکات مهم قبل از مهاجرت، مربوط به هزینه‌های زندگی در کشور مقصد است و باید در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *